Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Tuberculoza

- - - - -
  • Please log in to reply
242 replies to this topic

#73
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 mianna, on Jun 12 2007, 23:59, said:

freak, dragule, nu-mi transforma sectiunea in literatura sf :) vezi cum e cu bacilu' ala si mai povestim.

bine bine, recunosc că am duhănit în spatele blocului, în timp ce făceam sex anal neprotejat cu ceilalți băieței.

Glumesc...încă nu fumam pe atunci  :naughty:

Acum m-ai enervat, și vreau să-l găsesc pe SOB-ul care m-a infectat.

#74
frichiutza

frichiutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.06.2007
Ingrijorarea noastra a fost si aceea ca toti doctorii au tratat copilul ca si cand ar avea bacilul si toti s-au repezit la tratamentul cu izoniazida. Daca testul este bun si arata corect realitatea, copilul meu nu are in corp bacilul. Ii dadeam sau nu aiurea pastilele astea? :(

#75
dannyyro

dannyyro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.02.2007

 mianna, on Jun 28 2007, 09:53, said:

ma bucur pentru voi (si, fireste, ma ingrijorez pentru medicii care se reped cu atata elan la tratament).
tratamentul cu izoniazida este ca sa nu faci boala; organismul tau are activitate prea mare impotriva bacilului koch,adica a venit in contact cu el,s-au s-a reactivat un vechi focar,de asta IDR este pozitiv, o mica parte vor face apoi boala, si pt ca nu stim care e acea mica parte, se trateaza toti cu IDR pozitiv; pt excluderea rezultatului IDR fals pozitiv, se repeta la 2 sapt;
tratamentul e standard, asa se procedeaza in toata lumea

Edited by dannyyro, 04 July 2007 - 21:58.


#76
olgutam

olgutam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.05.2007

 dannyyro, on Jun 10 2007, 07:42, said:

tratamentul cu un medicament  de obicei izoniazida pt 6 luni (mai nou pt 9 luni) se face pt profilaxie si nu pt infectie activa care se trateaza cu 3 -4 medicam simultan; testul de pe antebrat, PPD-ul spune daca ai fost expus recent si nu neaparat daca ai boala, frecvent in boala e negativ; daca ppd-ul e pozitiv, atunci ai fost expus si e posibil ca sa faci boala de aceea faci apoi radiografie pulm pt a exclude boala activa, si daca trebuie si examen din sputa, daca ambele sunt negative si ppd pozitiv faci numai profilaxie,daca radiografia e suspecta, atunci numai sputa mai poate exclude boala activa, si daca sputa e pozitiva (frotiu/cultura) atunci faci tratament cu 3-4 medicamante in functie de sesibilitatea tulpinei , de obicei se incepe cu 4 medicam pana la venirea antibiogramei, care dureaza o luna in acest caz, apoi se poate reduce la trei, si se face pt 6 luni cel mai putin (in anumite cazuri pana la un an); de asemenea ppd-ul pozitiv, se considera de la 5 mm sau 10 mm sau 15 mm in sus in functie de clasa de risc din care faci parte-ppd-ul pozitiv nu se determina prin masurarea roseatei ci a zonei de induratie,roseata nu inseamna nimic!; ppd din nou pozitiv , nu inseamna recidiva a bolii, ci mai degraba continuarea expunerii,organismul e inca hiperreactiv la bacilii tuberculosi, pt ca a pastrat contactul cu sursa de infectie-are riscul sa faca boala ; posibil sa repet unele lucruri spuse aici in topic, nu le-am citit pe toate, vroiam in primul rand sa-i raspund lui "olgutam", si daca ajuta si pe altii cu atat mai bine!

Stai un pic sa ne lamurim. eu stiu ca PPD-ul (e tot aia cu IDR? zici ca e examenul de pe antebrat) este valabil pana la o anumita varsta, parca 23-24..eu am 31 deci nu e cazul sa discutam de PPD. Investigatiile mele sunt radiografii si bronhoscopii nu PPD. Zici ca sputa poate exclude boala activa. Asa stiam si eu. Eu n-am vrut sa dau sputa - nici nu puteam tusi, nu aveam ce sa dau - asa ca le-am cerut sa-mi faca bronhoscopie, ca analiza mai relevanta ca asta nu stiu, o fi dar eu nu stiu. Si chiar daca mi-a iesit frotiu negativ, iar cultura.. s-au facut 2 luni si n-au venit inca rezultatele deci posibil sa iasa si ea negativa, totusi eu sunt diagnosticata cu TBC in baza radiografiei si fac tratamentul complet: cele 4 medicamente intensiv 3 luni + streptomicina doar primele 2 luni (ma rog, pe asta am intrerupt-o dupa 46 zile pe motive de vertij care nu imi cedeaza nici acum), apoi inca 5 luni tratament 3/7 (luni, miercuri, vineri) cu 3 dintre cele 4, se scoate pirazinamida. Deci, parerea mea, asta e tratament de recidiva in toata regula. Si asta in baza radiografiei, pentru ca la frotiu sunt negativa si posibil si la cultura, astept zilele astea.

Tot zici de expunere. Ma pui pe ganduri, doctorul nu mi-a spus nimic de asa ceva. ma tot gandesc cine ar putea fi..mama mea cu care locuiesc tuseste sinistru, are adevarate concerte dimineata, dar are o bronsita tampita pe care nu vrea sa o trateze; si-a facut si ea radiografia acum 2 luni si nu are nimic activ, semne de tb.
Am un unchi in alt oras care a avut si el acum vreo 5 ani tb, si-a facut recent radiografie, e ok si el.
Cu vreo posibila sursa stiu ca trebuie totusi sa ai un contact mai serios, nu ca te vezi 3 ore la 5 luni..nu?

#77
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 25.04.2007

 olgutam, on Jul 5 2007, 09:16, said:

Stai un pic sa ne lamurim. eu stiu ca PPD-ul (e tot aia cu IDR? zici ca e examenul de pe antebrat) este valabil pana la o anumita varsta, parca 23-24..eu am 31 deci nu e cazul sa discutam de PPD. Investigatiile mele sunt radiografii si bronhoscopii nu PPD. Zici ca sputa poate exclude boala activa. Asa stiam si eu. Eu n-am vrut sa dau sputa - nici nu puteam tusi, nu aveam ce sa dau - asa ca le-am cerut sa-mi faca bronhoscopie, ca analiza mai relevanta ca asta nu stiu, o fi dar eu nu stiu. Si chiar daca mi-a iesit frotiu negativ, iar cultura.. s-au facut 2 luni si n-au venit inca rezultatele deci posibil sa iasa si ea negativa, totusi eu sunt diagnosticata cu TBC in baza radiografiei si fac tratamentul complet: cele 4 medicamente intensiv 3 luni + streptomicina doar primele 2 luni (ma rog, pe asta am intrerupt-o dupa 46 zile pe motive de vertij care nu imi cedeaza nici acum), apoi inca 5 luni tratament 3/7 (luni, miercuri, vineri) cu 3 dintre cele 4, se scoate pirazinamida. Deci, parerea mea, asta e tratament de recidiva in toata regula. Si asta in baza radiografiei, pentru ca la frotiu sunt negativa si posibil si la cultura, astept zilele astea.

Tot zici de expunere. Ma pui pe ganduri, doctorul nu mi-a spus nimic de asa ceva. ma tot gandesc cine ar putea fi..mama mea cu care locuiesc tuseste sinistru, are adevarate concerte dimineata, dar are o bronsita tampita pe care nu vrea sa o trateze; si-a facut si ea radiografia acum 2 luni si nu are nimic activ, semne de tb.
Am un unchi in alt oras care a avut si el acum vreo 5 ani tb, si-a facut recent radiografie, e ok si el.
Cu vreo posibila sursa stiu ca trebuie totusi sa ai un contact mai serios, nu ca te vezi 3 ore la 5 luni..nu?

Tocmai se discuta de dificultatea stabilirii unui diagnostic pozitiv in unele cazuri de tbc, cu IDR (care inseamna IntraDermoReactie, PPD este substanta care se injecteaza, Purified Protein Derivative), bronhoscopii, culturi, etc., si te grabesti sa o excluzi pe mama ta din cercul suspectilor pe baza unei simple radiografii, in conditiile in care locuiesti cu ea si tuseste de multa vreme. E de reconsiderat.

#78
olgutam

olgutam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.05.2007

 Woland, on Jul 5 2007, 12:24, said:

Tocmai se discuta de dificultatea stabilirii unui diagnostic pozitiv in unele cazuri de tbc, cu IDR (care inseamna IntraDermoReactie, PPD este substanta care se injecteaza, Purified Protein Derivative), bronhoscopii, culturi, etc., si te grabesti sa o excluzi pe mama ta din cercul suspectilor pe baza unei simple radiografii, in conditiile in care locuiesti cu ea si tuseste de multa vreme. E de reconsiderat.

Mda, una peste alta eu vreau sa mai vorbesc si cu alt medic ftizilog, poate asta a mea sa se uite urat la mine cat pofteste. Cred ca pe aici nu se dau nume, asa ca daca ma poti ajuta intr-un mesaj privat cu un nume de medic ti-as fi profund recunoscatoare. O sa mai fac si eu niste cercetari printre prieteni. E foarte nasol cu medicii astia, de unde sa stim noi care sunt buni si care nu?

#79
kralizech

kralizech

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.08.2007
Buna! am si eu o problema in legatura cu acest topic. prietenul meu a fost diagnosticat cu TBC pozitiv iar acum urmeaza tratamentul in spital. eu am facut radiografia de plamani si nu am nimic, am facut si estul IDR si azi ma duc la doctor ca sa il interpreteze.ce anume trebuie masurata, roseata? am inteles ca daca sunt am bacilul in sange trebuie sa urmez un tratament preventiv care iti distruge ficatul si rinichii, este adevarata ultima parte?
sdi acum ajung la partea mai seriosa, sora prietenului meu are un copil de 1 an si 1 luna care a intrat in contact cu unchiul sau timp de o saptaman inainte sa aflam ca e bolnav, acum 3 saptamani. si doctorita vrea sa ii faca tratamentul preventiv fara sa ii faca testul IDR, fiindca zice nu e ca nu e relevat decat la o luna si jumatate de la contact. mama lui a facut radiografia si nu are nimic la plamani. am uitat s aspun ca micutul nu e vacinat fiindca in italia, unde a stat pana acum, nu se face vacinul TBC, bola fiind considerata eradicata.
ce ar trebui sa faca? sa inceapa tratamentul? nu mi se pare normal fara test. exista si alte teste care se pot face?

#80
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 kralizech, on Aug 16 2007, 08:06, said:

Buna! am si eu o problema in legatura cu acest topic. prietenul meu a fost diagnosticat cu TBC pozitiv iar acum urmeaza tratamentul in spital. eu am facut radiografia de plamani si nu am nimic, am facut si estul IDR si azi ma duc la doctor ca sa il interpreteze.ce anume trebuie masurata, roseata? am inteles ca daca sunt am bacilul in sange trebuie sa urmez un tratament preventiv care iti distruge ficatul si rinichii, este adevarata ultima parte?
sdi acum ajung la partea mai seriosa, sora prietenului meu are un copil de 1 an si 1 luna care a intrat in contact cu unchiul sau timp de o saptaman inainte sa aflam ca e bolnav, acum 3 saptamani. si doctorita vrea sa ii faca tratamentul preventiv fara sa ii faca testul IDR, fiindca zice nu e ca nu e relevat decat la o luna si jumatate de la contact. mama lui a facut radiografia si nu are nimic la plamani. am uitat s aspun ca micutul nu e vacinat fiindca in italia, unde a stat pana acum, nu se face vacinul TBC, bola fiind considerata eradicata.
ce ar trebui sa faca? sa inceapa tratamentul? nu mi se pare normal fara test. exista si alte teste care se pot face?


       Tratamentul impotriva TBC se face timp indelungat cu medicamente extrem de active care la unele persoane la leziuni ireversibile asupra ficatului si a rinichilor .
   TBC -ul nu a fost eradicat . Vaccinare nu se face din pricina ca este considerata inutila .

#81
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 kralizech, on Aug 16 2007, 07:06, said:

exista si alte teste care se pot face?

Un test PCR pentru a depista prezenta bacilului? Zic si eu.

#82
Luccian

Luccian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.10.2007
Sal.Este prima data cand postez si eu pe un forum asa ca nu imi sariti la gat daca scriu prostii.Am citit tot topicul si am ramas cu anumite nelamuriri.Vara asta unul din colegii de munca a fost diagnosticat cu TBC(eu am aflat relativ recent...cam de o saptamana).Mi s-a recomandat sa fac o radiografie pulmonara...pe care evident am amanat-o pana am inceput sa ma simt cam obosit si am si unele dureri in piept...mai exact in stern.Sunt a 12-a si nu vreau sa pierd din orele de curs(cam greu de crezut asta nu??http://forum.softpedia.com/style_emoticons/default/tongue.gif).Vreau sa stiu cat timp trebuie sa stau izolat pana boala nu mai e contagioasa si pot sa ma intorc la sc.Precizez ca nu am facut inca radiografia(urmeaza maine) dar sunt super speriat de faza.Am auzit din vecini/rude/animalul de comparie ca sunt sanse sa repet a 12-a.Vreau si eu sa stiu cam cat de adevarat este asta.
Multumesc anticipat pt un eventual raspuns.


te rog sa nu mai folosesti "k" unde nu e cazul.

Edited by adadoi, 18 October 2007 - 21:56.


#83
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 09.03.2006
Spuneti-mi va rog cit timp este contagios TBC-ul de la infectare. De exemplu daca intru in conctact cu o persoana aflata la a 4 luna de la manifestarea bolii exista riscul sa iau si eu boala? Am impreisa ca am fost si vacciat impotriva tbc prin scoala.

#84
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Bolnavii aflati sub tratament nu sunt contagiosi. Si oricum, pentru a te imbolnavi trebuie ca sistemul tau imunitar sa fie deprimat.

#85
Albedo_0.39

Albedo_0.39

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.10.2007

 antigen, on Oct 18 2007, 22:18, said:

Bolnavii aflati sub tratament nu sunt contagiosi. Si oricum, pentru a te imbolnavi trebuie ca sistemul tau imunitar sa fie deprimat.

Bolnavii in tratament POT FI, evident, contagiosi, chiar extrem de contagiosi uneori, in functie de cantitatea de bacili pe care o elimina prin sputa, tusind.

#86
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Daca sunt sub tratament (eficient) nu mai elimina bacili prin sputa, sau elimina in cantitate prea mica pentru a fi periculos pentru cei din jur.

The bacteria that cause TB spread in microscopic droplets that are released into the air when someone with the untreated, active form of the disease coughs, speaks, laughs or sneezes. Although TB is contagious, it's not an especially easy disease to catch. In general, you need long-term contact with an infected person — as much as eight hours a day for up to six months — to become infected yourself. You're much more likely to contract TB from a family member or close co-worker than from a stranger on a bus or in a restaurant, although there have been a number of cases of transmission on plane flights. A person with active TB who's been effectively treated for at least two weeks is no longer contagious and can't spread the bacteria to others.

De aici.

Edited by antigen, 19 October 2007 - 11:21.


#87
Albedo_0.39

Albedo_0.39

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.10.2007

 antigen, on Oct 19 2007, 12:14, said:

Daca sunt sub tratament (eficient) nu mai elimina bacili prin sputa, sau elimina in cantitate prea mica pentru a fi periculos pentru cei din jur.

The bacteria that cause TB spread in microscopic droplets that are released into the air when someone with the untreated, active form of the disease coughs, speaks, laughs or sneezes. Although TB is contagious, it's not an especially easy disease to catch. In general, you need long-term contact with an infected person — as much as eight hours a day for up to six months — to become infected yourself. You're much more likely to contract TB from a family member or close co-worker than from a stranger on a bus or in a restaurant, although there have been a number of cases of transmission on plane flights. A person with active TB who's been effectively treated for at least two weeks is no longer contagious and can't spread the bacteria to others.

De aici.

Crezi cu mult prea multa usurinta tot ce citesti.
Perioada de tratament necesara negativarii sputei unui bolnav de tbc este extrem de variabila, in raport de forma clinica, sensibilitatea tulpinii de bacil la antibiotice, complianta la tratament a pacientului, etc.
Mergi la spitalul Zerlendi in Bucuresti, daca vrei sa vezi bolnavi cu mari caverne care expectoreaza bacili si dupa sase luni de tratament.

#88
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Exista si exceptii, precum spui tu (si evident ca TBC rezistenta la tuberculostatice e una dintre ele). Mie asa mi s-a spus si la cursul de ftiziologie, am mers si la stagiul de ftiziologie, am examinat pacienti cu TBC pulmonar fara nici un fel de protectie, impreuna cu colegii mei, sub supravegherea ftiziologilor (la randul lor fara protectie)...
Intr-adevar, complianta la tratament e importanta, si din motivul asta administrarea tratamentului se face doar sub supravegherea medicului.

#89
crizti21

crizti21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.10.2007
Salut...  am si eu cateva intrebari.. .vad ca aici posteaza si oameni care se pricep si poate ma ajuta cu cateva sfaturi. Am 21 de ani, eram in ultimu an la facultate cand acu 2 zile am fost depistat cu virusu asta. Nu am prezentat nici o simptoma doar am mers la doctor pt ca simteam ca ma sufoc acum cateva zile. Nu aveam aer ... practic cand trageam aer in piept nu era suficient. Atunci doctoru de familie mi-a recomandat sa fac o radiografie ... acolo am aflat stupefiat ca s-ar putea sa am virusu tbc. am mers la un institut specializat unde dupa un tomograf mi s-a confirmat ca am varful plamanului drept infectat . E in faza de inceput si nu a necesitat internare. Problema mea este ca nu tusesc si nu inteleg de ce . Nu au putut sa mi ia sputa pt ca daca nu tusesc nu aveam cum sa fac asta. Singura mea problema acum este ca dupa aflarea vestii nu am mai putut sa mananc ... mananc fortat foarte greu si la cate pastile tre sa iau nu cred ca pot face fata. Nu inteleg cum pot fi atat de ghinionist ... am o situatie materiala foarte buna... o familie impecabila.... iar eu am reusit sa contactez boala asta fara sa stiu macar de la cine.
Repet de ce nu am nici o simptoma ?  de ce nu tusesc? ce sa fac sa mi revina pofta de mancare?De cand am aflat ca am asa ceva parca am devenit mai palid mai slabit mai obosit si dezamagit. Astazi tre sa iau medicamentele si ma ia groaza sa ma gandesc ca 6 luni tre sa iau 11 pastile zilnic :(.  Si cat de periculos pot fi pt cei care vin sa ma viziteze acasa la mine sau pentru parinti tinand cont de simptomele mele.
va multumesc anticipat

Edited by crizti21, 24 October 2007 - 14:24.


#90
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Tuberculoza nu apare din pricina unui virus ci din pricina unui bacil care este o bacterie .
   Este doar un mit faptul ca tuberculoza este o boala datorata saraciei . Boala  nu a aflat legenda asta si a atacat totdeauna persoane cu imunitate deficitara indiferent de apartenenta sociala .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate