Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Amoxicilină

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Stomatologul mi-a spus sa iau una la 6 ore, 5 zile. Farmacista n-a vrut neam sa imi dea 20 de pastile, zice că se ia o pastila la 8 ore. Care are dreptate?

#2
asteroid

asteroid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 31.01.2010

 nile, on 2nd February 2010, 18:56, said:

Stomatologul mi-a spus sa iau una la 6 ore, 5 zile. Farmacista n-a vrut neam sa imi dea 20 de pastile, zice că se ia o pastila la 8 ore. Care are dreptate?

Dar stomatolugul nu ti-a dat o reteta,un biletel ceva cu parafa lui?
Cred ca un medic este mai in masura sa dea indicatii fata de o farmacista.
Trebuia sa mergi la o alta farmacie,nu toate farmacistele is incuiate.

#3
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
nu-i deloc incuiata farmacista.

pastilele de amoxicilina pot fi de doua tipuri - de 250 sau de 500 mg. cele de 250 se iau la 6 ore, cele de 500 la 8 ore. se pot lua si cele de 500 la 6 ore, dar e o doza cam mare pentru o problema stomatologica. in schimb cele de 250 luate una la 8 ore realizeaza o doza zilnica prea mica. probabil farmacista ti-a dat din cele de 500, dar ar fi putut sa-ti explice in 30 de secunde diferenta.

Edited by charme, 02 February 2010 - 19:11.


#4
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
cred ca o clarifice adadoi. oricum deaia face si farmacistul 5 ani de facultate , ca sa nu omoare medicii pacientii :D
dar din cate imi amintesc exista o formulare pe reteta cum ca medicul isi asuma responsabilitatea in cazuri in care dozele sunt peste dozele recomandate . dar sa mor daca mai stiu...  nici unde sa caut.... oricum trebuie reteta

Edited by negotzel00, 02 February 2010 - 19:11.


#5
Jack90

Jack90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 30.08.2007
merge si la febra, dureri in gat si frisoane?

#6
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

 charme, on 2nd February 2010, 20:09, said:

nu-i deloc incuiata farmacista.

pastilele de amoxicilina pot fi de doua tipuri - de 250 sau de 500 mg. cele de 250 se iau la 6 ore, cele de 500 la 8 ore. se pot lua si cele de 500 la 6 ore, dar e o doza cam mare pentru o problema stomatologica. in schimb cele de 250 luate una la 8 ore realizeaza o doza zilnica prea mica. probabil farmacista ti-a dat din cele de 500, dar ar fi putut sa-ti explice in 30 de secunde diferenta.
ok, mersi :) M-am uitat pe biletelul de la ortodont - nu avea parafa la el si nu mi-a scris reteta - scrie 500, la farma mi-au dat tot de 500. Cred că o să-i dau un tel dentistului.

#7
asteroid

asteroid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 31.01.2010

 charme, on 2nd February 2010, 19:09, said:

nu-i deloc incuiata farmacista.

pastilele de amoxicilina pot fi de doua tipuri - de 250 sau de 500 mg. cele de 250 se iau la 6 ore, cele de 500 la 8 ore. se pot lua si cele de 500 la 6 ore, dar e o doza cam mare pentru o problema stomatologica. in schimb cele de 250 luate una la 8 ore realizeaza o doza zilnica prea mica. probabil farmacista ti-a dat din cele de 500, dar ar fi putut sa-ti explice in 30 de secunde diferenta.


Mod de administrare Amoxicilina
Infectii de gravitate medie:
-adulti si copii peste 10 ani: 250 mg de trei ori pe zi (la optore);
-copii pana la 2 ani: 62,5 mg de trei ori pe zi, intre 2 – 10 ani:125 mg de trei ori pe zi.
In cazuri grave dozele pot fi marite.
In gonoree se administreaza o doza unica de 3 g.
In febra tifoida: la adulti 2 – 4 g pe zi, timp de 14 zile; la copii 62,5 g pe zi timp de 21 zile. La purtatori de bacili tifici 2 – 4 g pe zi, pana la negativarea coproculturii.
In enterocolite 1 – 2 g pe zi.
In episoadele acute ale bronsitei cronice: 3 g de doua ori pe zi timp de 3 zile.
Pentru profilaxia endocarditei infectioase: 3 g cu o ora inaintea interventiei chirurgicale. Posologie in caz de insuficienta renala:
Clearance creatininic Doza/ administrare Interval intre prize 10 – 30 ml/min 500 mg –1 g 12 h ;<10 ml/min 250 mg – 500 mg 12 h
Tratamentul cu amoxicilina se continua 2 – 3 zile dupa disparitia simptomelor clinice.

http://www.procto.ro/amoxicilina/

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,291
  • Înscris: 07.02.2003
500 la 6 ore e doza "forte", daca ai organismul sanatos in afara problemei la dinti si esti mai masiv asa nu scobitoare e in regula, reteta o face doctorul tinand cont si de greutatea ta (asa e corect).

Edited by andreic, 02 February 2010 - 19:27.


#9
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

 andreic, on 2nd February 2010, 20:25, said:

..si esti mai masiv asa nu scobitoare e in regula..
Am 56 kg și 1,68, sînt scobitoare?

#10
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
din punctul meu de vedere, da  :D
poți lua liniștită și la 6 ore, nu mori, dar în mod normal se ia la 8, că nu degeaba s-au chinuit niște neni să determine timpi de înjumătățire.

#11
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Fă ce ți-a spus medicul! Una la 6 ore primele 3 zile în general, apoi poți să iei la 8 ore! Depinde ce intervenție ai avut...
De 500 mg se dau rețete, de 250 n-am văzut!

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,291
  • Înscris: 07.02.2003

 nile, on 2nd February 2010, 19:32, said:

Am 56 kg și 1,68, sînt scobitoare?
Cam, densitatea plasmatica a antibioticului va fi mai mare cu cat corpul e mai mic ca volum. Cum zicea si adadoi mergi cum a zis doctorul si daca ai probleme, efecte adverse il suni si ii spui, probabil iti va recomanda reducerea dozei.

Edited by andreic, 02 February 2010 - 19:50.


#13
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
ripper, n-ai vrea să-mi explici și mie care-i logica gândirii cu 6 ore? Nu de alta, da' n-am văzut decât stomatologii să scrie amoxi la 6 ore, și chiar mă râcâie. Scriu câte trei zile de tratament, cu niște dozaje de care știu numai ei... sunt curioasă care-i fenomenul. Și nu mă trimite la subaria de dinți, că nu mă duc. :D

Edited by adadoi, 02 February 2010 - 19:51.


#14
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Habar n-am, întreab-o pe Ana_karr :lol:

Serios acum... amoxi e un atb slabuț, spectru larg, se recomandă în general după intervenții chirurgicale pentru profilaxia infecției sau în cazuri de abcese, supurații, etc! În ultimul caz e nevoie de intervenție cât mai în forță, poate d-aia recomandă la 6 ore înloc de 8 :P
Eu  la Farma tot la 6 am învățat și doar așa am dat până acum...  :habarnam:

#15
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
hani, io știu că stomatologii sunt mai deștepți decât alți oameni, da' să știi că primesc rețete și de la chirurgi, și tot la 8 ore scriu, și tot de la 5 zile în sus durează. Concentrația de substanță activă se atinge în juma' de oră la 500 mg, timpul de înjumătățire e pe la 12 ore, nu văd de ce să bage în ei doze mari dacă efectul tot ăla e. Am senzația că a greșit unu' manualul după care au învățat profii voștri și cam aia a rămas.

#16
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
O să cercetez mai profund situațiunea :P

#17
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Trebuie 2 grame de amoxi pe zi, așa scrie peste tot, în toate schemele de tratament...
În clinică nu prea mai dau amoxi, bagă Augmentin.

#18
vulpitza2004

vulpitza2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.09.2008

 adadoi, on 2nd February 2010, 20:10, said:

hani, io știu că stomatologii sunt mai deștepți decât alți oameni, da' să știi că primesc rețete și de la chirurgi, și tot la 8 ore scriu, și tot de la 5 zile în sus durează. Concentrația de substanță activă se atinge în juma' de oră la 500 mg, timpul de înjumătățire e pe la 12 ore, nu văd de ce să bage în ei doze mari dacă efectul tot ăla e. Am senzația că a greșit unu' manualul după care au învățat profii voștri și cam aia a rămas.

Ada,

Ai mare dreptate. Ar trebui ca medicii sa stie ca orice tratament ci antibiotic sub 5 zile este egal cu zero sau chiar mai rau - dezvolta imunitate la antibiotic.
Si eu sunt farmacista si ma enervez cand vin in farmacie si cer (din proprie initiativa sau cu rp de la medic) o cutie de amoxi sau orice alt antibiotic pentru 2-3 zile. Le explici ca ori ia 5 zile ori nu. De multe ori refuz sa le dau pt 3 zile si ii trimit sa vorbesca din nou cu medicul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate