Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Ce este mai rentabil, blog sau forum?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Ce este mai rentabil, blog sau forum cu adsense?
Luand in considerare ca as avea acelasi continut, fie ca e blog, fie ca e forum, nu dublu continut, doar ca as avea de ales unde sa plasez continutul, ori pentru blog, ori pentru forum.
Voi ce credeti?
Daca credeti ca pentru un forum de exemplu e altceva mai rentabil decat adsense va rog sa imi spuneti.
Am ales sa afiseze un banner text 468x60 de la adsense, credeti ca pentru un forum alta marime de banner ar fi mai potrivita?
Afisarea bannerului text se face dupa primul post si dupa ultimul post de pe fiecare pagina cu posturi.

Edited by Sorin84k, 06 February 2010 - 13:44.


#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Trebuie sa fiu putin off-topic pentru ca sunt curios de un lucru: cati oameni mai dau click pe reclamele de la ad-sense? Adica vreau sa spun ca ne-am obisnuit sa vedem bannerele galbene, albe, albastre, cu anunturi, reclame etc.

Nu este posibil sa faci un contract de publicitate cu x firme care sa iti plateasca o suma fixa pe luna pentru a tine un banner cu reclama lor pe site-ul tau?

Si acum ca sa raspund la intrebarea din postul de deasupra mea: eu zic ca pe un forum merge mai bine.

Edited by Ann0nyym0us, 06 February 2010 - 13:36.


#3
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Forumul meu este la inceput si prin urmare nimeni nu da bani pentru trafic aproape de zero.
Blogul are mult continut, dar este divers (un fel de zoso blog, dar mai mult despre calculatoare, internet), neoptimizat si traficul tot foarte aproape de zero.
Cred ca ai dreptate cu adsense-ul, lumea sa obisnuit cu el dar cum nu am inca sute sau mii de vizitatori ma multumesc cu atat.

Edited by Sorin84k, 06 February 2010 - 13:47.


#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Pai si unde crezi ca ajungi daca folosesti ad-sense si nu ai trafic? Adica ad-sense iti emite un cec doar daca ai strans cel putin 25$ mi se pare. Consideri ca poti sa strangi atat intr-o luna, maxim 2?

#5
rapitorTM

rapitorTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 04.02.2003

View PostAnn0nyym0us, on 6th February 2010, 13:53, said:

Pai si unde crezi ca ajungi daca folosesti ad-sense si nu ai trafic? Adica ad-sense iti emite un cec doar daca ai strans cel putin 25$ mi se pare. Consideri ca poti sa strangi atat intr-o luna, maxim 2?


adsense iti da banii dupa ce strangi 100 USD.
Dar nu ai o perioada limita de o luna sau doua.
Poti sa-i strangi in 6 luni, Adsense iti va da banii,
in luna urmatoare celei in care ai ajuns la 100 USD.

Edited by rapitorTM, 06 February 2010 - 14:02.


#6
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008

View PostrapitorTM, on 6th February 2010, 14:01, said:

adsense iti da banii dupa ce strangi 100 USD.


#7
MPower

MPower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 23.11.2006
In final nu o sa conteze platforma, ci traficul care trece pe acolo si cum sunt integrate reclamele.

#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
ok, dupa ce ai strans 100$, si nu ai timp limita. Ia gandeste-te altfel: tu umplii siteu cu reclame si lumea (mai ales acum ca sunt doar cativa vizitatori) incepe sa nu mai vina din cauza lor. Eu te sfatuiesc sa mai astepti pana iti mai creste traficu un pic, ca sa prinda vizitatorul gustul unui site fara ad-uri, si la urma treptat, incepi sa introduci reclame; la inceput una mica, la urma cresti, si pui bannere dalea de care povesteai mai sus.

Edited by Ann0nyym0us, 06 February 2010 - 14:08.


#9
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Renunta la adsense pe forum, nu prea aduce profit.
Cel mai bine este sa le folosesti impreuna, desi eu nu m-as mai complica si cu forumul

#10
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
http://www.moneyshareforum.com/ forumul tipului astuia ofera in medie 0,025$ pe post, la sfarsitul lunii a zis ca creste la 6-7 centi pe post recompensarea.
Problema este ca la inceputul lunii urmatoare reia numaratoarea de posturi de la zero, deci nu se poate ajunge la venit pasiv.
Daca as posta de 10 ori intr-o ora vine 0,025*10=0,25$
0,25*8 ore = 2$ la 8 ore.
2$*26 zile = 52$.
El castiga jumatate din tot si restul imparte la cei care posteaza, deci numai de pe urma mea ar fi castigat 52$, daca ar avea 100 persoane care posteaza in acest ritm ar fi 52*100=5200$.
Prin urmare cam renteaza sa ai si forum.

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,377
  • Înscris: 16.03.2007
uita-te cate posturi are si mai socoteste odata... crezi ca poate sa plateasca 100 de persoane in ritmul ala? au mai spus-o si altii, DEJA AI INCEPUT PROST, TE GANDESTI LA VENIT CAND AI TRAFIC 0.

#12
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007
daca continutul e in romana si traficul e mic sau mediu nu merita nici pe blog nici pe forum.

#13
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@sphere cat este trafic mediu? 2000 vizite pe zi?

#14
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007

View PostSorin84k, on 6th February 2010, 23:19, said:

@sphere cat este trafic mediu? 2000 vizite pe zi?

din propria experienta cu adsense pe site-uri in romana iei cativa centi pe click in medie. intre 1 si 10. la mine media e 5-6. daca tu ai un blog despre de toate, asa cum ai zis, media o sa fie si mai mica, pe la 2-3 centi estimez eu.

acum gandeste-te si tu cati bani vrei sa obti si vezi ce trafic ti-ar trebui. pentru forumuri ctrul e foarte mic, pe la 0.5%. daca alegi blogul, in functie de optimizarea unitatilor de anunturi poti obtine un ctr bunicel.

Edited by sphere, 07 February 2010 - 08:55.


#15
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Am citit pe un blog in engleza ca un tip a analizat veniturile a 2 tipi, unu era specializat in bloguri si altul in forumuri si ia rezultat ca forumurile genereaza mai multi bani, ce nu a spus el este cate posturi erau pe 1 forum si cate pe un blog plus compararea la numar de cuvinte intre cele 2.

#16
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007

View PostSorin84k, on 7th February 2010, 19:53, said:

Am citit pe un blog in engleza ca un tip a analizat veniturile a 2 tipi, unu era specializat in bloguri si altul in forumuri si ia rezultat ca forumurile genereaza mai multi bani, ce nu a spus el este cate posturi erau pe 1 forum si cate pe un blog plus compararea la numar de cuvinte intre cele 2.

nu este prea relevant numarul de cuvinte. pentru compararea castigurilor trebuia sa spuna traficul pe cele doua si eventual nisa....sau si mai bine cpm-ul.

#17
pisssi

pisssi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.01.2010
lume, haideti sa va spun o poanta cu Adsense:

Rata de castig din Adsense este invers proportionala cu numarul de vizitatori al acelei pagini (pe care ai pus Adsense).

Adica daca ai, sa spunem, 500 000 vizite pe zi, fara niciun click pe anunturi, sau 1, 2 clikuri, asta inseamna castig aproape de 0, sau cativa centi zilnic..
Daca ai chiar si 5 vizite, insa toti acei 5 vizitatori iti dau cate un click pe anunturi, poti avea si cativa dolari castiguri ( deci doar cu acele 5 vizite, care se transforma, se valorifica in clickuri ).

Asadar, conteaza clikurile raportate la nr de afisari.. Nu traficul unui site.

P.S. lucrez cu Adsense din 2006, insa de treaba asta mi-am dat seama abia in 2008. De atunci, "situatiunile" s-au schimbat radical, financiar, in ceea ce ma priveste.  :coolspeak:

Bafta!

#18
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
Si daca cei 5 nu iti dau click? Asa la 500.000 exista o oarecare siguranta ca o sa iei si tu cateva clickuri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate