Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Coasta de Azur

- - - - -
  • Please log in to reply
646 replies to this topic

#19
salceanu

salceanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.06.2009

View Postaljarreau, on 17th February 2010, 16:16, said:

1.Rezervarea am facut-o direct pe site-ul lor, iti faci cont si faci rezervarea cu cardul. Noi am folosit unul de debit, Visa Electron in lei, de la ING si n-a fost nicio problema. Am dat un avans de 300 de lire sterline si cind am ajuns la apartament am dat restul, mai exact 260 de euro. Avansul se face in lire pentru ca site-ul e britanic si plata se face direct in Anglia, dar restul de bani (aia cash) se da in euro ;) .

Daca te-ai hotarit la un apartament, poti sa incerci sa faci rezervarea pentru datele care iti convin fara sa fii logat, asa, de proba... si in ultima etapa iti arata acolo cit dai avansul si cit ai de plata cind ajungi. A, si apropo, la noi n-a fost nevoie sa lasam nicio garantie.

2.Pe site sint mai multe apartamente, nu e doar unul. E un fel de homelidays, doar ca e mai mic (acopera doar Coasta de Azur) si multe dintre apartamentele afisate acolo (daca nu chiar toate) apartin companiei care administreaza site-ul, companie de origine britanica.
Daca mai alte intrebari... just shoot ^_^
Buna .Si noi mergem anul asta in sept. la Nice.As vrea sa stiu cate zile ati stat cazati la pretul asta . Multumesc!

#20
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008

View Postsalceanu, on 18th February 2010, 17:26, said:

Buna .Si noi mergem anul asta in sept. la Nice.As vrea sa stiu cate zile ati stat cazati la pretul asta . Multumesc!

Eu am facut o introspectie si pentru o saptamana la inceputul lunii septembrie ar fi 1500 euro per apartament. Perioada 05-12.09.2010

#21
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006

View Postaljarreau, on 16th February 2010, 16:12, said:

Din punctul meu de vedere, Eze Village NU TREBUIE RATAT sub nicio forma.  :nonobad:

Intaresc si eu aceasta recomandare. Am stat acolo acum 3 ani, intimplator (nu auzisem pina atunci, de pe Coasta auzisem, ca tot omu, de St Tropez, Nisa, Cannes si Monaco - plus Antibes, dintr-o carte cu comisarul Maigret :D ), pentru ca am vazut un hotel interesant intr-un catalog Dertour, si cautam cazare linga Monaco. N-am regretat deloc! E un satuc medieval, pe un virf stincos, cu stradute si case pitoresti, si gradina exotica. E, cred, cel mai pitoresc loc de pe Coasta. Eu nici Monaco nu l-as rata. Are si o pestera (in Gradina Exotica).

Daca vreti sa faceti o aroganta, recomand Hotelul les Terasses d'Eze. Cautati poze, sa vedeti ce panorama de pe terasa. Au si o piscina din aia "fara margini", de se prelinge apa peste margine si se face una cu orizontul. E pe faleza, la niste sute de metri deasupra marii. Acces cu masina. In Eze, chiar in partea veche, medievala, sint si hoteluri unde mergi pe jos (bagajele ti le trage cu caruciorul un amploaiat).

#22
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postdfstana, on 4th February 2010, 23:02, said:

In aceasta perioada este carnavalul de la Nice. Nu putem face plaja dar e mai aproape decat Rio de Janeiro. A fost cineva?

Am fost de joi până duminică ( ceremonia de deschidere, bătălia florilor, corso iluminat și duminică la prânz).
A fost frumos.

Mai este timp ( pentru cine nu a fost încă ).
Ceremonia de închidere ( parcă în 28 feb. ) va fi interesantă. Va fi incendiată statuia regelui planetei albastre ( 15 m înălțime ) și apoi program de artificii susținut de  cel mai mare artist din domeniul acesta ( îmi scapă numele ).  

Clipuri:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0U6lRzOrb7w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.nicematin...al-de-nice-2010

Vremea a fost excelentă vineri ( soare toată ziua,  +12 grade ).  
M-am întâlnit și cu câțiva români veniți special pentru carnaval.

View Postajaccio, on 3rd February 2010, 12:58, said:

Noi am fost in iulie 2008.Am stat o saptamana la Nisa.Am gasit cazare la hotelul ETAP(sunt 3 la numar in Nisa) cel din fata aeroportului.Camera costa 56euro pe noapte in plin sezon.Conditiile au fost foarte decente.Cel mai greu e insa cu masina.Fiind in plin sezon nu am gasit parcare niciunde in oras.In rest am vizitat tot ce se poate vizita,inclusiv o tura prin munti pe celebrele sepentine din raliul Monte Carlo.

Pentru 4 euro în plus era mai fain la Ibis - Aeroport.
Are parcare proprie foarte mare ( parcă 7 euro pe zi ), stație de autobuz în spatele hotelului ( 50m ).
Biletul până în centru costă 1 Euro ( cu 9,10 și 23 ).
După ora 10 seara ( până la 1 noaptea ) vă puteți întorce cu Noctabus - N4, de lângă piața Masena.

Să nu uit, free wi-fi :thumbup: , care chiar are țeavă.
Față de alte hoteluri cu tarif de 14 euro pentru 24 ore, e parfum.

Edited by tomaso, 19 February 2010 - 00:41.


#23
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

View Postsalceanu, on 18th February 2010, 17:26, said:

Buna .Si noi mergem anul asta in sept. la Nice.As vrea sa stiu cate zile ati stat cazati la pretul asta . Multumesc!
Pretul platit de noi a fost pentru 7 nopti, iar apartamentul este cel din link-ul postat deja. Precizez ca am fost in martie, asadar in afara sezonului, iar impartit la opt persoane a iesit destul de moca :coolspeak: .


View Postabancor, on 18th February 2010, 23:29, said:

Intaresc si eu aceasta recomandare. Am stat acolo acum 3 ani, intimplator (nu auzisem pina atunci, de pe Coasta auzisem, ca tot omu, de St Tropez, Nisa, Cannes si Monaco - plus Antibes, dintr-o carte cu comisarul Maigret :D ), pentru ca am vazut un hotel interesant intr-un catalog Dertour, si cautam cazare linga Monaco. N-am regretat deloc! E un satuc medieval, pe un virf stincos, cu stradute si case pitoresti, si gradina exotica. E, cred, cel mai pitoresc loc de pe Coasta. Eu nici Monaco nu l-as rata. Are si o pestera (in Gradina Exotica).

Daca vreti sa faceti o aroganta, recomand Hotelul les Terasses d'Eze. Cautati poze, sa vedeti ce panorama de pe terasa. Au si o piscina din aia "fara margini", de se prelinge apa peste margine si se face una cu orizontul. E pe faleza, la niste sute de metri deasupra marii. Acces cu masina. In Eze, chiar in partea veche, medievala, sint si hoteluri unde mergi pe jos (bagajele ti le trage cu caruciorul un amploaiat).

Absolut superb Eze Village... nu stiu... daca stau sa ma gindesc e chiar nesimtit de frumos. Nu stiu cum alora nu le e rusine sa locuiasca acolo... Eu nu miine, acum, in secunda asta, m-as muta la Eze :rolleyes: Offf...

PS: Tu crezi ca Iri Columbeanu, Costelus Casuneanu, iEBA sau Lenuta Udrea au cont pe Sopftpedia? :lol: Ca arogante la hotelul ala cu 300 de euro/noapte (cea mai ieftina camera), numai astia ar putea face :roflmao:

#24
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Ala e pretul de receptie. Prin agentie il iei si la jumate. Dintr-un concediu de 12 zile, sacrifici 300 euro si stai 2 nopti acolo. Restu de 10 le stai la Ibis, cu 60. Nu e un capat de tara  ca diferenta (procentuala). Da e o aroganta, totusi.

Sau macar mergi la o masa.

#25
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
in fr aveti si posibilitatea de a gasi des cazare la raport pret/calitate f bun in rezidente . ex : in nice , la citea , la inceputul lui septembrie , pretul unui apartament pt 4 pers este pana in 80 euro/noapte . este o rezidenta , asa ca veti avea si bucatarie utilata . in schimb, curatenia se face o singura data pe saptamana iar gunoiul il arunci  singur . exista si parcare , undeva la 10 euro/zi sau 45/saptamana . iar un studio pt 2 pers e 61-65 euro . pt luna august mai adaugati 20 euro /noapte . eu am stat la nice fleurs cu 67 euro/noapte in iunie , 4 pers si chiar daca nota pe tripadvisor nu e stralucita - undeva la mijloc ,conditiile au fost mult mai bune decat ma asteptam ( comparativ cu hotel 'acanthe du temple ' din nimes - cotat al 2-lea pe tripadvisor , unde am dat mai mult pe o camera f mica si intunecoasa , cu prosoape 'obosite' la baie ) .

#26
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
eze este intradevar frumos!la 11 noaptea oferta la receptia hotelului Hotelul "les Terasses d'Eze" a fost 240 euro/noapte  apartament ,in luna iulie 2008,aveam nevoie de  cazare doar pt noaptea respectiva!normal ca am continuat drumul spre Nisa si am ales un hotel dupa distanta oferita de gps!s-a nimerit hotelul "le geneve" receptia in circiuma,negociere directa cu patroana care servea la bar 50 euro/noapte!cind am vazut camera m-a umflat risul!cred ca hotelul exista  fara mari modificari inca de pe timpul celor 3 muschetari!da` na,la trecut de 12 noaptea  nu-mi mai ardea de cautari !hotelul se gaseste chiar in centrul orasului vechi ,undeva vizavi de prefectura!

monte carlo vazut din eze   Attached File  P1020797.JPG   1.39MB   415 downloads


nisa  Attached File  P1020820.JPG   1.26MB   373 downloads     Attached File  P1020832.JPG   1.25MB   329 downloads


         Attached File  P1020838.JPG   1.16MB   262 downloads   Attached File  P1020845.JPG   1.29MB   252 downloads



         Attached File  P1020818.JPG   1.23MB   278 downloads    Attached File  P1020815.JPG   1.34MB   230 downloads


        Attached File  P1020856.JPG   1.18MB   259 downloads     Attached File  P1020871.JPG   1.29MB   211 downloads


       Attached File  P1020879.JPG   1.2MB   215 downloads

#27
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Prima poza nu e din Eze, nu se vede Monte Carlo din Eze. Cred ca e de pe una dintre Corniche, nitel inainte de intrarea in Monaco.

#28
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
da ,este facuta pe "route de la grande corniche" pe ruta menton-eze-nice

#29
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postdfstana, on 4th February 2010, 23:02, said:

In aceasta perioada este carnavalul de la Nice. A fost cineva?

Niște imagini de la carnaval Nice 2010 și din Eze.

Edited by tomaso, 21 February 2010 - 02:45.


#30
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008
Niște imagini de la carnaval Nice 2010 și din Eze.



Foarte frumos. multumim

#31
iuliafocsa

iuliafocsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.02.2010
As dori si eu sa stiu si eu ce cazari ieftine pot gasi pe Coata de Azur si pe ce site ati facut rezervarile.Daca a stat cineva la Menton as dori sa stiu si eu cam cat a platit.Ce traseuri ati facut si cam in ce ordine si alte sfaturi utile daca mai aveti.Va multumesc.

#32
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008

View Postiuliafocsa, on 21st February 2010, 18:54, said:

As dori si eu sa stiu si eu ce cazari ieftine pot gasi pe Coata de Azur si pe ce site ati facut rezervarile.Daca a stat cineva la Menton as dori sa stiu si eu cam cat a platit.Ce traseuri ati facut si cam in ce ordine si alte sfaturi utile daca mai aveti.Va multumesc.

Rasfoieste un pic acest topic si o sa gasesti cateva variante noi fata de deja clasicele booking.com, venere.com etc , in plus iti mai recomand locasun.co.uk sau odalys-vacances.com. Cat despre traseuri iti recomand ca dupa o documentare amanuntita sa iti lasi imaginatia ta sa isi aleaga traseele care ti se potrivesc pentru ca ma indoiesc ca o sa poti sa vizitezi toata costa de azur intr-un singur concediu, chiar de 14 zile :coolspeak: Sa ma contrazica cineva daca nu am dreptate.

#33
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Lasa niste zile si pentru chestii inspirate pe moment, la fata locului. Cine stie ce pliant de la receptia hotelului iti atrage atentia, si tu ai toate zilele planificate inca de acasa.

#34
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008

View Postangisz, on 28th January 2010, 14:48, said:

Noi am fost doua concedii in Grecia cu inchiriat vila de pe homelidays.com.Superb,fara probleme , conditii excelente ,poate chiar mai bine decat ne asteptam.In martie mergem la Paris , la fel , inchiriat apartament de pe acelasi site , nu cred ca vom avea probleme , eventual dau detalii la intoarcere.Eu sunt "pentru" acest sistem .


Daca poti sa dai detalii apropo de rezervare. Ce, cum, cat? Plata se face cu rezervarea sau la sosire?
Merci

#35
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005
Buna seara,aveti idee cam de un cost aproximativ pt 14 zile pt o familie cu 2 copii?fara mofturi deosebite...am gasit oferta la avion ,cazare acceptabila dar mai cautam si as vrea sa stiu ce preturi sunt (fiind totusi o zona f scumpa) nu de alta dar daca e f scump ne orientam spre alte tari calde....multumesc

#36
nena

nena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.01.2006
Am fost mai demult pe Coasta de Azur, in 2006. Am plecat cu masina din Bucuresti, destinatia finala a fost Antibes. Nu stiam nimic de acest orasel, dar acolo am gasit o cazare ieftina (a fost cam 60 de euro camera in luna august, deci in varf de sezon). Nu era cine stie ce, dar oricum ajungeam pe la miezul noptii la hotel, asa ca nu ne interesa decat sa ne bagam in pat. Plaja este OK (cea publica), nu e nisip dar sunt pietricele mici, iti cam trebuie rogojini. Din pacate noi am prins cateva zile de invazie a meduzelor, si nu prea am putut face baie. De acolo am facut zilnic excursii (mie mi-a placut foarte mult la Villefrance sur Mer) si neaparat merita sa vizitati parcul acvatic (are numere de dresaj cu delfini si cu balene ucigase - fenomenal!) desi intrarea este cam scumpa (parca era 30 de euro de persoana).
Un lucru foarte amuzant, pe care il tin minte - nu reuseam de niciun chip sa gasim seara, cand ne intoarceam la hotel, drumul corect. Pe vremea aceea nu aveam GPS, si mereu rataceam drumul. Erau foarte multe sensuri giratorii, si noi incercam sa ne gasim repere, dar ratam de fiecare data. Am observat insa ca nu eram singurii care faceau ture de mai multe ori in giratoriu, incercand sa gaseasca iesirea corecta :).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate