Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

moartea de batranete

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
vali38

vali38

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 16.10.2005
salut

caut si eu o explicatie biologica pentru asa zisa moarte de batranete
dintotdeauna mi-am pus intrebarea asta dar nu am aflat nici un raspuns. parca imi amintesc eu ceva. parca am auzit acum ceva vreme cum ca nu se cunoaste inca nimic despre aceasta moarte de batranete. totusi mi se pare tare ciudat sa nu se stie nimic in momentul de fata
pe internet nu am gasit materiale, probabil din cauza enumerata mai sus insa poate nu am stiut eu cum si ce sa caut

multumesc

#2
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Organele sau unul vital se "uzeaza" si la un moment dat cedeaza!

#3
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
am auzit ca in 90% din cazuri e infarct (inima cedeaza)

#4
flyingspur

flyingspur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 12.04.2009
Corpul uman este proiectat sa traiasca ~190 ani , dar se moare mai repede din cauza "otravurilor care te ucid incet" : alcool , tutun ,droguri ,  regim alimentar , poluare , etc.

#5
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
Incetarea metabolismului din cauza limitarii numarului de regenerari a celulelor umane. Practic oxidezi pe dinauntru.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
In general oamenii se plictisec de viata dupa un timp, obosesc chiar - si asta ar fi deja un motiv arhisuficient sa moara, iar daca se adauga si suferintele (durerile) cauzate de imbatranirea organismului, oaselor, organelor, etc., deja au mai multe motive decat au nevoie...

Pe langa motivul principal enumerat mai sus, organismele au un nr. limitat/inscris genetic, de reproduceri/inlocuiri/reinoiri/regenerari celulare sustinute de ADN, nr. limitat suplimentar si de lungimea talomerilor.
Mai mult, reinoirile celulare acumuleaza si defecte in timp, defecte care practic se materializeaza ca efecte vizibile ale imbatranirii.

Mai ezoteric vorbind, prin dezvoltarea corpului astral, spiritul, omul ar avea capacitatea sa-si intareasca si corpul eteric - care este un fel de matrice energetica a intregului organism, astfel minimizand sau chiar putand elimina acumularea defectelor celulare, odata cu inlocuirea naturala a acestora.
In practica insa, in general intervine fenomenul amintit la inceput, pierderea interesului si dorintei de a trai, si atunci viata omului se sfarseste, cel putin aparent, ca la  un oarecare animal.

Edited by loock, 08 February 2010 - 21:16.


#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Eu stiam de 120 de ani teoretic nu 190, oricum ar fi nasol sa traim toti 190 de ani din care 100 batrani neputinciosi ingrijiti de rude.

#8
danezul13

danezul13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 24.09.2008

 flyingspur, on 8th February 2010, 19:31, said:

Corpul uman este proiectat sa traiasca ~190 ani , dar se moare mai repede din cauza "otravurilor care te ucid incet" : alcool , tutun ,droguri ,  regim alimentar , poluare , etc.


As putea vedea si eu acel proiect? :thumbup:

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

 vali38, on 8th February 2010, 19:09, said:

dintotdeauna mi-am pus intrebarea asta dar nu am aflat nici un raspuns. parca imi amintesc eu ceva. parca am auzit acum ceva vreme cum ca nu se cunoaste inca nimic despre aceasta moarte de batranete.
Nu exista moarte de batranete, cauza mortii este intotdeauna organica iar mecanismul prin care se produce este stopul cardiac.

#10
bogdan3214

bogdan3214

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 07.03.2009

 Remicade, on 9th February 2010, 09:42, said:

Eu stiam de 120 de ani teoretic nu 190, oricum ar fi nasol sa traim toti 190 de ani din care 100 batrani neputinciosi ingrijiti de rude.


Chiar si 120 de ani sa traim, gandeste-te cat de multa "aglomeratie" ar fi in populatia lumii , ducand la multe efecte nedezirabile, mai ales daca s-ar continua in acelasi mod, stilul de trai.

Edited by bogdan3214, 14 March 2010 - 10:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate