Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Realizare fisier excel

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Salutare,

Am si eu o rugaminte la voi. Trebuie sa mut informatiile din fisierul "ist.xls" in fisierul "sp_fisier_exemplu.xls". Informatiile sunt identice numai ca se afla in formate diferite. Bun, in fisierul exemplu sunt 2 CNP-uri, pe astea le fac usor si eu, dar am nevoie de un macro sau o solutie eficienta sa mut informatiile pentru mai mult de 22.000 CNP-uri.

Am urcat si fisierele ca sa vedeti despre ce este vorba. Daca cineva ma poate ajuta cu o solutie il scot la una, doua, trei...cate beri vrea. :D Dar am nevoie sa mut informatiile alea in formatul corect.

Va multumesc anticipat.

P.S.: am urcat o arhiva ce contine fisierel .xls.

Attached Files


Edited by Reynolds, 05 February 2010 - 19:02.


#2
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 Reynolds, on 5th February 2010, 19:01, said:

Salutare,

Am si eu o rugaminte la voi. Trebuie sa mut informatiile din fisierul "ist.xls" in fisierul "sp_fisier_exemplu.xls". Informatiile sunt identice numai ca se afla in formate diferite. Bun, in fisierul exemplu sunt 2 CNP-uri, pe astea le fac usor si eu, dar am nevoie de un macro sau o solutie eficienta sa mut informatiile pentru mai mult de 22.000 CNP-uri.

Am urcat si fisierele ca sa vedeti despre ce este vorba. Daca cineva ma poate ajuta cu o solutie il scot la una, doua, trei...cate beri vrea. :D Dar am nevoie sa mut informatiile alea in formatul corect.

Va multumesc anticipat.

P.S.: am urcat o arhiva ce contine fisierel .xls.

pai nu merge cu copy paste ?, dai de vreo 3-40 de ori adica pe cate col e informatia si o copiesi una sub alta dincolo

#3
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Sunt peste 22.000 de CNP-uri in fisierul din care vreau sa le mut.

In fisierul "ist.xls" am informatiile asa:

1. CNP, sp_1,luna_1, anul_1, sp_2, sp_3, sp_4, sp_5, sp_6, sp_7, CNP, sp_8, luna_2, anul_2, sp_9, sp_10, sp_11, sp_12, sp_13, sp_14......etc
.
.
.
.
.
.
22.000 CNP, sp_1,luna_1, anul_1, sp_2, sp_3, sp_4, sp_5, sp_6, sp_7, CNP, sp_8, luna_2, anul_2, sp_9, sp_10, sp_11, sp_12, sp_13, sp_14......etc


In fisierul "sp_fisier_exemplu.xls" trebuie sa apara asa:

1.cnp, sp_1, luna_1, anul_1, sp_2, sp_3, sp_4, sp_5, sp_6, sp_7
2.cnp, sp_8, luna_2, anul_2, sp_9, sp_10, sp_11, sp_12, sp_13, sp_14
.
.
.
.
.
22. acelasi CNP. Numai ca trebuie sa am informatiile una sub alta, nu pe acelasi rand.

Acum, inmulteste 22 randuri X 22.000 CNP_uri.

Edited by Reynolds, 05 February 2010 - 20:37.


#4
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 Reynolds, on 5th February 2010, 20:36, said:

Sunt peste 22.000 de CNP-uri in fisierul din care vreau sa le mut.

In fisierul "ist.xls" am informatiile asa:

1. CNP, sp_1,luna_1, anul_1, sp_2, sp_3, sp_4, sp_5, sp_6, sp_7, CNP, sp_8, luna_2, anul_2, sp_9, sp_10, sp_11, sp_12, sp_13, sp_14......etc
.
.
.
.
.
.
22.000 CNP, sp_1,luna_1, anul_1, sp_2, sp_3, sp_4, sp_5, sp_6, sp_7, CNP, sp_8, luna_2, anul_2, sp_9, sp_10, sp_11, sp_12, sp_13, sp_14......etc


In fisierul "sp_fisier_exemplu.xls" trebuie sa apara asa:

1.cnp, sp_1, luna_1, anul_1, sp_2, sp_3, sp_4, sp_5, sp_6, sp_7
2.cnp, sp_8, luna_2, anul_2, sp_9, sp_10, sp_11, sp_12, sp_13, sp_14
.
.
.
.
.
22. acelasi CNP. Numai ca trebuie sa am informatiile una sub alta, nu pe acelasi rand.

Acum, inmulteste 22 randuri X 22.000 CNP_uri.


io am inteles din excel ca ai cateva tabele pe orizontala si vrei sa le pui pe verticala
fiecare tabel are 10 col pe orizontala si cate mii de randuri vrei tu pe verticala
fa copy paste la tot tabelul 2 si pune-l sub 1 apoi la 3 sub cele doua si tot asa

de la col A la HN sau cat era sunt vreo 250 coloane deci 25 tabele deci 25 copypaste uri

problema e ca daca-s 22000 linii, nu incap in acelasi sheet unele sub altele ...

#5
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Pai bun, nu incap 484.000 de randuri (22.000 X 22). Dar le pot splitui pe mai multe fisiere excel. Eu am nevoie de un macro ceva.

Pentru primul CNP, pot sa pun cu copy paste informatiile una sub alta...pot si pentru 100 daca e. Dar deja la 22.000 CNP-uri ma apuc sa iau prozac.

#6
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 Reynolds, on 5th February 2010, 20:51, said:

Pai bun, nu incap 484.000 de randuri (22.000 X 22). Dar le pot splitui pe mai multe fisiere excel. Eu am nevoie de un macro ceva.

Pentru primul CNP, pot sa pun cu copy paste informatiile una sub alta...pot si pentru 100 daca e. Dar deja la 22.000 CNP-uri ma apuc sa iau prozac.

pai poti face copy paste si la 10 coloaneX22000 randuri odata, ce naiba ...

adica daca ai tabelele


aaaaa bbbbb
bbbbb aaaaa
ccccc  xxxxx

si vrei sa obtii

aaaaa
bbbbb
ccccc
bbbbb
aaaaa
xxxxx

se poate dintr-un sngur copypaste nu doar din 4 copy paste

#7
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Si daca fac asa nu-mi va iesi ca in fisierul anexat?

Attached Files



#8
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Nu mai are nimeni nic o idee?  B)

#9
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Scuze pentru double post, dar se poate ca un moderator sa mute topicul in alta arie? Ma gandesc ca nu l-am deschis unde trebuie. Poate sunt persoane care imi pot furniza o idee, solutie.

Multumesc

#10
Zolybee

Zolybee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.12.2005

 Reynolds, on 6th February 2010, 14:57, said:

Nu mai are nimeni nic o idee?  B)

Incearca asta:

Sub copiere()
Dim ColoanaSursa As Currency
Dim LiniaSursa As Currency
Dim ColoanaDestinatie As Currency
Dim LiniaDestinatie As Currency
Dim OpenedFile As Workbook
Dim CurrentFile As Workbook
Dim Ind As Integer
DoEvents
Set CurrentFile = ThisWorkbook
Set OpenedFile = Workbooks.Open(Filename:="D:\My Works\My VBA\Excell\Copy\ist.xls", ReadOnly:=True) ' MODIFICA CALEA
LiniaDestinatie = 2
ColoanaDestinatie = 1
Ind = 2
Set maxContor = OpenedFile.Worksheets(1).Range("A1:A65536").Find("", LookAt:=xlWhole, MatchCase:=False)
For LiniaSursa = 2 To Mid(maxContor.Address, 4) - 1
    For ColoanaSursa = 1 To 220
        CurrentFile.Worksheets(Ind).Cells(LiniaDestinatie, ColoanaDestinatie).Value = OpenedFile.Worksheets(1).Cells(LiniaSursa, ColoanaSursa).Value
        DoEvents
        CurrentFile.Worksheets(Ind).Visible = True
        ColoanaDestinatie = ColoanaDestinatie + 1
        If ColoanaDestinatie = 11 Then
            ColoanaDestinatie = 1
            LiniaDestinatie = LiniaDestinatie + 1
            If LiniaDestinatie = 65536 Then
                LiniaDestinatie = 1
                Ind = Ind + 1
            End If
            
        End If
        
    Next ColoanaSursa
CurrentFile.Worksheets(1).Range("A" & LiniaDestinatie - 1 & ":J" & LiniaDestinatie - 1).Interior.Color = vbYellow
Next LiniaSursa
OpenedFile.Close
End Sub

#11
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Stai sa le iau pe rand.

#tablagiu_xxx, ai avut dreptate cu ideea ta, dar acum nu stiu daca stiai sau nu si detaliul care facea diferenta in solutia ta: sort dupa cheia primara, in cazul meu CNP. O prietena mi-a dat solutia asta si dupa ce le-am pus cap la cap si am dat sort am observat ca este aceeasi solutie pe care mi-ai dat-o tu. Nu am fost atent la aspectul sortarii cand am facut cum mi-ai zis tu si na....am mai stat ceva timp sa gasesc solutii. Deci, a fost ok. Sar'mana.

#zolybee, in primul rand merci pentru raspuns. In al doilea rand, incerc solutia ta dupa ce trece ziua de maine ca deja am rezolvat problema.

Solutia consta intr-un macro super misto si simplu care contine ideea lui #tablagiu_xxx (sau a prietenei care a avut aceeasi idee). :D

Sar'mana la toti pentru ajutor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate