Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

gentoo vs *bsd vs alte distros linux

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
cmihai: Am răspuns.

#38
unixcoder

unixcoder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 20.03.2005
@mufa
In toate posturile de aici  nu mi-ai argumentat de ce GENTOO  este pentru copii? o comunitate asteapta un raspuns de la tine ! iti dau cat timp vrei tu sa google-esti  sa cauti o dovada ca gentoo este pentru copii!!
Nu ne dezamagii  :peacefingers:

Edited by unixcoder, 15 June 2005 - 21:20.


#39
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004
Distributii linux asa scrie in titlu. Se vrea ajutor pt incepatori nu flame war! Este de tip informativ, nu si-a propus sa compare disctributiile/sistemele de operare. cmihai, ai fost offtopic cu bsd-ul aici. Apoi, afirmatiile lui mufa de genul "Gentoo este pt copii" sint complet deplasate. Inca o data, nu am vorbit si clasificat linux-urile la nivel de enterprise, hobby, multimedia, user-friendly etc.  Va felicit pe toti trei, ati reusit sa poluati topic-ul si sa urcati in clasamentul avertimentelor!

asadar:  warning 14 zile pentru (nu luam in ordinea numerelor de pe tricou):

mufa: pt afirmatii de genul "gentoo este pt copii";
cmihai: aici nu este concurs cine are uptime mai mare si nici nu vorbeam de bsd;
unixcoder: warning pt jigniri la adresa lui mufa ( vezi "in ziua cand o sa poti instala mai mult decat Fedora si n-o sa mai ai vise "erotice" despre lfs, mai vorbim... pana atunci ciocu mic")

Reclamatii, contestatii, felicitari ... stiti unde ma gasiti. Va rog sa nu mai poluati thread-ul cu discutii din astea. Daca vreti sa faceti comparatii intre dstributii (in limita bunului simt, nu patimas) deschideti alt thread. Multumesc

Edited by cianura, 15 June 2005 - 21:22.


#40
unixcoder

unixcoder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 20.03.2005

mufa, on Jun 15 2005, 19:46, said:

Nu spun ca Oracle nu ruleaza bine și pe linuxuri nesuportate, dar sunt sigur că este o adevărată plăcere o instalare de oracle pe gentoo. Masochiștii știu de ce :D

<{POST_SNAPBACK}>

esti gata sa bagi mana in foc?, sa pariezi cu viata ta ca o masocheala sa instalezi Oracle pe gentoo?

in mod evident arunci cu vorbe in stanga si dreapta cu acuze, fara ca macar sa stii despre ce vorbesti, tin sa te anunt ca e chiar mai usor ca pe Fedora (btw alta platforma nesuportata)

si ca fapt divers spre deosebire de fedora ca nu va fi suportat de nimeni never ever, gentoo are sustinatori... (desi, si recunosc, duce o oarecare lipsa de certificari, cand compari cu redhat sau suse, asa ca eat your heart out!!!)

Zeul roscat semneaza acest post

#41
unixcoder

unixcoder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 20.03.2005
@cianura, daca tot imparti warning-uri pe motive de *bsd, propun ca si cei de pe paginile 1-2 sa aiba parte de acelasi tratament!

Zeul roscat a zis

#42
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

unixcoder, on Jun 16 2005, 16:23, said:

@cianura, daca tot imparti warning-uri pe motive de *bsd, propun ca si cei de pe paginile 1-2 sa aiba parte de acelasi tratament!

<{POST_SNAPBACK}>

offtopic: există PM, nu mai polua threadul :ciocan:

#43
lawr01

lawr01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 15.06.2005
@mufa tot nu ai rapuns la intrebare !!
Dece gentoo nu e pt tine ?
ca distro pt copii nu ai cum sa argumentezi ca e   :P
Intimplator gentoo detzine cel mai puternic manager de surse din toate distributziile de linux existente , iar comparatziile cu Fedora nu ishi au rostul pt ca fedora nu are o distrubutzie catalogata in gentoo "x86" ci doar un "~x86"  ^_^

#44
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

lawr01, on Jun 16 2005, 20:22, said:

@mufa tot nu ai rapuns la intrebare !!
Dece gentoo nu e pt tine ?
ca distro pt copii nu ai cum sa argumentezi ca e   :P
Intimplator gentoo detzine cel mai puternic manager de surse din toate distributziile de linux existente , iar comparatziile cu Fedora nu ishi au rostul pt ca fedora nu are o distrubutzie catalogata in gentoo "x86" ci doar un "~x86"  ^_^

<{POST_SNAPBACK}>


lawr01, am spus mai sus, daca vreti sa discutati civilizat despre avantaje/neajunsurile unei distributii deschideti thread separat !. Acest thread vreau sa fie informativ, nu o dezbatere pe seama distributiilor! Desi mare parte din asemenea discutii au degenerat in flame-uri...

#45
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

cianura, on Jun 16 2005, 20:39, said:

lawr01, am spus mai sus, daca vreti sa discutati civilizat despre avantaje/neajunsurile unei distributii deschideti thread separat !. Acest thread vreau sa fie informativ, nu o dezbatere pe seama distributiilor! Desi mare parte din asemenea discutii au degenerat in flame-uri...

<{POST_SNAPBACK}>

Poate n-ar fi rău să ștergi sau să muți tot offtopicul în altă parte.

#46
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004
Am mutat aici tot flame-ul de pe linux distributions. Daca mai aveti ceva de spus la distributii, OS-uri modul in care preferati sa va construiti un server/desktop, va rog sa o faceti civilizat Mersi.

Edited by cianura, 17 June 2005 - 06:27.


#47
Armand_07

Armand_07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 02.05.2005
eu vreau gentoo sau free bsd ceva de genuu care e din cta si e dispus sa imi dea si mie cmihai esti din cta din reteaua MICOS?

#48
West

West

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 02.03.2002
Hello Linux users! :)

Am instalat si eu un Ubuntu 6.10 (CD version) si o folosesc prin VMWare (VMPlayer).
Intrucat sunt n00b in materie de linux si umbland foarte putin pe alte distributii mi-ar fi fost util un MC (Midnight Commander).
In versiunea 6.10 de la Ubuntu nu cred ca este, cel putin nu o gasesc in Synaptic Package Manager.
Am citit ceva in acest topic (am si incercat) dar cred ca era pentru alta versiune de Ubuntu.
Ma poate ajuta cineva cu o solutie pentru instalarea MC-ului?

Multumesc!

#49
laurentiu_i

laurentiu_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 28.09.2006

View PostWest, on Mar 20 2007, 16:40, said:

Hello Linux users! :)

Am instalat si eu un Ubuntu 6.10 (CD version) si o folosesc prin VMWare (VMPlayer).
Intrucat sunt n00b in materie de linux si umbland foarte putin pe alte distributii mi-ar fi fost util un MC (Midnight Commander).
In versiunea 6.10 de la Ubuntu nu cred ca este, cel putin nu o gasesc in Synaptic Package Manager.
Am citit ceva in acest topic (am si incercat) dar cred ca era pentru alta versiune de Ubuntu.
Ma poate ajuta cineva cu o solutie pentru instalarea MC-ului?

Multumesc!
Pe langa faptul ca ai "inviat" un thread mort de aproape 2 ani de zile si unde cred ca se pomenea marginal de MC, ai verificat ca in fisierul de configurare al repositoriilor(/etc/apt/sources.list) sa fie inclus repositoriul universe(desi sunt mai mult ca sigur ca e inclus by default)? Nu sunt pe linux in momentul asta dar am gasit aici pachetul de care ai nevoie: http://packages.ubun...m/edgy/utils/mc . Mai citeste si tu cate ceva, mai foloseste si forumurile ubuntu si chiar google poate fi un prieten bun de multe ori.

#50
West

West

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 02.03.2002
Am rezolvat.
Am incercat comenzile cu "update" si "install" si prima data dar nu stiam ca trebuia sa fac uncomment la acele repositories cel mai intai.
Multumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate