Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Trogir

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#1
yahooo

yahooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.09.2008
Salut...de curand am gasit o oferta destul de buna de la europa travel cu cazare in Trogir la Vila Adriatic. A stat cineva la aceasta vila...stie cum sunt conditiile???

Avand in vedere ca este prima data cand plec in croatia as vrea sa stiu si eu cateva detalii:

-cum sunt oamenii pe acolo
-preturile pe la restaurante  (de oameni normali ...nu fite....nu lux...)
-cam care sunt preturile la alimente prin supermarketuri

Edited by yahooo, 30 January 2010 - 22:47.


#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

View Postyahooo, on 30th January 2010, 22:46, said:

Salut...de curand am gasit o oferta destul de buna de la europa travel cu cazare in Trogir la Vila Adriatic. A stat cineva la aceasta vila...stie cum sunt conditiile???

Avand in vedere ca este prima data cand plec in croatia as vrea sa stiu si eu cateva detalii:

-cum sunt oamenii pe acolo
-preturile pe la restaurante  (de oameni normali ...nu fite....nu lux...)
-cam care sunt preturile la alimente prin supermarketuri
La vila aceea nu am stat ptr ca in Croatia cel mai bine mergi pe cont propriu. Oamnii sunt cat se poate de firesti si de bun simt oricum un popor mai de calitate decat al nostru si cu o mare experienta de turism.
Preturile in retaurante nu sunt inabordabile insa as zice ca ceva mai sus decat in Grecia. Media pretului u nei mese de 2 persoane era undeva la 25-40 euro depinde unde mergi sa mananci si ce vrei sa mananci.
In supermarket preturile sunt ca si la noi cu mini variatii in limita a 10%.

Oricum cred ca ai observat ca to ttimpul intr-o zona de mare interes tursitc preturile sunt mai scumpe decat intr-o zona neturistica.

Trogorul este foarte frumos si Splitul (alt oras frumos) este foarte aproape.

#3
freetestup

freetestup

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.07.2007
As vrea si eu sa plec anul asta in Croatia. As vrea o zona in care sa fie plaja cat de cat cu nisip. Aveti mailuri sau nr de telefon de pe la vilele la care ati stat? As vrea sa-mi fac rezervare de aici, nu sa caut acolo.

#4
yahooo

yahooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.09.2008

View Postfreetestup, on 31st January 2010, 15:38, said:

As vrea si eu sa plec anul asta in Croatia. As vrea o zona in care sa fie plaja cat de cat cu nisip. Aveti mailuri sau nr de telefon de pe la vilele la care ati stat? As vrea sa-mi fac rezervare de aici, nu sa caut acolo.



cand cautam info referitoare la vila adriatic am gasit site-ul asta...   http://www.adriatic.hr/  arunca o privire poate gasesti ceva care iti place.


ps: ramane valabila intrebarea referitoare la vila adriatic daca a fost cineva si stie cam cum sunt conditiile de cazare, pe net nu am reusit sa gasesc nimic :( decat pozele puse la dispozitie de agentie insa nu au nicio poza cu camerele/apartamentele

Edited by yahooo, 31 January 2010 - 18:55.


#5
freetestup

freetestup

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.07.2007

View Postyahooo, on 31st January 2010, 18:54, said:

cand cautam info referitoare la vila adriatic am gasit site-ul asta...   http://www.adriatic.hr/  arunca o privire poate gasesti ceva care iti place.


ps: ramane valabila intrebarea referitoare la vila adriatic daca a fost cineva si stie cam cum sunt conditiile de cazare, pe net nu am reusit sa gasesc nimic :( decat pozele puse la dispozitie de agentie insa nu au nicio poza cu camerele/apartamentele


Aici gasesti informatii si poze despre vila
http://www.i-recepti..._adriatic.html#

#6
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008

View Postfreetestup, on 31st January 2010, 21:08, said:

Aici gasesti informatii si poze despre vila
http://www.i-recepti..._adriatic.html#
eroare...e o vila din localitatea Mlini, la sud-est de Dubrovnik

#7
michirec

michirec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 22.01.2009
Din Trogir se poate trece pe pod pe insula Ciovo, superba cu locuri de cazare la tot pasul ....

#8
pisi22

pisi22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.08.2009
Am observat ca in agentiile noastre este promovat doar Trogirul. Incercati pe cont propriu la vilute/pensiuni in Brela, Baska Voda sau Makarska si puteti vizita intr-o zi orasele Trogir, Spilt, Omis.

#9
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008

View Postpisi22, on 3rd February 2010, 17:47, said:

Am observat ca in agentiile noastre este promovat doar Trogirul. Incercati pe cont propriu la vilute/pensiuni in Brela, Baska Voda sau Makarska si puteti vizita intr-o zi orasele Trogir, Spilt, Omis.
si sibenik, care nu trebuie ratat in niciun caz

#10
freetestup

freetestup

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.07.2007
Nu ma pot hotari la o destinatie, ajutati-ma va rog! Split, Trogir, Vodice sau Porec?? Vreau sa fie si plaja cat de cat OK, sa fie mai intinsa, sa ai loc de plaja, nu stanca.

#11
ionsalajan

ionsalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 20.08.2006
Vila ADRIATIC din cate stiu eu este in OKRUG GORNJI. Eu am stat acolo acum 2 ani.Vila este pe insula Ciovo. De acolo pentru a ajunge la Trogir mergi cu vaporasul (era parca 2 euro un drum). Din balconul vilei vedeam tot portul si plaja din OKRUG.(care set cu pietricele-iti cumperi niste papuci speciali pentru a intra in apa). Trogirul este foarte frumos-gen cetate veche-si plin de terase si magazine. Mie mi-a placut foarte mult acolo. OKRUG -ul este cam departisor mergi pe jos cam 10-15 minute. La fel trebuie sa cobori spre plaje, dar pot spune ca plaja este intr-un golf iar apa era perfect linistita. Da, si adanca foarte aproape de mal. Mie mi-a placut pentru ca puteai sa inoti foarte bine. Sunt apartamente cu 2 camere, cu aer conditionat cu televizor si balcon. Am mancat in oras sau pe unde eram. Peste tot sunt leandri si bugainvillea infloriti, lamai si portocali vezi in curtile oamenilor.Apa era foarte curata. Daca inotai vreo 20 de metri si te uitai in jos vedeai fundul apei. Plaja era destul de libera iar cand am fost eu nu erau prea multi romani. Pot sa-ti spun ca din Trogir am luat un autobuz si am mers la Split sa vizitam vechiul oras. Am mai facut o excursie la parcul national Krka. Foarte frumoase ambele. Deci ca o concluzie singura problema cu OKRUG si vila ADRIATIC este distanta fata de oras dar eu m-am simtit foarte bine acolo. Daca vrei sa vezi pozele mele de acolo cam astea sunt:    http://picasaweb.goo...OATIAIULIE2008#

Edited by ionsalajan, 05 February 2010 - 12:22.


#12
freetestup

freetestup

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.07.2007
Foarte frumoase pozele!

#13
ionsalajan

ionsalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 20.08.2006
PPS - Cand m-am intors din Split la Trogir, am venit cu vaporasul si am facut cam 2 ore. A oprit in mai multe statiuni (mai tin minte ca a oprit in Slatine si inca undeva). Am ajuns noaptea in Trogir si era splendid. De acolo am luat alt vapporas si am mers in Okrug. Cand am plecat nu stiam ca sunt vaporase care merg in Split, dar cred ca statia de plecare era pe partea a dreapta a podului dintre Ciovo si Trogir, cu sensul spre Split).

#14
Tacone

Tacone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.09.2009
salut

as vrea sa plec si eu anul asta in Croatia, dar nu sunt hotarat, sa merg in partea de Nord (ex Rijeka) sau sud - Dubrovnik.  Cei care ati mai fost, va rog sa-mi trimiteti detalii, amanunte, cam tot ce se poate face in aceste zone.; as preferea plaje cu nisip, si nu extrem de aglomerate....si localitati cu puncte de interes

PS unde gasesc o harta detaliata cu insulele din Croatia

Multumesc

#15
cristi1955

cristi1955

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 08.02.2009

View Postfreetestup, on 4th February 2010, 22:30, said:

Nu ma pot hotari la o destinatie, ajutati-ma va rog! Split, Trogir, Vodice sau Porec?? Vreau sa fie si plaja cat de cat OK, sa fie mai intinsa, sa ai loc de plaja, nu stanca.

Am fost in Croatia o singura data acum 2 ani, in Porec. Ca locatie este in Istria. Split si Trogir se afla in Dalmatia de Sud, unde daca te duci poti sa vezi si Muntenegru. Aici m-ar tenta sa merg si eu anul acesta. Am de gand sa vad Dubrovnik-ul si lacurile de la Plitvice. Apoi vreau sa dau o fuga vreo 3-4 zile in Muntenegru.
In Porec ai avantajul ca poti sa vezi si Venetia deoarece se fac excursii in fiecare zi, care costau in jur de 130 de euro(2 persoane) la agentii de turism din port. La agentiile din oras costau mai mult. Mai poti vizita si Slovenia, respectiv pestera de la Postojna(cea mai mare din Europa) si Portoruz. Eu am mai fost si la Trieste intr-o zi, ca este aproape. Plaja in Porec este proasta si este de 3 feluri: cu pietre, cu asfalt si cu iarba. Apa este plina de pietre si nu poti intra fara espadrile de plastic. Le gasesti pe la 7 euro perechea. Este o locatie care o poti folosi ca punct de plecare pt a vizita. Nu este indicata pt plaja. Adevarul este ca in Croatia nu prea gasesti plaje ca la noi. Preturile erau la market cam ca la noi, poate cu 10% mai scumpe la unele produse. La carciuma sunt ceva mai scumpe ca in Grecia. Cazare gasesti la particulari. Noi am stat 5 persoane(4 adulti si un copil) intr-un apartament care a costat 90 euro/zi inchiriat prin Limba.com. Zicea gazda ca daca veneam fara rezervare, direct la el, ne-ar fi costat 75 euro/zi. A fost bine ca avea piscina. Daca vrei sa faci plaja incearca in sud pe la Omis. Am inteles ca pe aici ar fi plaje mai bune.

#16
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Stiu ca in croatia este un fel de orga marina,dar nu stiu in care din orase,Trogir cumva?
Edit,am gasit,e in Zadar. :rolleyes:

Edited by valentinag, 24 February 2010 - 21:04.


#17
anii_zboara

anii_zboara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.01.2009
Vreau si eu sa merg anul acesta si am aceeasi intrebare care s-a mai pus: unde este mai bine in nord (Pola) sau in sud (Dubrovnik)? Unde se poate face plaja bine? Am inteles ca nu sunt plaje de nisip ca la noi, dar o plaja lata, populata, cu sezlong, umbrelute si un loc de unde sa iti iei un suc ceva unde gasesc? Excursie in Venetia nu ma pasioneaza pt ca vreau sa merg un week-end intreg si sa ma bucur de oras si tot ce are mai pe indelete, poate chiar la carnaval desi stiu ca te calci in picioare. Cat priveste parcul acela sau rezervatie Plitvice vreau sa ajung neaparat pt ca toti l-ati laudat.
Astept o parere din partea celor care au vizitat ambele regiuni. Multumesc anticipat!

#18
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007

View Postanii_zboara, on 2nd March 2010, 15:24, said:

Vreau si eu sa merg anul acesta si am aceeasi intrebare care s-a mai pus: unde este mai bine in nord (Pola) sau in sud (Dubrovnik)? Unde se poate face plaja bine? Am inteles ca nu sunt plaje de nisip ca la noi, dar o plaja lata, populata, cu sezlong, umbrelute si un loc de unde sa iti iei un suc ceva unde gasesc? Excursie in Venetia nu ma pasioneaza pt ca vreau sa merg un week-end intreg si sa ma bucur de oras si tot ce are mai pe indelete, poate chiar la carnaval desi stiu ca te calci in picioare. Cat priveste parcul acela sau rezervatie Plitvice vreau sa ajung neaparat pt ca toti l-ati laudat.
Astept o parere din partea celor care au vizitat ambele regiuni. Multumesc anticipat!


Salut. Eu am fost doar in zona centrala a Dalmatiei - Biograd, langa Zadar, 4 ani la rand. Plitivice de vizitat fara discutie. Orasele - Split, Dubrovnik, Trogir. Insulele - macar 1-2 de vizitat. Depinde ce cauti. Pentru noi Biograd a fost perfect - destul de aproape de principalele atractii, plaja OK - daca vrei cu nisip gasesti pe o insula din fata orasului. Gasesti si suc si ce vrei tu pe plaja. Gasesti si hidrobiciclete si barci si yahturi si cam tot ce vrei. Ce inseamna sa faci plaja bine? Biograd - un orasel micut, linistit - avea insa si distractii gen discoteci, cluburi daca te pasioneaza. Cert e ca de-abia astept sa ma reintorc acolo - probabil anul viitor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate