Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

PEPENI

- - - - -
  • Please log in to reply
980 replies to this topic

#19
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
mda....
daca nu are solar, si nici nu vrei sa dai cu ingrasanminte, poti sa incerci urmatoarele.
cumperi niste seminte de un hibrid tip sugar baby si faci rasad in niste pahare de plastic. dupa ce a aparut prima frunza adevarat (aia dantelata) plantezi rasadurile in tunele joase de folie. faci o udare locala cu apa putina la fiecare planta si o sa ai o productie destul de timpurie. daca este vorba de cateva zeci de plante, ar trebui sa faci deja semanatul. ca artficiu tehnologic, ai putea sa reglezi rodirea. adica sa lasi doar 2-3 fructe pe un vrej (parerea mea).
daca vrei vigoare mai mare, ai potea sa incerci si altoirea pepenilor pe tigve. dar este mai greu, eu nu am facut niciodata asa ceva.
in timpul vedetatiei faci udare prin brazde. pe langa fiecare rand faci sant prin care curge apa.

#20
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postrich1974, on 15th March 2010, 19:59, said:

despre charleston nu stiu maiu nimic. mi se pare ca erau aia lungi. soiul se numeste chearleston grey. dar nu gasesti samanta.
ce vorbesti, are la Unisem.


View Postrich1974, on 15th March 2010, 19:59, said:

sugar baby e bun.....dar o sa zica nevasta ca sunt mici si ca nu esti in stare sa faci pepeni mai mari....o sa spuna ca nu te pricepi la nimic, asa sunt femeile!
eu am senzatia ca tu ai probleme acasa  :lol:



View Posttrestie-de-balta, on 15th March 2010, 20:18, said:

Daca iti faci solar, pune cateva cuiburi pe mijloc, pe bulumacii din mijloc si intre bulumaci.
Vor fi condusi ca tufa de fasole, iar fructele vor  fi bagate in dresuri vechi.
Dresurile se vor lega de bulumac sau de sarma de sustinere astfe incat pepenele sa stea in sfoara cu care e legat dresul, nu in vrej, care nu suporta greutatea pepenelui.

Daca nu iti faci solar, poti pune cativa spalieri ca la vie, cu 2-3 randuri de sarma.

In tarile cu apa calda permanent si ministri competenti, asta e sistemul de producere al pepenilor galbeni.

interesant, nu m-am gandit ...


View Postrich1974, on 15th March 2010, 21:12, said:

cumperi niste seminte de un hibrid tip sugar baby si faci rasad in niste pahare de plastic.

de ce hibrid ? soiurile ce au ?
intentionez sa folosesc soiuri ca sa-mi opresc smanata; sa am samanta mea.

#21
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
De ani buni pe piata se gasesc doar pepeni galbeni din aceia zemosi si dulci , pe care nu-i suport. Sunt mult mai rezistenti si nimeni nu se mai oboseste sa puna altceva.
Intrebare:  oare se mai gasesc seminte din soiurile acelea de odinioara, pepenii aceia usor malaieti si perfumati, care ti se topeau in gura ?

Stie careva ? Vre-un soi ?

#22
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
bineinteles ca mai sunt.......nu mai stiu cum se numesc soiurile.
si mie imi plac aia.....eu mananc pepeni galbeni pana mi se face rau! pur si simplu nu ma pot abtine!

draga, nu inteleg de ce vrei tu neaparat sa-ti pastrezi seminte de la tine in conditiile in care se gasesc pe piata.  pe un cultivator mare il inteleg, ca mai salveaza niste bani.....dar pentru cateva zeci de lei eu cred ca e mult mai bine sa cumperi hibrizi fiindca vei avea o recolta mai frumoasa.
nu uita ca samanta este cea mai importanta veriga tehnologica! la pepenii galbeni fainosi este un caz particular, dar la celelalte specii nu "se merita" sa pasterezi seminte. mai ales la ardei.....

#23
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
ce au ardeii special ?

pai daca mai exista pepeni din soiurile vechi, scoate din tine ! :)

as manca si eu pana n-as ma putea .  dar pe astia de acum iti spun ca nu-i suport.   iar din ceilalti (adevaratii pepeni galbeni ;) ) nu se mai gasesc.

#24
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007
La planta de la pepenii verzi după ce s-a format fructul tulpinele principale se ciupesc de vârf?

Edited by freekidro, 05 July 2010 - 13:55.


#25
alexandrusas

alexandrusas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.02.2010
ce costuri as avea cu infiintarea unei culturi de 1 ha de pepeni?
ii pot pune si direct in camp sau trebuie musai cu rasaduri?

#26
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

View Postalexandrusas, on 31st December 2010, 08:59, said:

ce costuri as avea cu infiintarea unei culturi de 1 ha de pepeni?
ii pot pune si direct in camp sau trebuie musai cu rasaduri?
Pentru un 1ha de pepeni verzi,ai urmatoarele cheltuieli,daca ii cultivi in sistem semi-intensiv.Samanta in jur de 6000 seminte x0.2 lei samanta =1200 lei.Doua tuburi banda de picurare de 5000mx0.2 lei m =1000 lei.Folie mulch doua tuburi de 70kg(5000m)x10lei kg=700 lei.Daca ii pui la rasad se adauga in jur de 6000 paharex0.04=240 lei.Turba pentru substrat 6 balotix300 lx75 lei=450 lei.La astea se adauga ingrasaminte hidrosolubile in jur de 2500 lei,daca vrei sa faci productie de adevarat,plus cel mai important lucru apa de irigat.Trebui sa ai o sursa de apa,fara ea toate celelante de mai sus echivaleaza cu zero.Samanta trebui neaparat sa o cumperi de  la ZKI.RO  sunt cei mai buni.La toate astea trebuie multa experienta,pe care o capeti in timp cu multe rateuri,pepenii verzi fiind o cultura tare pretentioasa.Conteaza foarte mult si locatia ta ,solul,blandetea climei,nu peste tot in Romania se fac pepenii ci numai in sud,sud vest si sud est. :nonobad:

#27
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 19.05.2002
"Conform agenției chineze de știri Xinhua, într-un sat din provincia estică, au fost plantate în 10 gospodării semințe importate din Japonia, iar pepenii răsăriți au început să explodeze încă de luna trecută.

Unul dintre păgubiți, fermierul Liu Mingsuo, a spus că mai mult de două treimi din recolta sa este compromisă. El a recunoscut însă că, pe data de 6 mai, a folosit chimicale care provoacă creșterea rapidă, dar a explicat că acestea au aviz legal. Potrivit bărbatului, a doua zi de la stropirea recoltei, 180 de pepeni au explodat. Ceilalți gospodari susțin însă cu tărie că nu au folosit niciun fel de substanțe chimice, relevă BBC.
................."

http://www.adevarul...._482952226.html

:coolspeak:

#28
scm_ro

scm_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.08.2007
Buna ziua,

In primavara am cumparat seminte (baby sugar si inca un soi ) de pepeni verzi. Am facut rasaduri pe care mai tarziu le-am plantat prin curte pe unde am avut loc. Rasadurile s-au prins si au crescut plante de mai bine de 1 metru lungime intinse pe pamant. Problema este ca aceste plante infloresc apoi apar niste pepeni mici , iar cand ajung la dimensiunea unui sambure de maslina se ofilesc si cad. Ce nu le place au prea multa/putina apa, trebuie sa le scurtez vrejurile, chiar nu stiu ce sa fac cu ei , in acelasi pamant in apropierea lor dovleceii merg de minune deja am inceput sa dau prin vecini ca nu am ce face cu atatia dar cu pepenii chiar nu stiu ce sa le mai fac, va rog sa ma ajutati cu sfaturi.

Multumesc

#29
cetnik

cetnik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 17.06.2008

View Postscm_ro, on 5th July 2011, 10:18, said:

Buna ziua,

In primavara am cumparat seminte (baby sugar si inca un soi ) de pepeni verzi. Am facut rasaduri pe care mai tarziu le-am plantat prin curte pe unde am avut loc. Rasadurile s-au prins si au crescut plante de mai bine de 1 metru lungime intinse pe pamant. Problema este ca aceste plante infloresc apoi apar niste pepeni mici , iar cand ajung la dimensiunea unui sambure de maslina se ofilesc si cad. Ce nu le place au prea multa/putina apa, trebuie sa le scurtez vrejurile, chiar nu stiu ce sa fac cu ei , in acelasi pamant in apropierea lor dovleceii merg de minune deja am inceput sa dau prin vecini ca nu am ce face cu atatia dar cu pepenii chiar nu stiu ce sa le mai fac, va rog sa ma ajutati cu sfaturi.

Multumesc
I-ai stropit contra bolilor specifice, mai ales dupa ultimele ploi? Pepenii sunt mai sensibili decat dovlecii...

Edited by cetnik, 05 July 2011 - 13:08.


#30
scm_ro

scm_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.08.2007
Nu i-am stropit , sunt la inceput si nu stiam ca si pepenii se stropesc, mai ales ca in posturile din acest topic nu am vazut nimic legat de stropirea impotriva bolilor. Puteti sa imi recomandati cu ce trebuiesc stropiti, nu au frunzele patate, mancate sau alte simptome.

#31
cetnik

cetnik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 17.06.2008

View Postscm_ro, on 6th July 2011, 12:39, said:

Nu i-am stropit , sunt la inceput si nu stiam ca si pepenii se stropesc, mai ales ca in posturile din acest topic nu am vazut nimic legat de stropirea impotriva bolilor. Puteti sa imi recomandati cu ce trebuiesc stropiti, nu au frunzele patate, mancate sau alte simptome.
Eu am pus pepeni galbeni printre pomii din livada. I-am stropit de fiecare data preventiv cand stropeam pomii si mai ramanea ceva solutie sau cand stropeam rosiile din solar. Printrea altele, cred ca am folosit pe rand Dithane, Shavit, Topsin, Curzate, Melody... adica fungicide diverse, nu ceva specific. Dupa atatea tratamente, plantele arata foarte bine, nu sunt afectate de boli si cred ca saptamana viitoare, pepenii, care au ajuns la marimea potrivita, incep sa se coaca  :)  Din pacate, cu ploile acestea nu putem sa nu aplicam tratamente fitosanitare

Edited by cetnik, 06 July 2011 - 22:12.


#32
scm_ro

scm_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.08.2007
Si ai mei sunt plantati printre randurile cu vie sau pomi si inevitabil au fost stropiti cu solutiile cu care am stropit via, ieri am vazut primii pepeni de marimea unei nuci, sper ca macar acestia sa creasca.

#33
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
baieti care a-ti altoit pepeni,dati un semn pe aici.vreau sa stiu care este timpul de semanat intre altoi si portaltoi.

#34
ZerioN

ZerioN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.03.2012
In zona Munteniei ce specii de pepeni s-ar putea dezvolta ?

#35
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

View PostZerioN, on 21st March 2012, 12:10, said:

In zona Munteniei ce specii de pepeni s-ar putea dezvolta ?
muntenia este mare,spune zona mai precis.

#36
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View PostNOSZTALGIA, on 26th February 2012, 20:06, said:

baieti care a-ti altoit pepeni,dati un semn pe aici.vreau sa stiu care este timpul de semanat intre altoi si portaltoi.

Cum ai rezolvat problema?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate