Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Florenta & Bologna

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
756 replies to this topic

#739
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
Sunt într-o mare nebuloasa legat de ce bilet să-mi cumpăr pt catedrala Santa Maria del Fiore,din  ce am citit intrarea este gratuita și eu as vrea sa urc și în turn,cele 463 de trepte.
Nu reușesc sa identific de unde  cumpar biletul,ma puteți ajuta?

#740
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postd0d00, on 16 mai 2022 - 19:54, said:

as vrea sa urc și în turn,cele 463 de trepte.
Nu reușesc sa identific de unde  cumpar biletul,ma puteți ajuta?
463 de trepte sunt la urcusul pe Dom.
"Brunelleschi Pass includes access to all the  monuments  of the Piazza allowing a complete experience in the heart of the beauty and spirituality of the city of Florence: the Baptistery of San Giovanni, Giotto's Bell Tower, Brunelleschi's Dome, the Opera Museum del Duomo and the ancient basilica of Santa Reparata with a single ticket, valid for 3 days from the selected visit date."
PS: Urca si in Campanile di Giotto, merita, zic eu...
PPS: Aici ai "doar"  414 trepte. :)

Edited by zuv, 16 May 2022 - 20:45.


#741
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Ca sa urci in dom trebuie sa cumperi biletul de pret maxim, Brunelleschi Pass si sa si prinzi loc pentru ziua in care vrei sa mergi. Noi cand am fost la sfarsit de aprilie am lasat decizia pentru la fata locului si s-a luat singura pentru ca nu mai erau bilete care sa includa domul in zilele petrecute de noi acolo. Am luat pass-ul cel mai ieftin, cel de 15 euro si am vizitat Baptisteriul si Museo Opera del Duomo care a meritat, ne-a placut mult, e un muzeu modern, renovat/refacut recent. In catedrala nu am mai intrat pentru ca erau cozi imense. Si asa am stat vreo ora la intrarea la muzeu (avand biletele luate tot se sta la coada pentru ca intrarea e temporizata). Probabil lungimea cozilor variaza in functie de sezon/moment.

Asta este site-ul oficial: https://duomo.firenze.it/en

Edited by mdt, 16 May 2022 - 23:18.


#742
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
Am reușit performanta sa încurc datele pt care am cumpărat brunelleschi pass...
Și totodată performanta de a.mi anula biletele inițiale,după un schimb de vreo câteva emailuri,inițial mi-au spus ca este imposibil,odată cumpărate nu se mai poate face nimic și mi-au trimis un voucher cu aceeași suma pe care l am folosit pentru achiziția altor bilete pt datele care ma interesau.
Aviz celor care ar întâmpina o situație similara,trebuie sa insistați chiar dacă nu vor sa audă și refuza categoric.


#743
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,202
  • Înscris: 02.09.2014
Am fost in Pisa, de la aeroport am luat totusi PisaMover. Am stat o gramada in aeroport la controlul actelor (peste o ora), aterizasera doua avioane la intervale foarte scurte de timp intre ele iar personalul de la micul aeroport "Galileo Galilei" era depasit total. Asa ca, obosit, nervos si transpirat, am luat PisaMover. De la gara pana la cazare, am mers pe jos, mai ales ca drumul a fost aproape perpendicular si a durat cam 15 minute (am avurt cazare la 5 minute de mers pe jos de Campo dei Miracoli).
Restul impresiilor despre Pisa, pe topicul care ii este dedicat. Per total, a meritat, am avut parte si de vreme frumoasa, a fost ok.

Edited by Costel2014, 30 May 2022 - 11:13.


#744
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009
Bună ziua! Avem la dispoziție cateva ore ( dimineața venim din Florența la "cat vrea mușchiul nostru ", lăsăm bagajul în gară, apoi revenim pentru autobuzul catre aeroport, decolare la 20.30) pentru a vedea cate ceva din Bologna. Am făcut rezervare la Due Torri ( adică Asinelli, celălalt am înțeles că nu se vizitează) pentru ora 14.00. Din ceea ce am studiat un pic, venim de la gară pe Via Indipendenza, apoi luăm la rand Parco della Montagnola, Piazza 8 august, Finestrella, Basilica San Pietro, Piazza Nettuno, Piazza Maggiore, Basilica San Petronio, Piazza și Basilica Santo Stephano.
Mă gandeam și la Santuario Madona di San Luca, dar pare cam departe. Cam cat facem de la Due Torri pană acolo? Mă gandeam după Turn să mergem într-acolo, adică să plecăm pe la 14.45  si la 17.15 să fim înapoi la gară, 18.00 să fim în aeroport.  Ce părere aveți?
Și încă o întrebare... De la gară există bus direct, nu? M-a băgat un pic în ceață o chestie unde scria că se ia de la Ospendale Maggiore, nu de la gară. Eu știam că sunt direct din gară, scrie BLQ pe ele, sunt la 15-20 de minute și tot cam atat fac pană la aeroport.

#745
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
Fa o simulare si vezi ce timp iti da! Parere personala: aveti prea putin timp la dispozitie si destule de vazut/facut in Bologna, lasati vizita la Santuario pe data viitoare.Adaugati pe lista (printre altele) Mercato di Mezzo si nu ratati o masa in Grassa, chiar ar fi pacat! Pacat ca nu prindeti si o seara acolo, fiind important centru universitar atmosfera e super, plus optiunile pt cina.
Autobuzul pleca direct de la gara, nu cred ca s-a schimbat ceva. La spital probabil are si statie intermediara. Vezi si cat va ia un taxi, daca ati fi 3 iesitiin avantaj (cel putin asa era!)

#746
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009
Am vizitat ce mi-am propus mai sus pana la 13.00, am plecat devreme din Florenta si am inceput  cu parcul pe la 09.30. Mulțumesc pentru pontul cu Mercato di Mezzo, nu știam, acolo am mancat cea mai bună lasagna din viața mea! Am reușit să ajung cu trenulețul și la Santuario, a întarziat cel de 14.45 și l-am prins cand am ieșit de la Assignelli. La 17.20 eram înapoi în Piazza Maggiore. La aeroport am fost cu Manzoni, e la fiecare sfert de oră din gară și face 7 minute. 9.20 euro sau ceva de genul.
Frumoasă și Bologna, am fost pentru prima oară, dar parcă tot Florența îmi este mai aproape de inimă.

#747
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
tocmai ce am terminat excursia in bologna și florența. pentru că pe 8 martie era grevă și eu aveam bilete la marconi express (trenul de la aeroport la gara centrală), am disponibile 3 bilete (2 adulți și 1 copil).

eu a tebuit să iau taxi și nu au vrut să ramburseze pentru că zic ei că înc az de grevă nu acoperă....

#748
laurentis

laurentis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.05.2006
Buna ziua,
de luni incep un sejur in Bologna de o saptamana, cu vizite de o zi in Florenta si Venezia. Rog pe cei care au fost in zona sa ma ajute cu urmatoarele sfaturi:

- care este modalitatea de taxare pt transportul public din Bologna? Se face card zilnic sau se plateste la calatorie sau la ora?
- ce alta destinatie aproape de Bologna recomandati, de dimineata pana seara? Parma ar merita?

Multumesc!

#749
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 laurentis, on 01 aprilie 2023 - 10:09, said:

- care este modalitatea de taxare pt transportul public din Bologna? Se face card zilnic sau se plateste la calatorie sau la ora?
Detaliile le poti gasi aici.

#750
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,202
  • Înscris: 02.09.2014

 laurentis, on 01 aprilie 2023 - 10:09, said:

Buna ziua,
de luni incep un sejur in Bologna de o saptamana, cu vizite de o zi in Florenta si Venezia. Rog pe cei care au fost in zona sa ma ajute cu urmatoarele sfaturi:

- care este modalitatea de taxare pt transportul public din Bologna? Se face card zilnic sau se plateste la calatorie sau la ora?
- ce alta destinatie aproape de Bologna recomandati, de dimineata pana seara? Parma ar merita?

Multumesc!
Merita si Parma, merita si Ferrara, merita chiar si Modena (unde ai muzeul Enzo Ferrari, daca esti interesat de automobile sport ori de Formula 1) sau casa lui Luciano Pavarotti (daca iti place Opera). Poti merge chiar si la Imola si acolo sunt lucruri frumoase de vazut. Toate la maxim o ora dstanta de mers cu autobuzul din Bologna.

Edited by Costel2014, 01 April 2023 - 11:44.


#751
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
Parma merita, tot plecand din Boligna am vizitat-o si noi. Poti sa o legi cu Modena, sunt pe acelasi traseu.
Ferrara e una dintre optiuni.
Ravenna (cred ca e nevoie sa schimbi o data)
Rimini, Padova.

#752
laurentis

laurentis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.05.2006

 dariuscha, on 01 aprilie 2023 - 11:43, said:

Parma merita, tot plecand din Boligna am vizitat-o si noi. Poti sa o legi cu Modena, sunt pe acelasi traseu.
Ferrara e una dintre optiuni.
Ravenna (cred ca e nevoie sa schimbi o data)
Rimini, Padova.

Multumesc tuturor pt sugestii!

#753
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Cum se poate face transferul de la Aeroprtul din Bologna in  Florenta ?

Edited by SDN, 06 April 2023 - 17:25.


#754
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Expres de la aeroport la gara centrală (unde am eu acele bilete) și tren de la gara la Florența.  Sunt 2 tipuri de trenuri. Unul normal care face 1 ora și altul rapid care face 30 de minute

#755
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 22.02.2011
Venind de la Ravenna și având vreo 4-5 ore până la plecarea avionului, am făcut la nimereală ceva din centru. Neașteptat de interesantă Bologna! PLIN de turiști!
Bologna e orașul perfect pentru un city-break relaxant și ieftin. În Bologna vin zboruri low-cost din România, iar orașul cu un milion de locuitori, capitală a regiunii Emilia-Romagna, are un retro-farmec aparte, marcat de eleganța caracteristică nordului Italiei, combinată cu un trecut istoric bogat.

Turnul din Pisa nu e unicul turn înclinat din Italia, care să atragă atenția turiștilor. Bologna are nu unul, ci două turnuri înclinate, și ar fi avut mult mai multe dacă ele nu s-ar fi prăbușit în decursul istoriei. Cele două exemple principale (mai sunt și altele), simboluri ale acestui oraș emilian, se numesc Asinelli și Garisenda, sunt situate unul lângă altul și sunt botezate după numele importantelor familii nobile (și rivale) care le-au construit, între anii 1109 și 1119.
Asinelli are o înălțime de 97,2 metri și era folosit cândva ca închisoare și fortăreață. Garisenda e mai mic – doar 48 metri – însă are o înclinare foarte vizibilă. Inițial a avut 60 de metri, dar a trebuit micșorat, în secolul 14, din cauza faptului că se înclina periculos de mult. Urcă-te în Asinelli (5 euro) pentru a avea parte de peisaje frumoase ale Bolognei și a afla mai multe despre istoria lor îndelungată.
Basilica San Petronius
Această imensă structură, care este, după unele statistici, a 10-a biserică din lume ca volum, e o prezență de netrecut cu vederea, aflată în centru Pieței Maggiore. Dedicată Sfântului Petronius, de altfel părintele spiritual al orașului Bologna, San Petronio e construită într-un pur stil gotic, notabil prin mărimea edificiului și prin fațada neterminată.
Ridicată între 1388 și 1479, biserica nu a fost niciodată terminată cu adevărat, iar fronstispiciul ei se prezintă într-un mod de-a dreptul bizar: jumătatea de jos este din marmură colorată, iar cea de sus a rămas „dezgolită”, fiind vizibile cărămizile ruginii. În interior, biserica este monumentală – coloane imense, de marmură, împodobite cu decorațiuni ce par a fi acolo dintotdeauna, la care se adaugă altarul principal ce ți se dezvăluie pe măsură ce înaintezi pe intervalul central.

De încercat una din osteriile locale pentru tagliatelle al ragu sau mortadella, spaghetti bolognese sau tortellini en brodo ( nu recomand - o zeamă, care nu prea e supă) , zuppa inglese, lasagna sau gramigna alla salsiccia.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jctFhE3wK_U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by nasty2, 01 May 2023 - 11:05.


#756
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,202
  • Înscris: 02.09.2014
Apropo de cele doua turnuri inclinate din Bologna, Italia are multe asemenea turnuri. Ele se gasesc in Pisa, Bolgna, Roma, Venezia si sunt sigur ca autorii articolului nu le-au enumerat pe toate: https://www.libertat...in-pisa-4249261

De fapt, asemenea turnuri sunt peste tot in lume: https://ro.ripleybel...er-of-piza-8075

Inclusiv in Romania gasim asa ceva: http://www.tarancuta...in-pisa-italia/

Edited by Costel2014, 01 May 2023 - 11:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate