Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Valea Loirei

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#19
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
<o_dor> Am reusit in sfarsit sa schitez traseele pentru cele trei zile de sedere in Tours. Ar veni cam asa:
Prima zi: Langeais si Villandry
A doua zi: Amboise (inclusiv Clos Luce Chateau) si Chenonceaux
A treia zi: Chaumont-sur-Loire (prind si perioada Festivalului Gradinilor) si Chambord
Bineinteles ca pentru Tours am rezervat prima dupa-amiaza cand voi ajunge acolo dar si cate 3-4 ore in fiecare seara
Ramane totusi o intrebare: tinand cont de tot ceea ce am citit pe forum dar si pe net, ma tem ca o zi nu va fi suficienta pentru a ma putea bucura in voie de fiecare traseu? Ma gandesc la vizitarea castelelor dar si a imprejurimilor, plimbari prin parcuri si de ce nu plimbari cu bicicleta sau vaporase.

#20
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

View Postdariuscha, on 16th March 2010, 23:54, said:

sigur, informatiile din experientele noastre sunt interesante , insa nu mereu multumesc sau incanta pe toata lumea .
dupa ce am 'pregatit' 3 concedii in fr , iti pot spune ca francezii nu au nimic de-ascuns cand e vorba de turism . brosuri peste brosuri, nenumarate variante : cazari ,restaurante , trasee , piete . orice !
sfatul meu este : inregistreaza-te si descarca brosurile . studiaza cele 10 itinerarii propuse , alege ce-ti convine din ele si fa-ti propriul traseu . uita-te pe tripadvisor si citeste si acolo . vei gasi destule lucruri interesante . daca vei rata ceva, va fi din lipsa de timp !
in ce priveste cazarea , tu stii cel mai bine ce te-ar incanta . o cazare intr-un oras , care sa-ti ofere seara ceva animatie , o cazare in zona rurala , unde vei avea parte de liniste , sau de ce nu , amandoua ?  studiaza si oferta de cazari 'cu caracter ' si vei gasi oferte mai mult decat tentante ( ex. : hotel diderot cu 65 de dulceturi de casa la micul dejun si cu preturi super decente ) . noi ne-am cazat in provence la o astfel de locatie fermecatoare .
te rog vrei sa detaliezi un pic despre hotel, localitate, conditii, sait ceva, te rog........

#21
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View PostOmis, on 27th March 2010, 13:33, said:

<o_dor> Am reusit in sfarsit sa schitez traseele pentru cele trei zile de sedere in Tours. Ar veni cam asa:
Prima zi: Langeais si Villandry
A doua zi: Amboise (inclusiv Clos Luce Chateau) si Chenonceaux
A treia zi: Chaumont-sur-Loire (prind si perioada Festivalului Gradinilor) si Chambord
Bineinteles ca pentru Tours am rezervat prima dupa-amiaza cand voi ajunge acolo dar si cate 3-4 ore in fiecare seara
Ramane totusi o intrebare: tinand cont de tot ceea ce am citit pe forum dar si pe net, ma tem ca o zi nu va fi suficienta pentru a ma putea bucura in voie de fiecare traseu? Ma gandesc la vizitarea castelelor dar si a imprejurimilor, plimbari prin parcuri si de ce nu plimbari cu bicicleta sau vaporase.

Sunt convins ca veti reusi sa va faceti o vacanta placuta.

Aveti dreptate: sunt atat de multe de vazut, de facut. Este foarte dificila alegerea obiectivelor, evenimentelor pentru fiecare dintre cele 3 zile. Cazarea la Tours va fi de mare ajutor pentru a folosi fiecare parte din zi, fiecare minut din zi. Incercati sa ajungeti la ora de deschidere a fiecarui castel. Un castel dimineata si unul dupa amiaza cred ca este foarte bine. O pauza de masa intre ele.
Trebuie sa verificati ce ati putea face si dupa ora 18. Unele lucruri le veti afla de acum, altele la fata locului: nu ezitati sa intrati intr-un oficiu de turism si sa le cereti sfaturi chiar si pentru restaurante; insistati sa va explice de ce la x si nu la y; povestiti-le ce v-ati planificat dumneavoastra...
Oferta turistica acopera si ultimele ore din zi: cred ca sunt plimbari pe Loire si dupa ora cinci-sase, sigur sunt spectacole la unele dintre castele (Chambord, Amboise, Blois, poate si altele) pana la miezul noptii, iar dumneavoastra nu numai ca veti locui aproape de ele, ci veti avea si transportul asigurat la orice ora din zi si noapte.
Poate ca nu in fiecare seara veti cina in Tours: o idee este sa "legati" masa de ceea ce urmeaza sa faceti spre zece-unsprezece noaptea.
Nu va refuzati nimic! Veti avea 3 zile obositor de frumoase.

#22
romilusm

romilusm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.06.2007
As vrea si eu informatii legate de modalitatea de transport de la Tours catre castele daca stie cineva.
Eu planuiesc sa ajung cu TGV-ul in Tours si sa fac trasee de acolo.

#23
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008

View Postdanielaionela, on 28th March 2010, 11:11, said:

te rog vrei sa detaliezi un pic despre hotel, localitate, conditii, sait ceva, te rog........

Cauta pe google hotel Diderot Chinon si sigur vei gasi destule informatii . Nu am fost acolo , asa ca alte detalii doar de la cei care au vizitat zona .

#24
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

View PostOmis, on 27th March 2010, 13:33, said:

<o_dor> Am reusit in sfarsit sa schitez traseele pentru cele trei zile de sedere in Tours. Ar veni cam asa:
Prima zi: Langeais si Villandry
A doua zi: Amboise (inclusiv Clos Luce Chateau) si Chenonceaux
A treia zi: Chaumont-sur-Loire (prind si perioada Festivalului Gradinilor) si Chambord
Bineinteles ca pentru Tours am rezervat prima dupa-amiaza cand voi ajunge acolo dar si cate 3-4 ore in fiecare seara
Ramane totusi o intrebare: tinand cont de tot ceea ce am citit pe forum dar si pe net, ma tem ca o zi nu va fi suficienta pentru a ma putea bucura in voie de fiecare traseu? Ma gandesc la vizitarea castelelor dar si a imprejurimilor, plimbari prin parcuri si de ce nu plimbari cu bicicleta sau vaporase.
nu-ti recomand sa vizitezi interiorul la toate castelele!nu sint prea impresionante ,ba chiar multe dintre ele destul de dezamagitoare,iar ca principiu unul vazut =toate vazute!eu am vizitat interiorul la toate unde am intrat si de multe ori am plins dupa bani(nu-i prea scump  da` na te intrebi de ce-ai intrat ca parca ai mai vazut aceleasi incaperi si la castelul precedent) si timpul pierdut!dintre toate (vizitate de mine)a meritat chambord(doar scara dubla defazata cu 180 grade si acoperisul ca si detaliu de constructie,incaperile chiar neinteresante si monotone) si Chenonceaux (unde am vazut cele mai frumoase si interesante aranjamente florale din viata mea ,vorbesc de buchete de flori taiate si puse in vaze,fiecare camera avind propria tema )
gradinile si parcurile exterioare sint insa extraordinare ,arhitectura exterioara de asemenea este impresionanta
si catedralele,extraordinare ,nu rata, viziteaza tot ce poti!

#25
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Voi cauta florile printre fotografii.

#26
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
<o_dor> din nou sunt nevoit sa-ti multumesc pentru suport. Este adevarat ca unul din motivele pentru care prefer sa am am masina (in detrimentul unui vin bun baut la cina...) este acela de a nu te uita la ceas atunci cand seara se lasa iar lucrurile interesante atunci incep (ma refer cel putin la spectacole). Am vazut ca in Chambord se pot inchiria fie biciclete fie barcute (chiar electrice). Care dintre ele face plimbarea mai interesanta? De asemenea am vazut ca sunt trasee destul de lungi - kilometrii buni - dar pe care nu trebuie sa-i strabati si inapoi in acelasi mod (practic lasi bicicleta la capat de traseu si te intorci cu un shuttle special din locul de unde ai plecat). Este adevarat? Ai mai multe detalii?

<haplea82> si tie trebuie sa-ti multumesc. Cred ca ai dreptate atunci cand spui ca toate interioarele castelelor pot fi la fel. Am vazut pe site-uri cateva imagini din castele (chiar din cele realizate la 360 grade) si parca am revazut Versaille-ul !! Desi inca nu am vizitat aceste castele, cred totusi ca ar trebui sa existe ceva deosebiri intre ele. Dar DA, o sa tin cont si de sfatul tau. Oricum, copilul meu este foarte interesat de peisaje si de exterioare (mai putin interioare desi eu voi insista sa vedem si interioarele pentru ca numai asa iti dai seama de istorie); de aceea si-a propus sa realizezez un album cu cel putin 1000 (o mie !!) de fotografii cu tot ceea ce inseamna Valea Loirei.

#27
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

View PostOmis, on 30th March 2010, 08:16, said:

de aceea si-a propus sa realizezez un album cu cel putin 1000 (o mie !!) de fotografii cu tot ceea ce inseamna Valea Loirei.
1000 sint prea putine.eu am facut circa 4000 ,nu sint fotograf profesionist,nici macar fotograf in adevaratul sens al cuvintului nu ma pot numi
daca vei dori sa vizitezi toate interioarele vei avea un program f incarcat ,in versiunea aleasa de tine.trebuie sa tii cont si de timpul pierdut in masina intre obiective  si de faptul ca domeniile de vizitat sint f mari  si de faptul ca vizitarea interiorului unui castel iti ocupa destul timp!plus o degustare de vin in pivnitele unui castel,un muzeu al papusilor de ceara,un muzeu al realizarilor lui leonardo si locul unde si-a trait ultimii ani de viata(linga  castelul amboise),o plimbare prin micile localitati aflate in vecinatatea castelelor,catedrale unde poti sa asculti(daca esti norocos) o repetitie a unui concert la orga ....

#28
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Ce lume evoci! Poate ca acum va intelege <Omis> ce am spus cu "ne place unde mergeti".

#29
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Am prins deja in planurile mele muzeul Leonardo (cred ca se numeste Clos Luce Chateau). Voi mai cumpara cateva card-uri pentru aparatul foto pentru a fi pregatit si din acest punct de vedere.
In schimb, nu am primit nicio indicatie de la voi despre acele trasee cu bicicleta sau barca (cu intoarcere pe shuttle-bus) despre care intrebam zilelel trecute.

#30
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostOmis, on 2nd April 2010, 09:17, said:

Am prins deja in planurile mele muzeul Leonardo (cred ca se numeste Clos Luce Chateau). Voi mai cumpara cateva card-uri pentru aparatul foto pentru a fi pregatit si din acest punct de vedere.
In schimb, nu am primit nicio indicatie de la voi despre acele trasee cu bicicleta sau barca (cu intoarcere pe shuttle-bus) despre care intrebam zilelel trecute.


Daca sunteti pe-acolo, mergeti si la Chartres sa vedeti catedrala. Merita. La fel ca si cea din Amiens. vacanta placuta

#31
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Am verificat daca Chartres poate fi punctul de oprire in drum spre Tours. Asa este, deci am bifat la dus si catedrala din Chartres (sper sa nu ma insel: este vorba de "Cathédrale Notre-Dame de Chartres" ?). De altfel si <o_dor> propunea ceva asemanator asa ca acum Chartres face deja parte din plan. Am citit si ceva despre un labirint impresionant dar nu prea am inteles daca se si viziteaza. Stiti ceva despre acest subiect?

#32
alexgionut

alexgionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.04.2008

View Postromilusm, on 29th March 2010, 12:45, said:

As vrea si eu informatii legate de modalitatea de transport de la Tours catre castele daca stie cineva.
Eu planuiesc sa ajung cu TGV-ul in Tours si sa fac trasee de acolo.


cea mai buna varianta ar fi sa inchiriezi o masina chiar din Paris.TGV costa in jur de 100 eur/2 pers, doar dus http://www.raileurop...rtionresult.htm
cu 200 euro inchiriezi o masina "mini" pentru 4-5 zile.

#33
alexgionut

alexgionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.04.2008
cate zile sunt necesare pentru a spune ca "ai vazut" valea loire?ma gandesc aici atat la castele, cu gradinile lor, cat si la podgorii, orase, etc.

#34
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postalexgionut, on 8th April 2010, 14:54, said:

cate zile sunt necesare pentru a spune ca "ai vazut" valea loire?ma gandesc aici atat la castele, cu gradinile lor, cat si la podgorii, orase, etc.

O "formula" pentru Vallee de la Loire ar putea fi 3÷4 zile/an * 3 ani. Cred ca ea poate asigura o durata limitata, o repetare necesara, o compozitie variata. Mentionez ca nu am spus "ani consecutivi".


Adica:
- dintr-o vacanta de 3 saptamani in Franta, 3÷4 zile sunt suficiente, sunt la limita oboselii (de frumos), a saturatiei (generata de detalii);
- trebuie, totusi, ca in programul viitoarelor 2-3 vacante in Franta sa incercati sa strecurati si cateva zile de Vallee de la Loire, cel putin pentru a genera un echilibru de structura ori a savura ceva (culoare, aroma, imagine, parfum) din Le Jardin de la France;
- renuntarea vizitei zilnice la un castel, doua - caracteristica a primei vizite in zona Vallee de la Loire - si inlocuirea acestora la vizitele nr.2,3 cu alte posibile obiective turistice, gastronomice; ma gandesc chiar si la restrangerea unei vizite la unul dintre castele doar la zona de gradini, parc.

#35
colamache

colamache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 17.02.2008

View Postalexgionut, on 8th April 2010, 15:54, said:

cate zile sunt necesare pentru a spune ca "ai vazut" valea loire?ma gandesc aici atat la castele, cu gradinile lor, cat si la podgorii, orase, etc.


Se zice ca sunt  vreo 300 castele  in toata zona denumita generic '' Valea Loirei '' , din care vreo 10 mai vizitate de turisti in grup sau individuali  , din care iar vreo 4 cunoscute ca denumire de ceva mai multi turisti inainte de a ajunge pe vale  , urmare si mediatizarii : Chambord , Amboise , Cheverny  , Chenonceaux  , dar probabil multe au farmecul si frumusetea personala . In 3-4 zile poti face 10-12 castele , dar dupa 1 luna n-ai mai retine nimic , cred ca nici fotografiile sau filmele nu-ti vor fi familiare . Totusi cred ca o mare parte din aspectele legate de asezarea geografica si elemente arhitectonice se repeta , asa ca o selectie riguroasa dupa anumite criterii merita inainte de a pleca la drum , asta ca sa nu intervina suprasaturarea . Daca vei respecta criteriile propuse  de tine '' ma gandesc aici atat la castele, cu gradinile lor, cat si la podgorii, orase, etc. ''  probabil ca dupa petrecerea unei vacante pe an de 10-15 zile timp de 8 - 10 ani  doar in aceasta zona , vei putea spune pe forum ca ''.....intr-adevar am vazut valea Loirei '' .
Mai pune vreo 5 ani castelele de pe valea Rhinului  , vreo 2-3 ani Cehia + Slovacia ......................
Din pacate daca intram mult in amanunte nu ne ajunge o viata sa vedem Europa ca lumea , dar ceea ce reprezinta esential si semnificativ pentru fiecare tara / regiune din Europa trebuie cam 15-20 ani , dar numai in circuite cu auto , sau avion + auto .

#36
alexgionut

alexgionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.04.2008
am gasit o cazare ceva mai ieftina, in camping http://www.la-grande....com/tarifs.php
a fost cineva cazat in genul acesta de casute?cum sunt?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate