Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Torino

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

 OvidiuNS, on 24th February 2011, 02:29, said:

Aș vrea să te întreb despre muzeul de stiințele naturii dacă ai vizitat și secțiunea de mineralogie (în prezentarea video nu apare) și de ce l-ai pus nebolduit.
:) Muzeul nu l-am bolduit in primul rind pentru ca trebuia sa fac o minima departajare intre obiective. In comparatie cu altele, nu e cine stie ce. E vorba si de gustul fiecaruia aici. Pe unii ii prinde mult un muzeu ca Egizio (cazul meu), pe altii unul ca Museo Olimpico. Museo scienze naturali e mult prea mare, alergi prin el de mori... si nu m-a atras nici continutul.  
Am vizitat sectiunea de mineralogie, interesanta, dar destul de mica. Daca nu uit, postez citeva poze cind ajung acasa.

 OvidiuNS, on 24th February 2011, 02:29, said:

Pe lângă ce a văzut aljarreau, eu aș mai adăuga Piazza San Carlo cu cele 2 bisericuțe (S.Carlo și S.Cristina), Piazza și Palazzo Carignano, Piazza Castello, bisericile San Domenico și San Lorenzo, Pinacoteca Albertina, Piazza del Palazzo di Citta, Piazza Savoia (lângă muzeul giulgiului), Mole Antonelliana cu totul (mai ales urcatul pe terasă), Piazza Vittorio Veneto, Monte dei Cappuccini, Galleria Civica di Arte Moderna e Contemporanea, Museo dell'Automobile Carlo Biscaretti di Ruffia, precum și 2 obiective în afara orașului: Palazzina di Caccia di Stupinigi și Sacra di San Michele.
Pentru mine, Galleria Sabauda e obiectivul nr.1 în Torino (mă știi) - vezi că e tot în Palazzo dell Accademia delle Scienze, ca și Museo Egizio. Și aș boldui și Palazzo Reale.
Cred ca am vazut multe din pietele de care spui... numai ca nu le mai tin minte. Am zis mai sus, m-a ajuns batrinetea, nu ma mai tine memoria :P . Cit priveste Sabauda, daca e numarul 1 pe lista ta, ai mare grija! Sa ajungi cit mai de dimineata, galeria e absolut imensa, fara exagerare. Cred ca ai nevoie de cel putin 5 ore ca sa vezi toate picturile in amanunt ;) .

 stlx, on 24th February 2011, 08:22, said:

Vă mulțumesc mult pentru informații, Aljarreau și OvidiuNS! Deocamdată mi-a cam ieșit din cap Torino deoarece am plănuit alte încă două excursii, dar în weekendul ăsta îl repun pe tapet.
Eu merg la Torino în primul rând pentru operele lui Guarino Guarini, arhitectul baroc despre care se spune că a fost continuatorul lui Borromini, genialul arhitect al Romei, pe linia inovației structurale și spațiale. Tipul ăsta de baroc îmi place și mă încântă, nu cel excesiv de ornamentat. Apoi, mă interesează palatele și castelele Casei de Savoia, care fac parte din patrimoniul Unesco- n-o să le pot vedea pe toate, o să aleg câteva și în funcție de ușurința cu care se ajunge la ele. Astea sunt obiectivele mele principale, în afară de ele, orice altceva interesant și, firește, cât mai mult, că îmi place și pot.
Am inteles, asadar arhitectura te intereseaza in primul rind :) . Ma si miram ca nu prea vorbesti de niciun obiectiv dintre cele vazute de mine :P .

 stlx, on 24th February 2011, 08:22, said:

Aljarreau, ce ți-a plăcut în Muzeul cinema-ului din Mole Antonelliana? Există vreo legătură între liftul panoramic și muzeu? Dat fiind că muzeul se întinde pe mai multe niveluri, dacă urci întâi cu liftul pe terasă, poți parcurge muzeul  - să zicem- de sus în jos?
E interesant muzeul, are si niste lucruri interactive, replici ale unor decoruri de film, plus citeva articole de imbracaminte purtate de actori celebri... de exemplu sutienul/bustiera actritei Marilyn Monroe :roflmao: .
Referitor la intrebarea cu liftul... exista legatura in sensul ca liftul urca prin interiorul muzeului. Dar se plateste separat. Accesul la terasa se face exclusiv cu liftul. De la casa de bilete sus, apoi de sus inapoi la casa de bilete. De la casa de bilete e o alta intrare in muzeu. Noi am fost mai intii la muzeu si la sfirsit cu liftul. Sper sa ma fi exprimat cit de cit coerent :D

Edited by aljarreau, 24 February 2011 - 18:34.


#38
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
N-aș fi crezut că-i așa de mare Galeria Sabauda, judecând după capodoperele ce-s enumerate, în ghidul meu, a fi acolo. E bine de știut. Eu mai vreau să ajung și la celalaltă galerie, a familiei Agnelli, asta chiar micuță, cred încă.
Dar muzeul Egizio cât ți-a luat? Că trebuie să fie mare, e cel mai mare muzeu exclusiv egiptean din afara orașului Cairo, am citit undeva.

#39
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

 OvidiuNS, on 24th February 2011, 02:29, said:

Aș vrea să te întreb despre muzeul de stiințele naturii dacă ai vizitat și secțiunea de mineralogie (în prezentarea video nu apare) și de ce l-ai pus nebolduit.
Revin cum am promis mai sus cu niste poze din sectiunea de mineralogie a muzeului.

Attached File  ZP1040623.jpg   48.67K   15 downloads Attached File  ZP1040625.jpg   37.67K   15 downloads Attached File  ZP1040626.jpg   48.65K   13 downloads Attached File  ZP1040629.jpg   50.86K   13 downloads

 stlx, on 24th February 2011, 18:46, said:

N-aș fi crezut că-i așa de mare Galeria Sabauda, judecând după capodoperele ce-s enumerate, în ghidul meu, a fi acolo. E bine de știut. Eu mai vreau să ajung și la celalaltă galerie, a familiei Agnelli, asta chiar micuță, cred încă.
Dar muzeul Egizio cât ți-a luat? Că trebuie să fie mare, e cel mai mare muzeu exclusiv egiptean din afara orașului Cairo, am citit undeva.
Este mare galeria, chiar este. Cit priveste Egizio... cred ca eu l-am facut in vreo 4 ore si jumatate, cam asa :P . Dar eu chiar sint obsedat de Egiptul antic, si-am stat de-am citit descrierile la aproape fiecare obiect :) . Cei care au fost cu mine l-au terminat in 2 ore jumatate, cam asa. Sint intr-adevar multe obiecte pentru ca, dupa cum spui si tu, este al doilea muzeu egiptean din lume dupa cel din Cairo.

#40
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 stlx, on 24th February 2011, 08:22, said:

... Eu merg la Torino în primul rând pentru operele lui Guarino Guarini, arhitectul baroc despre care se spune că a fost continuatorul lui Borromini, genialul arhitect al Romei, pe linia inovației structurale și spațiale. Tipul ăsta de baroc îmi place și mă încântă, nu cel excesiv de ornamentat. Apoi, mă interesează palatele și castelele Casei de Savoia ...

Salutare !

În ghid zice despre Guarini că e "responsabil" de Palazzo Carignani (care adăpostește Museo del Risorgimento), Palazzo dell'Accademia delle Scienze, biserica San Lorenzo și cupola domului (și capela giulgiului în interior). Prevăd că te duci pentru Guarini și o să vii înapoi la fel de încântată de lucrările lui Filippo Juvarra (basilica di Superga, Palazzo Madama, Palazzina di Caccia di Stupinigi, fațada bisericii Santa Cristina - în Piazza San Carlo), urmașul lui Guarini. Sper să-mi spui după ce te întorci dacă am intuit bine.

 aljarreau, on 24th February 2011, 18:32, said:

... Cit priveste Sabauda, daca e numarul 1 pe lista ta, ai mare grija! Sa ajungi cit mai de dimineata ...

După orele la care postez îți poți da seama cam cât de dimineață pot ajunge  :P ! Da' stai liniștit, mă descurc eu ...



 aljarreau, on 24th February 2011, 21:20, said:

Revin cum am promis mai sus cu niste poze din sectiunea de mineralogie a muzeului.

Ei, da domnule ! Să trăiești ! Sunt mort după așa ceva. La Florența și la Viena nu mă mai săturam. Din punctul meu de vedere, oricât de mică ar fi secțiunea de mineralogie, muzeul ăsta devine un obiectiv principal în Torino.

Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 25 February 2011 - 04:38.


#41
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 OvidiuNS, on 25th February 2011, 04:35, said:

În ghid zice despre Guarini că e "responsabil" de Palazzo Carignani (care adăpostește Museo del Risorgimento), Palazzo dell'Accademia delle Scienze, biserica San Lorenzo și cupola domului (și capela giulgiului în interior). Prevăd că te duci pentru Guarini și o să vii înapoi la fel de încântată de lucrările lui Filippo Juvarra (basilica di Superga, Palazzo Madama, Palazzina di Caccia di Stupinigi, fațada bisericii Santa Cristina - în Piazza San Carlo), urmașul lui Guarini. Sper să-mi spui după ce te întorci dacă am intuit bine.

Da, da, alea sunt! În primul rând palatul Carignano și interiorul capelei giulgiului, astea sunt pomenite în toate cărțile de istoria arhitecturii pe care le-am consultat. Și firește și Juvarra, stai liniștit că și și cărțile mele vorbesc despre el de fiecare dată când vorbesc despre Guarini. Ar mai fi și Grajdurile lui Juvarra de la Venaria Reale, dacă ajung acolo -  și probabil ajung, dacă-i vreme bună duminică.
Duminică la Venaria Reale și luni la Basilica di Superga, câte o jumătate de zi, e bine așa, Aljarreau?

Despre castelul de vânătoare de la Stupinigi nu am prea găsit informații în ghiduri și pe net, nu știu cum se ajunge acolo -deși e f. aproape de Torino - și nici orele de vizitare. Scrie ceva în ghidul tău, OvidiuNS?

#42
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

 OvidiuNS, on 25th February 2011, 04:35, said:

Ei, da domnule ! Să trăiești ! Sunt mort după așa ceva. La Florența și la Viena nu mă mai săturam. Din punctul meu de vedere, oricât de mică ar fi secțiunea de mineralogie, muzeul ăsta devine un obiectiv principal în Torino.
Cu placere. De obicei fac poze multe si de peste tot. Numai ca in ziua cu Museo Regionale di Scienze Naturali mai vizitasem inainte ceva (daca nu ma insel Mole Antonelliana) si era si un pic frigut iar bateriile mele au cedat. Asa ca fotografiile nu sint facute de mine, ci de un prieten (multam Ahile pentru acordul de publicare :D ) cu un point & shoot... mai am vreo 2-3, daca vrei, le public si pe acelea, doar ca-s blurate :confuzzled: .

 stlx, on 25th February 2011, 09:13, said:

Duminică la Venaria Reale și luni la Basilica di Superga, câte o jumătate de zi, e bine așa, Aljarreau?

Despre castelul de vânătoare de la Stupinigi nu am prea găsit informații în ghiduri și pe net, nu știu cum se ajunge acolo -deși e f. aproape de Torino - și nici orele de vizitare. Scrie ceva în ghidul tău, OvidiuNS?
La Venaria Reale nu-ti ajunge jumatate de zi, oricum ai lua-o :) Nu este in oras, ci la marginea lui, iar din centru vei face cam 45 de minute pina acolo. Apoi, domeniul Venaria Reale este de asemenea urias... un fel de Schönnbrunn, cu gradini si tot tacimul. Este impartit in mai multe muzee, parca asa tin minte. Asadar, sfatul meu este sa pui acest obiectiv singur intr-o zi pentru ca este obositor. Sau, eventual, sa pui dupa el, pe seara, ceva relaxant, un mic shopping etc.  :rolleyes:

Basilica di Superga este iarasi destul de departe de centru. Se ajunge fie cu un fel de tramvai-funicular, (care e de preferat pentru privelistile din timpul calatoriei, numai ca are un program aiurea si noi nu ne-am potrivit) fie cu un microbuz, care iarasi are un program ciudat. Dar, in comparatie cu Venaria Reale, merge facuta intr-o jumatate de zi.
Daca vrei, incerc sa gasesc printre planurile noastre mai multe info despre cum se ajunge la Superga. Sper sa mai gasesc documentul...  :P Poate este ceva in acel doc si despre Stupinigi...

#43
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 stlx, on 25th February 2011, 09:13, said:

... Despre castelul de vânătoare de la Stupinigi nu am prea găsit informații în ghiduri și pe net, nu știu cum se ajunge acolo -deși e f. aproape de Torino - și nici orele de vizitare. Scrie ceva în ghidul tău, OvidiuNS?

Scrie așa: 11km a sud-ovest. Estate 10-18 (biglietteria h 17.20; resto dell'anno 10-17 (biglietteria h 16.20). Chiuso: lu., 1 gen., 1 mag., 25 dic. 6,19eur. Tel. 011.35.81.220
Dar, așa cum am mai spus, ghidul e din 2003, așa încât informația trebuie verificată cumva.


 aljarreau, on 25th February 2011, 13:18, said:

... daca vrei, le public si pe acelea, doar ca-s blurate :confuzzled: ...

Dacă timpul îți permite, eu zic că merită să ne arăți orice e frumos ochiului (din Torino, evident).

Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 25 February 2011 - 13:48.


#44
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

 stlx, on 25th February 2011, 09:13, said:

 OvidiuNS, on 25th February 2011, 13:48, said:

Aveti PM amindoi :)

#45
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Cu drumul la Venaria Reale și Basilica di Superga mă descurc, nu-i nevoie să cauți info.
Știu că o să am probleme cu timpul, că n-o să-mi ajungă. Inițial trebuia să stau 2 weekenduri succesive, dar unul s-a metamorfozat într-altceva.
Ziceai de shopping seara...cât de seara? adică până pe la cât sunt deschise magazinele?
În orice caz, sîmbăta când ajung, Mole Antonelliana e deschis până la ora 23, o să vizitez atunci muzeul.

#46
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
stlx@
Magazinele, mai exact cele din centru, de pe Via Roma, Via Garibaldi si Via Po, inchid pe la 19.00-20.00. Noi am fost si intr-un mall intr-o simbata seara Le Gru ii spune, e deschis pina la 22.00. Duminica e insa inchis. A, si mai este 8Gallery, un centru comercial aflat exact linga Eataly. Dar si asta parca tot la 20.00 inchidea.
Si apropo, observ ca ajungi simbata in Torino... daca ai nevoie de apa plata pentru noaptea in camera, ceva de rontait, nimicuri dintr-astea... cumpara de simbata, pentru ca duminica e aproape tot inchis. La ei buticurile astea de pe la noi sint inexistente :confuzzled: .

OvidiuNS@ De la Muzeul de Stiinte Naturale:

Attached File  P1040624.JPG   42.62K   10 downloads Attached File  P1040628.JPG   38.99K   15 downloads Attached File  P1040630.JPG   40.7K   15 downloads Attached File  P1040632.JPG   46K   30 downloads

Attached File  P1040596.JPG   74.46K   24 downloads Attached File  P1040602.JPG   43.28K   16 downloads Attached File  P1040612.JPG   47.77K   14 downloads

#47
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Merçi pentru poze ! Aia cu aurul (chiar așa neclară) e edificatoare. Când voi ajunge în Torino nu voi rata muzeul de științe naturale !

Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 27 February 2011 - 03:38.


#48
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 aljarreau, on 26th February 2011, 18:10, said:

Si apropo, observ ca ajungi simbata in Torino... daca ai nevoie de apa plata pentru noaptea in camera, ceva de rontait, nimicuri dintr-astea... cumpara de simbata, pentru ca duminica e aproape tot inchis. La ei buticurile astea de pe la noi sint inexistente :confuzzled: .
Apă plată pt. noaptea în cameră? cred că glumești. Noaptea se doarme, nu se bea apă plată. Mai ales dacă seara bei un pahar de vin sau de bere. Am ochit un supermarket pe lângă Mole Antonelliana și mă gândesc să mă aprovizionez sâmbătă seara cu ceva delicatesuri de acolo, sper să găsesc și Barolo, în Roma era, dar n-am luat.

Mi-am rezervat aseară cameră de hotel, din păcate am neglijat s-o fac mai devreme și am pierdut hotelul ăla pe care-l alesesem inițial, amplasat mai lângă Mole A. și Palatul Carignano. Acuma o să stau într-altul situat între Porta Nuova și parcul Valentino, aproape de stația lui 18 cu care se pare că o să umblu mai mereu. A, am rezolvat-o și cu Stupinigi, se merge cu 18 până la stația Uniunea Sovietică și de acolo se ia 41 până la capăt, adică la Palazzina di Caccia di Stupinigi. Dacă o să fie timp.

Apropo de Uniunea Sovietică, asta e o arteră principală din Torino, cum de s-a chemat și se cheamă așa? Mirare. Am remarcat și că în mai toate orașele, artere, bulevarde sau piețe importante poartă numele altor orașe din Italia sau chiar din alte țări și asta mi-a plăcut. Păi, la noi, cele mai dosnice și mai insalubre străzi sunt botezate cu numele altor orașe, asta dacă între timp nu li s-a și schimbat numele, că nu mai era loc nici acolo pt. ele.

Edited by stlx, 27 February 2011 - 09:19.


#49
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Salut,
am nevoie de ajutor. Cum ajung de la aeroportul Cuneo la Asti, vad ca sunt cam 70 km? Este vreun autobuz pana la gara de la vreo 6-7 km si de acolo sa gasesc tren spre Asti? Alta solutie nu prea vad.
Multumesc anticipat.

#50
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

 denky, on 29th March 2011, 14:49, said:

Salut,
am nevoie de ajutor. Cum ajung de la aeroportul Cuneo la Asti, vad ca sunt cam 70 km? Este vreun autobuz pana la gara de la vreo 6-7 km si de acolo sa gasesc tren spre Asti? Alta solutie nu prea vad.
Multumesc anticipat.
Din ce am gasit pe net... poti merge cu un autobuz de la aeroportul din Cuneo pina la gara din Fossano, iar de la Fossano cu trenul pina la Asti.
AICI si AICI ai ceva detalii privind autobuzul catre Fossano, pretul unui bilet e de 7 euro.
Despre calatoria cu trenul Fossano - Asti gasesti info AICI. Tot 7 euro e biletul. Cu autobuzul ma gindesc ca o sa faci cam 15-20 de minute, iar cu trenul 1h si 30 de minute. Acum ramine sa vezi cit de mult te potrivesti ca program, intre sosirea avionului si autobuz si intre autobuz si tren. Bafta! ;)

#51
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 aljarreau, on 30th March 2011, 14:06, said:

Din ce am gasit pe net... poti merge cu un autobuz de la aeroportul din Cuneo pina la gara din Fossano, iar de la Fossano cu trenul pina la Asti.
AICI si AICI ai ceva detalii privind autobuzul catre Fossano, pretul unui bilet e de 7 euro.
Despre calatoria cu trenul Fossano - Asti gasesti info AICI. Tot 7 euro e biletul. Cu autobuzul ma gindesc ca o sa faci cam 15-20 de minute, iar cu trenul 1h si 30 de minute. Acum ramine sa vezi cit de mult te potrivesti ca program, intre sosirea avionului si autobuz si intre autobuz si tren. Bafta! ;)

Multumesc mult pt raspuns. Pana la urma e prea complicat, voi conduce 2 zile si asta e.

#52
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Voi ajunge la Torino in iunie, cateva zile (2-4).
Plec din Bucuresti, cu avionul.

Am gasit:
  • un low-cost W.zzA.. care merge la Cuneo, sambata si martea (nu sunt zilele care-mi trebuie, dar durata de zbor este 2h si ceva), orar ok;
  • Alitalia, 1 escala, prin Roma, 4-5 h si ajunge noaptea tarziu;
  • prin Milano, zbor direct 2h si ceva, nu e low cost, orar ok si din Malpensa autobuz la Torino.
Nu conteza neaparat pretul, ci durata calatoriei si siguranta.
Ce ma sfatuiti?

Edited by April26, 17 May 2011 - 22:05.


#53
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
April26@

Am facut drumul Torino - Milano cu trenul, nu-i cel mai comod. Iar cu autobuzul cu atit mai putin cred. Intre Malpensa si Torino sint 136 de kilometri, iar intre Cuneo si Torino 76 de kilometri. Asadar singura diferenta ar fi cit de mult stai in autobuz/autocar. Dar, in cazul in care alegi varianta Cuneo, fiind vorba de un low-cost, bineinteles ca trebuie sa-ti asumi riscul unor pozibile intirzieri sau chiar anulari de curse. Inainte de a alege, arunca o intrebare si pe topicul dedicat Wizz Air si vezi daca au fost probleme in ultimul timp.

Cit priveste varianta 2, cam iese din calcul din punctul meu de vedere. Ai escala, deci risc de piedut bagaj, ajungi noaptea, esti la mina taximetristilor, iar a doua zi esti frint de oboseala. Dar asta este doar opinia mea :) , fiecare isi cunoaste cel mai bine limitele si preferintele de calatorie. Bafta si distractie placuta la Torino indiferent de modul in care ajungi acolo ;) .

#54
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
aljarreau, multumesc!

1. Am citit pe topicul wizz si nu este prea incurajator
2. Cu escala, ai dreptate, e greu.
3. Cu autobuzul Malpensa - Torino as merge direct.
4. Cu trenul, cred ca ar trebui intai autobuz aeroport -gara si-mi amintesc ca aeroportul era departe de Milano. Apoi tren.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate