Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Tuberculoza

- - - - -
  • Please log in to reply
242 replies to this topic

#181
us_tina

us_tina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.04.2009
Rosse_y eu ma gandesc ca poate ai luat cumva microbul de la sora ta ... si la un moment de slabiciune al organismului tau a aparut boala. Eu am tbc gangloinar ( depistat de 21 aprilie 2009 ) si mi-au zis ca nu e contagios... insa acum 1 saptamana m-au sunat de la spital sa imi zica ca analiza la sputa a iesit pozitiva si m-au chemat sa vin sa fac din nou examenul la sputa...ca sa vedem cum mai e acum dupa tratament... Cum au putut spune ca nu e contagios inainte sa am rezultatul sputei... Gandeste-te ca eu am stat linistita ca toti ziceau ca cel ganglionar nu e contagios... si cand te gandesti ca am un bebe mic de 3 luni... de sot ce sa mai zic... Si prostia mare e ca eu sunt stabilita in strainatate si aici nu se face vaccinul BCG obligatoriu... deci copilul meu nu fost vaccinat in maternitate asa cum se face in Romania. Eu am nascut pe 3 martie 2009... si la vreo 2 saptamani de la nastere am vazut ganglionii pe gat...si pana si-au dat ei seama ce am... a mai trecut ceva timp... si asa am inceput tratamentul abia pe 21 aprilie 09... si abia atunci au vaccinat la cererea mea si copilul cu BCG... Desi i-am facut IDR-ul lui bebe( pana sa ma apuc de tratatment) si i-a iesit bine eu vad ca mai tuseste cateodata bebe... si ma iau toate gandurile negre si toate grijile... daca s-o fi infectat pana sa faca vaccinul sau daca s-a infectat cand era deja in burtica daca eu as fi avut microbul  deja si s-a declansat boala dupa ce am nascut , oragnismul fiindu-mi f slabit atunci... Asa ma gandesc si la tine.. poate i-au zis si sorei tale ca nu e contagios cum mi-au zis si mie si apoi mi-au zis ca de fapt e contagios.... A facut examenul sputei sora ta ? Cum i-a iesit? M-am uitat la radiografiile tale si pare ceva pe acolo... dar nu sunt medic si nu ma pot pronunta... Poate le vede careva mai priceput intretimp. Radiografiile mele sunt bune.Acum trebuie sa astept inca vreo luna si ceva sa primesc si rezultatul la sputa a doua si sper sa nu mai fie pozitiv...dupa tratament...Induratia mea a fost de 22 mm la inceputul bolii. Oare o sa ma mai fac iar IDR-ul dupa 3 de tratament? parca asa se face,nu?

#182
rosse_y

rosse_y

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.06.2009
us_tina multumesc pentru raspuns. sora mea facuse examenul sputei si de aceea au zis ca nu e contagioasa nu doar pentru ca era ganglionar. eu azi m-am externat..bine nu chiar externat..trebuie sa ma duc de 2 ori pe zi la perfuzii. mi-au facut idr: negativ, sputa de 3 ori :negativ, analize la sange si urina ok. doamna doctor care ma trateaza nu este foarte vorbareata asa ca tot ce stiu am aflat de la asistente. fac tratament de pneumonie nu de tbc, penicilina si gentamicina la 12 ore intravenos. cred ca dupa 10 zile de tratament o sa imi mai faca analize de sange si o radiografie sa vada dc s-a schimbat cv. sunt foarte curioasa care va fi diagnosticul, in spital sper sa nu ma mai internez nicodata :no:

#183
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009
Fratele meu are 19 ani si de 2 luni a fost diagnosticat cu TBC. Bineinteles ca am fost toti socati, pt ca nu avea simptomatologia clasica, singurul lucru a fost ca dormea mult si parea ca nu-i ajung orele de somn( dormea pana la 19 seara).
La un momentdat a facut pareza pe un picior si asa am ajuns la spital, dar medicii nu i-au facut nimic pulmonar ci l-au consultat neuro, ortoped, chirurg.
La un momentdat a inceput sa faca febra si eu i-am zis intr-o doara ca are TBC( era singurul din familie care fuma, fuma pe ascuns, dar eu l-am mirosit). S-a dus sa faca un RX pulmonar si dra aia tampita de la Marius Nasta i-a citit radiografia si i-a spus ca are o pneumonie si i-a dat tratament cu antibiotice 2 sapt.
Dupa 2 sapt trebuia sa mearga la un control si norocul a fost ca nu a gasit-o pe aceeasi tampita acolo.
L-a consultat alta drita care i-a spus ca are TBC in forma avansata cu o caverna mare cat o portocala.
L-au internat de urgenta pe loc, acum deja are 2 luni de cand sta in spital.

Acum 2 zile i-a iesit cultura de sputa si are TBC XDR, adica TBc rezistenta la toate antibioticele.
I-au intrerupt tratamentul clasic deja si luni, peste 2 zile, il vor muta la pavilionul de bolnavi TBC rezistenta, pt 6 luni. Din cate am citit tratamentul dureaza 2 ani si apoi in fiecare an din viata va sta 2 luni internat aici la Marius Nasta.
In tara noastra exista decat 2 centre pt bolnavii de XDR sau MDR( in lb rom) la Marius Nasta pe Viilor in Buc. si la Bisericani, jud Neamt.
Pe o parte are noroc ca stam in Buc exact la 50 m de Sp. M Nasta, dar am citit aseara pe net ca TBC XDR este INCURABILA.

Voi ce stiti, va rog ajutati-ma cu un raspuns, ca nu mai am pace de 2 zile.

#184
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
xdr nu e chiar acelasi lucru cu mdr, e mai mult o forma particulara....

#185
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009
Revin cu completari acum sunt mai informata decat in postul precedent.

MDR sI XDR sunt forme diferite, mea culpa.

Intre timp, copiii mei sunt suspecti de primoinfectie TB.
Le-am facut idr-uri care au iesit mari 10 si 13 mm, radiografii normale, sputa negativa.
Pe baza idr-urilor si pt ca au fost in contact cu fratele meu li s-a prescris Pirizinamida 6 luni, lucru cu care inca nu-s lamurita, asa ca astept alte pareri avizate, deoarece am citit ca nu sa da la copiiii sub 3 ani( unul are 1 an, altul 3) si nu se da singura ci in asociere cu o quinolona.

Am mers la spitalul de copii Lacul Bucura.

Exista si in Ro Quantiferon sau teste gen IgG si IgM specifice pt BK. dar sunt "secrete" nu-ti spune nimeni, nimic de ele.
Se fac la V Babes si cautati pe net pe cei de la Cellestis sau Laborator biomed Oradea, au si Laborator MicroMed Bucuresti str. Pericle Papahagi nr. 51-53, sector 3 Bucuresti

D-na Cristina Garbea la numarul de telefon  0745.144.146

Edited by nicopuscasu, 19 July 2009 - 20:04.


#186
cleioshenie

cleioshenie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.08.2006
in restul Europei boala e eradicata..cazurile sunt rarisime. Romania este locul 1 in europa la densitatea de cazuri, desi se vaccineaza obligatoriu toti copiii la nastere (cu un vaccin inutil, se pare.....io am un ghimpe impotriva vaccinului, baga si chimicale inutil in organism).

o sa insist, e o boala a saraciei:
1. alimentatia ne echilibrata (culmea, loveste si pe vegetarieni- carnea are rolul ei)
2. igiena (miini nespalate, fructe nespalate...)
3. mizeria - shobolanii & shoarecii abunda - sunt principalii purtatori
toate duc la o imunitate scazuta

Venim in contact zilnic cu bacilii - dar numai anumite pers. vor face boala.

#187
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 cleioshenie, on 10th September 2009, 21:23, said:

in restul Europei boala e eradicata
mmmmnu
ca si pentru restul afirmatiilor...mmmnu -_-

#188
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009

 cleioshenie, on 10th September 2009, 20:23, said:

in restul Europei boala e eradicata..cazurile sunt rarisime. Romania este locul 1 in europa la densitatea de cazuri, desi se vaccineaza obligatoriu toti copiii la nastere (cu un vaccin inutil, se pare.....io am un ghimpe impotriva vaccinului, baga si chimicale inutil in organism).

o sa insist, e o boala a saraciei:
1. alimentatia ne echilibrata (culmea, loveste si pe vegetarieni- carnea are rolul ei)
2. igiena (miini nespalate, fructe nespalate...)
3. mizeria - shobolanii & shoarecii abunda - sunt principalii purtatori
toate duc la o imunitate scazuta

Venim in contact zilnic cu bacilii - dar numai anumite pers. vor face boala.
Pot sa va garantez ca cele de mai sus nu-s deloc cauze pt TBC, or fi pt altele dar nu si pt asta...
Garantat unii nu au avut de-a face nici cu soareci, nici ci lipsa igienei sau a hranei...si am caz concret acasa.

#189
Deyuka

Deyuka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.09.2009
Am si eu o intrebare:am fost internata cu pleurezie. Dupa punctie, mi s-a spus ca sunt suspecta tbc, desi sputa, rezultatele bronhoscopiei si biopsiei erau negative. Am inceput tratamentul cu "faimoasele" pastile. Vitamina b6 nu mi-a mai fost prescrisa. Ce pot face pentru a mai ameliora efectul acestor pastile si mai ales, dupa o anumita perioada de timp corpul se obisnuieste cu ele sau va fi la fel 3, respectiv 6 luni? (greata, dureri de cap, mancarimi de piele si multe altele). Si de ce am fost internata cu persoane non-tb daca eu sunt suspecta?

#190
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
faimoasele pastile fiind ?
daca te referi la tratamentul clasic pt tbc, da, dupa un timp efectele secundare se mai atenueaza
ai fost internata cu persoanele non-tb pentru ca la momentul internarii nu aveai diagnostic pozitiv de tb.

#191
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

 cleioshenie, on 10th September 2009, 20:23, said:

o sa insist, e o boala a saraciei:
1. alimentatia ne echilibrata (culmea, loveste si pe vegetarieni- carnea are rolul ei)
2. igiena (miini nespalate, fructe nespalate...)
3. mizeria - shobolanii & shoarecii abunda - sunt principalii purtatori
toate duc la o imunitate scazuta

Venim in contact zilnic cu bacilii - dar numai anumite pers. vor face boala.
ce destept esti tu.
care anumite persoane? tiganii, manelistii si evreii?
mai studiaza ca vorbesti prostii.

 Deyuka, on 23rd February 2010, 17:41, said:

Am si eu o intrebare:am fost internata cu pleurezie. Dupa punctie, mi s-a spus ca sunt suspecta tbc, desi sputa, rezultatele bronhoscopiei si biopsiei erau negative. Am inceput tratamentul cu "faimoasele" pastile. Vitamina b6 nu mi-a mai fost prescrisa. Ce pot face pentru a mai ameliora efectul acestor pastile si mai ales, dupa o anumita perioada de timp corpul se obisnuieste cu ele sau va fi la fel 3, respectiv 6 luni? (greata, dureri de cap, mancarimi de piele si multe altele). Si de ce am fost internata cu persoane non-tb daca eu sunt suspecta?
eu m-am plimbat 3 luni nestingherita pe la institutul Marius Nasta. nu m-a intrebat nimeni daca sunt bolnava sau sanatoasa.
bolnavii cu tbc stau linistiti impreuna cu cei care au o simpla pneumonie de exemplu si pot fi vizitati si de fantoma lui michael jackson ca oricum cu greu gasesti o asistenta in darapanatura aia.

#192
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
daca prin "darapanatura aia" te referi la marius nasta, sa vezi cum e pavilionul 4 al aceluiasi spital, dar care e la o alta adresa ( langa parcul tineretului) :lol:

#193
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

 rox, on 23rd February 2010, 18:45, said:

daca prin "darapanatura aia" te referi la marius nasta, sa vezi cum e pavilionul 4 al aceluiasi spital, dar care e la o alta adresa ( langa parcul tineretului) :lol:
exact la ala ma refer.

#194
Deyuka

Deyuka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.09.2009
da, la marius nasta am fost internata si eu si am impresia ca asta este si motivul pentru care mi se da tratament de tbc (mi-au spus mai multe persoane, inclusiv doctori), pentru ca am stat 2 saptamani in spital, unde se plimbau bolnavii de tbc ca la ei acasa, chiar preotul aduna mai multi intr-un salon pentru a-i impartasi...asistentele uitau sa-mi dea tratamentul (intr-o zi mi-au pus 2 perfuzii in loc de 3, intr-o zi i-am cautat vreo 2 ore sa mi-l faca)... bataie de joc. Mai am si eu o intrebare:dupa ce mi s-a facut punctia au disparut si durerile (mai resimteam, dar putin), iar acum am din nou junghiuri in anumite pozitii si la respiratie. Asa este normal (sa se mai resimta) sau e mai probabil sa se fi refacut lichidul?

#195
rainman3446

rainman3446

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 24.04.2006
Acu' cateva ore am luat ultimul rand de pastile....
8 luni m-au stresat pastilele astea dar nu am "ratat" nici o doza. Bine, in afara de cea pe care
a uitat asistenta sa mi-o dea, in a doua saptamana de internare. Atunci m-am invatat minte,
daca pana la 11:30 - 12 nu primeam medicatia, incepeam sa bananai prin spital la "vanatoare" de asistente.
Tot in pav. IV (Zerlendi) am fost si eu internat, spitalul e intr-adevar o ruina. La fel, eram internati
la gramada si cei care aveau boala activa si cei suspecti de TBC.
M-a mirat foarte tare faptul ca se fuma in draci in curtea spitalului! Si nu apartinatorii, ci bolnavii!
Am intalnit cazuri si cazuri acolo, oameni pe care ii vedeai ca se vindeca de la o zi la alta si oameni care
asteptau sa moara. Fiecare cu povestea lui... Unii si-au vindecat si alte rani, altii au plecat cu
unele noi. Si sunt sigur ca mai sunt cativa care s-au intors acolo.
Eu am fost tratat bine si cat am fost internat si in ambulator, si pentru asta trebuie sa le multumesc doctorilor
si asistentelor care s-au ocupat de mine.
Pentru cei care au cea mai mica banuiala ca ar putea fi bolnavi nu am decat un sfat: mergeti cat mai repede si faceti un control!
Nu asteptati sa treaca de la sine, nu veti face decat sa agravati consecintele bolii! Vorbesc din proprie experienta, din pacate.

Edited by rainman3446, 04 March 2010 - 01:34.


#196
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009
Cam acum un an eram si eu disperata cu fratele meu de 20 ani care avea TBC de fapt MDR( forma rezistenta).
Intre timp aproape i s-au inchis cavernele, a terminat anul de injectii cu kanamicina, oricum nu mai avea loc sa le faca, si este inca pe tratament.
Am reusit sa-i depunem si dosarul pt pensia de handicap( gradul 2 accentuat) in valoare de 240 lei, o multime de bani :thumbdown: ...in fine...este mai bine el, s-a mai ingrasat si e cu moralul mai ridicat de cand a terminat si intramuscularele.
Si eu am numai cuvinte de lauda la adresa personalului de la Spitalul Marius Nasta, prin prisma celor povestite de fratele meu, eu una nu am avut curaj sa-i fac vizite acolo :confuzzled:

Sanatate tuturor si fiti tari, daca va tineti de tratament, va veti face bine!

PS: Si ii multumesc personal dlui dr care se "ascunde" sub numele de Bergero, dansul este dovada vie ca exista inca OAMENI sub halatul alb :thumbup:

#197
mammy2002

mammy2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.03.2010

 nicopuscasu, on 8th March 2010, 20:22, said:

Cam acum un an eram si eu disperata cu fratele meu de 20 ani care avea TBC de fapt MDR( forma rezistenta).
Intre timp aproape i s-au inchis cavernele, a terminat anul de injectii cu kanamicina, oricum nu mai avea loc sa le faca, si este inca pe tratament.
Am reusit sa-i depunem si dosarul pt pensia de handicap( gradul 2 accentuat) in valoare de 240 lei, o multime de bani :thumbdown: ...in fine...este mai bine el, s-a mai ingrasat si e cu moralul mai ridicat de cand a terminat si intramuscularele.
Si eu am numai cuvinte de lauda la adresa personalului de la Spitalul Marius Nasta, prin prisma celor povestite de fratele meu, eu una nu am avut curaj sa-i fac vizite acolo :confuzzled:

Sanatate tuturor si fiti tari, daca va tineti de tratament, va veti face bine!

PS: Si ii multumesc personal dlui dr care se "ascunde" sub numele de Bergero, dansul este dovada vie ca exista inca OAMENI sub halatul alb :thumbup:

Buna voua tuturor,

Disperarea ma aduce pe acest forum si sper, cu ajutorul vostru, sa rezist psihic si sa rezolv cat mai bine problema aparuta in familia mea.
Am o fetita de 7 ani care in urma mai multor investigatii ptr raceli repetate si astm, a fost supusa unui test IDR (asta dupa ce o doctorita mai isteatza (a 4-a in decurs de 1 luna) s-a gandit sa intrebe daca vreodata am avut contact cu vreun bolnav de TBC). Si da, am avut timp de 3 ani, cu o menajera care era purtatoare de bacil. Cand a descoperit si ea probabil trecusera deja cativa ani de cand era infecatata. LA ea boala deja se manifesta vizibil la momentul descoperirii. Ani de zile, pusese simptomele strict pe seama fumatului. In fine, dupa mine, o imbecila ignoranta. Iar eu si mai idioata ca nu m-am gandit niciodata s-o trimit la razeX, desi glumeam si ii spuneam ca tuseste ca o TBC-ista.
Testul IDR al copilului arata 14-15 mm la 48 si 72 de ore. Radiografia pulmonara arata pe plamanul drept niste fire albe, initial catalogate drept urmele unei raceli puternice.
Copilul meu raceste mereu. daca aparea un virus nou la gradi sau la scoala, era prima care facea viroza. Acum 4 ani i s-a pus si diagnostic de astm bronsic, desi ea nu reactioneaza pozitiv (mai bine zic nu prea reactioneaza) la ventolin.  Acum ne intrebam daca are cu adevarat astm, sau e doar TBC.
evident la acest moment s-a pus diagnostic "hiperergie tuberculinica" urmand ca maine si marti sa facem investigatii : proba din stomac si bronhoscopie.
Imi este groaza de cele 2 investigatii. Bronhoscopia din cate stiu este traumatica. Personal si acum am amintiri de groaza de la operatia de polipi de la 4 ani.
Am nevoie de sfaturi. Nu vreau sa chinui inutil copilul.
Am citit tot ce s-a scris pe acest forum despre infectia asta. Bergero, daca mai esti activ pe forum, te rog da-mi un semn. Se vede ca esti un om deosebit si oferi informatii profesioniste.
Deasemenea, este o domna care a fost cu copilul la Viena. O rog mult sa-mi spuna la ce clinica si eventual ce medic pneumolog. Am sunat si eu in Franta si oamenii aia au spus ca daca e suspecta de TBC, ei nu ma pot ajuta, ca vezi Domne, la ei boala nu este listata (adica este eradicata). M-am simtit ca un mic negru somalez, pe care toata lumea il repudiaza.
Nu sunt snoaba si nici extrem de bogata cat sa ma dea banii afara din casa. Insa cu tot respectul ptr unii medici (dupa mine destul de putini la numar) nu am incredere in sistemul de sanatate romanesc dupa ce am avut nenumarate antecendete nefericite (diagnostice gresite, recomandarea de a avota la 5 luni de sarcina (multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat curajul sa nu fac asta) spitale cu personal de care trebuie sa te rogi sa-ti faca tratamentul etc).
Am un job bun care imi permite sa-mi consum toate fondurile pentru a-mi duce copilul acolo unde as sti ca este tratat cu maxima responsabilitate si primeste tratamentul adecvat. (nu ma refer la medicamente- astea sunt cred peste tot cam aceleasi, ci la comportamentul cadrelor medicale, investigatii medicale, analize amanuntite etc.
Imi cresc singura copilul si de cand avea 2 ani, totul, dar absolut totul in viata mea inseamna acest copil. Sunt terminata psihic stiind ca probabil are tuberculoza (a inceput sa tuseasca si transpira excesiv noaptea... deci e clar). Mi se pare atat de fragila ptr ceea ce urmeaza sa se intample, bronhoscopie, 5-6 medicamente zilnic ... luni de zile.

Nu inteleg de ce daca tot se umbla bronhoscopic de ce nu se colecteaza sputa direct din bronsii, de ce trebuie sa mai faca si endoscopie ptr colectare de lichid din stomac?
Stie cineva o clinica buna in lumea asta, chiar si in |Romania unde as putea face toate investigatiile ptr B Koch? ADN-uri si alte cele.
Probabil putini dintre voi au fost in sectia M Nasta ptr copii din Lacul Bucura nr 40. Oameni buni, acolo este o relicva a constructiilor din anii 60, o curte deplorabila.... este absolut deprimant. N-am curaj sa-i fac nici macar razeX acolo ptr ca masinaria este antica si probabil iradiaza peste normal.
va rog, daca aveti informatiile astea, va voi pomeni vesnic in rugaciunile mele. Doctorita la acre am fost trimisa mi-a explicat multe despre tratament, insa mai nimic despre investigatii si ce posibilitati as mai avea in plus fata de bronhoscopie si proba stomacala. Asa de mult mi-as dori sa nu fiu obligata sa-i fac bronhoscopie. Eu cred c-am sa lesin. Nu stiu daca voi putea suporta s-o vad. Daca acestea ies negative, nu este o garantie ca nu este infectata. |Si atunci, ce alte analize pot aduce mai multa lumina?

Si da stiu, trebuie sa ma duc si eu sa ma investighez, si parintii mei si altii.... insa zilele urmatoare copilul este prioritar.
Astept cu mare incredere semne de la voi.
O mama disperata.

#198
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 mammy2002, on 28th March 2010, 12:14, said:

(a inceput sa tuseasca si transpira excesiv noaptea... deci e clar). Mi se pare atat de fragila ptr ceea ce urmeaza sa se intample, bronhoscopie, 5-6 medicamente zilnic ... luni de zile.

Nu inteleg de ce daca tot se umbla bronhoscopic de ce nu se colecteaza sputa direct din bronsii, de ce trebuie sa mai faca si endoscopie ptr colectare de lichid din stomac?
Stie cineva o clinica buna in lumea asta, chiar si in |Romania unde as putea face toate investigatiile ptr B Koch? ADN-uri si alte cele.
Probabil putini dintre voi au fost in sectia M Nasta ptr copii din Lacul Bucura nr 40. Oameni buni, acolo este o relicva a constructiilor din anii 60, o curte deplorabila.... este absolut deprimant. N-am curaj sa-i fac nici macar razeX acolo ptr ca masinaria este antica si probabil iradiaza peste normal.
va rog, daca aveti informatiile astea, va voi pomeni vesnic in rugaciunile mele. Doctorita la acre am fost trimisa mi-a explicat multe despre tratament, insa mai nimic despre investigatii si ce posibilitati as mai avea in plus fata de bronhoscopie si proba stomacala. Asa de mult mi-as dori sa nu fiu obligata sa-i fac bronhoscopie. Eu cred c-am sa lesin. Nu stiu daca voi putea suporta s-o vad. Daca acestea ies negative, nu este o garantie ca nu este infectata. |Si atunci, ce alte analize pot aduce mai multa lumina?

Si da stiu, trebuie sa ma duc si eu sa ma investighez, si parintii mei si altii.... insa zilele urmatoare copilul este prioritar.
Astept cu mare incredere semne de la voi.
O mama disperata.

Salut
Probabil ca o sa sune dur dar... nu, nu e clar, e ca si cand ai zice " vine iarna grea ca umbla porcul cu paie in bot". Nu e nimic clar. daca tusesti si transpiri nu e clar ca ai TBC, chiar daca ai avut "contact" cu cineva purtator, mai ales ca in romania nu vrei sa iti spun care e procentul de purtatori...
IDRul pozitiv nu inseamna obligatoriu diagnosticul de TBC- boala, ci inseamna ca s-a produc candva infectia cu BK, adica persoana respectiva este purtatoare ( ceea ce e oarecum plauzibil, daca zici ca ai avut o menajera cu tuberculoza- desi sincera sa fiu nu as da vina pe sarmana femeie, avand in vedere ca in romania te imbolnavesti de tbc din troleu/ metrou...). De asemenea, exista si alte situatii in care IDR poate sa iasa pozitiv si persoana respectiva sa nu aiba tuberculoza.
Bronhoscopia nu e ceva placut dar nici ceva atat de odios nu e. Pana la urma, daca tu ca mama esti atat de panicata si "crezi ca o sa lesini", de ce te-ai astepta sa fie copilul puternic si curajos? Prin bronhoscopie ochiul doctorului e, ca sa zic asa, la fata locului; asa cum chirurgul vede cel mai bine ce e in pacient cand il deschide, pneumologul nu are cum sa vada altfel, deci intelegi ca e o investigatie absolut necesara. La fel ca si radiografia, in legatura cu care e bine sa stai linistita, este intr-adevar o investigatie iradianta dar nu atat de iradianta incat sa fie o drama. Daca nu vrei sa-i faci radiografie ai putea sa-i faci un CT, desi ma indoiesc ca ai accepta fiind mult mai iradiant.
In legatura cu endoscopia, se face pentru ca in general copiii inghit ceea ce tusesc, si exista sanse mari de descoperire a BK in secretia gastrica in cazul in care copilul are tuberculoza. Pentru evidentierea bacililor se foloseste in general sputa emisa spontan, sau indusa, dar daca nu se poate obtine asta se poate si recolta la bronhoscopie, prin lavaj sau aspirat.

Daca ies negative investigatiile ( radiografie, bronhoscopie, examen microscopic, cultura) inseamna ca nu are tuberculoza, dar nu stiu cat de mult merita sa-ti terorizezi copilul cu toate metodele pentru a "fi sigura ca nu are tuberculoza", atata timp cat traieste in Romania si faptul ca nu e infectat azi nu inseamna ca nu va fi infectat maine... A, si poate ar fi bine sa tii cont de faptul ca " infectat cu BK" nu inseamna " bolnav de tuberculoza"
:peacefingers:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate