Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

virtual cd

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
johnmibb

johnmibb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.03.2005
Revin ,
dupa cum urmeaza: pe windows exista Daemon Tools....cd-virtual.
Asa cum stiti, cu iso-commander creezi imaginea cd-ului...de exemplu starcraft.iso
O montezi cu daemon tools si nu trebuie sa ai cd-ul in unitate pentru a juca.
Pe MAC exista vre-un program asemanator?
Pe windows ai nevoie de doua programe. Adica unul sa-ti creeze imaginea(iso commander sau oricare altul care face lucrul asta) si unul s-o foloseasca....fara a mai fi nevoit sa stai cu cd-ul in unitatea optica pentru a juca.

Pe mac os x s-ar putea ca principiul sa fie altul, dar rezultatul acelasi.

Ideea este ca pana  invarte asta cd-ul, jocul frameaza. E ceva normal, exact ca atunci cand privesti un film de pe cd sau dvd. Preferabil sa-l copiezi pe hard pentru a nu mai avea intreruperi.

Are mac-ul ceva care sa te ajute sa nu mai stai cu cd-ul in unitate?

PS: presupun ca solutii exista, dar nu le stiu eu. Si sa va spun sincer...dar sincer sincer ...nu le prea am cu engleza si asa am o lene in mine sa caut pe net de nu va imaginati.
PPS: nici nu-mi vine sa cred cat am putut sa scriu.


Hai ca glumeam cu ps si pps-urile astea. Chiar nu mai stiti de gluma?
Vreau un sfat bun de la voi pentru ca nu doresc sa instalez la programe si sa fac nu stiu cate probe, poate fac naiba ceva gresit si plezneste sistemul de operare de atata stress. La mine totul e posibil.... am busit windows-ul si linux-ul de nu stiu cate ori...din partea mea sigur raman si fara os x functionabil cat de curand.

Din experienta voastra ce ar trebui sa folosesc pentru a rezolva chestiunea asta?
(chestiunea noptii, nu a zilei)

Multam si o seara buna!

PS (acum pe bune,chiar daca nu e la subiect) : chiar ajunsese derizorie emisiunea asta(Chestiunea zilei) desi la inceput era innebunita toata Romania....deh...traiam si noi american dream. Cu toate cele, inclusiv snobismul de peste ocean.
S-avem pardon daca cineva se simte.

#2
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
sigur că există
caută bine acolo de unde iei jocul, mai sint niște fișiere care au litera k în paranteză
;)

#3
johnmibb

johnmibb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.03.2005

View Postdacuburebista, on 28th January 2010, 09:56, said:

sigur că există
caută bine acolo de unde iei jocul, mai sint niște fișiere care au litera k în paranteză
;)

Fratica n-am gasit nimic pe cd cu litera k in paranteza.
Am rezolvat-o insa dupa ce am citit postul tau, adica mi-ai dat ideea buna sa copiez fisierul "brood war archive" in directorul jocului si merge.
Desi nu ma asteptam sa mearga pentru ca nu gaseam logica. Dupa ce am vazut ca merge am inceput sa gandesc(cat de cat) si cred ca lucrurile stau in felul urmator:

Spre exemplu, daca bagi cd-ul in windows respectivul fisier il afiseaza: "installer" de tip "exe". Ii dai open si incepe sa instaleze.
Mac-ul il vede: "brood war archive" si tipul fisierului este "starcraft installer document". Instalerul este separat (pe site la blizzard pentru ca cd-ul este conceput in 1999 iar mac os x aparut mult mai tarziu).  Arhiva se instaleaza numai cu installerul respectiv.
Logic, cd-ul fiind conceput in 1999 are instalerul pentru windows inclus in  fisierul asta de 600 de mega, dar pentru mac os x nu-l are asa ca il iei separat.

In windows, ca sa joci fara cd  il faceam .iso cu iso-commander sau .nrg cu nero si il montam cu Daemon Tools.
De fapt .iso si .nrg sunt niste arhive.
Intr-adevar, eu arhivam tot continutul cd-ului, desi acum imi dau seama ca ar fi fost suficient sa arhivez doar installer.exe. Mai mult, nu trebuia sa arhivez tot installer.exe, pentru ca mie nu-mi trebuia si installerul propriu zis (cel care la mac os x este separat). Efectiv imi trebuia arhiva.  Dup-aia daemon toolsu' citea arhiva asta(care o salvam .iso sau.nrg)
Practic, executabilului ii trebuie sa vada ca ai cd-ul (probabil isi mai ia si ceva date de acolo cand ruleaza sau are vre-un cod pe care-l citeste si de care depinde sa ruleze,presupun ca e facut special pentru a cumpara jocul original)
Alta varianta fara cd era sa copiezi installer.exe in directorul unde ai instalat jocul si sa-l redenumesti starcraft.mpq....care este tot un fel de arhiva.

Dupa ce am vazut ca fisierul ala de 600 mega de pe cd  este citit de mac "brood war archive" mi-a picat fisa care-i baiu.
Adica efectiv trebuie sa copiezi arhiva in directorul jocului.
Nimic mai simplu :)

Vreau sa spun ca toate aceste deduceri le-am facut dupa ce l-am facut sa mearga, adica dupa ce am copiat  " broodwar archive" , adica dupa ce am cautat fisiere cu litera k in paranteza, adica dupa ce am citit postul tau :)
Indoctrinat de atata windows as fi cautat de nebun programe care sa faca cd-virtual(practic de facut arhive) si programe care sa citeasca acel cd-virtual(practic acea arhiva). Cand colo acea arhiva era pe cd si trebuia copiata.
Ce inseamna sa nu gandesti frate.
De-aia e bine sa "call a frend".
Merci!
Te-am pa!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate