Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

pasii pentru a deveni PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#19
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Nene, nu ai de ce sa iti ceri scuze pentru ca nu traiesti pe banii mei :)
E treaba ta daca citesti gresit un document. Si treaba alora care te asculta si te cred. :)

Gud lac ;)

#20
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
BTW: Citatul ala din semnatura e din Pavel Corut ?

#21
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
uite dom'le o intrebare de al carei raspuns depinde infiintarea pfa-ului ;)

pune in puii mei mana si cauta lista de meserii pentru care poti obtine autorizatie de PF, fa-ti o reclama inteligenta (nu neaparat agresiva) si pe bani putini ;) si da-i bataie.

PS daca vrei, apoi, poti sa te si apuci de scris versuri  :rolleyes:

later edit:
daca nu ai anexa 1 a legii 300 (nu mai stiu din ce an), adica lista de activitati pentru care poti obtine autorizatie, da-mi un pm ca ti-o trimit eu cand ajung p-acasa.

Edited by CapitanuPICARD, 15 August 2005 - 11:19.


#22
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Nu crezi ca ar exista probleme intre un PFA si un SRL din cauza faptului ca SRL-ul nu poate sa isi recupereze TVA-ul ? Rezolvarea ar fi preturi mai mici?

#23
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
SRL-ul nu-si poate recupera tva?

#24
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Uita-te aici: http://forum.softped...60

#25
bobo

bobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 01.09.2002
Ce este CIF - codul de identificare fiscala?

La rezervarea denumirii la oficiul registrului comertului trebuie depus o cerere pentru verificare disponibilitate firma / rezervare denumira firma , si acolo trbuie completat acest CIF...

#26
amalial

amalial

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.08.2005

bobo, on Aug 20 2005, 13:34, said:

Ce este CIF - codul de identificare fiscala?

La rezervarea denumirii la oficiul registrului comertului trebuie depus o cerere pentru verificare disponibilitate firma / rezervare denumira firma , si acolo trbuie completat acest CIF...

<{POST_SNAPBACK}>


Cred ca e CNP-ul, dar mai bine lasa liber casuta cu CIF si intrebi ce e in momentul cand depui cererea. N-o sa-ti ia mai mult de 1 min sa completezi

#27
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Sunt curios care ar fi cheltuielile unui SRL fara a pune la socoteala salariul contabilului, presupunand ca acel SRL nu are nici un angajat. Ar fi foarte interesant sa vedem cat ia statul din treaba asta ...

#28
submit

submit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 15.04.2005
Dar activitate are?

#29
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Are

#30
amalial

amalial

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.08.2005

James, on Jun 18 2005, 01:24, said:

Dupa ce iti da de la primarie autorizatia si certificatul pentru pfa trebuie sa mergi la inspectorul de zona sau asa ceva de la finante o sa mai ai de completat niste chestii.
Dupa aceea o sa mai ai nevoie de stampila - pe mine m-a costat 500k, cont in banca pentru pfa ca sa poti scoate facturier si chitantier.
Eu am ramas la acest stadiu deocamdata pt ca dureaza cam 2 saptamani pana imi fac astia facturier si chitantier :(

<{POST_SNAPBACK}>


La finante mergi sa depui declaratia de venit estimat, sau de ce?

Din codul fiscal, eu inteleg ca impozitarea pe PFA se poate face fie pe norma de venit, fie in partida simpla.
Pe norma de venit ar inseamna ca se plateste impozit pe o suma fixa, stabilita pe an de Directiile Generale ale Finantelor Publice teritoriale, indiferent ca faci mai mult sau mai putin de norma, iar in partida simpla insemnand ca se plateste impozit la venitul real.

Stie cineva care este norma de venit pe anul asta pentru IT, in Bucuresti?

Si stie cineva de ce toti PFA trebuie sa depuna declaratii de venit estimat, indiferent de felul de impozitare pentru care opteaza?

Aveti ceva opinii cum e mai bine, in sistem real sau cu norma de venit?

#31
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
amalial: Pot SRL-urile sa aiba relatii de afaceri cu PFA-urile si in acelasi timp sa isi recupereze TVA-ul? Si eu as vrea sa infiintez PFA dar nu sunt sigur daca SRL-urile vor sa faca afaceri cu PFA-urile ??? Tot in domeniul IT lucrez si eu.

#32
amalial

amalial

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.08.2005

Jake25r, on Aug 20 2005, 17:04, said:

amalial: Pot SRL-urile sa aiba relatii de afaceri cu PFA-urile si in acelasi timp sa isi recupereze TVA-ul? Si eu as vrea sa infiintez PFA dar nu sunt sigur daca SRL-urile vor sa faca afaceri cu PFA-urile ??? Tot in domeniul IT lucrez si eu.

<{POST_SNAPBACK}>


Nu ma pricep nici eu prea bine si n-as vrea sa zic vreo prostie, dar eu stiam ca PFA-urile nu sunt platitori de TVA (decat daca vor neaparat), deci SRL-urile cu care fac contractele nu au ce TVA sa recupereze.

Dar asta nu ar trebui sa fie un motiv pentru un SRL sa nu-si doreasca sa faca afaceri cu PFA-urile. Intre a angaja o persoana si a a face un contract cu un PFA (sau cu alt SRL) e clar ca o firma o sa aleaga varianta care-l scuteste de platit impozite, CAS-uri si alte dari la stat, plus salariul pe vacante si alte investitii in calculatoare, birouri etc.

Totusi, a alege sa-ti faci microintreprindere in loc de PFA poate avea avantaje. In loc de 16% impozit pe venit platesti 3% (nu sunt suta-n suta sigura ca e impozit pe venit sau pe profit) si-ti poti deduce diverse cheltuieli
Dezavantajul e ca trebuie sa ai cel putin un angajat si un contabil foarte bun.

#33
BMW Driver

BMW Driver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 09.12.2002
PFA va deveni SRL anul viitor?  :death:

Am citit pe forumul DaciaClub.ro :
http://www.daciaclub...post&p=17015147

#34
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Eu m-am decis sa fac SRL. PFA-ul nu mi-ar inspira nici mie prea multa incredere sincer sa fiu ... cu toate ca este ceva foarte legal. Dar ... asta e. Parerea mea ...  ^_^

#35
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004

BMW Driver, on Aug 22 2005, 16:13, said:

PFA va deveni SRL anul viitor?  :death:

Am citit pe forumul DaciaClub.ro :
http://www.daciaclub...post&p=17015147

<{POST_SNAPBACK}>


Si eu am inteles acelasi lucru. S-a spus mai demult la TV ... dar nu se stie niciodata ...

#36
Mycroft

Mycroft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.04.2004
Bun, am si eu o intrebare!

Am terminat facultatatea de fizica. Insa ma ocupa de programare si as dori sa imi infiintez un PFA ca sa pot emite facturi etc. Chestia este ca nu am nici un atestat care sa dovedeasca ca eu stiu macar ce e ala un calculator. As putea obtine totusi certificatul?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate