Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Amoxicilinã

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
hot_tequila

hot_tequila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.01.2010

 charme, on 2nd February 2010, 19:09, said:

nu-i deloc incuiata farmacista.

pastilele de amoxicilina pot fi de doua tipuri - de 250 sau de 500 mg. cele de 250 se iau la 6 ore, cele de 500 la 8 ore. se pot lua si cele de 500 la 6 ore, dar e o doza cam mare pentru o problema stomatologica. in schimb cele de 250 luate una la 8 ore realizeaza o doza zilnica prea mica. probabil farmacista ti-a dat din cele de 500, dar ar fi putut sa-ti explice in 30 de secunde diferenta.


Exact :)

Eu am avut de-a lungul anilor destula experienta cu amoxicilina (si nu numai pentru probleme stomatologice) si recomandari ale medicilor.

Fata de ce a scris charme, eu pot sa mai completez cu urmatoarele :

- daca ti-a zis de 500 mg la 6 ore, atunci e iei asa cum ti-a zis; e doar un pic peste medie, inseamna ca poate e o infectie mai serioasa; nu patesti nimic.

- sunt cazuri de infectii chiar serioase in care iei 2 de 500mg la 3-4 ore (deci cate 1 g) - si nu e bai.

- pot aparea probleme mari cu candida - se activeaza, mai ales daca esti fata (scuze, nu m-am uitat la profilul tau) si atunci ar fi bine sa iei concomitent Nistatin (e ieftin) ca sa previi accesele. Eu asa fac, si sunt uimita ca sunt atatia doctori care UITA sau nu isi pun aceasta problema, si pe urma, ai de tras cu candida :(

#20
ioddrine

ioddrine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 09.02.2010

 hot_tequila, on 18th February 2010, 13:58, said:

- pot aparea probleme mari cu candida - se activeaza, mai ales daca esti fata (scuze, nu m-am uitat la profilul tau) si atunci ar fi bine sa iei concomitent Nistatin (e ieftin) ca sa previi accesele. Eu asa fac, si sunt uimita ca sunt atatia doctori care UITA sau nu isi pun aceasta problema, si pe urma, ai de tras cu candida :(

si sa nu uitam iaurtul :lol: pentru a preveni o disbioza intestinala :D (sau alte produse probiotice farmaceutice)
daca medicul ti-a dat o doza mai mare sigur a avut un motiv:) eu am luat augmentin doza "de soc" pentru o extractie dupa o pericoronarita..

#21
vulpitza2004

vulpitza2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.09.2008

 ioddrine, on 18th February 2010, 19:12, said:

si sa nu uitam iaurtul :lol: pentru a preveni o disbioza intestinala :D (sau alte produse probiotice farmaceutice)
daca medicul ti-a dat o doza mai mare sigur a avut un motiv:) eu am luat augmentin doza "de soc" pentru o extractie dupa o pericoronarita..

Dar atentie: iaurtul sau orice alt supliment pe baza de probiotice (de ex. Biotics) se iau la 2 ore dupa administrarea antibioticelor. Daca le luati impreuna riscati sa diminuati efectul antibioticului.

#22
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009

 vulpitza2004, on 18th February 2010, 13:43, said:

Ada,

Ai mare dreptate. Ar trebui ca medicii sa stie ca orice tratament ci antibiotic sub 5 zile este egal cu zero sau chiar mai rau - dezvolta imunitate la antibiotic.
Si eu sunt farmacista si ma enervez cand vin in farmacie si cer (din proprie initiativa sau cu rp de la medic) o cutie de amoxi sau orice alt antibiotic pentru 2-3 zile. Le explici ca ori ia 5 zile ori nu. De multe ori refuz sa le dau pt 3 zile si ii trimit sa vorbesca din nou cu medicul.
Depinde de gravitatea bolii de aceea medicul are suprematia.Nici la 6 ore nici la 8 nu i s-ar fi intamplat absolut nimic ,cu conditia sa nu fie alergic la acest antibiotic,D-na farmacista are dreptate, cu cele dupa parerea mea cel putin 5 zile de tratament pentru a se face simtit efectul.Eu sunt studenta la medicina dar am crescut printre medicamente,tata fiind farmacist si mama asistenta lui

#23
davao

davao

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 06.09.2006

 hot_tequila, on 18th February 2010, 14:58, said:

si atunci ar fi bine sa iei concomitent Nistatin ca sa previi accesele. Eu asa fac, si sunt uimita ca sunt atatia doctori care UITA sau nu isi pun aceasta problema
Cum se administreaza Nistatin asta (sau altul asemenea lui (sugestie?)) in relatia cu tratamentul cu antibiotice (unul de 14 zile sa zicem): in acelasi timp cu el, dupa terminarea lui, in acelasi timp cu el dar nu de la inceput ci intirziat cu n (cite) zile?

#24
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
1 cpr la 8 ore concomitent cu antibioticul, sau se poate folosi Biotics sau orice cultutra de bacili lactici.

#25
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003

 sorana2, on 24th February 2010, 05:17, said:

Depinde de gravitatea bolii de aceea medicul are suprematia.
Medicii astia si suprematia lor.
:)
In ziua de azi cei care vin pe piata cu noi medicamente au, printre altele, telul de a mari complianta pacientului la tratament. Si cel mai simplu se realizeaza prin micsorarea numarului de administrari. De ce am lua de mai multe ori ?? Ok, daca trebuie 2 grame pe zi, voi lua o capsula de 250 + una de 500 de mg de trei ori pe zi.

#26
lymphor

lymphor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.05.2004

 vulpitza2004, on 19th February 2010, 19:04, said:

Dar atentie: iaurtul sau orice alt supliment pe baza de probiotice (de ex. Biotics) se iau la 2 ore dupa administrarea antibioticelor. Daca le luati impreuna riscati sa diminuati efectul antibioticului.

Scuze, ca sa fiu sigur ca am inteles bine: iaurtul sau probioticul se iau la 2 ore dupa antibiotic si nu dupa terminarea tratamentului?

 andreic, on 2nd February 2010, 20:25, said:

500 la 6 ore e doza "forte", daca ai organismul sanatos in afara problemei la dinti si esti mai masiv asa nu scobitoare e in regula, reteta o face doctorul tinand cont si de greutatea ta (asa e corect).
1gram de Augmentin la 12 ore timp de 14 zile pentru un barbat sanatos de 130kg: se poate considera o doza "forte" sau o doza normala? :)

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

 lymphor, on 10th August 2010, 20:25, said:

1gram de Augmentin la 12 ore timp de 14 zile pentru un barbat sanatos de 130kg: se poate considera o doza "forte" sau o doza normala? :)
Nu stiu ca nu sunt medic dar pot intreba maine.

#28
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
E doza normala, in mod obisnuit ajunge 7 zile de tratament.

#29
lymphor

lymphor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.05.2004
Multumesc tuturor pentru raspunsuri :)
Asa, de curiozitate, care ar fi fost o doza forte? (este vorba de un tratament pe care l-am facut cu ceva timp in urma pentru sinuzita. Radiografia era atat de dezastruoasa incat doctorul radiolog mi-a spus ca probabil voi fi operat. Doctorul ORL in schimb mi-a dat 2grame Augmentin pe zi dar NU m-a intrebat ce greutate am...)

#30
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
La 130 Kg ar merge 4 tb Augmentin 1 g in 2 prize :). Cum adica barbat sanatos de 130 kg ? Asta e primul pas spre sindrom metabolic...

#31
lymphor

lymphor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.05.2004
Multumesc pentru raspuns.
Am 1,94 cm inaltime, intre timp am mai slabit 5kg si la vremea respectiva analizele mele (glicemie, ficat, colesterol, VSH, factor reumatoid, etc.) erau ok.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate