Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Torino

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
E foarte greu de gasit ceva despre Torino pe SP... asa ca am decis sa deschid acest topic. Pentru cei care au fost in Torino ii rog sa ma ajute si pe mine cu unele sfaturi:

1. Cautam un apartament de inchiriat pentru 4 persoane, poate cineva sa faca vreo recomandare? Variante am gasit pe net, insa nu strica niciodata o recomandare din partea cuiva care a stat acolo. Nu excludem nici varianta hotel, dar asta e cam scumpa... -_-

2. Sint zone care trebuie evitate? Daca sint, care sunt acelea?(in sensul de a evita cazarea intr-un loc dubios)

3. Banuiesc ca exista un bus de la aeroport... cit costa de la Cuneo pina in centrul orasului si cit dureaza?

4. Exista abonamente pentru transport de 1 saptamina sau 10 zile?

5. Pina la ce ora circula autobuzele/tramvaiele/metroul :huh: ?

6. Ce obiective nu trebuie ratate din Torino?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri. :arigato:

PS: Numele meu de familie este Mailat... credeti ca voi avea probleme din cauza asta la Torino? Just kidding :roflmao:

#2
Aliceee

Aliceee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.01.2010
Eu nu am fost in Torino, nici macar in Italia, acuma urmeaza sa merg in februarie. Habar nu am de zone, nimik din ce ai vrea tu sa stii, insa am facut azi-noapte un search pentru apartamanete. Iti postez site-urile .... from now on it`s your job. Sper sa iti fie de folos. La preturi nu specifica daca sunt per persoana/ sau flat .... dar eu banuiesc ca sunt pe apartament. Vacanta placuta si astept sa ne scrii cum a fost .... poate voi opta si eu pentru o vacanta in torino pe viitor!!!

http://www.bbplanet....urin_s22116/en/

http://www1.iha.com/...7fhp0kjs1Ww7IDe

http://www.turinhome.....o bianchi.htm

http://www.gabinohom...en/advert/79011

#3
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Salut aljaro!

Si eu merg la Torino in curind cu niste prieteni cam plicticosi si eram curios sa stiu mai multe despre ce e de facut pe acolo, ceva ponturi etc. As fi vrut niste sfaturi/recomandari de la persoane care au fost acolo, pe linga ce pot lua de pe diverse site-uri gen wikipedia. Dar nu exista nimic in sensul asta! Pacat!
Atunci cind voi reveni o sa postez pe topic-ul deschis de tine cit mai multe informatii si impresii. Sper sa-ti fie de folos.
Pe curind!
:P

#4
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,785
  • Înscris: 25.10.2004
Torino, nu e milano, venetia, florenta, roma...etc, orase cu faima ptr turismul italian, insa daca ajungeti aici, recomandari : muzeul cinematografiei(fenomenal!!!), superga (manastirea de pe colina), manastirea capuccinilor, borgo medievale, muzeul de egiptologie((cel mai mare din europa).
exista o varianta de bilet electronic ptr toate atractiile turisticile torineze, inclus transportul urban, nu stiu exact pretul dar sigur convine
site informativ in mai multe limbi: http://www.comune.torino.it/.
ptr iubitorii de zapada langa torino se afla  moderne instalatii de sky si alte sporturi de iarna (olimpiada de iarna di 2006)
bucatarie e bazata pe carne de vita si vanat, iar despre vinuri sunt...suuuuper( vinurile de Asti, Cuneo)
de evitat zonele....cu romani, marocani, albanezi:zona porta palazzo un fel de obor romanesc( se vorbeste romaneste in magazine), corso Giulio Caezare si imprejur.
Distractii nocturne: zona Murazzi pe malul raului Po, piazza San Carlo, unde sunt cluburi si baruri foarte okay. recomand un winepub Paddock (corso Casale 10) din zona biserici Gran' Madre (Murazzi)
in ceea ce priveste cazarea, cred ca ceea ce e pe net e okay, si fara surprize.
eu locuiesc la torino de 8 ani , ptr asta mi-am permis sa scriu.
toate cele bune.
ps
in primavara exista posibilitatea de a vedea Giulgiul Lui Cristos, o sa fie expus ptr o perioada de timp, eveniment destul de rar (odata la 10-15 ani), inscrierea se face online de pe site-ul comunei (cred)

#5
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

 catalinn, on 8th February 2010, 23:11, said:

Torino, nu e milano, venetia, florenta, roma...etc, orase cu faima ptr turismul italian, insa daca ajungeti aici, recomandari : muzeul cinematografiei(fenomenal!!!), superga (manastirea de pe colina), manastirea capuccinilor, borgo medievale, muzeul de egiptologie((cel mai mare din europa).
exista o varianta de bilet electronic ptr toate atractiile turisticile torineze, inclus transportul urban, nu stiu exact pretul dar sigur convine
site informativ in mai multe limbi: http://www.comune.torino.it/.
ptr iubitorii de zapada langa torino se afla  moderne instalatii de sky si alte sporturi de iarna (olimpiada de iarna di 2006)
bucatarie e bazata pe carne de vita si vanat, iar despre vinuri sunt...suuuuper( vinurile de Asti, Cuneo)
de evitat zonele....cu romani, marocani, albanezi:zona porta palazzo un fel de obor romanesc( se vorbeste romaneste in magazine), corso Giulio Caezare si imprejur.
Distractii nocturne: zona Murazzi pe malul raului Po, piazza San Carlo, unde sunt cluburi si baruri foarte okay. recomand un winepub Paddock (corso Casale 10) din zona biserici Gran' Madre (Murazzi)
in ceea ce priveste cazarea, cred ca ceea ce e pe net e okay, si fara surprize.
eu locuiesc la torino de 8 ani , ptr asta mi-am permis sa scriu.
toate cele bune.
ps
in primavara exista posibilitatea de a vedea Giulgiul Lui Cristos, o sa fie expus ptr o perioada de timp, eveniment destul de rar (odata la 10-15 ani), inscrierea se face online de pe site-ul comunei (cred)
Multumesc pentru informatii, imi vor fi de folos cu siguranta. Cazare am gasit intre timp, un apartament undeva in cartierul Santa Rita, pe linga Corso Giovanni Agnelli. Sper sa nu fie aproape de zonele dubioase de care ai amintit :confuzzled: .
Din pacate cred ca Giulgiul din Torino il ratam, pentru ca noi vom fi acolo pe la sfirsitul lui martie.... dar, poate cu alta ocazie. :rolleyes:

PS: Multam frumos si pentru informatiile despre vinuri... am un prieten ºpriþar care merge cu mine si-mi vor fi de folos. Bine, el strica vinul cu pepsi sau cola, dar, de, mi-e prieten, n-am ce sa-i fac, trebuie sa-i suport metehnele de rãzeº :roflmao: .  


 Ahile, on 8th February 2010, 16:29, said:

Salut aljaro!

Si eu merg la Torino in curind cu niste prieteni cam plicticosi si eram curios sa stiu mai multe despre ce e de facut pe acolo, ceva ponturi etc. As fi vrut niste sfaturi/recomandari de la persoane care au fost acolo, pe linga ce pot lua de pe diverse site-uri gen wikipedia. Dar nu exista nimic in sensul asta! Pacat!
Atunci cind voi reveni o sa postez pe topic-ul deschis de tine cit mai multe informatii si impresii. Sper sa-ti fie de folos.
Pe curind!
:P

Salut, Cãlcîi!
De abia astept impresiile tale. Sper sa postezi inainte sa plecam noi de aici. Sa-mi spui daca prin centrul istoric sint stradute mici si inguste, ca mie mi-e cam frica si n-as vrea sa ma ratacesc pe acolo. Bafta! :photo:

#6
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,785
  • Înscris: 25.10.2004
Exista stradute inguste in centrul orasului, dar n-ai cum sa te ratacesti, centrul orasului are un format simplu strazi drepte si perpendiculare una cu alta. Zona e super, via Garibaldi, via Roma(magazine superbe, preturi....mari). Acum era perioada cumparaturilor, inca mai sunt solduri. Atentie mare in centru (quadrilatero= o zona de cativa km), nu ai voie cu masina(daca o sa folosesti), de la 7 dimineata-7 seara, amenzile sunt criminale.
Zona unde ai gasit apartamentul e okay, zona linistita, aproape de FIAT MIRAFIORI, fabrica, o imensitate, cat un cartier din bucuresti, merita un tur imprejurul ei, exista un showroom fiat-lancia-alfaromeo-masserati-ferrari(in piazza Cataneo) foarte okay. (nota: daca iti cumperi masina de acolo ti-o inscriptioneaza cu numele "mirafiori" adica de la fabrica-mama)
in ceea ce priveste vinul, spune-i prietenului ca nu merita sa strice vinul, poate nici nu o sa-l lase(glumeam).
Buone vacanze !!!

#7
sabigeo

sabigeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.01.2008

 catalinn, on 12th February 2010, 20:37, said:

Exista stradute inguste in centrul orasului, dar n-ai cum sa te ratacesti, centrul orasului are un format simplu strazi drepte si perpendiculare una cu alta. Zona e super, via Garibaldi, via Roma(magazine superbe, preturi....mari). Acum era perioada cumparaturilor, inca mai sunt solduri. Atentie mare in centru (quadrilatero= o zona de cativa km), nu ai voie cu masina(daca o sa folosesti), de la 7 dimineata-7 seara, amenzile sunt criminale.
Zona unde ai gasit apartamentul e okay, zona linistita, aproape de FIAT MIRAFIORI, fabrica, o imensitate, cat un cartier din bucuresti, merita un tur imprejurul ei, exista un showroom fiat-lancia-alfaromeo-masserati-ferrari(in piazza Cataneo) foarte okay. (nota: daca iti cumperi masina de acolo ti-o inscriptioneaza cu numele "mirafiori" adica de la fabrica-mama)
in ceea ce priveste vinul, spune-i prietenului ca nu merita sa strice vinul, poate nici nu o sa-l lase(glumeam).
Buone vacanze !!!

Si noi mergem la inceputul lui martie si as fi vrut sa stiu cam cat este pana Monte Carlo.
Se merita sa pleci dimineata si sa te intorci seara?

#8
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,785
  • Înscris: 25.10.2004

 sabigeo, on 19th February 2010, 11:26, said:

Si noi mergem la inceputul lui martie si as fi vrut sa stiu cam cat este pana Monte Carlo.
Se merita sa pleci dimineata si sa te intorci seara?
se poate, cu masina, nu stiu cati km sunt exact(vezi google), dar e autostrada,
in plus, de la Savona(110 km de Torino), mergi paralel cu marea, super okay, si in martie deja se "simte" aerul de....vara.
PS
acum o ora am venit de la San Remo( e pe traseul pe care vrei sa-l faci), erau 18 grade...

#9
sabigeo

sabigeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.01.2008

 catalinn, on 20th February 2010, 16:42, said:

se poate, cu masina, nu stiu cati km sunt exact(vezi google), dar e autostrada,
in plus, de la Savona(110 km de Torino), mergi paralel cu marea, super okay, si in martie deja se "simte" aerul de....vara.
PS
acum o ora am venit de la San Remo( e pe traseul pe care vrei sa-l faci), erau 18 grade...
Multumesc.
Cel mai tare ma bucur ca acolo e mai cald.

#10
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

 catalinn, on 12th February 2010, 20:37, said:

Exista stradute inguste in centrul orasului, dar n-ai cum sa te ratacesti, centrul orasului are un format simplu strazi drepte si perpendiculare una cu alta. Zona e super, via Garibaldi, via Roma(magazine superbe, preturi....mari). Acum era perioada cumparaturilor, inca mai sunt solduri. Atentie mare in centru (quadrilatero= o zona de cativa km), nu ai voie cu masina(daca o sa folosesti), de la 7 dimineata-7 seara, amenzile sunt criminale.
Zona unde ai gasit apartamentul e okay, zona linistita, aproape de FIAT MIRAFIORI, fabrica, o imensitate, cat un cartier din bucuresti, merita un tur imprejurul ei, exista un showroom fiat-lancia-alfaromeo-masserati-ferrari(in piazza Cataneo) foarte okay. (nota: daca iti cumperi masina de acolo ti-o inscriptioneaza cu numele "mirafiori" adica de la fabrica-mama)
in ceea ce priveste vinul, spune-i prietenului ca nu merita sa strice vinul, poate nici nu o sa-l lase(glumeam).
Buone vacanze !!!

Multumesc pentru sfaturi, le-am bagat la cap... Masina nu o sa avem, ca nu inchiriem, iar de venit o sa venim cu avionul. Dar poate cine stie, ne cumparam de la Mirafiori una :D . Bine, asta daca vom cistiga la loteria italiana :P .

Mai am o intrebare pentru tine... cum crezi ca e cel mai bine sa ajungem de la Torino la Florenta? Stiu, e departe, sint vreo 400 de kilometri din ce-am vazut pe net, dar am face efortul pentru a ne vedea cu niste prieteni stabiliti in Italia. Problema e ca am vrea sa plecam si sa ne intoarcem in aceeasi zi. Plus ca mi se pare cam scump biletul de tren Torino - Firenze, dus-intors 120 de euro de persoana...  Atita e sau nu m-am uitat eu bine pe site-ul Trenitalia :huh: ? Mi se pare enorm, avind in vedere ca noi cu avionul Bucuresti - Torino dus-intors ajungem la 100 de euro de persoana... :cursing: .
Cit priveste plecarea cu autobuzul... n-am gasit niciun site. Nu stiu cit ar costa si nici cit ar dura calatoria. Tu ce ne sfatuiesti? :confused:

#11
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Cred ca nu ati gresit.
Asa ca varianta ieftina este masina. M-am uitat la cardelmar si, chiar daca ati lua masina cu o zi inainte si ati preda-o in ziua urmatoare intoarcerii de la Florenta, tot va fi mult sub costul pentru tren 4 persoane.
O sugestie: luati masina cand ajungeti la aeroport la Cuneo, mergeti si va vizitati prietenii la Florenta si seara va intoarceti la Torino. Poate ca este cea mai avantajoasa solutie si ca pret si ca timp, analizati-o si dumneavoastra.

#12
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 aljarreau, on 22nd February 2010, 16:04, said:

...

Mi se pare enorm, avind in vedere ca noi cu avionul Bucuresti - Torino dus-intors ajungem la 100 de euro de persoana... :cursing: .
Cit priveste plecarea cu autobuzul... n-am gasit niciun site. Nu stiu cit ar costa si nici cit ar dura calatoria. Tu ce ne sfatuiesti? :confused:


Am gasit ceva asta-noapte:
06.00 – 12.55 http://www.italybus....;arrivo=FIRENZE
08.05 – 14.15 http://www.italybus....p;arrivo=TORINO

Mie mi se pare un orar groaznic, imposibil "sa plecam si sa ne intoarcem in aceeasi zi" cum scriati dumneavoastra.

#13
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008

 aljarreau, on 22nd February 2010, 16:04, said:

Multumesc pentru sfaturi, le-am bagat la cap... Masina nu o sa avem, ca nu inchiriem, iar de venit o sa venim cu avionul. Dar poate cine stie, ne cumparam de la Mirafiori una :D . Bine, asta daca vom cistiga la loteria italiana :P .

Mai am o intrebare pentru tine... cum crezi ca e cel mai bine sa ajungem de la Torino la Florenta? Stiu, e departe, sint vreo 400 de kilometri din ce-am vazut pe net, dar am face efortul pentru a ne vedea cu niste prieteni stabiliti in Italia. Problema e ca am vrea sa plecam si sa ne intoarcem in aceeasi zi. Plus ca mi se pare cam scump biletul de tren Torino - Firenze, dus-intors 120 de euro de persoana...  Atita e sau nu m-am uitat eu bine pe site-ul Trenitalia :huh: ? Mi se pare enorm, avind in vedere ca noi cu avionul Bucuresti - Torino dus-intors ajungem la 100 de euro de persoana... :cursing: .
Cit priveste plecarea cu autobuzul... n-am gasit niciun site. Nu stiu cit ar costa si nici cit ar dura calatoria. Tu ce ne sfatuiesti? :confused:

La banii acestia mai bine mergeti alta data direct la ei cu avionul de la noi. Va costa chiar mai putin si poate vizitati si zona. Nu? :peacefingers:

#14
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
o_dor si dfstana, multumesc pentru raspunsuri si sfaturi... aveti dreptate, din pacate, nu prea se justifica cheltuiala :( . E mult, mult... iar autobuzul, de-ar fi o varianta, face o vesnicie pina la Firenze... mda, pacat... poate cu o alta ocazie vom face si vizita :confused: .

#15
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Poftiti-va prietenii sa va viziteze la Torino! Este varianta cea mai simpla si cea mai ieftina.

#16
iulia46

iulia46

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.03.2010
Buna!
Si eu merg la Torino anul acesta si as vrea sa  fac o vizita de o zi la Monte Carlo. Stie cineva cam cum as putea ajunge acolo din Torino, fara masina. Exista vreun tren rapid sau ceva de genul acesta??

#17
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

 iulia46, on 5th March 2010, 13:36, said:

Buna!
Si eu merg la Torino anul acesta si as vrea sa  fac o vizita de o zi la Monte Carlo. Stie cineva cam cum as putea ajunge acolo din Torino, fara masina. Exista vreun tren rapid sau ceva de genul acesta??

Sint trenuri destule... din pacate nu sint direct Torino - Monaco. Practic se schimba trenul la granita cu Franta. O sa ai tren Torino - Ventimiglia si Ventimiglia - Monaco. Din ce am vazut pe www.trenitalia.com in total, pe cele doua segmente, se face in jur la 4-5 ore. Nu stiu insa si pretul. Bafta! ;)

#18
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Pretul nu-i mare. Cca 40€. Problema sunt legaturile. Se pierde foarte mult timp. Practic, toata ziua o veti petrece pe tren, asta daca nu puteti dormi o noapte in Franta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate