Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Torino

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
iulia46

iulia46

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.03.2010

View Postaljarreau, on 5th March 2010, 18:05, said:

Sint trenuri destule... din pacate nu sint direct Torino - Monaco. Practic se schimba trenul la granita cu Franta. O sa ai tren Torino - Ventimiglia si Ventimiglia - Monaco. Din ce am vazut pe www.trenitalia.com in total, pe cele doua segmente, se face in jur la 4-5 ore. Nu stiu insa si pretul. Bafta! ;)
multumesc pentru informatii!!

#20
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
Cine are cunostinta si poate sa imi raspunda, il rog sa o faca:

1. Exista autobuze, tramvaie de noapte in Torino? Si ce program au?  :huh: Ca eu n-am reusit sa ma lamuresc...

2. E vreun outlet prin apropierea orasului? Asta in cazul in care imi vor mai ramine ceva sfanti prin buzunare la sfirsitul concediului :D . Am vazut pe net ca e un mall, dar nu cred ca mai prind ceva reduceri pe acolo. Multumesc anticipat  :worthy: .

#21
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,785
  • Înscris: 25.10.2004

View Postaljarreau, on 18th March 2010, 14:07, said:

Cine are cunostinta si poate sa imi raspunda, il rog sa o faca:

1. Exista autobuze, tramvaie de noapte in Torino? Si ce program au?  :huh: Ca eu n-am reusit sa ma lamuresc...

2. E vreun outlet prin apropierea orasului? Asta in cazul in care imi vor mai ramine ceva sfanti prin buzunare la sfirsitul concediului :D . Am vazut pe net ca e un mall, dar nu cred ca mai prind ceva reduceri pe acolo. Multumesc anticipat  :worthy: .
ti-am raspuns, sper ca ti-a ajuns , daca nu, da-mi mess

#22
Iuliux

Iuliux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 13.03.2005

View Postcatalinn, on 18th March 2010, 23:16, said:

ti-am raspuns, sper ca ti-a ajuns , daca nu, da-mi mess
Te rog scrie raspunsul aici. Sunt si eu interesat si poate mai sunt si altii.

#23
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,785
  • Înscris: 25.10.2004

View PostIuliux, on 23rd March 2010, 14:40, said:

Te rog scrie raspunsul aici. Sunt si eu interesat si poate mai sunt si altii.
1) transport in comun intre ora 24 si 4.30 nu exista in cursul saptamanii, doar sambata noaptea (daca ai baut ceva si nu vrei sa mai conduci)
2) exista mici magazine gen outlet dar nu gasesti mare lucru, cel mai mare e asta:
Mondovicino Outlet Village - Piazza Giovanni Jemina, 2 12084 - Mondovi (CN) Tel. 0174 - 553035 Fax 0174 - 564064,
din Autostrada A6 Torino ? Savona (uscita Mondovi)

Edited by catalinn, 24 March 2010 - 19:54.


#24
bturcanu

bturcanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 09.10.2003
Plec pe 1 mai la torino si ma intorc pe 4 mai. Problema la care ma gandesc acum este daca am cu ce sa ajung de la Torino la aeroportul Cuneo pentru a prinde avionul care decoleaza avionul : 7:50 dimineata. Ceva indicatii? multumesc.

#25
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Nu i chiar despre Torino,dar pe aproape:) Cum ajung de la Aeroportul din Cuneo in Cuneo? Nu s nici 20 km distanta,dar se pare ca nu exista transport direct, ci doar Aeroport Cuneo- Gara Fossano si Aeroport Cuneo- Torino

#26
Sunlounger

Sunlounger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 20.11.2008

View PostFireSky, on 8th June 2010, 14:31, said:

Nu i chiar despre Torino,dar pe aproape:) Cum ajung de la Aeroportul din Cuneo in Cuneo? Nu s nici 20 km distanta,dar se pare ca nu exista transport direct, ci doar Aeroport Cuneo- Gara Fossano si Aeroport Cuneo- Torino

Exact aceeasi intrebare o am si eu. Cum se poate ajunge din Cuneo la aeroportul din Cuneo pentru un zbor de Wizz ce pleaca la 9?

Multumiri.

Edited by Sunlounger, 09 June 2010 - 19:52.


#27
AppleG5

AppleG5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 21.04.2008
voi fi in trecere prin torino, cu masina, prin august. cum si unde ar fi indicat sa parchez si cam cat costa? pentru cateva ore cat vizitez pe fuga orasul.

Multumesc.

#28
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005

View PostSunlounger, on 9th June 2010, 20:51, said:

Exact aceeasi intrebare o am si eu. Cum se poate ajunge din Cuneo la aeroportul din Cuneo pentru un zbor de Wizz ce pleaca la 9?

Multumiri.

Ieri m am intors cu avionul din Cuneo....

Cand am aterizat in Cuneo, nu am gasit autobuzul catre Fossano si am facut autostopul pana in Cuneo:)

Deh,tineretea asta:)

Dupa ce am ajuns in Cuneo,am luat un tren la 10.12 pentru Ventimiglia,acolo am schimbat pentru Monaco si ulterior pentru Nisa...Costul a fost 12.4 Euro.

La intoarcere am venit din Nisa pana in Monaco-1 Euro cu TAM 100 iar din Monaco am luat tren catre Ventimiglia 3.5 Euro, apoi Ventimiglia Cuneo 5.8 Euro.
Din Cuneo e cam greu sa ajungi la aeroport,noi am ajuns in Fossano si acolo am luat un mini van d'asta ptr. aeroport...7 euro/pers ptr. 10 km,o avere :( Partea proasta e ca nu vine decat daca l suni. Are statia in fata garii din Fossano

Nu stiam drumul , ca aveam curaj sa mergem pe jos 10 km :) :)

Edited by FireSky, 15 July 2010 - 12:50.


#29
Madrilena

Madrilena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.10.2010
Cum este de revelion in Torino?
Ms!

#30
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Plec luna viitoare la Torino. Aș avea nevoie de câteva informații, să-mi pot organiza cât mai bine cele 3 zile pe care le voi petrece acolo astfel încât să văd cât mai multe din ceea ce mă interesează.

1. Sosesc cu Wizz Air la Cuneo și am văzut pe site-ul aeroportului că am un aerobus care mă duce în Torino Lingotto. Întrebări: e o autogară acolo unde mă lasă? cât e de acolo până la stația bus 18 cu care ajung în centru? cu ce alte linii ajung in centru (1, 35)? și unde anume ajung în centru, la Porta Nuova? acolo să cobor, dat fiind că eu voi sta probabil la un hotel de pe Via Maria Vittoria?

2. Tot despre Lingotto. Vreau să vizitez duminică Pinacoteca Giovanni e Marella Agnelli și am înțeles că e în clădirea aia interesantă, ca o farfurie zburătoare. Venind din centru (încă nu stiu unde e stația din care plec, la Porta Nuova?) cu bus 18, cobor la stația Biglieri, de acolo e simplu de ajuns? sunt indicatoare spre intrarea în clădire? ca n-aș vrea să bâjbâi, deși e drept că voi face o tură prin jur ca să prind un unghi bun de fotografiat.  Apoi, știu că tot în apropiere (puțin înapoi spre centru) e și Eataly, merită să-mi petrec seara acolo? aș vrea să gust câteva vinuri bune (măcar un pahar de Barolo) și poate să mănânc ceva specific local, dacă-s prețuri rezonabile. Sau e mai bine să fac lucrurile astea în centru, e mai ieftin cumva?

3. Pt ca să-mi fac o părere/idee despre  fabrica Fiat, m-am gândit să fac o călătorie cu bus 18 până la capăt și înapoi, stat pe partea dreaptă a mașinii la dus, pe stânga la întors, merită?

4. Cum fac același lucru pentru satul olimpic, stadion și ce mai e de vazut de la olimpiadă? autobuz nr? luat de unde și până unde, eventual oprire unde, dacă e necesar?

5. Dacă mi-ar rămâne timp cred că mi-ar plăcea să vizitez și un cartier rezidențial (cartier de blocuri sau de vile), preferabil din bus sau cu metroul o oprire undeva. Sugestii cu plecare și revenire în centru?

6. Se poate intra sau nu în Cappella della Sacra Sindone de la Dom? nu mă interesează giulgiul.

Deocamdată atât, mulțumesc pentru răspunsuri.

#31
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
stlx@ Daca nu e graba mare, o sa incerc sa te ajut cu raspunsuri... Am fost anul trecut la Torino, dar ca sa fiu mai exact trebe sa intreb. De, memoria ii mai lasa pe batrini :D

#32
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Nu-i grabă mare, plec doar luna viitoare și nici nu la început.
Și mie-mi pare rău că nu mi-am scris memoriile de pe unde am fost, uit o mulțime de amănunte.

#33
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

View Poststlx, on 6th February 2011, 12:38, said:

Plec luna viitoare la Torino. Aș avea nevoie de câteva informații, să-mi pot organiza cât mai bine cele 3 zile pe care le voi petrece acolo astfel încât să văd cât mai multe din ceea ce mă interesează.

1. Sosesc cu Wizz Air la Cuneo și am văzut pe site-ul aeroportului că am un aerobus care mă duce în Torino Lingotto. Întrebări: e o autogară acolo unde mă lasă? cât e de acolo până la stația bus 18 cu care ajung în centru? cu ce alte linii ajung in centru (1, 35)? și unde anume ajung în centru, la Porta Nuova? acolo să cobor, dat fiind că eu voi sta probabil la un hotel de pe Via Maria Vittoria?

2. Tot despre Lingotto. Vreau să vizitez duminică Pinacoteca Giovanni e Marella Agnelli și am înțeles că e în clădirea aia interesantă, ca o farfurie zburătoare. Venind din centru (încă nu stiu unde e stația din care plec, la Porta Nuova?) cu bus 18, cobor la stația Biglieri, de acolo e simplu de ajuns? sunt indicatoare spre intrarea în clădire? ca n-aș vrea să bâjbâi, deși e drept că voi face o tură prin jur ca să prind un unghi bun de fotografiat.  Apoi, știu că tot în apropiere (puțin înapoi spre centru) e și Eataly, merită să-mi petrec seara acolo? aș vrea să gust câteva vinuri bune (măcar un pahar de Barolo) și poate să mănânc ceva specific local, dacă-s prețuri rezonabile. Sau e mai bine să fac lucrurile astea în centru, e mai ieftin cumva?

3. Pt ca să-mi fac o părere/idee despre  fabrica Fiat, m-am gândit să fac o călătorie cu bus 18 până la capăt și înapoi, stat pe partea dreaptă a mașinii la dus, pe stânga la întors, merită?

4. Cum fac același lucru pentru satul olimpic, stadion și ce mai e de vazut de la olimpiadă? autobuz nr? luat de unde și până unde, eventual oprire unde, dacă e necesar?

5. Dacă mi-ar rămâne timp cred că mi-ar plăcea să vizitez și un cartier rezidențial (cartier de blocuri sau de vile), preferabil din bus sau cu metroul o oprire undeva. Sugestii cu plecare și revenire în centru?

6. Se poate intra sau nu în Cappella della Sacra Sindone de la Dom? nu mă interesează giulgiul.

Deocamdată atât, mulțumesc pentru răspunsuri.
1. Da, la Torino Lingotto este si autogara. De acolo in centru ai trei variante, dupa cum ai spus si tu: 18, 1 si 35. Eu as alege autobuzul 18 pentru ca traverseaza Via Maria Vittoria. Nu mi-ai spus numele hotelului, dar cred ca sint mult mai aproape statiile Giolitti si Po decit Porta Nuova. Uite AICI harta transportului in comun din Torino.

2. Tot 18 te salveaza :) . Stația Biglieri, dupa cum ai spus. In Eataly nu am intrat, am vazut cladirea de afara. Dar uite pe site-ul lor niste evenimente degustari cu intrare. Poate te nimeresti intr-o zi cu specific. Intrarea vad ca incepe de pe la 20 de euro de persoana insa :confuzzled: .

3. Nici la fabrica Fiat n-am fost... iar muzeul era inchis pentru restaurare. Nu stiu cind ajungi, dar citesc AICI ca se redeschide pe 20 martie 2011. Poate ai noroc. Iar vizite in interiorul fabricii Fiat se fac rar, o data la luna sau ceva de genul. Vezi AICI un program.

4. Sincer, legat de Olimpiada nu prea ai ce vedea. Eu am vazut muzeul Olimpic si nu prea e cine stie ce, noroc ca era gratuit cu Piemonte Card ca altfel plingeam dupa banuti. Uite AICI niste fotografii ca sa-ti faci o idee. Iar satul olimpic si stadionul... chiar nu m-au interesat. E un stadion ca oricare altul, iar satul... sint niste cladiri. Poate vrei sa vezi patinoarul, macar are o arhitectura frumoasa.

5. N-am vizitat cartiere rezidentiale... dar am trecut de exemplu pe malul celalalt al riului Po, pe Corso Moncalieri si vazut niste vilute frumoase. Pare o zona mai luxoasa. La capitolul vazut oras din mers... exista autobuz turistic. Costa 15 euro de persoana. Detalii mai multe AICI.

6. In Cappella della Sacra Sindone n-am intrat. Era inchisa, se pregateau pentru vizita Papei si expunerea in public a giulgiului din aprilie 2010. Dar stiu ca se poate intra gratis si se poate vedea si cutia in care este tinut giulgiul... Noi am vizitat in schimb Muzeul giulgiului care este impresionant.

O sa te intrebi, daca aia n-am vazut, aia nu, ailalta nu, atunci eu ce am vazut de fapt in Torino :) . In acest caz o lista ar fi asta, sper sa nu uit ceva:
- Museo Egizio
- Museo Cinema Mole Antonelliana
- Museo scienze naturali
- Palazzo Madama
- Palazzo Reale
- Basilica di Superga
- Borgo e Castello Medievale
- Chiesa della Gran Madre di Dio
- Porta Palatina
- Galleria Sabauda
- Museo della Sindone
- L'Armeria Reale
- Biblioteca Reale
- Venaria Reale
- Museo Olimpico

Cele bolduite sint obligatorii in opinia mea :D . Bafta si daca mai ai intrebari posteaza aici. Sper sa te pot ajuta.

PS: Piemonte Card este foarte avantajos. Daca vizitezi in stilul nostru, iesi mai ieftin cu intrarile la muzee si obiective turistice, plus ca transportul la suprafata este gratuit cu el. Citeste info AICI. Noi am luat cardul in valoare de 37 de euro de persoana, valabil 7 zile.

#34
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postaljarreau, on 23rd February 2011, 18:23, said:

... Cele bolduite sunt obligatorii in opinia mea ...

Salutare !

Nu am fost încă la Torino, însă am planificată o viitoare excursie în zonă (vreo 7 zile), așa încât am tot studiat orașul cu ceva timp în urmă.
Azi am aflat de la tine despre Museo della Sindone, Museo Regionale di Scienze Naturali și La Venaria, obiective ce nu sunt trecute în ghidul Mic--lin (ghidul e mai vechi - 2003 - și este despre toată Italia, nu doar despre Torino). Îți mulțumesc  :worthy: !
Aș vrea să te întreb despre muzeul de stiințele naturii dacă ai vizitat și secțiunea de mineralogie (în prezentarea video nu apare) și de ce l-ai pus nebolduit.




View Poststlx, on 6th February 2011, 12:38, said:

... cele 3 zile pe care le voi petrece acolo ...

Pe lângă ce a văzut aljarreau, eu aș mai adăuga Piazza San Carlo cu cele 2 bisericuțe (S.Carlo și S.Cristina), Piazza și Palazzo Carignano, Piazza Castello, bisericile San Domenico și San Lorenzo, Pinacoteca Albertina, Piazza del Palazzo di Citta, Piazza Savoia (lângă muzeul giulgiului), Mole Antonelliana cu totul (mai ales urcatul pe terasă), Piazza Vittorio Veneto, Monte dei Cappuccini, Galleria Civica di Arte Moderna e Contemporanea, Museo dell'Automobile Carlo Biscaretti di Ruffia, precum și 2 obiective în afara orașului: Palazzina di Caccia di Stupinigi și Sacra di San Michele.
Probabil că știați amândoi de ele, dar, nefiind sigur, le-am enumerat; și poate sunt utile și pentru alții.
Pentru mine, Galleria Sabauda e obiectivul nr.1 în Torino (mă știi) - vezi că e tot în Palazzo dell Accademia delle Scienze, ca și Museo Egizio. Și aș boldui și Palazzo Reale.
Și încă ceva: habar n-aveam de vreo "farfurie zburătoare", zici și tu câteva vorbe ?

Sunt surprins că vrei să mai vezi și alte "chestii" când ție nu-ți ajung 3 zile nici cu miliția  :nonobad:  !

Apropo de ghiduri: ghidul Mic--lin de care aminteam mai sus l-am cumpărat pe 27 septembrie 2003 din gara Termini (Roma)   :peacefingers: .

Sănătate și toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 24 February 2011 - 02:45.


#35
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Vă mulțumesc mult pentru informații, Aljarreau și OvidiuNS! Deocamdată mi-a cam ieșit din cap Torino deoarece am plănuit alte încă două excursii, dar în weekendul ăsta îl repun pe tapet.
Eu merg la Torino în primul rând pentru operele lui Guarino Guarini, arhitectul baroc despre care se spune că a fost continuatorul lui Borromini, genialul arhitect al Romei, pe linia inovației structurale și spațiale. Tipul ăsta de baroc îmi place și mă încântă, nu cel excesiv de ornamentat. Apoi, mă interesează palatele și castelele Casei de Savoia, care fac parte din patrimoniul Unesco- n-o să le pot vedea pe toate, o să aleg câteva și în funcție de ușurința cu care se ajunge la ele. Astea sunt obiectivele mele principale, în afară de ele, orice altceva interesant și, firește, cât mai mult, că îmi place și pot. :)

Despre ghiduri: există la Amazon un DK Turin în engleză, dar, din păcate, nu îl trimit în România, prin urmare o să mă mulțumesc cu foile din Fodor's privitoare la Piemont și ce mai găsesc pe net: Let's go, wiki, site-urile obiectivelor.

Aljarreau, ce ți-a plăcut în Muzeul cinema-ului din Mole Antonelliana? Există vreo legătură între liftul panoramic și muzeu? Dat fiind că muzeul se întinde pe mai multe niveluri, dacă urci întâi cu liftul pe terasă, poți parcurge muzeul  - să zicem- de sus în jos?

#36
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

View PostOvidiuNS, on 24th February 2011, 02:29, said:

... și Sacra di San Michele.
Mi se pare că se ajunge dificil la mănăstire și nu-s sigură că merită efortul, e mănăstirea din "Numele trandafirului", știu.
În schimb, câteva capele din jurul Torino-ului fac parte din seria celor 9 Sacri Monti, alt obiectiv Unesco. A fost cineva la vreuna din ele?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate