Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

PEPENI

- - - - -
  • Please log in to reply
980 replies to this topic

#955
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,480
  • Înscris: 28.12.2010
Pai tu cu gustul .... deh. Pepenii astia care se gasesc la noi sunt apa cu zahar hai sa fim seriosi. Mai bine bei cateva beri si te simti mai fericit :)) Eu pepeni de-astia verzi de la noi am mancat cred 2 anul trecut. Pe cand un pepene cu aroma nu prea gasesti pe la noi doar poate de-aia galbeni dar nici aia nu sunt toti buni.

#956
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
..teresante linkurile, unele soiuri sigur imi fac cu ochiul, pacat ca nu am atita gradina ca sa pot experimenta pe cit as vrea.

#957
Gratian43

Gratian43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 22.07.2020
Unele soiuri cum ar fi Ginger's Pride sau Old Time Tennesse sunt foarte productive si produc pepeni care pot ajunge si la 9 kg.

In ceea ce priveste gustul, ai avea o alta parere, daca ai face un minim efort sa incerci; sa dai aprox 2 EUR pe un plic de seminte de afara este mai IEFTIN decat a cumpara un plic de seminte hibrid din Romania; in plus pepenii heirloom se pot perpetua prin seminte colectate de la fructul tau din gradina, ceea ce nu e cazul la soiurile hibride.

Pepenii nu contin doar zahar si apa sunt mult mai valorosi nutritiv; pepenii cantalupi mai ales  contin cantitati importante de Vitamina A, C si multe altele.

Dar nu vreau sa dezvolt subiectul, intrucat pe acest forum nivelul discutiilor este scazut, nu merita efortul...

Pentru cazul in care pe forum vor intra pe viitor si persoane interesate de pepeni adevarati, mai postez aici cateva nume de furnizori:
https://kokopelli-semences.fr/fr/
https://www.rareseed...result/?q=melon
https://e-shop.valen...ds/melon-seeds/

#958
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Cat costa transportul pentru aceste plicuri din afara la noi?

#959
Gratian43

Gratian43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 22.07.2020
6 dolari m-a costat transportul din Croatia; cel din Serbia a fost anul trecut, cred ca a fost tot pe acolo.
E vorba de colete care cantaresc cateva zeci de grame.

#960
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Suma asta e una mica, eu ma asteptam macar la 100 si ceva de lei transportul. Cel putin din ce am vazut in curieratul extern, eu nu am vazut sume mai mici de 100 lei vreodata, dar poate aici e altceva.

#961
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,480
  • Înscris: 28.12.2010
Eu tot cumpar lucruri din China si transportul e foarte ieftin. Niciodata nu depaseste cativa dolari uneori e chiar gratis. Am cumparat tot felul de nazbatii de la coolere de laptop pana la lanterne, curele, aspirator robot, robot de-ala care spala geamurile, tableta grafica de 32 de inch..... tot ce misca. Nu e putin 6 dolari. Doar nu iti inchipui ca vine o masina din Croatia cu 3 seminte de bostan sa ti le aduca tie acasa.

#962
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,480
  • Înscris: 28.12.2010

View PostGratian43, on 19 aprilie 2021 - 20:24, said:

Unele soiuri cum ar fi Ginger's Pride sau Old Time Tennesse sunt foarte productive si produc pepeni care pot ajunge si la 9 kg.

In ceea ce priveste gustul, ai avea o alta parere, daca ai face un minim efort sa incerci; sa dai aprox 2 EUR pe un plic de seminte de afara este mai IEFTIN decat a cumpara un plic de seminte hibrid din Romania; in plus pepenii heirloom se pot perpetua prin seminte colectate de la fructul tau din gradina, ceea ce nu e cazul la soiurile hibride.

Pepenii nu contin doar zahar si apa sunt mult mai valorosi nutritiv; pepenii cantalupi mai ales  contin cantitati importante de Vitamina A, C si multe altele.

Dar nu vreau sa dezvolt subiectul, intrucat pe acest forum nivelul discutiilor este scazut, nu merita efortul...

Pentru cazul in care pe forum vor intra pe viitor si persoane interesate de pepeni adevarati, mai postez aici cateva nume de furnizori:
https://kokopelli-semences.fr/fr/
https://www.rareseed...result/?q=melon
https://e-shop.valen...ds/melon-seeds/
Pai in cazul in care nu vrei sa dezvolti subiectul pentru ca noi aici pe forumul asta suntem niste tampiti de ce nu te duci frumos pe forumuri de-alea frantuzesti unde miroase a bashini de paris? Stai aici ca berbecul si asculti ineptiile noastre de tarani de Romania? Vorbesti cu aia acolo de pere partzaresti si alte tampenii ca noi suntem de la tzara nu iti putem zari intelepciunea.

#963
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Inca se gasesc destui oameni care mai lucreaza bostane in camp cu seminte pastrate de la parintii lor.
Daca vrei pepenoaice de peste 20kg si pepeni dulci ca mierea tre` sa intrebi prin sate ca astia nu ies la vanzare.

#964
Gratian43

Gratian43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 22.07.2020

View Postgabiroa, on 19 aprilie 2021 - 23:23, said:

Pai in cazul in care nu vrei sa dezvolti subiectul pentru ca noi aici pe forumul asta suntem niste tampiti de ce nu te duci frumos pe forumuri de-alea frantuzesti unde miroase a bashini de paris? Stai aici ca berbecul si asculti ineptiile noastre de tarani de Romania? Vorbesti cu aia acolo de pere partzaresti si alte tampenii ca noi suntem de la tzara nu iti putem zari intelepciunea.

Asta este un topic despre cultura pepenilor iar eu incerc sa va scot din bezna ignorantei in domeniu oferindu-va niste surse de documentare cat si de procurare a unor soiuri exceptionale, din care doar o mica parte sunt franceze.
Pentru cei care se descurca cu engleza si le place lectura, iata mai jos 2 carti de referinta scrise de Amy Goldman, care se pot achizitiona de pe Amazon.

https://www.amazon.c...n/dp/1947951130

Postarile mele nu se adreseza celor care preferati  sa beti bere vara, nu prea cultivati pepeni si nici nu va place "cartea".
Hai, noroc!

#965
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019

View PostGratian43, on 20 aprilie 2021 - 19:33, said:



Asta este un topic despre cultura pepenilor iar eu incerc sa va scot din bezna ignorantei in domeniu oferindu-va niste surse de documentare cat si de procurare a unor soiuri exceptionale

Postarile mele nu se adreseza celor care preferati  sa beti bere vara, nu prea cultivati pepeni si nici nu va place "cartea"

De ai impresia ca doar ignoratii citesc pe softpedia ?
Sau cumva au ajuns softpedia si postarile tale ultimile surse de informatii .

Putina modestie nu gasesti sa plantezi la tine in plantatie ? Zau , nu ti.ar strica.

Cat deapre bere si pepeni, ambele sunt bune vara de preferinta racite in fantana nu in frigider ca sa fim mai prieteni cu mediul.

#966
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Cred ca lumea uita scopul forumului : nu intram sa facem bascalie, ci sa impartasim informatii si experiente. Participantii trebuie sa tina cont si sa accepte diferite niveluri de cunostinte la nivel de membri. Pentru a fi sanatoasa, pe  o arie este nevoie nu doar de incepatori ( care vor, dar nu pot ) si nici doar de experti ( care pot, dar nu vor ). Daca nu sunteti in stare sa acceptati asta, va recomand alte meleaguri.

#967
Gratian43

Gratian43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 22.07.2020

View Postsavantu, on 20 aprilie 2021 - 20:58, said:

Cred ca lumea uita scopul forumului : nu intram sa facem bascalie, ci sa impartasim informatii si experiente. Participantii trebuie sa tina cont si sa accepte diferite niveluri de cunostinte la nivel de membri. Pentru a fi sanatoasa, pe  o arie este nevoie nu doar de incepatori ( care vor, dar nu pot ) si nici doar de experti ( care pot, dar nu vor ). Daca nu sunteti in stare sa acceptati asta, va recomand alte meleaguri.
Exista si o a 3-a categorie - a celor care nici nu pot si nici nu vor.
Isi dau cu parerea doar de dragul de a se contrazice pe tot felul de subiecte, fara sa aiba o preocupare reala sau o dorinta de a creste intr-un anumit domeniu.
Daca le spui de ceva nou, stramba din nas, "vrajeala", "mofturi". etc
Eu am impartasit cateva informatii concrete despre un domeniu inexistent in Romania, acela al culturii pepenilor heirloom, sper sa le fie de folos celor interesati sa exploreze acest subiect.
Altceva nu mai am de adaugat pe acest topic.

#968
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Sa nu exageram, heirloom inca mai pun si taranii nostri care inca mai cultiva pt consum propriu. Aceleasi seminte ca alea din care mancam noi pepeni de la bunici cand eram mici. Doar nu crezi ca planteaza si astia rasad din Grecia altoit pe dovleac.

#969
Gratian43

Gratian43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 22.07.2020

View Postrid, on 21 aprilie 2021 - 18:47, said:

Sa nu exageram, heirloom inca mai pun si taranii nostri care inca mai cultiva pt consum propriu. Aceleasi seminte ca alea din care mancam noi pepeni de la bunici cand eram mici. Doar nu crezi ca planteaza si astia rasad din Grecia altoit pe dovleac.
Cunosti cazuri concrete?
Eu cred ca traditia heirloom s-a pierdut in Romania in urma cu 2-3 decenii, adica chiar atunci cand a inceput sa renasca in Occident.
Putini se mai obosesc sa-si cultive pepeni in gradina proprie, e o cultura dificila, care cere anumite conditii de sol si clima; cei care o fac prefera sa isi cumpere seminte din soiuri hibride, din magazin. Nu am gasit nici un furnizor de seminte  din Romania care sa aibe soiuri vechi in oferta.

#970
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Tataia inca tinea bostana inainte sa moara acum 15 ani. Mie imi pastra pepenoaicele alea la metru +20kg si dulci ca mierea.
Sunt sigur ca daca te duci prin provincie gasesti gospodari care inca mai cultiva acasa sau in camp, doar n`au disparut brusc in ultimii 15 ani,

#971
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

View PostGratian43, on 21 aprilie 2021 - 20:01, said:

Cunosti cazuri concrete?
Eu cred ca traditia heirloom s-a pierdut in Romania in urma cu 2-3 decenii, adica chiar atunci cand a inceput sa renasca in Occident.
Putini se mai obosesc sa-si cultive pepeni in gradina proprie, e o cultura dificila, care cere anumite conditii de sol si clima; cei care o fac prefera sa isi cumpere seminte din soiuri hibride, din magazin. Nu am gasit nici un furnizor de seminte  din Romania care sa aibe soiuri vechi in oferta.

Se mai tine. La tara prin jud Arad si nu ma indoiesc in multe alte locuri; lumea are 1-2 randuri de pepeni verzi/galbeni in gradina si multi refolosesc seminte de  ani buni. La fel pt rosii.

#972
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Au inceput sa rasara pepenii pe care i-am insamantat in gradina, soiul Crimson Sweet, acelasi ca anul trecut, ca mai aveam seminte la pliculet:

[ https://i.postimg.cc/4XdVRCRt/DSC06094.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/tRpnrwzs/DSC06095.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate