Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

pasii pentru a deveni PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#55
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Ce fel de diplome atzi prezentat? eu am terminat liceul de informatica, sunt student la facultatea de informatica in an terminal, si mai am si un atestat profesional de la liceu... si se pare ca nu este suficient pentru editarea de programe...

#56
cheloo emil

cheloo emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 08.11.2005

View Posttrident, on Aug 1 2006, 00:58, said:

Ce fel de diplome atzi prezentat? eu am terminat liceul de informatica, sunt student la facultatea de informatica in an terminal, si mai am si un atestat profesional de la liceu... si se pare ca nu este suficient pentru editarea de programe...

eu zic ca depinde de primarie , la mine a fost de ajuns o adeverinat de student .
Poate ma lamureste si pe mine cineva . Cum e mai bine sa fii ca pfa...platitor sau neplatitor de tva si ce implaca fiecare . Poate sa-mi explice cineva care e faza?

#57
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Pai daca produci fara sa consumi atunci cel mai bine nu platesti tva.

#58
livefm

livefm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 14.03.2006
trebuie o vasta anume pt a devenii pfa

#59
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
oiameni buni am o problema si vreau sa ma ajutati:

am un web site
am facut contracte de prestari servicii
dintre persoana fizica ( eu ) si persoana juritica ( situl respectiv sau firma sitului respectiv )
aceste contracte ( ca au fost ma imulte ) a trebuit sa le declar la finante si le-am declarat
si mi s-a eliberat un certificat de inregistrare fiscala

si vreau sa stiu daca prin eliberarea acestui certificat am devenit persoana fizica autorizata

Edited by EPoX, 08 September 2006 - 14:28.


#60
amisafe_ro

amisafe_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.09.2006

View Postlivefm, on Aug 30 2006, 15:37, said:

trebuie o vasta anume pt a devenii pfa
Din câte am citit, trebuie să ai peste 18 ani.

#61
zola

zola

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 24.10.2004
am si eu 2 intrebari:
-cam ce pot sa-mi deduc ca PFA?
-ce taxe tre' sa platesc pentru asigurari sociale; tre' sa platesc vreun salariu obligatoriu?

#62
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Platesti doar sanatate 6.5 din profit si daca vrei carte de munca si pe la pensii

#63
mipamipa

mipamipa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.02.2006
Am si eu o curiozitate: Denumirea unui PFA tb sa contina numele persoanei sau poate fi orice alt nume...?
Mai concret: in loc de "Popescu PFA", poate fi "Service imprimante PFA"?

Edited by mipamipa, 21 September 2006 - 07:47.


#64
Thritium

Thritium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 01.04.2006
Si dupa ce esti PFA care e mersul?
Trebuie sa inchei contract cu clientu?Sa dai factura proforma, chitanta?
Trebuie angajat contabil sa dea declaratia de venit la fisc sau o dai tu?
Daca clientul ii in ..australia de exemplu ii trimit contractul prin posta si el il trimite inapoi?

#65
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
La PFA cu norma fixa de venit nu este necesara contabilitate in partida simpla. Deci nu trebuie sa tii nici un fel de evidente, pt ca exista un venit fix determinat de autoritati la care tu vei plati impozit indiferent daca depasesti sau nu acel prag .

@mipamipa...PFA-ul contine doar numele tau si atat, si CUI este CNP=ul tau.

#66
Anamaria Manolea

Anamaria Manolea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.09.2006
Salutare

Am si eu o intrebare, se poate face import pe PFA?

#67
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Doua intrebari legate de PFA, sa vedem daca mai frecventeaza cineva thread-ul asta:

1: Avand in vedere ca sunt inca student (deci nu pot prezenta vreo diploma de economist la infiintare), pot sa imi fac PFA cu diploma Cambridge de engleza, ca traducator? Sa imi fac PFA traduceri (nu neaparat autorizat, veti vedea de ce in a doua intrebare). Care sunt domeniile de activitate pentru PFA?

2: Am o firma, SRL. Sunt angajat al firmei. Pot sa aduc servicii firmei prin PFA-ul meu? Adica sa tai o factura de pe PFA catre SRL, contract de prestari servicii - traduceri de exemplu? (in SRL NU sunt angajat ca traducator).


So?

#68
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
1. Poti sa iti faci si fara diploma de la facultate.Iti trebuie doar o certificare, prin care sa rezulte ca ai o pregatire pentru activitatea care o  vei desfasura.
2. SRL-ul e al tau? Sau esti doar angajat la el?
Daca esti angajat, poti sa prestezi si servicii pt firma, insa nu stiu cat de legal. Exista o firma mare de IT in Bucuresti care lucreaza astfel.
Daca e al tau, roaga pe "altcineva" sa isi faca un PFA cu norma fixa si sa iti "presteze servicii"

#69
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

View PostMATRIXU, on Oct 12 2006, 11:21, said:

1. Poti sa iti faci si fara diploma de la facultate.Iti trebuie doar o certificare, prin care sa rezulte ca ai o pregatire pentru activitatea care o  vei desfasura.
2. SRL-ul e al tau? Sau esti doar angajat la el?
Daca esti angajat, poti sa prestezi si servicii pt firma, insa nu stiu cat de legal. Exista o firma mare de IT in Bucuresti care lucreaza astfel.
Daca e al tau, roaga pe "altcineva" sa isi faca un PFA cu norma fixa si sa iti "presteze servicii"


Deci as fi putut sa-mi fac PFA traducator pe baza diplomei Cambridge. Este bine de stiut.

Este al meu SRL-ul, adica sunt asociat. Si intr-adevar am sa rog pe "altcineva" sa "imi" presteze servicii, ar fi fost prea simplu si frumos sa fie legal cum m-am gandit eu  :inlove: . Sau, de ce nu, am sa ma gandesc la o alta forma.

#70
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Buna ziua, cum procedez daca o sa primesc bani din afara prin transfer bancar?
adica pot sa scriu suma in euro pe factura sau scriu suma in lei la cursul din data respectiva? la fel si la cum ii trec in registrul in euro sau in RON.

Multumesc anticipat!

#71
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Pe baza invoiceului emiti si factura in RON.

#72
AndiOliver

AndiOliver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 27.02.2003

View PostCapitanuPICARD, on Sep 1 2005, 09:43, said:

desigur. cel mai probabil este suficienta diploma de studii. in cazul in care aia sunt idioti si, prin absurd, spun ca nu ajunge, te duci la o firma de asta care face cursuri recunoscute de minister, iti iei un atestat si gata. dar, repet, mai mult ca sigur este suficienta diploma de studii.
ma gandesc si la o alta varianta. te duci la un amic de-al tau care are firma de soft si te angajezi pe post de programator, timp de o luna, pana iti obtii autorizatia. cartea de munca in care scrie ca esti programator, este o dovada suficienta.

Dupa parerea mea personala ar trebui sa fie cum zici tu, daca o firma te-a angajat pe post de programator, si te mai si tin semn ca iti faci treaba - ar trebui sa fie suficient acea carte de munca dupa o luna hai sa zicem doua.

Sunt in aceasi situatie, iar la firma la care lucrez ca si programator am o vechime de un an si ceva. Astept insa, conform spuselor celor de la primarie sa implinesc 2 ani vechime in programare (pe cartea de munca) pana sa-mi ridic nasul catre un PFA.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate