Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Valea Loirei

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#145
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
kesarion111, sa inteleg ca nu ati avut tichetul de parcare pus pe bord, la vedere?

#146
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 15.06.2009
ai inteles bine... nici nu era nevoie, operatorul uman magrebian este online cu automatul de parcare . Doar face check dupa numarul masinii si are in device-ul lui toate datele. Dar ...e si el om.

#147
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
in teorie ceea ce spui tu e corect. ar trebui sa fie si in practica. poate ca operatorul uman (indiferent de originea lui!), nevazand tichetul pe bord, nici nu s-a mai obosit sa verifice. lucru deloc scuzabil!
eu stiu, de pe vremea cand verificarea se facea fara dispozitive, ca tichetele cu plata in avans se lasa pe bord, intr-un loc vizibil. se pare ca e, inca, un obicei sanatos!

#148
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013

View Posthaplea82, on 18 februarie 2010 - 20:31, said:

la clayette Attachment P1030043.JPG

gien Attachment P1030110.JPG Attachment P1030120.JPG

sully sur loire Attachment P1030133.JPG

chaumont sur loire   Attachment P1030293.JPG   Attachment P1030370.JPG

amboise:  Attachment P1030417.JPG  Attachment P1030404.JPG


Attachment P1030412.JPG   Attachment P1030478.JPG


villandry  Attachment P1030484.JPG Attachment P1030499.JPG

   Attachment P1030511.JPG Attachment P1030522.JPG


  Attachment P1030567.JPG


langeais   Attachment P1030594.JPG   Attachment P1030597.JPG


   Attachment P1030617.JPG

catedrala saint gatien din tours  Attachment P1030634.JPG

blois   Attachment P1030696.JPG   Attachment P1030704.JPG


  Attachment P1030706.JPG  Attachment P1030713.JPG



chenonceau  Attachment P1030805.JPG Attachment P1030839.JPG

   Attachment P1030925.JPG

chambord Attachment P1030932.JPG Attachment P1030945.JPG




  Attachment P1030955.JPG   Attachment P1040111.JPG





plus multe multe alte castele(ghidurile recomanda 24 si amintesc de inca pe atit) +multe catedrale ,poduri,biserici ...cred ca minim o luna ar fi necesara pt a vizita  totul
wow ai castigat un album foarte fain

#149
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Ne-am intors si noi dupa o vacanta foarte reusita pe Valea Loirei si imprejurimi. Am aterizat pe CDG sambata 24 august, am luat masina inchiriata si am mers direct pana la prima cazare. Am luat 2 nopti de cazare in apropiere de Blois - Chambord, 3 in apropiere de Saumur - Chinon si apoi ne-am continuat calatoria spre parcul Puy du Fou. Am impartit in doua cazarea pentru Valea Loirei pentru ca sa nu facem mult timp pe drum zilnic si pentru ca, la plecare, sa fim aproape de parcul Puy du Fou. La parc am dormit 2 nopti intr-unul din hotelurile parcului iar ultima noapte a fost langa Giverny pentru ca in ultima zi, inainte de avion sa vizitam casa si gradinile lui Monet.

Cazarile le-am luat de pe booking, Gites (B&Bs), toate in cladiri vechi, frumos amenajate, cu mic dejunuri cu dulceturi/iaurturi/dulciuri facute in casa. Nu as vrea sa postez aici cazarile, oricum se gasesc multe online, pentru mine alegerea lor a fost o placere.

Ne-a impresionat frumusetea satelor, casele din piatra alba, cu acoperisuri gri inchis, care mai de care mai frumoase si pitoresti. Nu ni s-a parut foarte aglomerata zona, n-am stat vreodata in vreun blocaj sau sa fi avut probleme sa gasim loc de parcare. Am platit parcarea (cativa euro) doar la Chambord, Blois si Amboise, in rest a fost gratuita.

- ziua 1 (dupa amiaza spre seara) - am vizitat orasul si castelul Blois; din pacate la Muzeul Magiei nu am apucat sa intram pt ca s-a inchis pana am vizitat noi castelul. A trebuit sa alegem unul din cele 2 data fiind ora relativ tarzie la care am ajuns
- ziua 2: Chambord dimineata, pranz la Montrichard,  dupa amiaza Chenonceau apoi cina tot la Montrichard (dragut orasel)
- ziua 3: Cheverny apoi dupa amiaza in Amboise - plimbare prin oras si casa lui Leonardo da Vinci, castelul l-am sarit; cina in Chinon dar nu am apucat sa vizitam fortareata
- ziua 4: Usse iar dupa amiaza un Musee de Champignons (sunt mai multe) si satul troglodit de la Rochemenier
- ziua 5: Villandry, dupa amiaza Azay le Rideau si Langeais

Nu am apucat sa intram in Tours, nici in Saumur, am avut mai mult chef de zone rurale si orasele mici.

Fiecare castel are farmecul lui, atat interiorul cat si gradinile. Cel mai mult ne-au placut Chambord, Chenonceaux, Villandry (am facut tura completa prin gradini - superbe), Cheverny si Usse. Retrospectiv 8 au fost destul de multe, celelalte 3 puteau lipsi dar "daca tot am fost in zona..." am fost curiosi sa le vedem. De dinainte nu stiam care ne va placea mai mult.

Edited by mdt, 04 September 2019 - 21:52.


#150
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009
Am fost unul din " curajosii " ( sau poate inconstientii, cine poate sti?) care nu si-au amanat concediul din iulie din Franta. Am stat in Paris 2 saptamani si am " rupt " 2 zile ( 28 si 29 iulie) pentru Valea Loirei. Nu am gasit nimic convenabil de inchiriat auto in Paris, asa ca am circulat cu trenul si autobuzul. Foarte bine organizat transportul in comun, desi cred ca in conditii normale ar fi foarte aglomerat. Asa , am fost cam singuri in tren/autobuz. Si incredibil de ieftin. In prima zi am fost cu trenul de la Paris la Blois sosire 09.04, am luat bus-ul de Chambord la 09.25   si pe la 10.00 am ajuns. La bilete am stat la coada vreo 15 minute. Intoarcere la Blois cu autobuzul, mers la castel la Blois, luat bilete cu rezervare orara ora 17.00. Cazare superieftina, chiar langa castel, nu mai stiu cat am dat dar undeva la vreo 55-60 de euro am gasit.
Cazat, papat, odihnit, la 17.00 eram la castel. Frumos si cu o istorie interesanta, nu are maretia Chambord-ului dar m-am simtit mai bine aici ( e drept ca la Chambord am mai fost acum 5 ani). Seara nu am ratat spectacolul cu sunet si lumini. Intre timp , am stat pe malul Loirei la o inghetata si o bere.
A doua zi am luat trenul devreme pentru Chenonceaux. Acolo o coada mare, nu lasau sa intre decat controlat. Cred ca am stat 45 min-o ora  pana sa intram. Este castelul meu favorit, mi se pare totul de o finete extraordinara ( ca si la Chambord, aici am mai fost acum 5 ani). La iesire, pe la 13.00, am vazut ca era coada cel putin dubla. Am luat trenul spre Amboise (  parca nu era direct, am schimbat undeva). La Amboise, dupa un pranz tarziu in centrul vechi, ne-am razgandit si nu am mai intrat la Castelul Amboise, ci am mers la Clos Luce. Extraordinar de aglomerat. Nu la bilete, dar se inainta extrem de greu inauntru. Am avut timp si de gradini, apoi am fugit la tren. Directia inapoi la Paris!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate