Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

PROLACTINA

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
saiman

saiman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.02.2010
In urma cu 2 ani ,in urma unor analize facute mi-au descoperit PROLACTINA 1114 mIU/L dupa un tratament cu DOSTINEX de 3 luni mi-a scazut la 98 ,am inteles atunci ca normal ar fi sa nu mai creasca ,dar din pacate mi-am facut analizele de 2 saptamani si PROLACTINA a urcat la 698 .
Nu stiu ce sa fac ,la ce medici sa mai merg as dori sa cunosc cauza care produce cresterea  PROLACTINEI    
.Poate mai sunt si alte persoane in cauza mea si pot sa ma lamureasca . MULTUMESC !

#2
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007
Trebuie sa mergi la un medic endocrinolog sa-ti faci niste analize mai amanuntite. Si eu am aceeasi problema si tin tratament cu brocriptin de vreo 4 ani. Cum nu-mi iau pastlele, cum creste iar nivelul prolactinei.
Cauza trebuie sa ti-o spuna medicul tau, nu eu. Eu pot sa-ti spun care este cauza in cazul meu, dar asta nu inseamna ca si tu ai aceeasi problema, deci cel mai bine e sa cauti in doctor bun, care sa-ti explice ce se intampla.

Multa sanatate!

#3
saiman

saiman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.02.2010

 risuka, on 8th February 2010, 23:43, said:

Trebuie sa mergi la un medic endocrinolog sa-ti faci niste analize mai amanuntite. Si eu am aceeasi problema si tin tratament cu brocriptin de vreo 4 ani. Cum nu-mi iau pastlele, cum creste iar nivelul prolactinei.
Cauza trebuie sa ti-o spuna medicul tau, nu eu. Eu pot sa-ti spun care este cauza in cazul meu, dar asta nu inseamna ca si tu ai aceeasi problema, deci cel mai bine e sa cauti in doctor bun, care sa-ti explice ce se intampla.

Multa sanatate!
    La endocrinolog am fost, mi-au facut o gramada de analize ,m-a trimis si la ORADEA sa-mi fac RMN din fericire a fost OK dar acum incepe sa-mi fie frica. Pe data de 4 martie sunt programata la CLUJ la un alt endocrinolog sper sa fie bine . Eu din pacate nu am copii, am intales ca PROLACTINA ar putea fi cauza  . Sincer ? nu mai stiu ce sa cred , la ce medici sa mai merg endocrinolog, ginecolog ?
   Multa sanatate si tie si familiei tale .

#4
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007

 saiman, on 9th February 2010, 00:13, said:

La endocrinolog am fost, mi-au facut o gramada de analize ,m-a trimis si la ORADEA sa-mi fac RMN din fericire a fost OK dar acum incepe sa-mi fie frica. Pe data de 4 martie sunt programata la CLUJ la un alt endocrinolog sper sa fie bine . Eu din pacate nu am copii, am intales ca PROLACTINA ar putea fi cauza  . Sincer ? nu mai stiu ce sa cred , la ce medici sa mai merg endocrinolog, ginecolog ?
   Multa sanatate si tie si familiei tale .
Mai du-te la un endocrinolog sa-ti mai faca niste analize.
Da, nivelul crescut de prolactina poate sa duca la sterilitate. Evident, in momentul in care ea scade, organismul revine la normal.
Cresterea nivelului sangvin de prolactina micsoreaza in mod variabil secretia de gonadotrofine (hormoni care stimuleaza celulele sexuale). Acest fenomen antreneaza la femeie absenta scurgerilor menstruale sau tulburari de menstruatie si o scurgere de lapte prin mameloane, precum si o eventuala sterilitate.

Nu te panica, sigur exista o rezolvare. Trebuie doar sa gasesti un medic bun, care sa aiba si rabdare sa-ti explice problema.

 elenaoh, on 9th February 2010, 00:21, said:

Buna fetelor,
In urma cu 2 ani, prolactina mea era la un nivel destul de mare, 98. Am mers la diversi medici, care bineinteles ca au inceput cu bromocriptin. Nu am reusit sa asimilez acest medicament, renuntand la el dupa numai 3 zile. Am continuat cu dostinex, aproximativ o luna, inca nivelul de prolactina a scazut doar cu 9.
Am cautat tratamente alternative, si cu un tratament de 2-3 luni, am reusit sa-mi aduc prolactina la 13,55.
Am luat de la PlantExtrakt - DONAVITAL ( este un produs ce contine extract de Vitex Agnus Castus si muguri de zmeur), și MultiMACA - de la Forever. Medicilor le este greu sa creada, dar in acest mod am reusit sa imi reglez prolactina. Mai mult, pe toata perioada, nivelul nu a mai crescut. Vi le recomand si va urez multa bafta.
Mersi, dar cred ca depinde de cauza care provoaca cresterea prolactinei. Nu pentru toti merge cu muguri de zmeur :)

#5
ancagoman

ancagoman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.03.2010

 saiman, on 8th February 2010, 23:35, said:

In urma cu 2 ani ,in urma unor analize facute mi-au descoperit PROLACTINA 1114 mIU/L dupa un tratament cu DOSTINEX de 3 luni mi-a scazut la 98 ,am inteles atunci ca normal ar fi sa nu mai creasca ,dar din pacate mi-am facut analizele de 2 saptamani si PROLACTINA a urcat la 698 .
Nu stiu ce sa fac ,la ce medici sa mai merg as dori sa cunosc cauza care produce cresterea  PROLACTINEI    
.Poate mai sunt si alte persoane in cauza mea si pot sa ma lamureasca . MULTUMESC !

Buna, am inteles ca valoarea crescuta a prolactinei te sperie legat de obtinerea unei viitoare sarcini - in majoritatea cazurilor (si in special in al tau) nu este un obstacol de netrecut.
nivelul proctinei poate fi crescut in afectiuni endocrine care afecteaza (cel mai frecvent) hipofiza - faptul ca RMN-ul a fost normal exclude problema asta.
Prolactina poate fi crescuta si de unele medicamente - daca erai pe tratament cu antiacide (omez, ranitidida etc) sau metoclopramid, sau orice fel de sedativ, oricare din ele poate creste nivelul prolactinei.
O valoare usor crescuta a prolactinei (in cazul tau - valoarea maxima presupun ca a fost dubla fata de normal, si ultima - un pic mai mare) nu e o problema pentru fertilitate - cat timp menstra vine regulat, poti sa ramai insarcinata fara probleme. Valorile prolactinei trebuie sa fie cam de 10 ori peste normal ca sa te gandesti la ceva serios.
Legat de dostinex - nu e "normal" ca prolactina sa nu mai creasca atunci cand il intrerupi.
O valoare usor crescuta a prolactinei pentru care nu gasesti nici o cauza necesita tratament cand nu ai nimic altceva pe care sa dai vina pt infertilitate - poti lua tratament pana la obtinerea sarcinii ca sa nu se mai lege ginecologii de prolactina ta (dar cat timp ciclul e regulat, ea nu e o problema majora).
Tratamentul inseamna bromocriptina - zilnic sau dostinex (care e varianta mai noua si mai bine tolerata si evident mai scumpa, dar compensata a bromocriptinei) de 2 ori pe saptamana.
Bromocriptina se poate continua si pe durata sarcinii, pentru dostinex nu sunt inca studii si de obicei se prefera intraruperea dostinexului la primul test de sarcina pozitiv si inlocuirea cu bromocriptina.
sper ca te-am ajutat un pic!

#6
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006
intrebare pt cele care urmeaza tratamentul de mai mult timp: se ia pe anumita perioada sau medicul v-a spus ca trebuie luat toata viata?

#7
roses25

roses25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.03.2013
Buna ziua,am 28 ani, am o mica dilema , poate ma ajuta cineva cu un raspuns, mi-am verificat prolactina si mi-a iesit 1202mIU/L, mi s-a recomandat tratament cu bromocriptina, dar nu indeplinesc nicio cauza care scrie in prospesct la acest medicament sau ce se spune despre prolactina marita( lipsa menstruatie sau menstruatie neregulata, nu am luat niciun medicament care sa-mi stimuleze cresterea prolactinei, nu am avorturi,)doar dureri de sani inainte de menstruatie cu vreo 12 zile.; imi doresc sa raman insarcinata si as dori sa stiu in ce masura imi afecteaza hiperprolactinemia conceperea unui copli. Multumesc mult !

#8
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007
Daca medicul ti-a prescris bromocriptina, atunci urmeaza tratamentul si lasa ce scrie in prospect. Si eu am urmat tratament cu bromocriptina si mi-a scazut pana la urma nivelul prolactinei din organism.
Citeste posturile de mai sus si ai sa vezi ca prolactina crescuta poate duce si la sterilitate, dar cel mai bine e sa-ti intrebi doctorul si sa-ti explice el.

Edited by risuka, 26 March 2013 - 12:30.


#9
roses25

roses25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.03.2013

 risuka, on 26 martie 2013 - 12:30, said:

Daca medicul ti-a prescris bromocriptina, atunci urmeaza tratamentul si lasa ce scrie in prospect. Si eu am urmat tratament cu bromocriptina si mi-a scazut pana la urma nivelul prolactinei din organism.
Citeste posturile de mai sus si ai sa vezi ca prolactina crescuta poate duce si la sterilitate, dar cel mai bine e sa-ti intrebi doctorul si sa-ti explice el.
multumesc pentru raspuns

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate