Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

pasii pentru a deveni PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#37
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

Mycroft, on Aug 31 2005, 14:51, said:

Bun, am si eu o intrebare!

Am terminat facultatatea de fizica. Insa ma ocupa de programare si as dori sa imi infiintez un PFA ca sa pot emite facturi etc. Chestia este ca nu am nici un atestat care sa dovedeasca ca eu stiu macar ce e ala un calculator. As putea obtine totusi certificatul?

<{POST_SNAPBACK}>


desigur. cel mai probabil este suficienta diploma de studii. in cazul in care aia sunt idioti si, prin absurd, spun ca nu ajunge, te duci la o firma de asta care face cursuri recunoscute de minister, iti iei un atestat si gata. dar, repet, mai mult ca sigur este suficienta diploma de studii.
ma gandesc si la o alta varianta. te duci la un amic de-al tau care are firma de soft si te angajezi pe post de programator, timp de o luna, pana iti obtii autorizatia. cartea de munca in care scrie ca esti programator, este o dovada suficienta.

#38
bobo

bobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 01.09.2002

James, on Jun 18 2005, 01:24, said:

Dupa ce iti da de la primarie autorizatia si certificatul pentru pfa trebuie sa mergi la inspectorul de zona sau asa ceva de la finante o sa mai ai de completat niste chestii.....

Cand primesti prin posta autorizatia si certificatul pentru pfa, primesti si o hartie care scrie ce mai trebuie sa faci?

Multumesc!

PS.: De 16 zile am depus dosarul pentru autorizatie si inca nu am primit nimic prin posta...

#39
bobo

bobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 01.09.2002

View PostJames, on Jun 18 2005, 02:24, said:

Dupa ce iti da de la primarie autorizatia si certificatul pentru pfa trebuie sa mergi la inspectorul de zona sau asa ceva de la finante o sa mai ai de completat niste chestii...
.......

Salut,

Am primit de la primarie autorizatia si certificatul de PFA, si fiind platitor de TVA cei de la pimarie au spus sa merg la Finante sa completez niste hartii.

Cei de la Primarie nu au stiut exact ce trebuie sa completez, dar am mers la Finante si am spus ca sunt platitor de TVA si am nevoie de factura/chitantier...

Ei au spus sa depun la ei un dosar cu: "Declaratia privind veniturile estimate din activitati independente", copie dupa buletin/autorizatie/certificat si asa am inteles ca ei (Finante) vor emite o autorizatie cu care pot sa merg la o banca sa fac cont si sa cer facturier/chitantier.

Am inteles bine ca banca imi va da facturier?
Cat se asteapta pentru autorizatia de la Finante?

Multumesc pentru raspunsuri!

#40
James

James

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.06.2003
De la finante nu iti da nici o autorizatie, trebuie sa fii inregistrat la ei, adica trebuie complectate niste acte.
La banca iti faci un cont, dar trebuie sa fie pentru persoana fizica autorizata, nu cont normal pentru persoane.
Acel cont iti trebuie pentru a-ti fi eliberate facturierul si chitantierul.
Acestea le obtii de la o firma care comercializeaza acte de genul acesta.
Trebuie sa faci comanda, aceste acte sunt personalizate si dureaza cam 1-2 saptamani pana ti le fac. Tot de acolo iti mai trebuie un fel de jurnal si un registru - la finante trebuie sa-ti spuna mai exact.
Deci trebuie sa mergi la o banca care vrei tu si sa intrebi ce acte iti trebuie pentru cont, la finante sa intrebi ce trebuie sa mai faci si ce acte iti trebuie si la o firma care vinde imprimate tipizate(facturir, chitantier, etc).

#41
bobo

bobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 01.09.2002
Iata ce am mai facut...

Am mers la o banca pentru a deschide un cont pentru PFA.
La banca respectiva Persoanele Fizice Autorizate sunt tratati ca persoane juridice.
Am aflat ca trebuie sa depun la banca si o adeverinta de la Finante ca sunt inregistrat la ei ca platitar de TVA (chair sunt PFA platitor de TVA).

La finante, la relatii cu publicul, am intrebat de ce documente am nevoie, insa nu am primit un raspuns clar daca am nevoie de jurnalul, registrul de care vorbeste James.
Info pentru cei care ar sti raspunsul: acum trei saptamani cand am completat "Declaratia privind veniturile estimate din activitati independente" la finante, am ales ca venitul net NU se determina pe baza de norme anuale de venit...


As vrea sa aflu legislatia care se refera la aceste documente (facturier, chitantier, ....)

#42
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 04.04.2003
Contabilitatea PFA se tine in partida simpla, uite aici documentul care trateaza asta:
Ordin nr. 1040 din 8 iulie 2004
pentru aprobarea Normelor metodologice privind organizarea si conducerea evidentei contabile în partida simpla de catre persoanele fizice care au calitatea de contribuabil în conformitate cu prevederile Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal
http://www.softagenc.../ordin1040.html

#43
bobo

bobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 01.09.2002

View PostJames, on Oct 15 2005, 21:49, said:

De la finante nu iti da nici o autorizatie, trebuie sa fii inregistrat la ei, adica trebuie complectate niste acte.
.............

Cand banca m-a trimis sa aduc o adeverinta de la Finante ca sunt inregistrat la ei ca platitar de TVA, cel de acolo a tot intrebat daca am primit "Decizia".

Despre ce decizie este vorba?

#44
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,265
  • Înscris: 22.07.2005
Sa presupunem ca avem un venit brut lunar de 5000 RON, functionam ca PFA, cheltuielile lunare se ridica la 3500 RON in acelasi interval de timp, ce impozit opreste fiscul?

#45
gcm

gcm

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 12.11.2005

View Postfloraur, on Oct 22 2005, 10:47, said:

Sa presupunem ca avem un venit brut lunar de 5000 RON, functionam ca PFA, cheltuielile lunare se ridica la 3500 RON in acelasi interval de timp, ce impozit opreste fiscul?
se pare ca intrebarea i-a facut tacuti pe toti...

#46
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 04.04.2003
E greu de facut o scadere si un procent de 16%?
Problema e ce consideri cheltuieli, s-ar putea sa dai la un control peste un nene care habar n-are ca de exemplu CAS si CASS sint deductibile  :death:

#47
Valentynus

Valentynus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 21.12.2004
Acum cateva luni am vrut sa ma fac PFA, din anumite motive am renuntat. Am ajuns totusi sa am autorizatia eliberata, urma sa imi ridic certificatul, sa imi deschid cont , sa ma inregistrez la trezorerie..
Stie cineva daca mai e valabila autorizatia? Sau trebuie sa o iau de la inceput?
Dar daca vreau sa schimb domeniul de activitate sau sa adaug inca unul? Se poate PFA cu mai multe domenii de activitate?

Poate stie cineva, oricum o sa trebuiasca  sa ajung la primarie, dar sa stiu la ce ma astept, caci aia de la primarie era de o asemena scarbozitate ca nici nu i-am mai dat cadoul pe care il aveam pregatit pt ea, am preferat sa o las sa-mi frece nervii.

Edited by Valentynus, 08 February 2006 - 01:55.


#48
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 04.04.2003
Parca era un termen de o luna in care trebuie sa te inregistrezi la registrul Comertului.
Poti sa schimbi domeniul de activitate, poti sa ai mai multe.

#49
dandismund

dandismund

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.03.2006
Mai bine facem bani negri, decat sa umblam aiurea dupa cai verzi

Edited by dandismund, 17 March 2006 - 16:33.


#50
el_mariaci

el_mariaci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.04.2006
A facut cineva imputernicire pentru infiintarea si/sau administrarea PFA ?
Cum trebuie sa sune ?

#51
el_mariaci

el_mariaci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.04.2006
Nimeni ?

#52
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
cand termin sesiuena imi voi face SRL-ul, statul suporta taxele de infiintare si ca student am mai multe facilitati si vreau sa beneficiez de ele.

#53
Alien Code

Alien Code

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 15.09.2002
Uite aici niste linkuri interesante:

Ghidul fiscal al intreprinzatorului incepator Recomand sa cititi acest articol toti cei care sunteti interesati de PFA. Explica totul despre faptele de comert, infiintare, registrul jurnal de incasari si plati pe care rebuie sa il tineti ca PFA, etc... .

Documentul oficial care regelemnteaza functionarea PFA. DAca aveti o intrebare legata de infiintare aici ar trebui sa gasiti raspunsul.
Legea 300/2004 privind autorizarea persoanelor fizice

Odata ce ai facut PFA-ul si iti trebuie tipizate fiscale :
Actele necesare pentru tipizate fiscale

Edited by Alien Code, 09 May 2006 - 20:16.


#54
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

View Postel_mariaci, on Apr 29 2006, 17:49, said:

Nimeni ?
Eu am facut pentru infiintare, si trebuie sa mentionezi in ea toate institutiile unde este nevoie de semnatura ta, sa le insirui pe toate si cam atat. In rest se face ca orice alta procura, stie notarul ce sa scrie si cum sa scrie, tu doar sa ii zici toate datele.

Poate s-a mai zis, dar zic si eu cate ceva din experienta proprie.

Pentru PFA cu norma fixa de venit in afara de facturier,chitantier, si stampila nu ai nevoie de nici un alt document contabil, deci puteti sa uitati de toate registrele si etc.
Cand iei documentele tipizate nu iti trebuie nici un cont in nici o banca, si cineva a dat mai sus un link cu ce iti trebuie ca PFA. Eu pt IT nu mi-a trebuit absolut nimic, daca plata se face cash si nu prin banca, la ce sa imi trebuiasca un cont in banca??, pe factura nu e trecut nici un numar de cont!
La norma fixa de venit daca depasesti 2 miliarde, devii automat platitor de TVA, insa impozitul  pentru 1 999 999 999 lei vechi vechi ramane acelasi stabilit pe baza normei de venit stabilita la inceput  :coolspeak: .

Cine zice ca exista neincredere cand vine vb de PFA se inseala....se poate sa obtii permis de munca si rezidenta, pe baza unui contract PFA cu o firma straina.... Poate pare ciudat, dar multi prin vest, nord, cauta oameni cu PFA, si asa toata lumea e multumita cand vine vorba de bani ;)

Edited by MATRIXU, 23 May 2006 - 21:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate