Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Amoxicilină

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Stomatologul mi-a spus sa iau una la 6 ore, 5 zile. Farmacista n-a vrut neam sa imi dea 20 de pastile, zice că se ia o pastila la 8 ore. Care are dreptate?

#2
asteroid

asteroid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 31.01.2010

 nile, on 2nd February 2010, 18:56, said:

Stomatologul mi-a spus sa iau una la 6 ore, 5 zile. Farmacista n-a vrut neam sa imi dea 20 de pastile, zice că se ia o pastila la 8 ore. Care are dreptate?

Dar stomatolugul nu ti-a dat o reteta,un biletel ceva cu parafa lui?
Cred ca un medic este mai in masura sa dea indicatii fata de o farmacista.
Trebuia sa mergi la o alta farmacie,nu toate farmacistele is incuiate.

#3
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
nu-i deloc incuiata farmacista.

pastilele de amoxicilina pot fi de doua tipuri - de 250 sau de 500 mg. cele de 250 se iau la 6 ore, cele de 500 la 8 ore. se pot lua si cele de 500 la 6 ore, dar e o doza cam mare pentru o problema stomatologica. in schimb cele de 250 luate una la 8 ore realizeaza o doza zilnica prea mica. probabil farmacista ti-a dat din cele de 500, dar ar fi putut sa-ti explice in 30 de secunde diferenta.

Edited by charme, 02 February 2010 - 19:11.


#4
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
cred ca o clarifice adadoi. oricum deaia face si farmacistul 5 ani de facultate , ca sa nu omoare medicii pacientii :D
dar din cate imi amintesc exista o formulare pe reteta cum ca medicul isi asuma responsabilitatea in cazuri in care dozele sunt peste dozele recomandate . dar sa mor daca mai stiu...  nici unde sa caut.... oricum trebuie reteta

Edited by negotzel00, 02 February 2010 - 19:11.


#5
Jack90

Jack90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 30.08.2007
merge si la febra, dureri in gat si frisoane?

#6
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

 charme, on 2nd February 2010, 20:09, said:

nu-i deloc incuiata farmacista.

pastilele de amoxicilina pot fi de doua tipuri - de 250 sau de 500 mg. cele de 250 se iau la 6 ore, cele de 500 la 8 ore. se pot lua si cele de 500 la 6 ore, dar e o doza cam mare pentru o problema stomatologica. in schimb cele de 250 luate una la 8 ore realizeaza o doza zilnica prea mica. probabil farmacista ti-a dat din cele de 500, dar ar fi putut sa-ti explice in 30 de secunde diferenta.
ok, mersi :) M-am uitat pe biletelul de la ortodont - nu avea parafa la el si nu mi-a scris reteta - scrie 500, la farma mi-au dat tot de 500. Cred că o să-i dau un tel dentistului.

#7
asteroid

asteroid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 31.01.2010

 charme, on 2nd February 2010, 19:09, said:

nu-i deloc incuiata farmacista.

pastilele de amoxicilina pot fi de doua tipuri - de 250 sau de 500 mg. cele de 250 se iau la 6 ore, cele de 500 la 8 ore. se pot lua si cele de 500 la 6 ore, dar e o doza cam mare pentru o problema stomatologica. in schimb cele de 250 luate una la 8 ore realizeaza o doza zilnica prea mica. probabil farmacista ti-a dat din cele de 500, dar ar fi putut sa-ti explice in 30 de secunde diferenta.


Mod de administrare Amoxicilina
Infectii de gravitate medie:
-adulti si copii peste 10 ani: 250 mg de trei ori pe zi (la optore);
-copii pana la 2 ani: 62,5 mg de trei ori pe zi, intre 2 – 10 ani:125 mg de trei ori pe zi.
In cazuri grave dozele pot fi marite.
In gonoree se administreaza o doza unica de 3 g.
In febra tifoida: la adulti 2 – 4 g pe zi, timp de 14 zile; la copii 62,5 g pe zi timp de 21 zile. La purtatori de bacili tifici 2 – 4 g pe zi, pana la negativarea coproculturii.
In enterocolite 1 – 2 g pe zi.
In episoadele acute ale bronsitei cronice: 3 g de doua ori pe zi timp de 3 zile.
Pentru profilaxia endocarditei infectioase: 3 g cu o ora inaintea interventiei chirurgicale. Posologie in caz de insuficienta renala:
Clearance creatininic Doza/ administrare Interval intre prize 10 – 30 ml/min 500 mg –1 g 12 h ;<10 ml/min 250 mg – 500 mg 12 h
Tratamentul cu amoxicilina se continua 2 – 3 zile dupa disparitia simptomelor clinice.

http://www.procto.ro/amoxicilina/

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,539
  • Înscris: 07.02.2003
500 la 6 ore e doza "forte", daca ai organismul sanatos in afara problemei la dinti si esti mai masiv asa nu scobitoare e in regula, reteta o face doctorul tinand cont si de greutatea ta (asa e corect).

Edited by andreic, 02 February 2010 - 19:27.


#9
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

 andreic, on 2nd February 2010, 20:25, said:

..si esti mai masiv asa nu scobitoare e in regula..
Am 56 kg și 1,68, sînt scobitoare?

#10
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
din punctul meu de vedere, da  :D
poți lua liniștită și la 6 ore, nu mori, dar în mod normal se ia la 8, că nu degeaba s-au chinuit niște neni să determine timpi de înjumătățire.

#11
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Fă ce ți-a spus medicul! Una la 6 ore primele 3 zile în general, apoi poți să iei la 8 ore! Depinde ce intervenție ai avut...
De 500 mg se dau rețete, de 250 n-am văzut!

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,539
  • Înscris: 07.02.2003

 nile, on 2nd February 2010, 19:32, said:

Am 56 kg și 1,68, sînt scobitoare?
Cam, densitatea plasmatica a antibioticului va fi mai mare cu cat corpul e mai mic ca volum. Cum zicea si adadoi mergi cum a zis doctorul si daca ai probleme, efecte adverse il suni si ii spui, probabil iti va recomanda reducerea dozei.

Edited by andreic, 02 February 2010 - 19:50.


#13
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
ripper, n-ai vrea să-mi explici și mie care-i logica gândirii cu 6 ore? Nu de alta, da' n-am văzut decât stomatologii să scrie amoxi la 6 ore, și chiar mă râcâie. Scriu câte trei zile de tratament, cu niște dozaje de care știu numai ei... sunt curioasă care-i fenomenul. Și nu mă trimite la subaria de dinți, că nu mă duc. :D

Edited by adadoi, 02 February 2010 - 19:51.


#14
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Habar n-am, întreab-o pe Ana_karr :lol:

Serios acum... amoxi e un atb slabuț, spectru larg, se recomandă în general după intervenții chirurgicale pentru profilaxia infecției sau în cazuri de abcese, supurații, etc! În ultimul caz e nevoie de intervenție cât mai în forță, poate d-aia recomandă la 6 ore înloc de 8 :P
Eu  la Farma tot la 6 am învățat și doar așa am dat până acum...  :habarnam:

#15
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
hani, io știu că stomatologii sunt mai deștepți decât alți oameni, da' să știi că primesc rețete și de la chirurgi, și tot la 8 ore scriu, și tot de la 5 zile în sus durează. Concentrația de substanță activă se atinge în juma' de oră la 500 mg, timpul de înjumătățire e pe la 12 ore, nu văd de ce să bage în ei doze mari dacă efectul tot ăla e. Am senzația că a greșit unu' manualul după care au învățat profii voștri și cam aia a rămas.

#16
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
O să cercetez mai profund situațiunea :P

#17
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Trebuie 2 grame de amoxi pe zi, așa scrie peste tot, în toate schemele de tratament...
În clinică nu prea mai dau amoxi, bagă Augmentin.

#18
vulpitza2004

vulpitza2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.09.2008

 adadoi, on 2nd February 2010, 20:10, said:

hani, io știu că stomatologii sunt mai deștepți decât alți oameni, da' să știi că primesc rețete și de la chirurgi, și tot la 8 ore scriu, și tot de la 5 zile în sus durează. Concentrația de substanță activă se atinge în juma' de oră la 500 mg, timpul de înjumătățire e pe la 12 ore, nu văd de ce să bage în ei doze mari dacă efectul tot ăla e. Am senzația că a greșit unu' manualul după care au învățat profii voștri și cam aia a rămas.

Ada,

Ai mare dreptate. Ar trebui ca medicii sa stie ca orice tratament ci antibiotic sub 5 zile este egal cu zero sau chiar mai rau - dezvolta imunitate la antibiotic.
Si eu sunt farmacista si ma enervez cand vin in farmacie si cer (din proprie initiativa sau cu rp de la medic) o cutie de amoxi sau orice alt antibiotic pentru 2-3 zile. Le explici ca ori ia 5 zile ori nu. De multe ori refuz sa le dau pt 3 zile si ii trimit sa vorbesca din nou cu medicul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate