Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Locuința finalizată - costuri finale

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#37
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
cat v-a costat masuratoarea topo finala , inainte de intabularea casutei?

#38
Nycu2009

Nycu2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.01.2010
Intradevar ,case frumoase , ati facut si mari....eu sint mic copil pe linga voi.
Si preturile pe care le vad eu aici , deja ma apucat durerea de cap. Cind aud de 120.000 de mii de euro, mama mia ,aveti bani mai fratilor.
Eu am inceput-o din 2009 la sfirsit de an si de abia parterul lam terminat, Anul asta as vrea sa fac si etajul , am mai strins niste bani, dar ma simt asa de obosit , dezamajit , credca abandonez , vind si poate iau macar un apartament cu 3 camere ...oricum ma mai gindesc...

#39
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008
120 mii e nimic, stai calm

eu am ajuns in jur de 450 eur/mp la final
inca n-am pus usile
iar pretul ala nu include teren, autorizatie, proiect si, de fapt, tot ce precede infiptului lopetii in pamant

View Postanonima1, on 27th March 2012, 06:52, said:

cat v-a costat masuratoarea topo finala , inainte de intabularea casutei?

cadastrul, te referi?

800 ron

#40
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008

View Postmikkailis, on 16th April 2012, 07:42, said:

cadastrul, te referi?

800 ron
da,ms

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmikkailis, on 16th April 2012, 08:42, said:

120 mii e nimic, stai calm

eu am ajuns in jur de 450 eur/mp la final
inca n-am pus usile
iar pretul ala nu include teren, autorizatie, proiect si, de fapt, tot ce precede infiptului lopetii in pamant

inteleg ca la final vei depasi 850 euro/mp construit? sau cam cat?

#42
valimo

valimo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 08.01.2006

View Postarigous, on 21st March 2011, 14:02, said:

Attachment PozecANON_560.jpgBuna ziua,

Casa in orasul Bragadiru - P+1E+M - 350mp construiti;
Caramida Porotherm 38cm, izolatie 5cm, invelitoare Lindab, tencuiala decorativa la exterior, mobila lemn masiv, parchet laminat, usi lemn, tamplarie exterioara din aluminiu,centrala in condensatie DE Dietrich 39KW, finisaje medii

La rosu: 50.000 Euro (40.000 materialele + 10.000 manopera)
La cheie: 180.000 Euro (aici includ tot: amenajare curte, foisor, gard)

In pretul de 180.000 Euro nu am inclus terenul, care a fost primit de la parinti.
Gaze, curent, canalizare, apa curenta au fost la strada la maxim 15m de limita proprietatii.
Constructia casei a inceput in 2006 (terminata la rosu), 2007 - terminata la gri, 2008 - terminat finisaje

Sanatate si sa auzim de bine,


     Multumim pentru raspunsuri la toti ,mai ales celor care au postat si foto ,asa iti poti face o imagine mult mai clara. Am vrut sa te intreb daca in costul total ai inclus si gardul ?

#43
asztalosrobert

asztalosrobert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.08.2007
Teren primit de la bunici - 2000 mp - 2009 - cu utilitati la poarta
Proiect si avize 1000E

Casa 330 mp  (P+M). Din care Garaj  30 mp. Pivnita aprox 30 mp ) . 2 terase mari una in fata alta in spatele casei  + doua terase la mansarda.
parter bucatarie+ birou+living+ sufragerie+ baie
mansarda : 2 bai, 3 camere, 1 dresing+ 2 balcoane
inceput constructie mai 2011
septembrie 2011 ridicat la rosu
Manopera la rosu 8000 E
Materiale:  35000 E caramida porotherm 38 cm, 20 cm si 12 cm la interior acelasi producator. Fier cat cuprinde, inclusiv grinda in pamant si deasupra, betoane holcim B200 (fundatie) , B250 (2 plansee), lemnarie, tigla tondach . La garaj caramida de Zalau zidita pe 38 cm.
Octombrie 2011 racordare apa 300 E
noiembrie 2011 racordare curent 400 E
decembrie 2011 Sistemul de jgheaburi si burlane 1000E
Termopane comandate in decembrie (asa am vrut pt preturi) 7000. In aceasta suma a intrat si usa de intrare care a fost vreo 1100 E. Termopane Veka o 5 camere, feronerie rotto,  sticla 4+6. Au fost 19 geamuri si 3 usi de balcon, doua usi mari (iesire din living si sufragerie) ,   o usa de garaj cu tot cu automatizare si o usa la centrala in acest pret.  plus  350 E usa si geam la pivnita.
ianuarie 2012 racordare + instalatie gaz 2000 E - fff scump zic eu - niste hoti astia de la eongaz aveam conducta in gard si mi-au cerut 350 E doar ca sa ma racordez la ei, plus taxa geo pt gaz 5 mil + proiect gaz 4 mil etc

Februarie 2012 instalatie sanitara 400 E manopera si 1500E materiale (3 suporti Wc incorporati, 1 suport bideu+ 1 dus incorporat+ taoate materialele pt apa calda rece si menajera)
martie 2012 instalatie electrica 900 E manopera si 2000 E materiale
Deci pana acum 60000E
mai 2012 tencuila si tavane rigips in curs de realizare manopera 2000E materiale o sa vedem revin cu preturi
As dori sa stiu daca poate sa-mi spuna cineva cam cat va costat izolarea exterioara cu polistiren de 10 si vopsire
Multumesc

Edited by asztalosrobert, 06 May 2012 - 00:36.


#44
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008

View Postmikkailis, on 16th April 2012, 08:42, said:

cadastrul, te referi?

800 ron
la pretul asta se adauga si cei 60 +60 inscriere in CF si 0,05 din impozit +60 lei?

#45
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,750
  • Înscris: 13.08.2008

View Postasztalosrobert, on 6th May 2012, 01:28, said:

Teren primit de la bunici - 2000 mp - 2009 - cu utilitati la poarta
Proiect si avize 1000E

Casa 330 mp  (P+M). Deci pana acum 60000E
mai 2012 tencuila si tavane rigips in curs de realizare manopera 2000E materiale o sa vedem revin cu preturi
As dori sa stiu daca poate sa-mi spuna cineva cam cat va costat izolarea exterioara cu polistiren de 10 si vopsire
Multumesc
60.000/ 330= 181 Euro/ mp construit - aproape la gri. Probabil ca la gri va ajunge circa 200 Euro/ mp construit.
Interesant.
In multe situatii, acesta e si pretul de impozitare.

#46
novigelu

novigelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 20.11.2010

View Postasztalosrobert, on 6th May 2012, 01:28, said:

Teren primit de la bunici - 2000 mp - 2009 - cu utilitati la poarta
Proiect si avize 1000E

Casa 330 mp  (P+M). Din care Garaj  30 mp. Pivnita aprox 30 mp ) . 2 terase mari una in fata alta in spatele casei  + doua terase la mansarda.
parter bucatarie+ birou+living+ sufragerie+ baie
mansarda : 2 bai, 3 camere, 1 dresing+ 2 balcoane
inceput constructie mai 2011
septembrie 2011 ridicat la rosu
Manopera la rosu 8000 E
Materiale:  35000 E caramida porotherm 38 cm, 20 cm si 12 cm la interior acelasi producator. Fier cat cuprinde, inclusiv grinda in pamant si deasupra, betoane holcim B200 (fundatie) , B250 (2 plansee), lemnarie, tigla tondach . La garaj caramida de Zalau zidita pe 38 cm.
Octombrie 2011 racordare apa 300 E
noiembrie 2011 racordare curent 400 E
decembrie 2011 Sistemul de jgheaburi si burlane 1000E
Termopane comandate in decembrie (asa am vrut pt preturi) 7000. In aceasta suma a intrat si usa de intrare care a fost vreo 1100 E. Termopane Veka o 5 camere, feronerie rotto,  sticla 4+6. Au fost 19 geamuri si 3 usi de balcon, doua usi mari (iesire din living si sufragerie) ,   o usa de garaj cu tot cu automatizare si o usa la centrala in acest pret.  plus  350 E usa si geam la pivnita.
ianuarie 2012 racordare + instalatie gaz 2000 E - fff scump zic eu - niste hoti astia de la eongaz aveam conducta in gard si mi-au cerut 350 E doar ca sa ma racordez la ei, plus taxa geo pt gaz 5 mil + proiect gaz 4 mil etc

Februarie 2012 instalatie sanitara 400 E manopera si 1500E materiale (3 suporti Wc incorporati, 1 suport bideu+ 1 dus incorporat+ taoate materialele pt apa calda rece si menajera)
martie 2012 instalatie electrica 900 E manopera si 2000 E materiale
Deci pana acum 60000E
mai 2012 tencuila si tavane rigips in curs de realizare manopera 2000E materiale o sa vedem revin cu preturi
As dori sa stiu daca poate sa-mi spuna cineva cam cat va costat izolarea exterioara cu polistiren de 10 si vopsire
Multumesc


Termosistem complet ,poiltiren de 10 + decorativa = 35 ron/m2!!!

#47
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Daca nu ma insel, la mine a fost cam 70/75 de lei/mp manopera+polistiern de 12+adeziv spuma+masa spaclu+decorativa+accesorii (coltare, profile lacrimar, dibluri)+alte materiale (amorsa).

#48
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005
Bun, va atasez si eu un deviz si o lista de cheltuieli la casa construita anul trecut (casa din BCA si mansarda de lemn, suprafata desf 168 mp).

In plus aveti atasate si ceva poze cu lucrarile realizate pana acum, cu micile erori de proiectare/construire.

Attached Files



#49
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Foarte dragut ce-ati facut acolo. S-o stapaniti sanatosi. Ia zi si mie, ce soi de conifere sunt alea din curte ca-mi plac maxim de tare si-as vrea si eu unu' macar la mine in curte. Mersi.

#50
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005

View PostInginerul_bv, on 22nd August 2012, 14:38, said:

Foarte dragut ce-ati facut acolo. S-o stapaniti sanatosi. Ia zi si mie, ce soi de conifere sunt alea din curte ca-mi plac maxim de tare si-as vrea si eu unu' macar la mine in curte. Mersi.


Multumesc... Dar de scara ce parere aveti,nu stiu daca mai tineti minte dar am avut anul trecut o discutie in contradictoriu in aceasta privinta ca e cum e.
In fine, despre braduti ce sa zic, ii am de vreo 3-4 ani (erau micuti de tot), i-am luat dintr-o pepiniera drept brazi argintii - nu sunt ei chiar argintii, mai am unul pe la poarta (nu e pozat) care  este chiar argintiu dar sunt simpatici si acestia. Daca ati sti cat i-am protejat de muncitori, orice aruncau prin curte nimerea EXACT in braduti sau ma rog, pe langa ei...

In deviz ar aparea undeva la vreo 47-48k euro, dar practic am cheltuit undeva la vreo 60k euro. Asta cu tot cu mobila si finisaje. Foarte mult m-au costat actele, am imprumutat intai 55k euro din banca, am pus 2 apt. ipoteci ca sa ma apuc de treaba si cand am fost aproape de finalizare am scos apt. de sub ipoteca si am pus casa noua ipoteca la banca si am facut o refinantare de 70k euro. Vreo 10k s-au dus pe ceva refinantari, cateva "tone" de benzina pe care le-am consumat anul trecut (locuiam la socri si faceam de 2-3 ori pe zi naveta la casa) si tot felul de maruntisuri pe care nu le mai tin minte...

Edited by johnnybegoode, 23 August 2012 - 13:08.


#51
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Sincer nu-mi aduc aminte discutia pe care spui c-am avut-o in contradictoriu legat de scara. Fii amabil si reimprospateaza-mi memoria. Ce-as putea spune despre scara...Important e sa va placa voua, familiei. Eu personal nu sunt adeptul gresiei pe treptele scarii interioare. Imi place mai mult lemnul, imi da senzatia de caldura si la propriu si la figurat. Am niste pitici conform carora scara din lemn nu mi se pare sigura si in timp da nastere scartaielilor si pocniturilor dar sunt fan inrait al scarilor de beton imbracate in lemn. Nici mie nu mi-a iesit chiar ceea ce-mi doream sa iasa, adica un finisaj al scarii la nivel de mobila dar sunt multumit de cum a iesit avand in vedere c-au lucrat 2 oameni diferiti si per total am iesit pe la 23-24 de milioane avand in vedere ca plecasem de la preturi de 70 de milioane, 50 de milioane. E nevoie de multa rabdare pentru o scara si din pacate sunt putini care o au.  :peacefingers:
O sa caut ceva pepiniere pe-aici intrucat imi doresc si eu un bradut argintiu in curte pe care sa-l impodobesc in preajma sarbatorilor.
Urata treaba cu bancile astea. Sa pierzi atatia bani doar pe refinantari....Cu banii aia iti mai puteai face un garaj la o adica, si unul mare inca. Bancile astea sunt niste camatari cu acte, nimic altceva. Ele au produs criza si tot ele au transferat mai departe criza in buzunarele noastre ale fraierilor, ele pastrandu-si profiturile aproape intacte....Cum spunea un bun prieten de-al meu, criza a venit din cauza femeilor de servici din america care si-au facut credit pentru piscina cu buletinul... :lol:

#52
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005

View PostInginerul_bv, on 24th August 2012, 07:37, said:

Cum spunea un bun prieten de-al meu, criza a venit din cauza femeilor de servici din america care si-au facut credit pentru piscina cu buletinul... :lol:

Cred ca este foarte adevarat cheasta asta...Cat despre cheltuielile cu actele astea sunt de 14000 lei. Plus 400 euro comision intretinere credit la banca..Frumos nu?

#53
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Minunat as putea spune. Traiasca sistemul bancar romanesc. Am mai multi prieteni care nu mai au ce pune pe masa din cauza ca odata cu criza li s-au redus drastic salariile iar rata a ramas aceeasi ba chiar a crescut datorita cursului leu/euro. Din pacate la noi nu exista legea insolventei persoanelor fizice. Prin tarile cu apa calda exista. Adicatelea daca tu persoana fizica, nu mai ai cum sa-ti platesti ratele la banca si demonstrezi cu facturi si chestii ca nu-ti ajung banii si de rata ca trebuie sa platesti intretinere si sa mai si mananci, nu stiu sigur daca se stinge datoria da' in mod sigur se amana pentru cand iti revii din punct de vedere financiar. La noi nu frate, poti sa fi pe patul de spital ca tot te suna aia de la banca sa te intrebe cand ai de gand sa platesti rata. Daca raspunzi ca le platesti cand ai bani, te trece la refuz de plata...
Romania !


Btw, aceeasi faianta am pus-o si eu intr-una dintre bai, doar ca n-am pus si nuanta mai inchisa. :thumbup: Evident ca acum ne pare rau. Am vazut o super baie facuta cu un soi de faianta ce imita travertinul......vis. :peacefingers:

Edited by Inginerul_bv, 24 August 2012 - 12:54.


#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostInginerul_bv, on 24th August 2012, 13:51, said:

...Am vazut o super baie facuta cu un soi de faianta ce imita travertinul......vis. :peacefingers:

cam asa?

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 24 August 2012 - 18:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate