Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Japonia

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
UNHleaSHD

UNHleaSHD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 29.07.2007

View Posttoteuagain, on 6th March 2010, 12:30, said:

Am vazut un reportaj despre arhitectura din Tokyo si am fost impresionat. Este adevarat ca aprox. 50% din locuinte nu au baie(doar vas wc)?

WOW? Pai atunci ei cum se spala?

#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
nu e adevarat.

baia la ei reprezinta doar locul unde te speli.
baia e o incapere diferita fata de toaleta!

adica, una are o "camera" si una alta. :)(cel putin asa e la mine si la toata lumea la care am mai fost :lol: )
depinde de zona..ce-i drept, la bloc in Kusatsu nu aveam decat toaleta...baia era la Onsen :) (undeva, in subsolul blocului, etajul B2 sau B3, erau bai termale. acolo erau si dusurile la care te spalai... ceva normal in Japonia :)

#21
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View Postlex404, on 7th March 2010, 19:45, said:

la bloc in Kusatsu nu aveam decat toaleta...baia era la Onsen :) (undeva, in subsolul blocului, etajul B2 sau B3, erau bai termale. acolo erau si dusurile la care te spalai... ceva normal in Japonia :)

Iar in Tokyo am inteles ca sunt peste 1000 bai publice si pretul de intrare este un pic cam mare.

#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
daca te referi la bai tip onsen, sa..sunt multe si scumpe :D

dar toalete gasesti multe, si inca gratis!

#23
ipv6

ipv6

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.09.2009
lex404,

ti-am trimis un pm. in care ca nu l-ai primit, iti spun ca o sa fiu in tokyo intre 9 - 19 august.
sunt ocupat in primele 3 zile, dar din 13 incolo m-as bucura sa ne intalnim.

#24
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007
In aprilie am fost 10 zile in Japonia, la Kyoto si Osaka. Detalii (si fotografii) scriu pe blogul meu (acum la episodul 19 despre aceasta calatorie). Vreau sa va spun ca in Japonia se poate calatori si mai ieftin, nu e nevoie neaparat sa fie o calatorie exorbitant de scumpa. Oricum, daca ti-o organizezi singur, este mai ieftin decat daca o cumperi de la o agentie. Daca aveti intrebari, raspund cu placere. Eu mi-am dorit mereu aceasta calatorie si ma bucur ca am reusit sa o fac.

#25
danusz

danusz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.11.2007

View Posthawky, on 5th June 2012, 23:25, said:

In aprilie am fost 10 zile in Japonia, la Kyoto si Osaka. Detalii (si fotografii) scriu pe blogul meu (acum la episodul 19 despre aceasta calatorie). Vreau sa va spun ca in Japonia se poate calatori si mai ieftin, nu e nevoie neaparat sa fie o calatorie exorbitant de scumpa. Oricum, daca ti-o organizezi singur, este mai ieftin decat daca o cumperi de la o agentie. Daca aveti intrebari, raspund cu placere. Eu mi-am dorit mereu aceasta calatorie si ma bucur ca am reusit sa o fac.

Salut,
Cate zile recomanzi pt. Kyoto?
Cum e vremea in aprilie?
Care e adresa blogului?

Multumesc

#26
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007

View Postdanusz, on 6th June 2012, 10:59, said:

Salut,
Cate zile recomanzi pt. Kyoto?
Cum e vremea in aprilie?
Care e adresa blogului?

Multumesc

Scuze, n-am intrat de ceva timp pe aici.

Eu am stat 6 (din care intr-una am fost la Nara), dar daca as mai sta de doua ori sase tot nu as epuiza ce as vrea sa vad. Depinde ce te intereseaza mai mult. Pe mine, templele si gradinile. Aprilie a fost cam ca la noi: destul de cald ca sa umblu in tricou cu maneca scurta spre pranz, in rest o jacheta de primavara, adica subtire. A si pouat de cateva ori dar nu mult.
Nu am voie sa dau adresa blogului aici dar daca imi trimit un mp, ti-o scriu.

#27
iva_96

iva_96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.07.2012
hei, nici eu nu am voie sa postez catre blog... in fine, am fost in Japonia in aprilie, am admirat ciresii infloriti, si nu numai. a fost superb. este o tara scumpa, si daca nu ai studiat inainte ce sa vezi, s-ar putea sa pierzi multe... desigur, vei vedea zgarie-nori si temple, dar s-ar putea sa nu iti spuna mare lucru daca nu stii cate ceva despre sufletul japonezilor... care nu ti se va dezvalui intr-o excursie de 10 zile, decat daca ai foarte mare noroc. imens de mare, as zice. nu e ca nicio alta tara prin care am fost (vreo 24 pana acum, destul de diferite intre ele - Europa de Vest, Balcani, Israel, Iran, etc...). vorba unui scriitor, "Japoniile sunt Raiul pe pamant, daca stii unde sa privesti!" (James Clavell, "Shogun").

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate