Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Bali . . .

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#37
kyron

kyron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.03.2005

 Imperator, on 18th February 2011, 00:00, said:

1. Verifica si optiunile Bucuresti - Bangkok cu Aerosvit sau Aeroflot, de asemenea din Istanbul catre KL sau Bangkok.
2. 2 zile in KL e destul
3. Da, e sezon ploios, nu am fost in Thai in septembrie sa vad cum e, dar s-ar putea sa ploua. Am avut niste prieteni care au fost de Anul Nou in Boracay si nu au vazut soarele. M-as duce in Indonezia numai, eventual si cu un mic Singapore, asa, sa vad si cum e Asia super-moderna. 5 zile in Ubud e ok, atata timp cat folosesti Ubudul ca baza sa vezi insula.

Va multumesc pentru raspunsuri.

Am verificat si Aerosvit, preturile sunt in jur de 1250-1350 euro pt 2 persoane, in functie de perioada: sept sau august. Deci tot cam acelasi pret ca si varianta din Paris, avantajul este ca evit drumul Buc - Paris.

In Singapore m-ar tenta sa vad gradina zoologica, care am inteles ca merita vizitata. Unde e nevoie de viza daca vreau sa merg de exemplu din KL in Singapore, apoi Thai, apoi Bali ?

M-am uitat pe site-uri de weather, intr-adevar se pare ca septembrie e cea mai ploioasa luna in Thai :( Doar in Ko Samui se pare ca e mai ok.

Oare e o varianta de luat in calcul filipine - boracay ? (mersi de idee danusz). Adica sa renunt la Thai, iar din filipine sa merg apoi in Bali.


@Imperator: Suna bine Singapore (eventual si KL inainte) apoi Bali - Ubud (5-6 zile). Iar restul de 6-7 zile unde ma sfatuiesti sa le petrec ?

#38
danusz

danusz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.11.2007

 kyron, on 18th February 2011, 01:30, said:

Va multumesc pentru raspunsuri.

Am verificat si Aerosvit, preturile sunt in jur de 1250-1350 euro pt 2 persoane, in functie de perioada: sept sau august. Deci tot cam acelasi pret ca si varianta din Paris, avantajul este ca evit drumul Buc - Paris.

In Singapore m-ar tenta sa vad gradina zoologica, care am inteles ca merita vizitata. Unde e nevoie de viza daca vreau sa merg de exemplu din KL in Singapore, apoi Thai, apoi Bali ?

M-am uitat pe site-uri de weather, intr-adevar se pare ca septembrie e cea mai ploioasa luna in Thai :( Doar in Ko Samui se pare ca e mai ok.

Oare e o varianta de luat in calcul filipine - boracay ? (mersi de idee danusz). Adica sa renunt la Thai, iar din filipine sa merg apoi in Bali.


@Imperator: Suna bine Singapore (eventual si KL inainte) apoi Bali - Ubud (5-6 zile). Iar restul de 6-7 zile unde ma sfatuiesti sa le petrec ?

in KL si Singapore nu ai nevoie de viza.....in Thai ai nevoie,am inteles ca se poate lua direct de pe aeroport acum...eu am luat-o de aici de la ambasada
in Bali de asemenea ai nevoie de viza si la fel se poate lua direct de pe aeroport sau de aici de la ambasada cum am facut si eu....
referitor la boracay....plaja cred ca este una dintre cele mai frumoase din lume....insula in sine este f mica si f multe nu ai ce sa faci....e mai mult o party island ca sa spun asa....deci daca esti genul e o alegere buna....mie de-aia mi-a si placut f mult pt ca imi place stilul asta de insule....practic am avut 10 zile de petrecere non-stop seara mai ales ca am fost de revelion iar ziua plaja care este superba...
referitor la vreme asa cum zicea si imperator intr-adevar in decembrie nu e numai soare toata ziua....am prins si ceva zile cu ploaie....
din punct de vedere al peisajelor cred ca nimic nu se compara cu insulele din Thai.....asa ca depinde de tine ce alegi....

#39
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
Noi am fost in aprilie, deci in afara sezonului ploios si a plouat absolut infiorator, cu suvoaie pa strazi (chiar in Ubud), vreme intunecata in rest, foarte putin soare. Daca ai putine zile rezervate pt. Bali, eu zic ca ar fi pacat sa te duci chiar in miezul sezonului ploios. Poti sa ai mare noroc si sa nu vezi ploaie, poate picura numai noaptea, dar poti sa ai ghinion... Si iti spun din proprie experienta ca atunci cand ploua, ploua zdravan. MI-a trecut apa si prin jacheta "waterproof".
In KL ar fi trebuit sa fie sezon ploios, dar a picurat o singura data, noaptea. In rest a fost cald si soare. In Cambogia trebuia sa fie sezonul super-uscat, dar a picurat putin in fiecare dupa-amiaza, au fost ceva norisori, exact cat sa te simti OK si sa nu mori de caldura.
Ideea este ca toata chestia e 50-50, oricum s-a cam dat peste cap vremea si la ei, ca si la noi. Dar daca scrie la carte ca in luna respectiva ploua in draci in Bali, eu personal mi-as schimba plecarea pentru o luna mai buna, ca sa am sanse mai bune de vreme frumoasa.

#40
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 kyron, on 18th February 2011, 01:30, said:

Va multumesc pentru raspunsuri.

Am verificat si Aerosvit, preturile sunt in jur de 1250-1350 euro pt 2 persoane, in functie de perioada: sept sau august. Deci tot cam acelasi pret ca si varianta din Paris, avantajul este ca evit drumul Buc - Paris.

In Singapore m-ar tenta sa vad gradina zoologica, care am inteles ca merita vizitata. Unde e nevoie de viza daca vreau sa merg de exemplu din KL in Singapore, apoi Thai, apoi Bali ?

M-am uitat pe site-uri de weather, intr-adevar se pare ca septembrie e cea mai ploioasa luna in Thai :( Doar in Ko Samui se pare ca e mai ok.

Oare e o varianta de luat in calcul filipine - boracay ? (mersi de idee danusz). Adica sa renunt la Thai, iar din filipine sa merg apoi in Bali.


@Imperator: Suna bine Singapore (eventual si KL inainte) apoi Bali - Ubud (5-6 zile). Iar restul de 6-7 zile unde ma sfatuiesti sa le petrec ?
Septembrie este varful sezonului ploios si de uragane din Filipine, deci nu e idee stralucita sa mergi in Boracay in septembrie.
Eu as zice Singapore + Indonezia + unde aterizezi (BKK sau KUL).
Indonezia, nu e numai Bali... Merita sa vezi Yogy cu cele doua mari temple de langa (Borobudur si Prambanam), merita si in Flores (vulcanul Kelimutu), sau pe la Bromo in Java. Jakarta nu merita. Zoo Singapore is special :) Dar daca te duci in Indonezia, e interesant sa vezi o mare metropola moderna (pentru contrast), iar Singapore e o alegere buna.

#41
kyron

kyron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.03.2005

 Pitzifelnic, on 18th February 2011, 10:36, said:

Noi am fost in aprilie, deci in afara sezonului ploios si a plouat absolut infiorator, cu suvoaie pa strazi (chiar in Ubud), vreme intunecata in rest, foarte putin soare. Daca ai putine zile rezervate pt. Bali, eu zic ca ar fi pacat sa te duci chiar in miezul sezonului ploios. Poti sa ai mare noroc si sa nu vezi ploaie, poate picura numai noaptea, dar poti sa ai ghinion... Si iti spun din proprie experienta ca atunci cand ploua, ploua zdravan. MI-a trecut apa si prin jacheta "waterproof".
In KL ar fi trebuit sa fie sezon ploios, dar a picurat o singura data, noaptea. In rest a fost cald si soare. In Cambogia trebuia sa fie sezonul super-uscat, dar a picurat putin in fiecare dupa-amiaza, au fost ceva norisori, exact cat sa te simti OK si sa nu mori de caldura.
Ideea este ca toata chestia e 50-50, oricum s-a cam dat peste cap vremea si la ei, ca si la noi. Dar daca scrie la carte ca in luna respectiva ploua in draci in Bali, eu personal mi-as schimba plecarea pentru o luna mai buna, ca sa am sanse mai bune de vreme frumoasa.

Asa e cu vremea, cred ca s-a cam dat peste cap peste tot. Eu plec in septembrie la inceput, nici nu stiu ce sa mai cred acum, teoretic nu e sezon ploios. Pe ce site-uri m-am uitat, e chiar dry. Doar in Thai de vest e ploios. In est, adica koh samui pare chiar ok.

Pentru snorkeling cam unde e mai spectaculos ?

#42
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 kyron, on 18th February 2011, 01:30, said:

Va multumesc pentru raspunsuri.

Am verificat si Aerosvit, preturile sunt in jur de 1250-1350 euro pt 2 persoane, in functie de perioada: sept sau august. Deci tot cam acelasi pret ca si varianta din Paris, avantajul este ca evit drumul Buc - Paris.

In Singapore m-ar tenta sa vad gradina zoologica, care am inteles ca merita vizitata. Unde e nevoie de viza daca vreau sa merg de exemplu din KL in Singapore, apoi Thai, apoi Bali ?

M-am uitat pe site-uri de weather, intr-adevar se pare ca septembrie e cea mai ploioasa luna in Thai :( Doar in Ko Samui se pare ca e mai ok.

Oare e o varianta de luat in calcul filipine - boracay ? (mersi de idee danusz). Adica sa renunt la Thai, iar din filipine sa merg apoi in Bali.


@Imperator: Suna bine Singapore (eventual si KL inainte) apoi Bali - Ubud (5-6 zile). Iar restul de 6-7 zile unde ma sfatuiesti sa le petrec ?

Vize:
Thailanda - poti obtine visa-on-arrival valabila 15 zile cand ajungi la Bangkok
Malaezia - nu ai nevoie de viza daca stai sub 90 zile
Singapore - nu ai nevoie de viza daca stai sub 90 zile
Indonezia - poti obtine visa-on-arrival valabila 30 zile pe orice aeroport international
Filipine - nu ai nevoie de viza daca stai sub 21 zile

 kyron, on 18th February 2011, 12:31, said:

Asa e cu vremea, cred ca s-a cam dat peste cap peste tot. Eu plec in septembrie la inceput, nici nu stiu ce sa mai cred acum, teoretic nu e sezon ploios. Pe ce site-uri m-am uitat, e chiar dry. Doar in Thai de vest e ploios. In est, adica koh samui pare chiar ok.

Pentru snorkeling cam unde e mai spectaculos ?
Marea Andaman, la est de Phuket (serious diving). Pentru snorkeling, hm... nu stiu exact

#43
kyron

kyron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.03.2005

 Imperator, on 18th February 2011, 13:30, said:

Septembrie este varful sezonului ploios si de uragane din Filipine, deci nu e idee stralucita sa mergi in Boracay in septembrie.
Eu as zice Singapore + Indonezia + unde aterizezi (BKK sau KUL).
Indonezia, nu e numai Bali... Merita sa vezi Yogy cu cele doua mari temple de langa (Borobudur si Prambanam), merita si in Flores (vulcanul Kelimutu), sau pe la Bromo in Java. Jakarta nu merita. Zoo Singapore is special :) Dar daca te duci in Indonezia, e interesant sa vezi o mare metropola moderna (pentru contrast), iar Singapore e o alegere buna.

Multumesc Imperator.

Pare ok varianta ta, si mai safe. Eu as fi vrut sa vad si Thai, ma mai gandesc la planificare. Fiind vara, as dori, cum am mai zis si ceva plaje exotice, ape limpezi, snorkeling... :)

Pana acum am hotarat 2 zile KL, 2-3 Singapore, apoi mai vad. M-a impresionat si insula Tioman din Malaezia, sa ma interesez cat de accesibila e de unde sunt eu.

#44
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 kyron, on 18th February 2011, 12:31, said:

Asa e cu vremea, cred ca s-a cam dat peste cap peste tot. Eu plec in septembrie la inceput, nici nu stiu ce sa mai cred acum, teoretic nu e sezon ploios. Pe ce site-uri m-am uitat, e chiar dry. Doar in Thai de vest e ploios. In est, adica koh samui pare chiar ok.

Pentru snorkeling cam unde e mai spectaculos ?
In Bali s-au cam dus de rapa recifele de corali. Dar banuiesc ca ceva snorkelling poti sa faci oricum pe ici pe colo si sa si vezi ceva pesti. Depinde cat de pretentios esti.

#45
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010

 kyron, on 17th February 2011, 12:02, said:

Salutare !

Pentru cei care au fost in Paris, e dificil transportul de la Bauvais (unde aterizeaza low-cost-urile de le Bucuresti) pana la Orly (de unde pleaca Air Asia) ? Dar tinand cont ca Air Asia pleaca la 10:30, cred ca e musai de ajuns in Paris cu o zi inainte si stat o noapte.


Autobuz Beauvais - Paris ( Porte Maillot)

RER C  si apoi RER B pina la Orly . Se mai poate cu metrou linia 1 si apoi RER B . Prefer prima varianta ceva mai rapida si te scapa de cosmarul numit statia Chatelet – Les Halles , unde schimbi metroul 1 cu RER B

Ambele variante presupun in total cam 2 ore jumate de la Beauvais la Orly si in total cam 60 euro dus-intors

Edited by menumorut81, 18 February 2011 - 12:50.


#46
kyron

kyron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.03.2005

 Imperator, on 18th February 2011, 13:30, said:

Septembrie este varful sezonului ploios si de uragane din Filipine, deci nu e idee stralucita sa mergi in Boracay in septembrie.
Eu as zice Singapore + Indonezia + unde aterizezi (BKK sau KUL).
Indonezia, nu e numai Bali... Merita sa vezi Yogy cu cele doua mari temple de langa (Borobudur si Prambanam), merita si in Flores (vulcanul Kelimutu), sau pe la Bromo in Java. Jakarta nu merita. Zoo Singapore is special :) Dar daca te duci in Indonezia, e interesant sa vezi o mare metropola moderna (pentru contrast), iar Singapore e o alegere buna.

Imperator, imi poti da niste costuri estimative pentru Yogy, Flores si Bromo ? Cat costa excursiile, cate zile trebuiesc rezervate pentru ele, cum e cu cazarea ? Daca stau in Ubud, pot face de acolo aceste excursii ?

#47
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 kyron, on 18th February 2011, 12:42, said:

Multumesc Imperator.

Pare ok varianta ta, si mai safe. Eu as fi vrut sa vad si Thai, ma mai gandesc la planificare. Fiind vara, as dori, cum am mai zis si ceva plaje exotice, ape limpezi, snorkeling... :)

Pana acum am hotarat 2 zile KL, 2-3 Singapore, apoi mai vad. M-a impresionat si insula Tioman din Malaezia, sa ma interesez cat de accesibila e de unde sunt eu.
Pentru plaja de plaja, uite-te la Perhentian Islands in Malaezia.

 kyron, on 18th February 2011, 12:52, said:

Imperator, imi poti da niste costuri estimative pentru Yogy, Flores si Bromo ? Cat costa excursiile, cate zile trebuiesc rezervate pentru ele, cum e cu cazarea ? Daca stau in Ubud, pot face de acolo aceste excursii ?
Ni poti sa stai in Ubud si sa faci day-trip-uri decat cu elicopter personal :) Se poate, dar e o idee cam scump.

Ca sa ajungi in Flores, trebuie sa zbori din Denpasar la Maumere sau Ende. Pe vremuri am zburat acolo cu Pelita Air care acum pare sa aibe doar chartere. Uite-te la Batavia, Merpati, poate si Lion Air zboara din Denpasar in insula Flores. De la Ende sau Maumere poti sa iei un taxi pana la Moni si acolo gasesti unde sa te culci. Asta ar fi prima zi. A doua zi, dis-de-dimineata, te urci sa prinzi rasaritul de soare pe Kelimutu si apoi cobori pe jos... In functie de cand ai avion, fie pleci in aceeasi zi (desi n-as face asta) sau o zi mai tarziu.

Pentru Yogy, poti sa zbori din Denpasar sau Maumere / Ende. Batavia, Lion, poate chiar Air Asia zboara acolo. Stai o zi in Yogy, o zi te duci la Borobudur, o zi la Prambanam. Nu merita sa alergi sa le faci pe ambele in aceeasi zi, desi e fezabil.

Preturi - uite-te la avioane, as face eventual dupa Bali un Denpasar - Maumere/Ende - Yogy ce ar tine vreo 6 - 7 zile cu toate vizitele, etc. Din Yogy, ai zbor cu Air Asia la KL

#48
kyron

kyron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.03.2005
@menumorut81 : Multumesc pentru informatiile din Paris

@Imperator: multumesc din nou pt info. Pana acum planul meu e asa:

- 2 zile Kuala Lumpur unde vreau sa vad Bird Park, cunoscut ca cea mai intinsa suprafata populata cu pasari in libertate din lume
- 2-3 zile Singapore unde vreau sa vad Zoo si am inteles ca mai e un acvariu care merita vizitat
- 5 zile plaja si snorkeling fie in Perhentian Islands fie in Tioman
- 5-6 zile Bali. Neaparat Ubud si poate Sanur.

Dar din cate am vazut si pe aici, planul se poate modifica oricand :) ajunge doar sa citesti despre vreo destinatie interesanta si incerci sa ajungi si acolo, din pacate nu e timp pentru tot :(
Imi pare rau de Thai, dar poate alta data.

As mai avea 2 intrebari:

@Imperator: din pacate nu o sa am timp si pentru Flores si pentru Yogy. Nu vreau totusi sa alerg chiar asa de mult. Cred ca ar trebui sa aleg una din ele. Pe care mi-o recomanzi ?

Pentru cine a fost in Perhentian Islands: am vazut in poze ca plajele sunt de vis. Atmosfera de acolo cum e ? Sunt statiuni aglomerate gen Phuket ? Sau e mai salbatic ? Dintre insulele malaeziene eu am mai vazut doar Tioman in pozele si spusele unui prieten. Erau doar cateva casute pe plaja, lume ff putina, jungla in spatele plajei prin care te puteai plimba vreo 8km pana la o alta plaja. Relaxare totala si liniste. In Perhentian Islands e tot cam asa ?

Mutumesc !

#49
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
In Perhentian e cam tot asa, calm si linistit. Sunt 2 insule: Mare (Besar) si Mica (Kecil). Aia mare e linistita, viata de noapte = 0 (de fapt nu sunt decat resorturile de pe plaja). Pe aia mica se cam organizeaza party-uri, pe Long Beach, e cam de backpackeri. In general insulele sunt vazute ca fiind de backpackeri, majoritatea cazarilor sunt pt backpackeri (si ceva familisti am vazut, in general italieni si nordici) cu o coliba cu o saltea, dus cu apa rece si cam atat. Nu ca ai avea nevoie de mai mult. Gasesti si resorturi cu tot confortul, mai scumpe (de pe la 80-100 E/noapte doar camera), si compromisuri intre cele doua.
Tioman e mai upmarket, si la capitolul cazare si la capitolul populatie. Pentru luna de miere, in functie de cat vrei sa investesti, ti-as recomanda Bagus Place de pe Tioman, au doar 5 casute pe o plaja, costa cam 200E (850 RM) pe noapte cu 3 mese pe zi, transfer de la ferry/aeroport, etc.
Ca sfat general, mi se pare destul de incarcat pt. luna de miere ce vrei sa faci tu. Din pix e usor sa zici 2 zile KL+3 zile Singapore+5 zile plaja+5 zile Bali+ eventual 1-2 excursii la 1-2 ore distanta de mers cu avionul din Bali. Doar ca drumul, chiar si numai intre KL si Singapore, iti mananca minim jumatate de zi. Intre o insula din Malaezia si Bali iti ia o zi, door to door (de exemplu in Perhentian de la aeroport pana pe insula faci cam ~2h si ceva - cam 1h 15' taxi + 30-45 min barca + cat astepti barca). Eu m-as axa pe KL (si/sau Singapore) + Bali, unde ai si locuri de vizitat si plaja, si poti sa faci si o excursie pe alta insula. Plaje neaglomerate gasesti si in Bali, cu putina atentie.

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 kyron, on 19th February 2011, 12:54, said:

@menumorut81 : Multumesc pentru informatiile din Paris

@Imperator: multumesc din nou pt info. Pana acum planul meu e asa:

- 2 zile Kuala Lumpur unde vreau sa vad Bird Park, cunoscut ca cea mai intinsa suprafata populata cu pasari in libertate din lume

Nu sunt chiar in libertate :) Sunt foarte captive.

#51
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 MembruAnonim, on 22nd February 2011, 19:22, said:

Nu sunt chiar in libertate :) Sunt foarte captive.
Da, ai perfecta dreptate. Pun pentru kyron o poza facuta de noi acolo, in care se vede si plasa in spate. E totul ingradit si acoperit!

Attached Files



#52
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 kyron, on 19th February 2011, 12:54, said:

@menumorut81 : Multumesc pentru informatiile din Paris

@Imperator: multumesc din nou pt info. Pana acum planul meu e asa:

- 2 zile Kuala Lumpur unde vreau sa vad Bird Park, cunoscut ca cea mai intinsa suprafata populata cu pasari in libertate din lume
- 2-3 zile Singapore unde vreau sa vad Zoo si am inteles ca mai e un acvariu care merita vizitat
- 5 zile plaja si snorkeling fie in Perhentian Islands fie in Tioman
- 5-6 zile Bali. Neaparat Ubud si poate Sanur.

Dar din cate am vazut si pe aici, planul se poate modifica oricand :) ajunge doar sa citesti despre vreo destinatie interesanta si incerci sa ajungi si acolo, din pacate nu e timp pentru tot :(
Imi pare rau de Thai, dar poate alta data.

As mai avea 2 intrebari:

@Imperator: din pacate nu o sa am timp si pentru Flores si pentru Yogy. Nu vreau totusi sa alerg chiar asa de mult. Cred ca ar trebui sa aleg una din ele. Pe care mi-o recomanzi ?

Pentru cine a fost in Perhentian Islands: am vazut in poze ca plajele sunt de vis. Atmosfera de acolo cum e ? Sunt statiuni aglomerate gen Phuket ? Sau e mai salbatic ? Dintre insulele malaeziene eu am mai vazut doar Tioman in pozele si spusele unui prieten. Erau doar cateva casute pe plaja, lume ff putina, jungla in spatele plajei prin care te puteai plimba vreo 8km pana la o alta plaja. Relaxare totala si liniste. In Perhentian Islands e tot cam asa ?

Mutumesc !
Flores e wild... o frumusete salbatica virgina...
Zona Yogy e plina de monumente foarte frumoase... Borobudur este impresionant, poate si Prambanamul m-ar fi dat pe spate daca n-as fi fost la Angkor Wat cu vreo 6 luni inainte...

#53
Laurbalaur46

Laurbalaur46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 15.05.2006

 kyron, on 18th February 2011, 02:30, said:

Am verificat si Aerosvit, preturile sunt in jur de 1250-1350 euro pt 2 persoane, in functie de perioada: sept sau august. Deci tot cam acelasi pret ca si varianta din Paris, avantajul este ca evit drumul Buc - Paris.


De vreo 1-2 saptamani ma informez si tot citesc si eu despre Bali , avioane, rute, cazare , etc.   Am ajuns la concluzia ca singura varianta acceptabila ca si zbor ar fi cu Turkish Airlines ,  Bucuresti-Instabul-Singapore la 765 Eur ,  + Singapore-Bali cu Air Asia (intre 111-133 Eur).
Avantaje sunt ca escalele intre Buc-Instanb sunt de max 2 ore intre avioane ; si la intoarcere Bali-Singap sunt 3 avioane Air Asia pe zi, deci pot vizita si Singapore cateva ore bune.    

Ca si perioada Iulie-Aug-Sept .

Am calculat si Air Asia x cu Paris-KL-Bali, insa nu mai gasesti zboruri sub 750 Eur (s-au dus promotiile) .  Si iarasi Buc-Paris cu Wizz/Blue Air e f scump cam 200 Eur.  Plus conexiunea Bauvais-Orly .

Alta varianta e cu Aerosvit , Buc-Kiev-Bangkok la 660 Eur , plus Bangkok-Bali cu Air Asia la 150 Eur.  Insa au niste ore criminale , ajunge la 3 dimineatza in BKK si la retur la 5 dimineatza pleaca din BKK , deci pierzi o noapte sau multe ore in BKK.  Plus Bangkok-Bali cu Air Asia e un singur zbor pe zi .

Deci oricum ai face , sub 850-900 Eur nu prea mai gasesti zboruri ACUM .  Asa ca 875 Eur cu Turkish + Air Asia ar fi cea mai ok .

#54
radulesca

radulesca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.09.2008
Mai poti merge si Bucuresti - Kuala Lumpur tot cu Turkish , gasesti in septembrie cu 660 euro. Din Kuala Lumpur te mai costa inca 120 Euro dus intors pana in Bali in perioada aia, au mai multe zboruri pe zi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate