Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

filtru hepa

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
feelings4uradu

feelings4uradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 18.10.2009
ce inseamna filtru hepa la aspiratoare??  filtrul hepa trebuie schimbat dupa o perioada de timp?? as vrea sa cumpar un aspirator LG cu filtru hepa si nu mi-ar conveni daca ar trebui sa schimb filtrul odata la X luni si sa dau o gramada de bani pe filtru...

#2
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005
Eu am un Electrolux cu filtru hepa. A trebuit schimbat filtrul dupa 1 an si 3-4 luni.
A costat cam 1/4 din pretul aspiratorului. :mellow:

#3
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Filtrele HEPA, high efficiency particulate air, sunt extrem de eficiente in indepartarea impuritatilor foarte fine din aer si a alergenilor. Aceste particule microscopice, care pot patrunde in organismul nostru prin piele, pe cale digestiva sau prin inhalare, sunt de cele mai multe ori responsabile pentru declansarea crizelor de astm bronsic si a alergiilor respiratorii.
Tehnologia HEPA s-a dezvoltat in Statele Unite in timpul celui de-al doilea Razboi Mondial in incercarea de a stopa imprastierea particulelor radioactive eliberate de reactoarele nucleare.  Filtrele HEPA si-au gasit ulterior aplicabilitate in sterilizarea aerului din salile industriale, medicale sau militare.
Un filtru HEPA este alcatuit dintr-o perdea foarte deasa din fibre de sticla de dimensiuni diferite.  Cand aerul este impins cu putere prin aceasta plasa, cele mai multe particule solide raman imobilizate in obstacolele pe care le intalnesc.   Astfel sunt retinute un procent de pana la 99.97 din particulele de peste 0.3 microni.
Daca suferi de una din alergiile : rinitele alergice , conjunctivitele alergice , astmul bronsic ,  sinuzitele alergice , bronsitele alergice merita sa achizitionezi un astfel de filtru.

Filtrele Hepa trebuie schimbate dupa aproximativ 1 an +/- citeva luni , sunt destul de scumpe , pe unele este mentionat ca sunt lavabile - ceeace este o prostie pentru ca automat in contact cu apa isi schimba textura , nu mai trece aerul ,  motorul nu are racire si se arde .

#4
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Filtrele hepa sunt scumpe. Costă 1/4 din prețul aspiratorului. În cîțiva ani plătești aspiratorul încă o dată.

Nu recomand!

Este același sistem de marketing ca la imprimantele cu jet. S-a terminat cartușul, arunci aparatul cu totul.
Eu am aspirator cu filtru hepa, s-a uzat filtrul și deja mă gîndesc să cumpăr alt aspirator.

Părinții mei au aspirator cu sac clasic. Funcționează fără probleme de 10 ani. Saci se găsesc peste tot și sunt foarte ieftini. Dacă eu aș cumpăra filtre hepa pentru aspiratorul meu, în 10 ani, aș ajunge să plătesc aspiratorul de 3 ori. Nu merită.

Filtrul hepa teoretic absoarbe ceva mai bine decît un sac clasic, dar practic - să folosești  același filtru un an de zile după ce la prima utilizare deja s-a îmbîcsit cu praf și mizerie nu e deloc igienic. Mai bine cu sac, schimbi sacul și stai liniștit. Un sac costă 2 lei, un filtru hepa de 25 ori mai mult.

Edited by dobrotescunicol, 22 December 2013 - 23:36.


#5
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu am gasit filtru hepa pentru Electrolux (original  - si eu m-am mirat ca l-am gasit) cu vreo 18 ron la un Hipermarket. La service costa 70 ron. De atunci mai caut dar nu mai gasesc... am deja 2 plus cel din aspirator.

 Neohori, on 28 ianuarie 2010 - 21:33, said:

Filtrele Hepa trebuie schimbate dupa aproximativ 1 an +/- citeva luni , sunt destul de scumpe , pe unele este mentionat ca sunt lavabile - ceeace este o prostie pentru ca automat in contact cu apa isi schimba textura , nu mai trece aerul ,  motorul nu are racire si se arde .
Eu l-am spalat de cateva ori pana acum si nu am vazut nici o diferenta. Dupa spalare il usuc la temperatura aerului nu-l fortez, deci duraza vreo 2 zile functie de vreme pana se usuca.

#6
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007
eu am aspirator Philips Jewel FC9071 cu saci de hartie de unica folosinta
aspiratorul are filtru HEPA 13 lavabil care se poate spala pana la 4 ori, apoi se inlocuieste si costa cam 60 lei acest filtru
filtrele hepa 12 si 13 sunt cele mai potrivite pentru familiile care au copii deoarece aceste filtre ... filtreaza 99 % din impuritatile aerului care iese prin spatele aspiratorului deci .. stau fara grija .. chiar si daca copii sunt in aceeasi camera unde eu folosesc acest aspirator

filtrul HEPA 13 .. este lavabil .. si modul lui de curatare este specificat pe site-ul Philips:

"Curăţaţi filtrul Ultra Clean Air HEPA 13 lavabil la fiecare 6 luni. Puteţi curăţa filtrul Ultra Clean Air HEPA 13 lavabil de maxim 4 ori. Înlocuiţi filtrul după ce a fost curăţat de 4 ori.

Spălaţi suprafaţa cutată a filtrului HEPA 13 sub un robinet cu apă caldă cu presiune redusă.
-- Ţineţi filtrul cu suprafaţa cutată în sus astfel încât apa să curgă paralel cu cutele. Ţineţi filtrul într-un unghi din care apa să poată spăla murdăria dintre cute
-- Întoarceţi filtrul cu 180° şi lăsaţi apa să curgă peste cute în direcţie opusă
-- Continuaţi acest proces până ce filtrul este curat.

Notă: Nu curăţaţi niciodată filtrul lavabil cu o perie; Curăţarea nu readuce culoarea originală a filtrului, dar îi reface puterea de filtrare. "

in concluzie .. aspiratoarele cu filtru HEPA sunt si eficiente si puternice, si usor de intretinut
mie personal imi displace ca dupa fiecare curatenie sa stau sa curat aspiratorul sau sacul acestuia ... asa incat .. sacii de unica folosinta mi se par perfecti
o data la 6 luni curat filtru HEPA cu jetul de la dus .. si gata

Edited by zstefc, 15 June 2014 - 15:36.


#7
ci3

ci3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 25.07.2004
Interesanta informatia cu spalarea filtrului. Toti spun ca nu se poate spala. Am cautat pe site-ul Philips si am gasit linkul. Eu am cautat pentru Aspiratorul FC9170. Cred ca este pentru pastrat daca permit adminii:
http://www.p4c.phili...&scy=RO&slg=ENG

Edited by ci3, 28 December 2015 - 12:00.


#8
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Bun, dar filtru EPA, adica fara High, trebuie si el schimbat ?Faza e ca nu gasesc deloc de cumparat separat decit HEPA.

#9
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Aspiratoarele cu sac de hartie sunt cel mai usor si ieftin de utilizat. Aspiri, arunci sacul vechi si pui altul nou. Singura grija e sa nu umpli sacul la maxim pentru ca exista riscul sa se sparga. Deasemenea nu trebuie aspirat ce ramane in urma unor lucrari pe la zidarie, gauri cu bormasina, etc; astupa porii sacului si se sparge imediat. Eu folosesc saci generici, ieftini, fabricati in Ro. Daca aspiratorul este manipulat de o femeie... sigur trebuie sa-l verificati inainte si dupa ce da cu el... altfel praful il gasiti pe pereti si in motor.

Edited by 2003spirit, 24 October 2017 - 14:07.


#10
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,352
  • Înscris: 06.02.2008
Și eu am un Philips jewel. Trage de rupe de vreo cinci ani. Folosesc saci ieftini din hârtie. Filtrul hepa nu l-am schimbat, am uitat de el. Oricum e vreo 60 de lei, nicidecum un sfert din prețul aspiratorului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate