Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Roma - partea I, 2010 - 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
3212 replies to this topic

#19
Hammill

Hammill

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.01.2006
Buna,
Puteti, va rog, sa ma ajutati si pe mine cu o informatie? Voi pleca la Roma in mai. Am gasit pentru inchiriat ceva care sa-mi convina pe site-ul http://www.hostelsclub.com/. Nu stiu insa cat sunt de seriosi.  A mai inchiriat cineva prin intermediul lor? Multumesc frumos!

#20
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002

View Postdoamnelevervi, on 4th March 2010, 12:59, said:

Noi am fost intr-o zi sa vedem si marea cu acest card, deci fara costuri suplimentare. La mare, la Lido foate multe plaje private si cu greu poti sa ajungi pe plaja, langa apa. Noi am sarit peste un gard mic de ciment si am ajuns langa apa; e frumos.

Cu ce ai ajuns la mare? Roma Pass este valabil pe trenurile/autobuzele spre mare?

#21
doamnelevervi

doamnelevervi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.08.2009

View PostBlade, on 10th March 2010, 12:30, said:

Cu ce ai ajuns la mare? Roma Pass este valabil pe trenurile/autobuzele spre mare?
Da, cu Roma Pass poti merge la Lido, adica la mare, insa nu poti merge la fiumicino la aeroport. In drum spre mare este si Ostia Antica, daca ai timp de toate merita din plin Roma Pass.
Mai sunt cateva rute in afara Romei pe care e valabil dar nu m-am uitat sa vad ce e cu ele.

De ce am luat Blu air? Era mai ieftin in momentul in care am cumparat biletele, insa pe viitor daca o sa plec tot din Cluj am sa aleg Wizz air, iar din Bucuresti Blue Air.
Numai bine!

#22
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
Mersi de raspuns. Dar cu ce se ajunge?

#23
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View PostBlade, on 10th March 2010, 14:23, said:

Mersi de raspuns. Dar cu ce se ajunge?

Cu trenul Roma-Lido, de langa statia de metrou Piramide.

#24
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008
Revin si eu cu ceva detalii: vremea ok pentru plimbari lungi, poarte ca un plus de 2-3 grade nu ar fi stricat. M-au impresionat Muzeul Vatican, Biserica San Pietro si Panteonul. Nu m-au dat gata columna lui Traian si statuia lupoaicei ( pare mai ok a noastra). As dori cu siguranta sa revin candva, dar cel putin 10 - 14 zile. Asa cum s-a mai spus in trei zile nu reusesti decat sa prinzi gustul Romei, sa deslusesti suprafata acestui oras. Pentru detalii trebuie sa revii. In trei zile am mers cel putin 12 ore/zi si cu greu am reusit sa atingem aproape tot ce ne-am propus. Am avut Roma Pass si vineri dupa aterizare ( aprox. ora 09) am inceput descoperirea Romei.As recomanda pentru o mai buna orientare procurarea unei harti care sa aiba si traseele mijloacelor de transport de suprafata. Dupa ce mergi foarte mult devine util sa mai scutesti un km sau doi. Pentru distante mari e ok cu metroul, circula destul de des si utilizarea lui este foarte intuitiva, dar pentru distante mici sau daca ai mai mult timp recomand autobuzele, asa reusesti sa vezi mai multe lucruri interesante, locuri pe care nu ti le-ai propus sa le vezi initial, dar care te atrag si pe care doresti sa le explori. Noi asa am vazut piata Argentina si piata Spada.

To be continued.

#25
misspiss

misspiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.05.2009
Daca te referi la preturi, din ce am observat eu iulie si august e mai ieftin decat iunie. Eu am fost in iulie in Italia si preturile erau decente ... in iunie insa erau semnificativ mai mari. Din ce am cautat pe net, august e si el mai ieftin decat iunie.
[/quote]
Multumesc mult. Asa stiam si eu, dar vroiam sa ma asigur. :D

#26
rzv25

rzv25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.12.2004
Salut,

   Am o mica dilema si poate voi, cei care ati mai fost in Roma, ma puteti ajuta.
   Mi-am cumparat biletele de avion pentru Roma pentru mijlocul lui mai, urmand sa zbor cu Blue Air. Aterizez vineri dimineata pe la 8:00 si plec inapoi spre Bucuresti duminica seara pe la 20:00. O sa am probabil un troller destul de maricel si avand in vedere ca check-in-ul la hotel il pot face dupa ora 14:00 vineri iar check-out-ul inainte de ora 11:00 duminica, ma intreb ce voi face cu troller-ul din momentul in care aterizez pana la check-in si din momentul check-out-ului pana decolez. Nu prea imi vine sa il car cu mine pe la obiectivele pe care intentionez sa le vizitez in intervalele mentionate. Aveti idee daca la hotel imi pot tine bagajele (contra cost eventual) inainte sa fi facut check-in sau dupa ce am facut check-out ? Exista o alta solutie ?

   Multumesc anticipat pentru ajutor.

#27
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postrzv25, on 14th March 2010, 00:22, said:

Aveti idee daca la hotel imi pot tine bagajele (contra cost eventual) inainte sa fi facut check-in sau dupa ce am facut check-out ?
In principiu,le poti lasa la hotel,fara nici o problema.

#28
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009
PT rzv25
  
la hotel poti lasa bagajul inainte de a primii camera , mai toate hotelutile au o camaruta sau un spatiu pt acst serviciu.
in ziua plecari ,in gara Terminii este depozit pt bagaj , costul e ceva gen 4e primele 3-5 ore (nu mai stiu exact) dupa care inca putin pe ora . Ai indicatoare pana la depozit, sa nu te sperii daca gasesti coada merge repede.
vacanta placuta.

#29
rzv25

rzv25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.12.2004
Va multumesc frumos pentru raspunsul prompt.

#30
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postrzv25, on 14th March 2010, 01:22, said:

Salut,

   Am o mica dilema si poate voi, cei care ati mai fost in Roma, ma puteti ajuta.
   Mi-am cumparat biletele de avion pentru Roma pentru mijlocul lui mai, urmand sa zbor cu Blue Air. Aterizez vineri dimineata pe la 8:00 si plec inapoi spre Bucuresti duminica seara pe la 20:00. O sa am probabil un troller destul de maricel si avand in vedere ca check-in-ul la hotel il pot face dupa ora 14:00 vineri iar check-out-ul inainte de ora 11:00 duminica, ma intreb ce voi face cu troller-ul din momentul in care aterizez pana la check-in si din momentul check-out-ului pana decolez. Nu prea imi vine sa il car cu mine pe la obiectivele pe care intentionez sa le vizitez in intervalele mentionate. Aveti idee daca la hotel imi pot tine bagajele (contra cost eventual) inainte sa fi facut check-in sau dupa ce am facut check-out ? Exista o alta solutie ?

   Multumesc anticipat pentru ajutor.


Pentru ceea ce v-a transmis <roth>: http://www.grandista...0003f16f90aRCRD

In plus, exista serviciul depozit bagaje si la aeroportul Fiumicino – 6€/zi:
http://www.airwise.c...FCO/FCO_08.html

Si s-ar putea sa fie cea mai buna solutie pentru cazul dumneavoastra.

Edited by o_dor, 14 March 2010 - 09:59.


#31
ulitia

ulitia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 02.07.2008
Noi am lasat bagajul la hotel si in prima zi inainte de a face check-in ,si in ultima zi fara a plati nimic suplimentar la hotel.

#32
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postrzv25, on 14th March 2010, 02:22, said:

Salut,

   Am o mica dilema si poate voi, cei care ati mai fost in Roma, ma puteti ajuta.
   Mi-am cumparat biletele de avion pentru Roma pentru mijlocul lui mai, urmand sa zbor cu Blue Air. Aterizez vineri dimineata pe la 8:00 si plec inapoi spre Bucuresti duminica seara pe la 20:00. O sa am probabil un troller destul de maricel si avand in vedere ca check-in-ul la hotel il pot face dupa ora 14:00 vineri iar check-out-ul inainte de ora 11:00 duminica, ma intreb ce voi face cu troller-ul din momentul in care aterizez pana la check-in si din momentul check-out-ului pana decolez. Nu prea imi vine sa il car cu mine pe la obiectivele pe care intentionez sa le vizitez in intervalele mentionate. Aveti idee daca la hotel imi pot tine bagajele (contra cost eventual) inainte sa fi facut check-in sau dupa ce am facut check-out ? Exista o alta solutie ?

   Multumesc anticipat pentru ajutor.

noi le-am lasat la hotel, fara nicio problema, am avut acelasi orar de zbor.

#33
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
Ne-am intors aseara din Roma. Totul a fost excelent si foarte impresionant.
Cat am stat acolo 3 nopti, pot sa spun ca am vizitat cam toate obiectivele importante.
In prima seara, cand am sosit, ne-am cazat dupa care am mers pe jos pana la Coloseum care este foarte frumos luminat noaptea.
A 2-a zi, Sambata am fost la Vatican, am urcat in dom de unde am vazut panorama superba asupra Romei. Dupa care am mers pe jos si am vizitat Castelul Sant Angelo (dupa ce cu o seara inainte am revazut Angels & Demons am cautat camera care ducea spre tunelul secret, dar din pacate nu am gasit-o :) am urcat pe terasa castelului si am facut poze - foarte frumos se vede totul de sus), Piata Navona (o piata foarte activa si plina de viata, multi turisti), Pantheon (a trebuit sa asteptam pana la 18.15 sa se termine slujba - ne-a placut mai mult de afara), Piata Dei Fiori (in afara de statuia din mijlocul pietei nu am observat ceva special), Fontana di Trevi (noaptea - aici ne-a placut foarte mult - singurul loc pe care l-am vizitat de 3 ori cat timp am stat la Roma). Pe drum am intrat si vizitat toate bisericile (bazilicile) pe care le-am intalnit. Unere foarte frumoase si care ne-au placut, altele mai putin impresionante. Am mers pe jos pana la hotel (B&B Maggiore).
A 3-a zi am vizitat Coloseumul, Palatinul, Forul roman, Capitoliul, Forul lui Traian cu columna si piata lui Traian. Dupa care am urcat pe via Corso - Palatul Quirinale-  pana la Piata del Popolo, dealul din dreapta cu fantana arteziana. Am mers spre Piata di Spagna unde am urcat la Bazilica din capatul scarilor. Dupa care ne-am gandit sa mergem si pe litoral. Am luat trenul regional si in 40 de minute eram pe plaja si priveam apusul pe Mediterana. Erau cativa tineri care faceau si baie pe acolo (desi nu prea era vreme :), batea vantul putin si apa era cam rece).
In ultima zi am revizitat Fontana di Trevi, Forul lui Traian si ne-am oprit in fata la Coloseum pana cand a trebuit sa ne intreptam spre aeroport.

Mancarea:
In prima seara ne-am oprit la un restaurant unde ne-am luat cate o pizza (un blat f subtire si crocant-cam arsa, plina de sos de rosii si foarte sarata) nu ne-a placut deloc. Urmatoarele zile ne-am cumparat de mancare de la diferitele baruri/magazine de pe strada - pizza felie si diferite sandwitch-uri (panini). Am fost si pe la Mec si Burger King unde am incercat ce nu avem prin Romania.

Transportul:
Ne-am luat RomaPass din prima seara de la Piramide. L-am folosit doar pentru metrou de cateva ori. Si La intrarea in Coloseum+Sant Angelo. In rest am mers pe jos cam 70-80 la suta din timp. Obiectivele erau f aproape si am preferat sa luam Roma la pas si sa mergem pe strazi cu harta in mana decat sa ne urcam in autobuze sau la metrou.
Ne-a placut ca totul era foarte bine pus la punct trenul regional te lasa in statia de metrou cu care continuai drumul spre centrul orasului, invers cu metroul ajungeai in gara de unde luai trenul spre litoral la care ajungeai in 30 de min. Un singur bilet pentru autobuz-metrou. Indicatoare peste tot prin statiile de metrou, autobuz f intuitive, practic nu prea aveai cum sa te pierzi. Cand a fost nevoie am cerut ajutorul celor de la paza la metrou care ne-au ajutat.

Nu am vazut nici macar un singur caine maidanez in Roma. :)

Sigur ne vom intoarce in Roma pentru o a 2-a vizita.

#34
euro_gandacel

euro_gandacel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 24.10.2007
Dupa care ne-am gandit sa mergem si pe litoral. Am luat trenul regional si in 40 de minute eram pe plaja si priveam apusul pe Mediterana. Erau cativa tineri care faceau si baie pe acolo (desi nu prea era vreme :), batea vantul putin si apa era cam rece).
...ultima data cand am fost era Marea Tireniana:)..

#35
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
@euro_gandacel

Off. Asta e tot ce ai retinut din mesajul meu? "[...]the Mediterranean Sea is subdivided into a number of smaller waterbodies[...]" Nu cred ca era foarte relevant daca greseam sau nu marea lor.

#36
popescub

popescub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.09.2007
Salutare,

Va rog frumos sa ma ajutati cu o informatie relativ simpla pt cei care ati fost cu avionul in Roma:
Spuneti-mi va rog ce variante de transport am din aeroportul Fiumicino catre centrul orasului.
O sa-mi iau cazare la un hotel fix langa o statie de metrou (Ottaviano) in zona Vatican City. Exista cumva metrou din aeroport? (ar fi prea frumos...)
Distanta de la Fiumicino la oras e totusi cam mare de aceea nu-mi pun sperante in metrou. Insa poate un tren?
Taxiul cam cat ar fi?

Plec acolo la inceputul lui Octombrie (la concertul U2) insa voi sta vreo 3 zile astfel incat sa vizitez si punctele esentiale, de aceea imi iau hotel central, insa ma ingrijoreaza putin distanta mare aeroport - hotel si nu as vrea sa cheltui chiar foarte mult pe taxi, de aceea ma gandeam poate ma ajutati cu niste variante alternative si practice.

Multumesc anticipat!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate