Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Valea Loirei

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#37
romilusm

romilusm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.06.2007

 alexgionut, on 7th April 2010, 13:17, said:

cea mai buna varianta ar fi sa inchiriezi o masina chiar din Paris.TGV costa in jur de 100 eur/2 pers, doar dus http://www.raileurop...rtionresult.htm
cu 200 euro inchiriezi o masina "mini" pentru 4-5 zile.

am gasit bilete foarte ieftine la TGV de aceea am ales metoda asta.64 Euro dus intors pentru 2 persoane paris-tours.le-am cumparat deja deci faptul e consumat.
partea nasoala cu masina este ca eu vreau sa plec luni pe 24 mai si ar trebui sa iau masina de sambata deoarece duminica si luni e inchis peste tot pentru ca e sarbatoare.
ma gandisem sa inchiriez masina din tours dar este aceiasi problema cu sarbatoarea.

#38
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 romilusm, on 22nd April 2010, 15:45, said:

am gasit bilete foarte ieftine la TGV de aceea am ales metoda asta.64 Euro dus intors pentru 2 persoane paris-tours.le-am cumparat deja deci faptul e consumat.
partea nasoala cu masina este ca eu vreau sa plec luni pe 24 mai si ar trebui sa iau masina de sambata deoarece duminica si luni e inchis peste tot pentru ca e sarbatoare.
ma gandisem sa inchiriez masina din tours dar este aceiasi problema cu sarbatoarea.

Vreti o masina din Paris? Incepand cu 24 mai pana in ...?
Este le lundi de Pentecote, dar exista posibilitatea de a obtine o masina. Unele birouri au programe de jour ferie. Un exemplu vi-l dau mai jos:

Attached File  G_L_2405.JPG   41.72K   51 downloads

#39
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
De asemenea, din Aeroportul Charles de Gaulle vei putea inchiria masina indiferent de zi sau sarbatoare. Si chiar ai de unde alege acolo: crde ca sunt mai bine de 6 firme rent-a-car

#40
alexgionut

alexgionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.04.2008
cazare ieftina in apropiere de valea loire http://www.lamarechalerie.fr/
noi am rezervat pentru 3 nopti.nu a fost nevoie de avans.singura conditie a fost sa reconfirmam rezervarea cu 3 saptamani inainte.

Edited by alexgionut, 28 April 2010 - 08:48.


#41
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 alexgionut, on 28th April 2010, 09:46, said:

cazare ieftina in apropiere de valea loire http://www.lamarechalerie.fr/
noi am rezervat pentru 3 nopti.nu a fost nevoie de avans.singura conditie a fost sa reconfirmam rezervarea cu 3 saptamani inainte.

Bine amplasata, de pret ce sa mai spun?!. La Marechalerie a fost si pe lista noastra, iar pentru ca nu aveau nimic liber ne-au pus la dispozitie 2-3 pagini de adrese sa alegem altceva. Daca am retinut bine, gazda avea nume polonez.

#42
kojiro

kojiro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.04.2009
Salutari,
Vreau sa plec si eu cu sotia la Paris  si implicit pe Valea Loarei.  Precizez ca vom inchiria un studio in Paris. Imi poate sdpune si mie cineva unde pot gasi in Paris un hotel care face astfel de excursii? Multumesc.


#43
alexgionut

alexgionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.04.2008

 kojiro, on 28th April 2010, 13:09, said:

Salutari,
Vreau sa plec si eu cu sotia la Paris  si implicit pe Valea Loarei.  Precizez ca vom inchiria un studio in Paris. Imi poate sdpune si mie cineva unde pot gasi in Paris un hotel care face astfel de excursii? Multumesc.
vezi aici http://forum.softped...p;#entry7822075

#44
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 kojiro, on 28th April 2010, 13:09, said:

Salutari,
Vreau sa plec si eu cu sotia la Paris  si implicit pe Valea Loarei.  Precizez ca vom inchiria un studio in Paris. Imi poate sdpune si mie cineva unde pot gasi in Paris un hotel care face astfel de excursii? Multumesc.

In cel mai bun caz, hotelul va vinde excursia pe care o organizeaza/face o firma de turism. Dumneavoastra trebuie sa gasiti ceva de tipul http://www.bloispays...u-site/sejours/ pentru o excursie de o zi sau doua la castele.

#45
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Adaug:
http://www.chateaux-...re.fr/paris.htm
http://www.ligeris.com/excursions.php
http://www.france-ex..._u..._us hotului e:CHA

#46
wali

wali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.05.2005
eu recomand varianta budget
tren intercity paris blois din gara austerlitz, durata calatorie aprox. 2 ore, aproximativ 28 euro/return ticket luat din timp de pe siteul sncf
autobuzul naveta 18 din blois, 6 euro de aici http://www.tlcinfo.n...id=14,7,0,0,1,0
e corelat cu trenurile din paris si la dus si la intors, ofera si reducere la intrarile si ai acces la 2 castele, daca tragi de tine poti sa le vezi pe toate intr-o zi.
parerea mea personala e ca poti sa ramai o noapte in blois, chiar se merita.
Maximal cu 68 eur/persoana fara cazare ai  parte de 3 castele.

#47
eugeniaC

eugeniaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.10.2009
Valea Loarei e si pe lista mea de must see... Nu stiu cand am sa ajung, dar varianta mea ar fi una destul de simpla: m-as duce cu avionul pana la Paris, apoi cu trenul pana la Tours (Tours e ceva mai departe decat Blois) - undeva la 65 euro/pers pentru dus-intors si cazare intr-un hotel-palat (Chateau Des 7 Tours de exemplu) ca sa ma simt ca-n povesti. Si excursiile mi le iau direct de acolo (asta daca nu le pot lua din tara de la agentie).

#48
colamache

colamache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 17.02.2008

 wali, on 3rd May 2010, 11:32, said:

eu recomand varianta budget
tren intercity paris blois din gara austerlitz, durata calatorie aprox. 2 ore, aproximativ 28 euro/return ticket luat din timp de pe siteul sncf
autobuzul naveta 18 din blois, 6 euro de aici http://www.tlcinfo.n...id=14,7,0,0,1,0
e corelat cu trenurile din paris si la dus si la intors, ofera si reducere la intrarile si ai acces la 2 castele, daca tragi de tine poti sa le vezi pe toate intr-o zi.
parerea mea personala e ca poti sa ramai o noapte in blois, chiar se merita.
Maximal cu 68 eur/persoana fara cazare ai  parte de 3 castele.


Noi am facut acest circuit in iulie 2008 , pret tren cam la fel , auto era mai scump 11 eur  , dar orarul excelent pt a vizita 3 castele : pl tren Paris 7.00 - sos Blois 9.00 / auto in 10-15 min din stanga garii spre Chambord - stai 2 ore - vine auto si mergi la Cheverny - stai 2 ore - vine auto si te intorci la Blois in fata castelului  - vizitezi , bei o cafea sau mananci ceva si poti pleca spre Paris / La intoarcere noi am avut biletul din 2 buc : Blois - Orleans si Orleans - Paris cu pauza intre de 2 ore , de care am beneficiat putin si am vazut ceva si din Orleans ca nu e prea mare . Oricum varianta este excelenta pt ca o faci individual  .

#49
arizona_dreaming

arizona_dreaming

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 24.10.2008

 kojiro, on 28th April 2010, 13:09, said:

Salutari,
Vreau sa plec si eu cu sotia la Paris  si implicit pe Valea Loarei.  Precizez ca vom inchiria un studio in Paris. Imi poate sdpune si mie cineva unde pot gasi in Paris un hotel care face astfel de excursii? Multumesc.


http://www.francetou...u-cheverny.html

#50
era cars

era cars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2007
Buna,
Si noi intentionam sa ajungem pe Valea Loirei,sunt convins ca merita pe deplin,am asteptat multi ani sa vedem zona aceasta a Frantei
Pentru Paris anul trecut am alocat 7 zile...dar nu au fost de ajuns... vom reveni.
Riviera Franceza am vazut-o in 2007 ..nu ratati Menton si avignon .superbe...
Anul acesta la sfr. lui iulie nea-m propus sa vedem zonele din jurul oraselor:TOURS,CAEN,RENNES,BREST,VANNES,SAINT NAZAIRE,LA ROCHELLE...SI BORDEAUX.
Avem cam 18 zile pentru a putea vedea ce ne-am propus...pun bicicletele pe masina and...gooo:))
In zona TOURS SI CAEN STIM CE AVEM D EVAZUT....DAR PENTRU RESTUL .....AS FI INCINTAT DACA MI-ATI OFERI CEVA SUGESTII.....

#51
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Am citit pe site ca in castelul din Amboise se pot vizita si galeriile subterane. Problema este ca acestea se pot vizita (din ceea ce am citit) doar incepand cu ora 17.00 ceea ce imi cam da peste cap programul zilei. Intrebarea mea este: a vizitat cineva aceste subterane? Se merita sa modific programul zilei doar pentru ele? Sunt cumva subteranele "sperietori" pentru copii sub 14-15 ani?

#52
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,617
  • Înscris: 05.05.2007
Am facut o simulare de rezervare la tren pt. Paris-Blois in 13. sept.2010. OFERTA!!!!!!!! 40 EURO/2PERSOANE/DUS-INTORS. Mi se pare extraordinar!!!!!!!!!!!! Iar eu nu am bani pe card............

Attached Files



#53
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
Buna
Mi-am propus sa stau 2 nopti pe Valea Loirei.
Mai exact vin intr-o joi cu TGV-ul de Paris-Tours care ajunge pe la 9 dimineata, imi inchiriez o masina pt 2 zile si plec sambata cu TGV-ul de dimineata.
Daca puteti sa-mi recomandati o cazare intr-un satuc ( zona rurala) si un traseu pt 2 zile pline...multumiri anticipate.
Desigur ca am citit forumul si m-am uitat si pe siturile turistice, insa de acolo am tras concluzia ca ar trebui sa stau o luna, nu 2 zile ca sa vad tot ce merita :)

#54
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 Jerome4, on 18th August 2010, 12:52, said:

Buna
Mi-am propus sa stau 2 nopti pe Valea Loirei.
Mai exact vin intr-o joi cu TGV-ul de Paris-Tours care ajunge pe la 9 dimineata, imi inchiriez o masina pt 2 zile si plec sambata cu TGV-ul de dimineata.
Daca puteti sa-mi recomandati o cazare intr-un satuc ( zona rurala) si un traseu pt 2 zile pline...multumiri anticipate.
Desigur ca am citit forumul si m-am uitat si pe siturile turistice, insa de acolo am tras concluzia ca ar trebui sa stau o luna, nu 2 zile ca sa vad tot ce merita :)

Nu fac decat sa reiau cate ceva dintr-un mesaj mai vechi ( http://forum.softped...t...t&p=7845334 ) pe care sigur l-ati vazut.

Doua zile pline. Una marcata cu rosu, una cu albastru:

Attached File  Montrichard.JPG   48.09K   192 downloads

avand cazarea in zona Montrichard. Analizati "oferta" de obiective turistice din cele doua poligoane si veti vedea ca 3 puncte rosii (Chenonceau din satul Chenonceaux, Tours, Amboise) si 3 puncte albastre (Cheverny, Chambord, Chaumont-sur-Loire) au fost alese tinand seama de … lungimea unei zile, oricat de plina ne-am dori sa fie. Veti gasi obiective pe care le-am omis (cu buna stiinta). Blois este un punct si rosu si albastru, dupa cum veti reusi sa-i faceti loc in programul dumneavoastra. La fel de bine Chaumont-sur-Loire poate deveni rosu, in ideea ca Blois este albastru. Adica, dumneavoastra trebuie sa va faceti traseul fiecarei zile.

Chiar daca Montrichard nu este un sat, vedeti ce gasiti in el. Daca trebuie sa fie neaparat "sat", uitati-va de cazari 5-6 km in jurul Montrichard-ului. De ce sa alegeti Montrichard si nu Blois? Pentru ca este mai mic, iar dumneavoastra asa ceva cautati, pentru ca este foarte bine amplasat pentru 2 zile, este un adevarat nod al drumurilor. Vedeti ce cazari gasiti si, daca este cazul, mai vorbim. Adica, dumneavoastra trebuie sa va alegeti cazarea.

Edited by o_dor, 25 August 2010 - 19:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate