Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Rosemary's Baby (1968)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
poison_ivy03

poison_ivy03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.01.2010
A vazut cineva "Rosemary's Baby"?

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Da, cu ceva vreme in urma.
Il recomand - in caz ca intrebarea urmatoare era "Merita vazut?".

L.E. http://www.imdb.com/...522/plotsummary

Edited by pelikanu, 30 January 2010 - 08:20.


#3
poison_ivy03

poison_ivy03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.01.2010
Chiar mi-a placut desi este facut in stilul de atunci. Nu m-as uia la el daca as fi insarcinata. Oricum,planuiesc sa il mai revad, ptr ca e genul de film cu mai multe substraturi.

#4
bfn

bfn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.04.2008
Genial filmul, am citit si cartea dupa ce l-am vazut.

#5
poison_ivy03

poison_ivy03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.01.2010
Cum e filmul pe langa carte? Ce ti-a placut la acest fim, ti-a dat vreun sentiment anume?

#6
bfn

bfn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.04.2008
A trecut ceva vreme de cand am vazut filmul...
Am citit doar ultima parte din carte, in incercarea de a vedea daca am inteles bine filmul. In carte dezvolta mai bine sentimentele traite de ea si intr-adevar accepta copilul asa cum e din dragostea de mama.

#7
poison_ivy03

poison_ivy03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.01.2010
Da, am inteles inca din film ca il va accepta, ca instinctul matern va prima, mai ales prin cate a trecut sa il pastreze, durerea fizica indurata etcetera. Am desus ca pe Guy, sotul sau, nu il mai vrea, scuipandu-l cand acesta vrea sa o consoleze. M-a enervat sa vad conditia femeii de pe vremea aceea, trebuia sa ii ceara acordul lui Guy ca sa schimbe medicul ginecolog, desi avea dureri si el era impotriva si ea nu putea sa comentez. M-a enervat la culme personajul sotului.

#8
bfn

bfn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.04.2008
Cum sa il mai vrea pe Guy dupa ce i-a facut? :) "Copilul", daca pot sa ii zic asa, nu avea insa nici o vina... In ceea ce priveste conditia femeii... cate nu traiesc asa si azi, mai ales pe la noi?

#9
poison_ivy03

poison_ivy03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.01.2010
Chiar asa atata obedienta? Chiar si cand e vorba despre conditia unei sarcini...lucru la care barbatul nu are treaba oricum!
Ma enerva cat era de dulce si de docila, accepta orice...ma rog...ma intreb daca filmul are vreo legatura cu faptul ca sotia lui Polanski, Sharon Tate, a fost omorata fiind insracinata in 8 luni...
Din ce imi amintesc , nu il arata deloc pe copil,nu? Ca filmul poate fi si interpretat altfel: ei erau un cuib de oameni care il venerau pe Satana si l-au ales pe copilul lui Rosemary ca simbol, sa il slujeasca ,sa il initieze in cult etcetera si Guy a fost de acord sa le ofere "full custody"...fara a implica elemente supranaturale...in sensul ca acel copil chiar arata infiorator, ea violata de Satana( poate chiar era un vis si atat)...moartea lui Hutch si actorul care a orbit sa fie doar o simpla coincidenta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate