Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sunrise Le Jardin(ex Festival)

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ThommyG

ThommyG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.07.2009
Buna!
Am vazut ca s-a inchis topicul  "Totul despre Egipt" si m-am gandit sa deschid eu unul numai pentru acest hotel. Pe mine m-ar interesa cat mai multe detalii, stiri despre acest hotel deoarece as vrea sa-mi petrec o vacanta de 2 saptamani acolo.
Oricine a fost sau a auzit ceva despre hotel(de la surse credibile) e binevenit sa-si impartaseasca informatiile.
Toate amanuntele sunt bine venite.

#2
oviian

oviian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.01.2007

 ThommyG, on 27th January 2010, 17:47, said:

Buna!
Am vazut ca s-a inchis topicul  "Totul despre Egipt" si m-am gandit sa deschid eu unul numai pentru acest hotel. Pe mine m-ar interesa cat mai multe detalii, stiri despre acest hotel deoarece as vrea sa-mi petrec o vacanta de 2 saptamani acolo.
Oricine a fost sau a auzit ceva despre hotel(de la surse credibile) e binevenit sa-si impartaseasca informatiile.
Toate amanuntele sunt bine venite.
si eu caut info despre hotel si imprejurimi deoarece plec in iulie acolo

#3
sirdea3007

sirdea3007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.02.2007

 ThommyG, on 27th January 2010, 17:47, said:

Buna!
Am vazut ca s-a inchis topicul  "Totul despre Egipt" si m-am gandit sa deschid eu unul numai pentru acest hotel. Pe mine m-ar interesa cat mai multe detalii, stiri despre acest hotel deoarece as vrea sa-mi petrec o vacanta de 2 saptamani acolo.
Oricine a fost sau a auzit ceva despre hotel(de la surse credibile) e binevenit sa-si impartaseasca informatiile.
Toate amanuntele sunt bine venite.
Salut,

si eu am cautat info despre acest hotel dar nu prea am gasit decat pe ceva site-uri de afara. Noi pana la urma o sa mergem la acest hotel saptamana viitoare in 29.06. Daca nu o sa ne dea nimeni nici o informatie pana atunci o sa revin eu cu un review.

#4
sirdea3007

sirdea3007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.02.2007
Revin cu impresiilse promie la Sunrise Le Jardin:

Locatie: In nordul statiunii Hurghada la 15 km de centru si 20 Km de aeroport Intr-o zona unde nu sunt prea multe hoteluri. Asta nu este un dezavantaj si daca vrei sa mergi in Hurghada este Shuttle Bus de la hotel cu 2 euro dus-intors. Noi am fost de doua ori si e OK.
Clasificare: 4 stele in Egipt - fiind din lantul Sunrise e destul de OK, ghida zicand ca e unul din cele mai bune hoteluri de 4 stele. Eu pot compara cu Tunisia(5 stele) si Maroc(3 stele) si pot sa zic caq e la un nilev bun pentru 4 stele arabe.
Camere: Destul de spatioase, cu mobilier putin uzat(din 2008) dar nu deranjant, aer conditionat centralizat foarte bun si noi am beneficiat si de patut infant in camera(inca de la sosire ora 2 noaptea). Curatenia OK avand in vedere ca e facuta de persoane masculine. Mai trebuie sa-l ochiti pe baiatul de la curatenie pe hol sa va pun hartie igienica si sa duca gunoiul fiindca mai uita.
Masa: Noi am avut regim all inclusiv si put sa zic ca a fost bun spre foarte bun: vita, peste si pui la fiecare masa gatite cam in doua feluri fiecare. Multe legume proaspete si salate.Fructele au fost cam 5 feluri la fiecare masa: mar,grepf, portocala, pepene galben si curmale, uneori fiind si pepene rosu. Multe prajiturele. O sa detaliez putin fiecare masa:Mic dejun:salate,legume,braza de mai multe feluri,oua fierte si oua batute, multe painici, ceva carne gatita(carnaciori sau chiftelute etc), ceva legume gatie(dovlecei,vanata,cartofi etc),fructe,budinci,iaurturi,cereale,lapte,ceai,cafea,prajiturele.Pe langa acestea se gatea pe loc ochiuri sau papara si clatite. Sucul era natural, dar de la cutie.Erau putin mezeluri, dar oricum intr-o tara araba nu recomand mezelurile. Pranzul: cum am spus trei tipuri de carne gatita fiecare in cate doua feluri si garnitura orez,dovlecel,cartofi(la cuptor,prajiti,fierti intregi),legume gratinate, lasagna - cam 7-8 feluri de garnituri,fructe,prajituri,salate,legume. Se gatea pe loc: paste,spaghete,placinte sau shawarma. aceleasi sucuri + gama pespi la dozator, bere luxor la pahar, vin alb si rosu si alcool pentru cine e amator. Cina: cam aceeasi varietate ca la pranz doar ca se gatea pe loc si alte preparate: pui grill sau mici sau calamri pe gratar etc.
Se mai putea servi masa la restaurantul Splash langa piscina unde se prepara si pizza si la terasa unde se era mai mult mancare fast food intre 11:00 si 17:00. Mai sunt si doua restaurante a la cart pe care personal nu le-am testat(unul italian si unul pescaresc) - aveti dreptul fara extra plata la unul dintre ele cu rezervare in prealabil. Noi ne-am bucurat si de existenta scaunelelor de masa pentru copii. Este si un corner Kids unde fetitei noastre ii placea la nebunie sa-si serveasca desertul - aici gasiti si cate 3 feluri de mancare gatita pentru copii.
Bauturi: Bar in restaurant , bar in lobbyul hotelului, la terasa, la piscine(2), pe plaja - toate bauturile sunt locale dar sunt bune(am enumerat mai sus), beneficiati si d etot felu de cokteiluri.
Piscine: doua langa hotel si una pe plaja. Exista si o piscinuta pentru copii langa ceea de la hotel. Noi ne-am bucurat de ultima unde bebe s-a distrat de minune. Cea pentru copii era dotata si cu o caracatita cu 3 tobogane pentru copii pana la 6-7 ani zic eu.
Plaja: Destul de mare dar creata artificial cu nisip galben-rosiatic de desert pietros. Nisipul are o caracteristica ciudatica si este destu de batucit nu pufos. Eu sapam de ficare data nisipul in jurul sezlongului nostru pentru ca fetita sa poata sa construiasaca in si din nisip. Beneficiai de sezlonguri la umbrelute si de protectii pentru vant. Nu erau contracost nici la plaja nici la piscina. Sezlongurile erau putin uzate dar nu era deloc deranjant. Pentru prosoape primeai un tichet de persoana cu care puteai sa iei un prospo pe zi. La sfarsitul zilei cand predai prospoul primeai tichetul inapoi.
Apa: Nexistand o plaja naturala in apa se intra coborand 3 scari. Apa este foarter curata, foarte calda si foarte sarata. la intrare apa e foarte mica, cu nisip si ramane mica pe o portiune foarte lunga. Dupa aceast portiune apa mai creste si se poate si inota. Marea e linistita si in afara zonei marcate mai sunt si pietre si corali morti unde sunt pesti dar nu foarte colorati(ca si in larg). Noua marea ne-a placut foarte mult.
Legat de plaja si apa: Din ce am observat toate hotelurile din Hurghada si din nordul Hurghadei au acelasi tip deplaja si de intrare in apa, poate in sud este altfel.
Animatie: exista pe tot parcursul zilei si la piscina si la plaja: aerobic, belly dance, Aqua gym, show cu specific seara la amfiteatru. Contracost sporturi de apa.
Copii: pe langa ce am spus mai sus mai dispun de doua locuri de joaca(pe plaja si la kids club), kids club si minidisco.
Pesonalul destul de amabil.
Noi am da urmatoarele note: Hotel - 8,50 Agentie - 10 si zbor (Koral Blue) - 10.
Pentru noi(2 adulti si un infant de 1 an si 11 luni) a fost un concediu foarte reusit. Toti trei ne-am simtit foarte bine si ne pare rau ca s-a terminat.
Sper ca impresiile mele sa-i ajute pe cei ce aleg acest hotel relativ nou in lantul Sunrise.

Attached Files



#5
ThommyG

ThommyG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.07.2009
Mersi frumos pt impresii sirdea3007. In sfarsit cineva care a fost acolo, pt ca pe net sunt foarte putine pareri, in general de la englezi, germani, etc., care uneori nu sunt tocmai OK.
Pozele sunt superbe, hotelul mi se pare foarte bun, frumos.
Noi(viitoarea sotie :rolleyes:  si subsemnatul) vom merge in octombrie, dar inca n-am decis data(5 sau 12) si nici daca stam 1 sau 2 saptamani(depinde ce oferte gasim, daca intra si un last minute, ar fi foarte bine, dar cred ca sunt slabe sanse). Stim doar ca vrem la acest hotel si neaparat AI.
As avea si cateva intrebari, daca nu te superi. Ne-ar face alegerea mai usoara, din anumite puncte de vedere.
Tu ai fost, merita sa stam 2 saptamani, sau ajunge una singura? Noi vrem neaparat sa ajungem la piramide, deci o zi intreaga ar fi numai pt Cairo, iar eu as vrea si Luxor-ul, in rest plaja si relaxare.
Bani de buzunar in ce valuta se merita sa luam cu noi, dolar sau euro? Noi ne-am gandit la dolari, parca am citit ca e mai folosit.
Apa de la baie(dus) cum este? Am fost anul trecut in Grecia(Corfu) unde apa era foarte dura, si logodnica mea, avand pielea mai sensibila, a facut ceva alergie la apa de acolo, i-au aparut ceva punctulete rosii pe piele? Voi nu ati avut asemenea probleme?
Am citit pe tripadviser, ca e plin de rusi, si trebuie sa stai la coada ca sa apuci sa iei masa, sau ca dis-de-dimineata toate sezlongurile sunt ocupate de ei. E adevarat, sau are doar un sambure mic de adevar, si englezii au umflat toata treaba?
Deocamdata atat, dar presimt ca vor fi si altele.
Multumesc anticipat.

Edited by ThommyG, 21 July 2010 - 09:04.


#6
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Cat este pretul de persoana cu toate taxele incluse?

#7
dennis67

dennis67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 17.08.2007

 ThommyG, on 21st July 2010, 09:59, said:

Mersi frumos pt impresii sirdea3007. In sfarsit cineva care a fost acolo, pt ca pe net sunt foarte putine pareri, in general de la englezi, germani, etc., care uneori nu sunt tocmai OK.
Pozele sunt superbe, hotelul mi se pare foarte bun, frumos.
Noi(viitoarea sotie :rolleyes:  si subsemnatul) vom merge in octombrie, dar inca n-am decis data(5 sau 12) si nici daca stam 1 sau 2 saptamani(depinde ce oferte gasim, daca intra si un last minute, ar fi foarte bine, dar cred ca sunt slabe sanse). Stim doar ca vrem la acest hotel si neaparat AI.
As avea si cateva intrebari, daca nu te superi. Ne-ar face alegerea mai usoara, din anumite puncte de vedere.
Tu ai fost, merita sa stam 2 saptamani, sau ajunge una singura? Noi vrem neaparat sa ajungem la piramide, deci o zi intreaga ar fi numai pt Cairo, iar eu as vrea si Luxor-ul, in rest plaja si relaxare.
Bani de buzunar in ce valuta se merita sa luam cu noi, dolar sau euro? Noi ne-am gandit la dolari, parca am citit ca e mai folosit.
Apa de la baie(dus) cum este? Am fost anul trecut in Grecia(Corfu) unde apa era foarte dura, si logodnica mea, avand pielea mai sensibila, a facut ceva alergie la apa de acolo, i-au aparut ceva punctulete rosii pe piele? Voi nu ati avut asemenea probleme?
Am citit pe tripadviser, ca e plin de rusi, si trebuie sa stai la coada ca sa apuci sa iei masa, sau ca dis-de-dimineata toate sezlongurile sunt ocupate de ei. E adevarat, sau are doar un sambure mic de adevar, si englezii au umflat toata treaba?
Deocamdata atat, dar presimt ca vor fi si altele.
Multumesc anticipat.

1-Daca poti, ar fi bine sa stai 2 saptamani mai ales daca vrei sa faci excursiile de la Cairo si Luxor.Sunt obositoare si  a doua zi trebuie sa te refaci.Ar trebuii sa lasi minim o pauza de 2 zile intre ele.
2-La fel poti sa schimbi atat dolari cat si euro.Cumparaturile e mai bine sa le faci in lire .Eu anul acesta banii i-am schimbat direct de pe card cu automatul bancar.
3-Toate hotelurile sunt pline de rusi.De preferat e sa te scoli mai de dimineata ca sa ocupi un loc mai bun.

#8
ThommyG

ThommyG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.07.2009
Mersi dennis67. Ma gandeam eu ca e mai bine 2 saptamani, acuma sper sa prind o oferta buna.
@ryky-ce am gasit pana acum e 576/pers/7 zile cu toate taxele. 14 zile ar fi cam 719/pers + taxe, dar am auzit ca s-ar putea la last minute sa scada la ~700 cu toate taxele.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Doresc sa punctez si eu cateva aspecte legate de acest hotel in care am fost cazat in perioada  03.08.-17.08.2010.

-camera (2227) spatioasa,pat matrimonial cu saltea moale,televizor cu 40 de canale toate cu purici,telecomanda nefunctionala,AC impecabil,frigider functional dar foarte zgomotos,baie acceptabila,mizerie si murdarie multa in camera.Acest ultim aspect a caracterizat cele 14 zile.Lenjeria de pat NU S-A schimbat niciodata,NU S-A aspirat niciodata,prosoapele la baie s-au schimbat de patru ori.CIUBUCUL DE RIGOARE A FOST ACORDAT!!!!
-plaja cea mai mare deceptie pentru ca agentia (si am vazut mai apoi si la alte agentii) ca a avut grija sa ascunda faptul ca nu exista nisip in adevaratul sens al cuvantului,pentru ca plaja este pe stanca fiind acoperita de nisip tasat,asemanator cu nisipul de constructii de la noi,ala negru amestecat cu sort,atata doar ca aici culoarea era galbena.Intrarea in mare se face pe un culoar demarcat de niste tarusi legati intre ei cu franghii.Ca sa ajungeti la adancime de 1,60 m trebuie sa va deplasati pe o portiune de aprox 200 m pe culoarul de mai sus.ATENTIE .Va recomand calduros sa purtati incaltaminte de protectie,pentru ca fundul marii (pe culoar)este presarat cu bucati de coral mort,aschii de scoici,pietre cu muchii taietoare care va pot provoca destule neplaceri.
-mancarea foarte multe feluride mancare,comestibile foarte-foarte putine
       pestele fript (de doua ori a fost)  AMAR
       pui & rata                                  NEFRIPT,FIIND APROAPE CRUD.La pui fac o rectificare:a fost comestibil o singura data,adica bine pregatit
       fructe de mare                           EXCELENTE atunci cand au fost (si pentru cine le agreeaza)
       vita zilnic 60% comestibila,adica "mestecabila"
       La micul dejun aveai DOUA FELII de ceva mezel foarte dubios si foarte sarat pe care ti le taia un chelner plictisit si ofticat.Daca tineai farfuria mai primeai
  o felie.Cascavalul se livra in mod asemanator cu mezelul.Scriu mezel,pentru ca a fost UN SINGUR fel,si ala cam greu de digerat.
       Dejunul a fost identic cu cina la restaurantul principal.Noi am mancat la barul-bistro pentru vca aici erau cartofi prajiti (eu personal nu ii agreez dar n-am avut incotro)
       Fructe au fost in fiecare zi,cam asa:mere de vara (n-am mancat niciunul),pere (pentru mine necomestibile),portocale de vre-o cinci ori(excelente),curmale de doua ori,pepene rosu o data seara,struguri boabe o data seara (nu au fost grozavi),pepene verde feliat in fiecare dimineata si o data seara.Pe scurt eu am mancat cam asa:
         Mic dejun:trei zile omleta,o zi niste chifteluti cu sos de rosii,trei zile omleta,o zi chiftelute cu sos de rosii,trei zile omleta,o zi chiftelute cu sos de rosii,ultima zi am renuntat la micul dejun.Pe langa cele de mai sus am luat salata de rosii&castraveti (rosiile nu au fost in fiecare zi) si doua cani de lapte.Lapte din cutie.
         Dejun:13 zile cartofi prajiti.Fiecare a patra zi era un fel de hamburgher,in rest carnati.Carnatii erau facuti cred din rumegus.
         Cina:13 zile vita cu diferite garnituri ( orez o data,vinete marinate de doua ori,paste de treiori,in rest niste cartofi dubiosi).In serile cand au servit fructe de mare a fost un adevarta festin.
          Dulciuri:multe feluri,dar eu din principiu nu consum prajiturile alea colorate in albastru,verde,galben,etcPrea multe chimicale.La fel si "pudding" cel putin sase feluri.N-am incercat nici unul.Crema de zahar ars (sunt FAN CREMA DE ZAHAR ARS) am gustat-o o singura data.Si mi-a ajuns.In schimb a fost vre-o patru zile pe la inceput o budinca din paine EXTRAORDINARA!!!.Doar la pranz si doar la barul bistro.Dar cum fiecare minune tine trei zile,a disparut rapid din meniu.
          Dar pana sa ajungem sa ne infruptam din aceste bunataturi alese trebuia sa luam parte la cursa haotica numita goana dupa un loc la masa.Dupa ce ai gasit masa fuga-fuguta dupa tacamuri si vesela.Cand ai gasit furculita nu era lingura,cand era lingura si farfurie nu era furculita.Cutit n-am folosit,ca n-am avut la ce.Eventual sa-mi tai venele in direct si in reluare.Dar nu cred ca faceau fata cutitele la cati draci am avut in mine.
          Bauturi:berea la pahar acceptabila.Cea la sticla era in mod sistematic calda,asa ca am renuntat repede la ea.Pepsi,Seven Up,Mirinda au fost sucurile pe care le-am baut,cu preponderenta Seven Up.Din restul (cele din prafuri) NICIODATA.Cafeaua pentru mine (profan innascut) a fost buna,dar experta de langa mine stramba din nas tot mereu.Ginul,coniacul,votca toate cu gust necunoscut de mine.Whisky nu beau (sunt fan tuica) asa ca am trecut pe ouzo.Si azi cand scriu mai put inca a anis.
          Ni s-au furat de doua ori prosoapele de pe sezlong.Prima data le-am recuperat in acelasi fel.A doua oara am facut scandal.
          Piscina de pe malul marii are apa pana la brau si NU ARE BERE LA BAR.
          Piscina principala are apa de 1,60,are si bere si de toate.Are si apa puturoasa.
          Personalul:putin,ultaobosit,sictirit transpirat,murdar,cu pantofi scofalciti,camasi decolorate.Sincer mi-au inspirat mila.Mai rau ca la sclavi,aveau program de lucru de la 06.00 pana la 24.00.Nonstop!!!.Epuizant.La bancnotele de cinci lire pe care le-am dat bacsis s-au uitat ca la extraterestrii,nefiind obisnuiti cu asemenea gesturi de "mare nabab" :naughty: Asta mi-au spus-o ei,nu-i de la mine.
          MUSTE!MUSTE!MUSTE!Mii si milioane de muste mici si obraznice in meniul de plaja.Imune la toate spray-le si cremele.Singurul remediu a fost sa stai ud.Asta iti garanta intre 15 si 20 de minute de liniste aparenta.Dupa cateva zile de exasperare m-am dat si cu ouzo pe tot corpul.Vax!!!Dupa un timp au venit parca si mai multe.Ce repede se invata,domle'.Cu toate ca zilnic de doua ori dadeau cu ceva solutii,mustele nu ne-au parasit,fiind o companie zilnica la plaja,la piscina,la terase,la..... PESTE TOT.
           Programul de animatie (zilnic)a fost o gluma proasta.
           Am fost cu Kartago.Am ajuns pe trei august.Pe patru august trebuia sa ne intalnim la 15.45.Am stat 30 de minute sa apara cineva,pentru ca mi-ar fi placut sa vizitez Luxor.Data viitoare poate.Apropo de agentie.Nu stiu alte agentii cum fac,dar la Kartago platesti 14 zile si stai 13.Am ajuns pe 03.08 la ora 17.00 si am parasit hotelul pe data de 17.08 la ora 02.30 in noapte.
           Temperatura a fost in medie de 37 grade ziua.Dimineata si seara 32-33 grade.Primele patru zile am parte de mare calma,chiar forate calma si foarte-faorte calda.Apreciez cam la 34-36 grade apa marii.Pur si simplu am avut senzatia de fierbinte cand am intrat.Apoi s-a intetit vantul,apa s-a racit considerabil,apa devenind cu adevarat racoritoare.Vantul a batut tot timpul.Am facut plaja pe malul marii fara umbrela direct la soare pana pe la or 13.00 far probleme.  
           Si cireasa de pe tort:curentul se intrerupea de cel putin doua ori pe zi.Seara.Cand iti era lumea mai draga.Erai la masa.La toaleta.Sub dus.Nu conta.Intuneric.Nervi.Injuraturi.
           Sa mai continui?Tin sa precizez ca nu sunt mofturos.Accept multe.Inghit multe.Cu mancarea n-am probleme.Numa'sa nu fie supa de chimion.In rest ingurgitez orice si oricum.Sau m-am transformat intr-un carcotas fitos?Concluziile sa le trageti voi,dragi prieteni.Eu oricum stiu sigur o destinatie care nu va mai fi accesata.

ps.La intoarcere in avion parca eram reprezentantii unor asociatii iubitoare de cabaline.Adica aveam niste fete lungi.De cal.Oare de fericire sa fie?

#10
DeCeBAL-pejo

DeCeBAL-pejo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.06.2011
Am fost  la acest resort cu un grup de prieteni în iunie 2012 și am plătit 960 euro cu toate taxele pentru aproape 7 nopți.
   Am avut camera mare, aprox. 30 mp, cu vedere parțial la mare (5 euro, la recepționer) din care, peste balustrada balconului ajungeam pe terasa de deasupra restaurantului, cu o priveliște minunată.
   Curățenia se făcea zilnic, mobilierul era vechiuț, baia cu probleme la faianță, iar la TV nu erau programe românești (oricum nu ne interesa).
   Resortul, de 4 stele, este unul imens, cu o gradină mare și plină de flori, curmali, banani pitici și alei printre multe flori. Majoritatea turiștilor sunt ruși,dornici de petrecere, pe care îi puteai găsi dimineața pe la piscină sau pe plajă, rămași de seara.
   Mâncarea a fost foarte bună, variată și pentru toate gusturile, cu omlete și grătare făcute pe loc.
   Plaja este cu nisip dur, cu șezlonguri ponosite, rupte cu despărțitoare de răchită împletită pentru 2 șezlonguri și umbrelă. Aici cam lasă de dorit. De asemenea era un "șef" de plajă foarte agresiv și pornit pe bacșișuri (pentru șezlonguri). Plimbare cu cămila pe plajă-20eur.
   Pentru intrarea în mare sunt oligatorii încălțările de apă, deoarece intrarea este cu pietre și corali. Apa a fost extrem de caldă, dar temperatura exterioară era suportabilă datorită brizei.
   La saună sau fitnes nu am intrat deloc.
   Seara, pe terasa exterioară se servea narghilea, contra cost (5-10 dolari).
EXCURSII
1. Laguna și stațiunea EL GOUNA. Cu taxiul, 10 euro dus-întors, plimbare prin stațiune și sedință de fotografie. Este considerată VENEȚIA EGIPTULUI. A meritat vizita deoarece sunt priveliști frumoase în lagună, port, piața centrală, pe scurt, o experiență frumoasă.
2. Scufundare cu submarinul cu pereți de sticlă și scuba, 15 euro cu transport cu microbuz și pauză de scufundări lângă o insulă. am plătit separat 3 DVD-uri cu imagini din EGIPT, iar pe unul trebuia să fim filmați noi în timpul croazierei...TREBUIA, pentru că la înapoiere am constatat că pe filmări sunt alte persoane (o mică țeapă). Am fost luați de la hotel cu un microbuz, duși în port și îmbarcați pe un vas. Am ajuns în larg, lângă o insulă, unde era submarinul. Am dat o tură în jurul insulei, după care am fost lăsați să facem scuba până la venirea celeilalte bărci.
3. Cumpărături la un magazin „CLEOPATRA” (despre care am citit pe forum), cu prețuri afișate (nu trebiua să te mai tocmești), de bun simț și corecte, unde puteai plăti cu orice fel de monedă (nu am încercat RON) sau card.
4. Excursie, pentru care am plătit, fără negocieri 70 euro/pers, achiziționată de la reprezentantul agenției românești cu ghid vorbitor de română, la Valea Regilor (vizita la 3 morminte incluse în prețul biletului), traversarea NILULUI cu barca și vizită la o fabrică de papirusuri (prețuri mari), Templul unei regine (Hapseshut), și LUXOR. La LUXOR, fiind miezul zilei, căldura a fost insuportabilă (undeva la 43 grade C). Merită făcută deoarece sunt lucruri nemaivăzute și deosebite. Am plecat dimineață devreme, cu pachet de mâncare (cam subțire) din partea hotelului și ne-am întors pe la 20.00. Nelipsiții vânzători ambulanți sunt agasanți și uneori prea insistenți.
   În rest, plajă, bălăceală, programul artistic de seară din amfiteatru, totul a fost în regulă. Într-o altă seară am fost, cu programare prelabilă, la restaurantul cu specific chinezesc. O seară plăcută, în care am experimentat o diversitate de mâncăruri specifice foarte bune și gustoase (vinul 20 dolari/st. Nu era inclus).
  Partea neplăcută a sejurului a fost că am achiziționat sejurul de la o agenție de turism fără respect pentru clienți. Am plătit un sejur de 7 nopți, din care am petrecut 6 nopți și 3 ore din acea de-a 7-a, pentru că așa era programat zborul, fără a fi anunțați. Plecare OTOPENI 23.30 cu întârzierea de 1 oră, sosire în HURGADA, la hotel, aprox. 03.00, în cameră fără mâncare sau altceva ora 03.40.
   În urma reclamației făcute la agenție am primit un citat din contract prin care agenția era exonerată de orice obligație față de turist (de parcă am fi achiziționat sejurul de la piață). În condițiile în care aveam în grup un copil de 5 ani am fost sfgătuiți să dormim în holul hotelului până a doua zi la orele 14.00, urmând (nu se știe când și dacă) să n-i se returneze contravaloarea unei nopți de cazare. RUȘINICĂ, nu se face !!!
   Deci, per total a fost o experiență plăcută, o țară cu multe de oferit în ceea ce privește turismul.

Attached Files


Edited by DeCeBAL-pejo, 15 May 2014 - 17:38.


#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
DeCeBal-pejo

Agentia nu se numeste cumva Karthago?Pentru ca vad ca si-au facut un obicei din a FURA clientii.

ps.Ma bucur ca te-ai simtit bine in acest resort.Am si eu un comentariu,acid e adevarat,dar din 2010.Poate distanta de patru ani conteaza!!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate