Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

incalzirea cotetului ciinelui

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

 tfmercedez, on 28 septembrie 2016 - 09:47, said:

La mine problema este ca am un tekel. Mic, par scurt, o saracie de caine.  Azi noapte nici nu a iesit de sub plapuma.. macar am gasit patu' gata incalzit..  dar nu-mi convine, si daca iar se repeta episodul cu puricii,  direct in strada il scot..
Ar trebui sa stea afara pe o veranda.. anul trecut i-am facut o cusca mica din polistiren destinat izolatiei exterioare pe case. Versiunea dura,  era roz sau portocalie, foarte tare. In 2 saptamani nu a mai ramas nimic din cusca. Atata a sapat in ea, a rontait-o  pana a facut-o zdrente si toata curtea plina cu mizerie.
I-am cumparat hainuta speciala pentru caini.  Si pe aia a distrus-o. Orice culcus ii amenajez, il distruge..  cred ca o sa il las in plata sortii, si daca tot e asa mare maestru la sapat gropi in gazon, il invit sa-si sape o groapa in care sa se cuibareasca la iarna.
Pui problema ca si cand ar fi vinovat cainele pentru ca are purici...Revino pe Pamant, dude. Nu doare sa gandesti...

#20
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

 qawHaq1, on 30 septembrie 2016 - 07:14, said:

Pui problema ca si cand ar fi vinovat cainele pentru ca are purici...Revino pe Pamant, dude. Nu doare sa gandesti...
Da chiar.. probabil de la mine i-a luat.. Eu nu am mai auzit de infestare de purici fara sa ai caini pisici sau sobolani

#21
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ha, inca nu am vazut caine mort de frig si am la tara vreo 3, toti cu blana scurta (si am tot avut in ultimii 20 de ani caini mari/mici). Cusca de lemn (fara usa astupata), paie multe si iarna o patura veche in plus.
stau foarte bine, nu au patit nimic, sunt cat se poate de vioi si vara si iarna
daca aveau nevoie de becuri si alte incalzitoare, disparea specia cu mult timp in urma..

#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 tfmercedez, on 30 septembrie 2016 - 08:43, said:


Da chiar.. probabil de la mine i-a luat.. Eu nu am mai auzit de infestare de purici fara sa ai caini pisici sau sobolani
Cainele ori pisica sunt sursa de hrana dar e foarte posibil ca puricii sa-i fi adus tu pe pantofi sau ciorapi. Tin minte ca imi povestea socru-meu(Dumnezeu sa-l odihneasca) cum i s-a umplut casa de purici dupa ce a umblat pe la tara intr-o campanie de testare a populatiei pentru TBC.

#23
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

 lucifer76, on 30 septembrie 2016 - 06:34, said:

Placi de placaj si intre ele polistiren, nu improvizatia facuta de tine. Dar degeaba este izolata, tot are nevoie de o sursa de caldura.
Daca e curat si imbaiat des, nu ar fio problema. Pisicile mele cum dorm in/pe patura? :) Totusi poate il convingi sa doarma pe paturica lui, langa o sursa de caldura.
Ar fi o ideie sa le trag o "sapuneala"- adica baie. Dar nu stiu cu vremea asta, cat de mult o sa le placa , sa nu raceasca. De exemplu, desi ziua e fain afara, pisica numa in casa a zacut , si alte dati iesea pe geam la 2-3 noaptea si nu o mai vedeam in casa decat la halit, si apoi pleca iarasi. Acuma non stop miau miau,  in casa, sinma asasineaza cu miorlaiala.. chiar daca o smotocesc , tot mai vrea sa se joace si miauna   mereu. Nu pot sa fac 3 pasi fara ea intre picioare.   O sa-i "programez " o baie.. precis ca o sa ma urasca.

#24
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

 Freddy12, on 28 septembrie 2016 - 19:55, said:

Teckelul nu e caine de tinut afara cand e frig. Cu puricii o rezolvi f. usor daca ii pui zgarda antipurici Foresto o data pe an. Am caini si pisici in casa de 20 de ani si nu am avut purici niciodata. Pentru a incalzi cotetul cainelui ar fi buna incalzirea in podea. Chiar am vazut pe net o firma care produce asa ceva. Cam scumpe.
I-am pus zgarda bolfo... am gasit-o cand tundeam iarba.. s-a descotorosit de ea recent.

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 tfmercedez, on 30 septembrie 2016 - 11:49, said:


I-am pus zgarda bolfo... am gasit-o cand tundeam iarba.. s-a descotorosit de ea recent.
Buna si Bolfo dar tine doar 3 luni.  Pune-i-o mai stransa ca sa nu-i alunece.

#26
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 tfmercedez, on 30 septembrie 2016 - 10:21, said:

Ar fi o ideie sa le trag o "sapuneala"- adica baie.
Frecati bine cu cateva prosoape plus foen si se usuca rapid.

#27
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Pisoiului nu e nevoie sa-i faci baie. E suficient sa-l stergi cu  servete umede speciale pentru pisici si catei.  Catelul il stergi bine si il tii in casa pe timpul noptii. E un amarat de teckel, nu vreun ciobanesc caucazian. Eu cand aveam foxterrierul il imbaiam destul de des fiindca aduna mizeria de parca era un mop.

#28
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

 Freddy12, on 30 septembrie 2016 - 16:07, said:

Pisoiului nu e nevoie sa-i faci baie. E suficient sa-l stergi cu  servete umede speciale pentru pisici si catei.  Catelul il stergi bine si il tii in casa pe timpul noptii. E un amarat de teckel, nu vreun ciobanesc caucazian. Eu cand aveam foxterrierul il imbaiam destul de des fiindca aduna mizeria de parca era un mop.
De cateva zile a dormit pisica pe un anume scaun. Am luat rola de adunat scamele.. niste bobite marunte albe si niste virgule mici microscopie negre + mult par. Cred ca  era vorba de oua de purici si excrementele puricilor.

#29
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Vezi sa nu fie viermi intestinali.

#30
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

 tfmercedez, on 30 septembrie 2016 - 08:43, said:

Da chiar.. probabil de la mine i-a luat.. Eu nu am mai auzit de infestare de purici fara sa ai caini pisici sau sobolani
Pai daca-i vinovat, pune-l sa cerseasca, poate-i da careva niste bani sa-si cumpere Frontline... ai priceput ceva?

#31
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

 qawHaq1, on 01 octombrie 2016 - 09:58, said:

Pai daca-i vinovat, pune-l sa cerseasca, poate-i da careva niste bani sa-si cumpere Frontline... ai priceput ceva?
Frontline e pentru fraieri.. am dat la frontline.. dar defapt .. cu cine imi pierd timpul.. am un topic unde am descris  nebunia din iunie cu puricii. Frontline, stronghold, neostomosan,  etc.

#32
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 qawHaq1, on 01 octombrie 2016 - 09:58, said:


sa-si cumpere Frontline...
Cel mai economic si eficient e cu zgarda Foresto. Costa 100 si ceva de lei dar practic dai o data pe an suma asta. I-o pui in aprilie si are eficienta 8 luni. Practic, te costa 10 lei pe luna doar ca trebuie sa dai toata suma o data. Cu Frontline sau alte pipete iesi mult mai scump fiindca trebuie sa le pui lunar o pipeta care costa de la 30 la 50 sau chiar mai mult daca ai un caine de talie foarte mare. Plus ca Frontline-ul nu mai e de mult ce era cand a aparut. Era eficient 3luni la purici dar era fabricat in Franta. Dupa un numar de ani, nu mai tin minte exact, au aparut fiole produse in Ungaria si atunci s-a rupt filmul. Cred ca ori fura la cantitate, ori sunt diluate dupa modelul Hexifarma. Dupa nici doua saptamani apareau purici pe caini. Au scos apoi Frontline Combo, mult mai scump dar eu nu am mai cumparat ever acest deparazitant. Le-am luat Advantix ori Stronghold. Si cu Strongholdul am avut o data o surpriza in sensul ca dintr-o fiola pentru caine mare a curs substanta ca pentru o pisica. Li s-o fi stricat dozatorul la fabrica. Asa ca am renuntat si la asta si i-am trecut pe zgarzi: -Killtix(pute a insecticid de-ti muta nasul)
- Scalibor( buna, usoara, flexibila dar un pic prea fragila pentru niste caini care se harjonesc tot timpul)
- Bolfo( eficienta, pret mic, miroase a insecticid dar nu asa tare cum miroase Killtixul, tine doar 3luni)
Foresto ( cred ca e cel mai bun din toate, este eficienta, tine 8 luni, solida, pretul cam marisor mai ales cand ai mai multi caini dar decat sa dau 50lei/luna pe Frontline, mai bine dau 110lei/an pe zgarda aceasta.

Edited by Freddy12, 01 October 2016 - 11:24.


#33
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 tfmercedez, on 30 septembrie 2016 - 16:21, said:

niste bobite marunte albe si niste virgule mici microscopie negre
Pureci.

#34
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

 Freddy12, on 01 octombrie 2016 - 11:08, said:

Cel mai economic si eficient e cu zgarda Foresto. Costa 100 si ceva de lei dar practic dai o data pe an suma asta. I-o pui in aprilie si are eficienta 8 luni. Practic, te costa 10 lei pe luna doar ca trebuie sa dai toata suma o data. Cu Frontline sau alte pipete iesi mult mai scump fiindca trebuie sa le pui lunar o pipeta care costa de la 30 la 50 sau chiar mai mult daca ai un caine de talie foarte mare. Plus ca Frontline-ul nu mai e de mult ce era cand a aparut. Era eficient 3luni la purici dar era fabricat in Franta. Dupa un numar de ani, nu mai tin minte exact, au aparut fiole produse in Ungaria si atunci s-a rupt filmul. Cred ca ori fura la cantitate, ori sunt diluate dupa modelul Hexifarma. Dupa nici doua saptamani apareau purici pe caini. Au scos apoi Frontline Combo, mult mai scump dar eu nu am mai cumparat ever acest deparazitant. Le-am luat Advantix ori Stronghold. Si cu Strongholdul am avut o data o surpriza in sensul ca dintr-o fiola pentru caine mare a curs substanta ca pentru o pisica. Li s-o fi stricat dozatorul la fabrica. Asa ca am renuntat si la asta si i-am trecut pe zgarzi: -Killtix(pute a insecticid de-ti muta nasul)
- Scalibor( buna, usoara, flexibila dar un pic prea fragila pentru niste caini care se harjonesc tot timpul)
- Bolfo( eficienta, pret mic, miroase a insecticid dar nu asa tare cum miroase Killtixul, tine doar 3luni)
Foresto ( cred ca e cel mai bun din toate, este eficienta, tine 8 luni, solida, pretul cam marisor mai ales cand ai mai multi caini dar decat sa dau 50lei/luna pe Frontline, mai bine dau 110lei/an pe zgarda aceasta.
Tu iei medicamentele lunar, preventiv, ca sa nu te imbolnavesti?  (Gen deparazitare intestinala?)
Eu tratez de purici doar daca ma afecteaza in mod direct.  Adica atunci cand deja  observ ca scapa de sub control, incep sa fie si in casa, sau mai grav, pe noi.



Ca sa nu mai zic ca Foresto nu se gaseste nici unde, doar pe comanda , si astepti dupa veterinar..  de parca fix sa astepti iti arde cand colcaie puricii.  
O sa le pun zgarditele inapoi, si cat inca e cald, afara!
Fac curat in garaj, si le amenajez acolo un culcus, in niste dulapuri vechi. Eu zic ca e ok un garaj- nu bate vantul,  e ceva mai ferit.

#35
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
ii faci sobă de teracotă-n cușca!!  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

#36
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Iau soluție din kaufland. E ok.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate