Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Trogir

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#19
anii_zboara

anii_zboara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.01.2009
Ma gandesc sa merg pana la urma in nord ca sa fiu mai aproape de Plitvice. Acum intrebarea este aici unde este mai bine, pt ca in 202 pagini plus aceste noi subiecte nu m-au lamurit deloc. O sa merg la o ag de turism specializata sa ma indrume, dar vroiam si o parere mai obiectiva de la voi. Am auzit ca in Pola ar fii foarte frumos. Acum fiecare zice de locul in care a fost. Nu am mai intalnit tara cu atat de multe oferte de cazare si totusi atat de proaste. Ma uitam pe net si nu am gasit nimic de Doamne ajuta inafara de hotelul ala de 5* cica cel mai frumos de la ei, dar si pretul este direct proportional :P Daca stiti vreo staiune frumoasa let me know! Multumesc mult!

#20
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Cazarea in Croatia se face de regula la vile. Hoteluri sunt putine si nu sunt cine stie ce, majoritatea costruite in perioada comunismului. Cele mai luxoase sunt scumpe.
In Croatia nu vei intalni luxul ieftin din Turcia, Tunisia, etc.

#21
turistro

turistro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 25.07.2008
Eu iti recomand regiunea Makarska sau chiar statiunea, atat pt relaxare cat si pt diversitatea plajelor din regiune, distractii, minicroaziere pe Brac-Hvar.Ai multe optiuni daca esti cu masina sau fara:Zadar-Trogir-Split, Omis-Brela-Baska Voda-Tucepi-Podgora, Dubrovnik=de neratat(max 200km) ca si Plitvice(max 300km la fel ca si din Pola).
Acum poate oi fi eu mai subiectiv pt ca am stat in Brela si am vizitat tot ce am scris mai sus si am ramas placut impresionat de regiune si de combinatia Bionko/munte-mare. :OK:
Orice ai alege sper sa-ti faci un concediu cat mai placut.  :coolspeak:

#22
anii_zboara

anii_zboara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.01.2009
M-am hotarat! :D Ma duc in nord, adica in Rijeka sau Pola. As prefera in Rijeka pt ca ar fii mai aproape de Plitvice de care am auzit ca nu trebuie ratat, dar vreau cu avionul ca pe mine ma lasa nervii destul de usor si nu as suporta un drum cu masina.
Acum daca a vizitat cineva si Rijeka si Pola mi-ar placea o impresie. De asemenea cea mai mareeeeeee rugaminte este daca stie cineva cum ajung din Venetia in regiunile astea. Banuiesc ca este un vapor ceva care sa ma duca si sa ma aduca. Stie cineva un site sau vreo varianta??? Anyone???? :worthy:

#23
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008

View Postanii_zboara, on 5th March 2010, 16:22, said:

M-am hotarat! :D Ma duc in nord, adica in Rijeka sau Pola. As prefera in Rijeka pt ca ar fii mai aproape de Plitvice de care am auzit ca nu trebuie ratat, dar vreau cu avionul ca pe mine ma lasa nervii destul de usor si nu as suporta un drum cu masina.
Acum daca a vizitat cineva si Rijeka si Pola mi-ar placea o impresie. De asemenea cea mai mareeeeeee rugaminte este daca stie cineva cum ajung din Venetia in regiunile astea. Banuiesc ca este un vapor ceva care sa ma duca si sa ma aduca. Stie cineva un site sau vreo varianta??? Anyone???? :worthy:

rijeka ? hm ! poate prin jur , opatija ! rijeka, exceptand centrul vechi , e orasul cu cea mai comunista arhitectura din croatia . intr-un top , l-as clasa pe ultimul loc. alege pola !
altfel , cu masina te-or lasa nervii pe drum , insa fara masina te vor lasa nervii prin croatia. asta daca nu-ti doresti doar plaja !

#24
anii_zboara

anii_zboara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.01.2009

View Postdariuscha, on 5th March 2010, 17:11, said:

rijeka ? hm ! poate prin jur , opatija ! rijeka, exceptand centrul vechi , e orasul cu cea mai comunista arhitectura din croatia . intr-un top , l-as clasa pe ultimul loc. alege pola !
altfel , cu masina te-or lasa nervii pe drum , insa fara masina te vor lasa nervii prin croatia. asta daca nu-ti doresti doar plaja !
Imi doresc doar plaja si Plitvice, daca mai aud ceva senzational mai incerc, in rest vara nu vizitez decat daca este un must. In concediul de vara vreau doar plaja frumu ceea ce nu pre exista din cate am inteles si un hotel frumuos, oras frumos si un centru in care sa ai ce sa faci. Atunci voi merge in statiunea aia cu riscul de a pleca fara suvenire  :lol:
Cum sa fac, insa sa ajung din Venetia in Pola? Ma ajuta cineva???? :worthy:

Edited by anii_zboara, 05 March 2010 - 17:18.


#25
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View Postanii_zboara, on 5th March 2010, 17:16, said:

Imi doresc doar plaja si Plitvice, daca mai aud ceva senzational mai incerc, in rest vara nu vizitez decat daca este un must. In concediul de vara vreau doar plaja frumu ceea ce nu pre exista din cate am inteles si un hotel frumuos, oras frumos si un centru in care sa ai ce sa faci. Atunci voi merge in statiunea aia cu riscul de a pleca fara suvenire  :lol:
Cum sa fac, insa sa ajung din Venetia in Pola? Ma ajuta cineva???? :worthy:

vad ca oamenii incearca elegant sa te opreasca...dar nu le dai sanse...iti spun sincer: nu ai ce cauta in croatia fara masina

#26
anii_zboara

anii_zboara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.01.2009

View Postflc, on 5th March 2010, 17:30, said:

vad ca oamenii incearca elegant sa te opreasca...dar nu le dai sanse...iti spun sincer: nu ai ce cauta in croatia fara masina
Detaliaza! De ce nu am ce cauta? Am spus clar ca vreau plaja, nu plimbari,. Pt plimbari am timp tot anul si pe litoral nu ma duc pt vizite, ci pt plaje. Poate imi scapa mie ceva. Te rog sa ma luminezi tu ca poate ajung unde nu trebuie.  :lol:  Multumesc anticipat!

#27
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
De ex la Pola ai oras frumos dar nu ai plaja frumoasa chiar in oras.  Cum ajungi cel mai usor de la hotelul frumos la plaja frumoasa si in orasul frumos in care vrei sa te plimbi seara? Cu masinaa...

Croatia este o destinatie foarte potrivita pentru a combina plaja cu plimbatul, daca vrei doar plaja nu stiu daca merita sa te deplasezi pana acolo.

#28
anii_zboara

anii_zboara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.01.2009

View Postmdt, on 5th March 2010, 18:02, said:

De ex la Pola ai oras frumos dar nu ai plaja frumoasa chiar in oras.  Cum ajungi cel mai usor de la hotelul frumos la plaja frumoasa si in orasul frumos in care vrei sa te plimbi seara? Cu masinaa...

Croatia este o destinatie foarte potrivita pentru a combina plaja cu plimbatul, daca vrei doar plaja nu stiu daca merita sa te deplasezi pana acolo.
Adica voi vreti sa imi spuneti ca atunci cand mergeti in alta tara pe litoral mergeti numai cu masina?? Sa fim seriosi. Inseamna ca nu ati mers prea departe de tara. In oras poti merge cu transport in comun sau cu taxiul cine vrea sa ajunga mai usor si poate mai confortabil, iar plaja se presupune ca este in fata hotelului. In fine daca o sa vad ca nu ma descurc fara masina, o sa inchiriez de acolo.
Dupa sfaturile voastre cred ca am gresit forumul pe care intreb de transport din Venice.
Poate ma mai ajutati cu informatii utile daca ati fost in orasul asta: mancare buna, cluburi de salsa daca stiti si in general tot ce se merita vizitat. Eu una sunt ceva mai darnica in a descrie decat a da sfaturi. :P  No offence!

#29
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
[quote name='anii_zboara' date='5th March 2010, 18:25' post='7899031']
Adica voi vreti sa imi spuneti ca atunci cand mergeti in alta tara pe litoral mergeti numai cu masina?? ...


Inteleg perfect ce spui tu si pare putin incredibil dar Croatia nu este pentru leneveala. Pentru asta s-a inventat Grecia, Turcia. Croatia are plaje chiar nasoale iar nisipul e o raritate. Frumusetea Croatiei consta in altceva. De exemplu eu am fost acum 2 ani si am rezervat 5 nopti cazare in Insula KRK si 5 nopti cazare langa Trogir si crede-ma ca in primele 6 zile in nord nu am apucat sa vad marea si sa ma scald decat intr-o zi vreo 2 ore in rest nu mai pridideam cu vizitatul.
Apoi Croatia nu are un sistem de mijloace de transport atat de performant ca al altor tari incat sa te lipsesti de masina.

Daca ne crezi bine, daca nu ...nu :) Sa nu zici ca nu ti-am spus :)

PS. chiar acum ca nu aveam ce face ma uitam pe filmarile din Croatia sa mai uit de vremea asta de afara si asteptarea urmatorului concediu. Frumoasa tara!

#30
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

View Postanii_zboara, on 5th March 2010, 18:25, said:

Adica voi vreti sa imi spuneti ca atunci cand mergeti in alta tara pe litoral mergeti numai cu masina?? Sa fim seriosi. Inseamna ca nu ati mers prea departe de tara.[...]iar plaja se presupune ca este in fata hotelului. [...]
Ai zis foarte bine, "se presupune" :peacefingers: E plin de hoteluri "nu prea departe de tara" care nu au plaja in fata si nici in spate.

#31
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008

View Postanii_zboara, on 5th March 2010, 18:25, said:

Adica voi vreti sa imi spuneti ca atunci cand mergeti in alta tara pe litoral mergeti numai cu masina?? Sa fim seriosi. Inseamna ca nu ati mers prea departe de tara. In oras poti merge cu transport in comun sau cu taxiul cine vrea sa ajunga mai usor si poate mai confortabil, iar plaja se presupune ca este in fata hotelului. In fine daca o sa vad ca nu ma descurc fara masina, o sa inchiriez de acolo.
Dupa sfaturile voastre cred ca am gresit forumul pe care intreb de transport din Venice.
Poate ma mai ajutati cu informatii utile daca ati fost in orasul asta: mancare buna, cluburi de salsa daca stiti si in general tot ce se merita vizitat. Eu una sunt ceva mai darnica in a descrie decat a da sfaturi. :P  No offence!

Imi dai voie ?  :roflmaofast:    Cluburi de salsa ?  :eek:  
Crede-ma , nu vreau sa fiu rautacioasa !
Cu siguranta esti pe un forum gresit pt ceea ce cauti !  Imi doresc din suflet sa ajungi acolo ca sa-ti dai seama despre ce vorbim ! Sper insa sa nu fii dezamagita si sa ajungi sa vezi Croatia exact asa cum o vedem noi ! In plus , din Trogir, mai greu de ajuns la Venetia ! Din Pola, Rovinj sunt catamarane , insa nu stiu detalii despre ele .
Incearca totusi Dubrovnik  sau Split  ( cu avionul )  !

#32
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

View Postanii_zboara, on 5th March 2010, 18:25, said:

Adica voi vreti sa imi spuneti ca atunci cand mergeti in alta tara pe litoral mergeti numai cu masina?? Sa fim seriosi. Inseamna ca nu ati mers prea departe de tara. In oras poti merge cu transport in comun sau cu taxiul cine vrea sa ajunga mai usor si poate mai confortabil, iar plaja se presupune ca este in fata hotelului. In fine daca o sa vad ca nu ma descurc fara masina, o sa inchiriez de acolo.
Dupa sfaturile voastre cred ca am gresit forumul pe care intreb de transport din Venice.
Poate ma mai ajutati cu informatii utile daca ati fost in orasul asta: mancare buna, cluburi de salsa daca stiti si in general tot ce se merita vizitat. Eu una sunt ceva mai darnica in a descrie decat a da sfaturi. :P  No offence!
daca mergi in pola si doresti transport cu "vaporul"  aici:  http://www.directfer.../pula_ferry.htm  poti gasi ,de ex, transport in "venice"!daca alegi un alt oras un "goagle "dupa" ferry si orasul respectiv "venice"poate sa-ti dea ceva informatii,atentie selecteaza lunile de vara deoarece cursele ferry au caracter sezonier!pola si  rijeka(al treilea oras ca populatie) sint orase  destul de mari~100000 locuitori ,au porturi mari  ,poluare ,cred, destul de mare dar alegerea este a ta!in principiu cea mai frumoasa parte a croatiei(parerea mea) este dalmatia ,adica mult mai in sud,daca doresti oras mare aici  Split(AL DOILEA ORAS CA POPULATIE) sau zadar ,distantele fata de plivice sint comparabile cu distanta pola-plitvice sau rijeka plitvice!daca nu doresti sa mergi cu masina poti sa optezi pt excursii la plitvice sau in alte locuri pe care doresti sa le vizitezi ,excursii care se pot cumpara la fata locului la operatorii turism!poti sa mergi linistita in croatia la leneveala la fel cum poti opta pt a vizita cit mai mult ,tara asta se preteaza la orice!daca doresti o portie de "mititei"  poti sa-i comanzi la orice terasa sub numele de "cevapi"(cevapcici) numai sa nu ceri mai multi de 2 pt ca n-o sa poti sa-i maninci!din pacate cu cluburile de salsa  nu pot sa te ajut!bafta

#33
dianacar

dianacar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.07.2007
Intrebarea mea se refera la zona Dalmata si nu la Istria, dar sper sa ma ajutati avand in vedere ca sunt pe topicul de Trogir.
Ma intereseaza ferry boat - uri spre Hvar(de pe coasta), dar mai ales spre Vis de pe Hvar si catre Mljet.
Bineinteles ca am cautat pe site-ul jadrolina si altele, dar spre surprinderea mea am vazut ca spre insule se pleaca destul de tarziu, deci nu prea mai ramane timp de vizitat sau de facut plaja pe insula respectiva.Mi se pare ca au un orar cam ciudat.
Poate a fost cineva si ma poate lamuri.
Multumesc.

#34
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
@dianacar
de pe coasta spre hvar ( insula , nu oras ) pleaca f des ferry din drvenik . daca vrei sa fii putin mai explicita si sa spui exact cum stau lucrurile... . vrei sa te cazazi pe hvar ( pe insula sau in oras - hvar) si de acolo sa vizitezi vis si mljet ?
stiu ca au curse in insule mai 'peste mana' pt vizitat , insa sunt gandite in special pt cei care se cazeaza acolo : ajungi seara pe insula, pleci dimineata , cand sa termina sejurul . daca nu ai noroc de orar convenabil , atunci au excursii organizate de vaporase , in porturi. poate ca si asta e un motiv...  :)

#35
madalina2008

madalina2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.05.2008

View Postanii_zboara, on 5th March 2010, 17:22, said:

M-am hotarat! :D Ma duc in nord, adica in Rijeka sau Pola. As prefera in Rijeka pt ca ar fii mai aproape de Plitvice de care am auzit ca nu trebuie ratat, dar vreau cu avionul ca pe mine ma lasa nervii destul de usor si nu as suporta un drum cu masina.
Acum daca a vizitat cineva si Rijeka si Pola mi-ar placea o impresie. De asemenea cea mai mareeeeeee rugaminte este daca stie cineva cum ajung din Venetia in regiunile astea. Banuiesc ca este un vapor ceva care sa ma duca si sa ma aduca. Stie cineva un site sau vreo varianta??? Anyone???? :worthy:
Buna,
Eu iti recomand statiunea Makarska, este superba si cea mai mare din zona, cu multe magazine, terase, restaurante si plaja cu pietris (cu nisip sunt rare in Croatia). Poti sa vizitezi Dubrovnik si Split care sunt aproape. Noi am fost cu masina si sunt de acord cu cei care te sfatuiesc sa mergi cu masina. Alegerea iti apartine. Noi am stat la un hotel de 3 stele, Biokovo cred ca se numea.

#36
dianacar

dianacar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.07.2007

View Postdariuscha, on 8th April 2010, 18:39, said:

@dianacar
de pe coasta spre hvar ( insula , nu oras ) pleaca f des ferry din drvenik . daca vrei sa fii putin mai explicita si sa spui exact cum stau lucrurile... . vrei sa te cazazi pe hvar ( pe insula sau in oras - hvar) si de acolo sa vizitezi vis si mljet ?
stiu ca au curse in insule mai 'peste mana' pt vizitat , insa sunt gandite in special pt cei care se cazeaza acolo : ajungi seara pe insula, pleci dimineata , cand sa termina sejurul . daca nu ai noroc de orar convenabil , atunci au excursii organizate de vaporase , in porturi. poate ca si asta e un motiv...  :)

Mi-am facut cazare in Hvar, in Jelsa si de acolo as fi vrut sa merg in Korcula (la Vela Luka) si in Vis.In Mljet voi merge din Dubrovnik.Insa am vazut ca au un program al ferry-urilor total "peste mana".Intrand pe un forum englezesc am inteles ca ar exista o agentie in Hvar care organizeaza excursii full day pe diverse insule.Ma intrebam daca cineva dintre cei care au fost stiu ceva in acest sens, sau o alta posibilitate de a petrece o zi pe insule, fara cazare.In plus am sesizat ca toate imbarcarile din Hvar spre cele doua destinatii au mentiunea"doar pasageri, nu se imbarca masini", un alt incovenient dealtfel.Sper sa nu regret destinatia aleasa ptr ca , documentandu-ma , vad ca sunt destul de departe de organizare in turism comparativ cu  tarile occidentale.Dar oricum rau ca la noi nu poate fi:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate