Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

The Good, The Bad and the Ugly (1966)

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
victorasavionas

victorasavionas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 13.02.2010
Un super film cu Clint Eastwood.
Cel mai bun film pe care l-am vazut in ultima perioada.

#2
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
Mi s-a parut cel mai bun din seria 'The Man with no name / Dollars trilogy'.

Iti recomand si Hang Em High, Coogan's Bluff, Unforgiven, Where Eagles Dare precum si seria Dirty Harry. Lista cu filme cu Eastwood o poti gasi aici.

In this world there's two kinds of people, my friend. Those with loaded guns, and those who dig. You dig.


#3
gan2ryu

gan2ryu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.08.2009

View PostOfficial, on 13th February 2010, 18:45, said:

In this world there's two kinds of people, my friend. Those with loaded guns, and those who dig. You dig.[/i]
Epic :coolspeak:
Ca si replica You gotta ask yourself a question.Do I feel lucky? din Dirty Harry

Edited by gan2ryu, 13 February 2010 - 19:04.


#4
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View Postgan2ryu, on 13th February 2010, 18:58, said:

You gotta ask yourself a question.Do I feel lucky?
Well, do ya, punk?  :bicycle:

#5
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
Si acum tin minte scena cu Tuco de la manastire si scena imediat urmatoare cand sunt plecati la drum si Tuco zice ca orice ar fi macar are un frate care sa-i dea un bol de supa  :lol: Tuco asta!

Edited by boxXxing_star, 13 February 2010 - 22:19.


#6
victorasavionas

victorasavionas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 13.02.2010

View PostOfficial, on 13th February 2010, 18:45, said:

Mi s-a parut cel mai bun din seria 'The Man with no name / Dollars trilogy'.

Iti recomand si Hang Em High, Coogan's Bluff, Unforgiven, Where Eagles Dare precum si seria Dirty Harry. Lista cu filme cu Eastwood o poti gasi aici.

In this world there's two kinds of people, my friend. Those with loaded guns, and those who dig. You dig.


Am vazut trailer-ul la Where Eagles Dare si o sa-l vad diseara (imi plac de genul asta [WW2], sunt fascinat). Mersi.

Edited by victorasavionas, 14 February 2010 - 19:05.


#7
arhivistu

arhivistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.02.2010
Foarte bun filmu.nu am mai vazut de mult un film care sa dureze 3 ore si sa nu ma plictiseasca.Recomand filmu tuturor pasionatilor de clasice!

#8
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Sunt de vazut si recomand toata seria western-urilor spaghetti, cum erau denumite in epoca. Sergio Leone, Clint Eastwood, Ennio Morricone, un trio foarte greu de batut...

#9
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,257
  • Înscris: 06.01.2009
l-am vazut si io in seara asta. Ce pot sa zic, mi-a placut destul de mult, iar Eli Walachi face un rol de senzatie (desi nu e mexican, e evreu). Probabil voi vedea toata seria de spaghetti western a lu' Sergio Leone care oricum e unu' dintre favoritii mei de cand am vazut Once Upon A Time In America.

#10
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
si coloana sonora.... epic shit

#11
Hardstyle1

Hardstyle1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 778
  • Înscris: 02.04.2011
eu l-am vazut acum multi ani la tvr 1, in 3 vineri consecutive (3 parti) pe la 1-2 noaptea incepea. mi-a ramas in memorie cat m-a impresionat. rascolitor. :D

#12
arakosta

arakosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 06.09.2010
Am vazut filmul de cateva ori , este printre preferatele mele :)
Epica replica de la sfarsit:
Tuco: Hey, Blondie! You know what you are? Just a dirty son-of-a-b-!  :lol:

#13
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013
un film clasic, care defineste genul western. memorabil

#14
Barbiturica

Barbiturica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 13.08.2015

View Posts-brody, on 22 noiembrie 2013 - 22:48, said:

un film clasic, care defineste genul western. memorabil

Genul western spaghetti, ca sa fim mai precisi !

#15
TeoriaConspiratiei

TeoriaConspiratiei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 01.01.2016
Nu mi-a placut. Nu-mi plac comediile , prefer filmele serioase. A stricat tot genul western. Intr-un western serios ai un scenariu etic bine pus la punct, ai niste consecinte etice bine subliniate, tot ce se intampla este etic. Incearca cineva sa violeze o femeie ? Pana la sfarsitul filmului moare. De cele mai multe ori eroul este seriful, americanii au o pasiune uriasa pentru politistul local care face legea si desiguri ordine.
Italienii cu genul spaghetii western ies din aceasta tratare strict etica a povestilor cu "caiboi", intre Leone si Ford sau Hawks nu sunt mari legaturi. Ironizeaza tot, iau peste picior tot. Comicul explodeaza si umple toate spatiile.
Recunosc abilitatea lui Leone in a construi scene memorabile si in a te face sa te tavalesti de ras, dar unde , frate, gravul , seriosul si mesajul cu care fratii americani ne-au invatat in filmele lor in care la tot pasul ai de dat peste consecintele etice ale faptelor tale ?
Pana si cel rau este caricaturizat, vanatorul de recompense n-are nicio legatura cu seriosul. Scena initiala e superba vizual, e contruita perfect, italienii- cati pictori au dat...- sunt maestri ai imaginii . Vine cel rau. Vant, ceva scartaie, o poarta, nu mai stiu ce, sau poate moara. Cel rau si victima sa isi intalnesc privirile. Niciunul nu scoate un sunet, stiu. Stiu ce urmeaza si tensiunea creste odata cu tacerea. Confruntarea e inevitabila. Inainteaza fara sa fie intrebat de sanatate , intra in casa si scartaitul mi se pare ca creste in intensitate ( nu-mi aduc bine aminte) . Se aseaza tacticos la masa , fara sa fie invitat, se autoserveste si isi priveste victima tot timpul in ochi cu un ranjet salbatic. Celalalt se uita la el cu un amestec de teroare si intelegere. Tacerea se rupe destul de tarziu si oarecum abrupt, e intrebat daca a fost trimis de nu mai stiu cine . Exccelent, o scena memorabila, de aia reusesc sa scriu despre ea ca mi-a ramas pe scoarta. Tensiune in crestere, mister care se adanceste si confruntarea anuntata de scartaitul obsedant si de vant ( am vazut o gramada de filme, in special cu samurai in care marile lupte au loc in scene memorabile in care vantul bate naprasnic ) Dar haideti sa fim seriosi , ala e vanator de recompense ? Totul la Leone e ironic, dupa un asemenea debut urmeaza un nesfarsit sir de scene in care westernul clasic e ridiculizat. N-avem un "cel rau" pur si dur, in sens clasic, pana si aici avem ironie. Il ucide pe asta, dar nu inainte de a primi o suma de bani pentru a-l ucide pe cel care l-a angaajt sa-l omoare pe asta. Bine, te-ai intreba de ce l-a ucis daca a acceptat targul, adica o suma mai mare ca sa-l ucida pe cel ce comandase asasinatul ? Pai cica l-a ucis fiindca el isi duce intotdeauna la capat treaba, cand e platit, chiar daca e platit de cineva pe care urmeaza sa-l ucida, isi face treaba. Adica avem un "cel rau" cu constiinta datoriei, omul respecta un contract pana la capat. Nu fura niciodata, este suta la suta supus regulii. O imensa ironie, in filmele americane cel rau incalca intotdeauna regula. Si apoi cel bun....Ah, cum isi bate joc Leone de etica filmelor americane western...Pai ala e bun ?! Tipul e pe felie cu cel urat si stoarce bani de la autoritati. Il preda serifului dupa care il salveaza. Incalca regula si mai mult e un hot, gura de la autoritati, de la marele serif. Avem o rasturnare totala in spaghetii fata de ce avem in westernul american, cel bun e hot, cel rau respecta regula pana la capat, niciodata nu ia ceea ce nu i se cuvine. Ca sa nu mai spunem ca sacul cu bani furati ramane la cel bun, cel rau esueaza , este ucis , dar esecul e cat se poate de etic, pentru ca nu reuseste sa puna mana pe niste bani furati. Eu am impresia ca Leone asta isi bate joc de bunatate de western american in care totul e bine aranjat si bine fixat etic, stii unde e binele, unde e raul si stii ce urmeaza sa se intample stii ca nimic imoral nu va ramane neplatit.
Si apoi, iertati-ma , cum sa razi de scenele in care caiboii se impusca ? Ati vazut in westernul clasic, vestul salbatic nu e deloc salbatic e mai civilizat decat civilizatia insasi. N-ai voie sa-l impusti pe la spate, daca cineva te-a suparat trebuie sa-l provoci la un duel onorabil fata in fata. Pai sa faci o scena de asta in trei ? E curat poligamie. Doi erau de ajuns , cum sa te duelezi in trei ? O dai in trielare , nu mai e duelare.
Pervers individ "deconstruieste" ironic tot ce stiam despre western-ul american.
Prea mult umor si ironie , nu mi-a placut.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate