Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Florenta & Bologna

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
756 replies to this topic

#19
Aliceee

Aliceee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.01.2010

View Postrespected, on 14th February 2010, 22:15, said:

salut.
IMi puteti spune si mie vreun hotel in florenta la pret decent si servicii pe bune?
multam


Tocmai m-am intors dintr-o mini vacanta. Am fost in Pisa-Florenta-Siena. In Florenta am stat in hotel Palazzuolo a fost 20 eu pe noapte dubla(pret pe camera)/shared bathroom dar au si privite. Camerele mari cu mobila moderna (birou, noptiere, dulap, fotoliu, scaun, chiuveta pat mare cat de 3 persoane ) si baia era pe cordior pentru 3 camere, foarte curata, nu am nimik de comentat. Este si bine pozitionat in centru istoric la distanta de 5 minute de toate obiectivele turistice, strada principala cu multe magazine si agitatie pana seara tarziu. Tipul de la receptie e super simpatic, ne-a dat harta si ne-a explicat in cele mai mici detalii ce avem de vizitat etc si e acolo non-stop si daca ajungeti seara tarziu. Vacanta placuta!!!!

#20
aural

aural

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.03.2010
Ne pregatim, impreuna cu fiul nostru de 8 ani, pentru o scurta vacanta de Pasti, in Italia. Am rezervat 4 nopti la  Hotel Ramada Encore din Bologna (178euro/4 nopti). Zburam cu  Blueair (60euro/pers).
In cele 4 zile , m-am gandit sa mergem o zi la Venetia, una la Rimini , la parcul de distractii "Italia in miniatura" si doua zile sa colindam prin Bologna.
Puteti sa-mi sugerati alte trasee sau obiective turistice  care l-ar putea interesa pe baietelul nostru ?
Ce nu ar trebui sa ratam in Bologna sau imprejurimi ?
Mentionez ca este pentru prima data cand mergem in Italia. Am avut mereu reticente in legatura cu atitudinea italienilor fata de romani.

#21
respected

respected

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.08.2004

View PostAliceee, on 2nd March 2010, 18:45, said:

Tocmai m-am intors dintr-o mini vacanta. Am fost in Pisa-Florenta-Siena. In Florenta am stat in hotel Palazzuolo a fost 20 eu pe noapte dubla(pret pe camera)/shared bathroom dar au si privite. Camerele mari cu mobila moderna (birou, noptiere, dulap, fotoliu, scaun, chiuveta pat mare cat de 3 persoane ) si baia era pe cordior pentru 3 camere, foarte curata, nu am nimik de comentat. Este si bine pozitionat in centru istoric la distanta de 5 minute de toate obiectivele turistice, strada principala cu multe magazine si agitatie pana seara tarziu. Tipul de la receptie e super simpatic, ne-a dat harta si ne-a explicat in cele mai mici detalii ce avem de vizitat etc si e acolo non-stop si daca ajungeti seara tarziu. Vacanta placuta!!!!
Merci de raspuns.
Aveau parcare pentru masina? :)
5 min de mers pe jos pana-n centru ? nu are cum pt ca oriunde ma uit sau calculez eu, mai putin de 15-20 nu ai cum sa faci.

#22
Aliceee

Aliceee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.01.2010

View Postrespected, on 4th March 2010, 21:45, said:

Merci de raspuns.
Aveau parcare pentru masina? :)
5 min de mers pe jos pana-n centru ? nu are cum pt ca oriunde ma uit sau calculez eu, mai putin de 15-20 nu ai cum sa faci.

Nu am avut parcare ( nu am avut nevoie ) dar prin centrul istoric nu sunt parcari, doar daca prinzi pe marginea drumului :)). Dar eventual poti sa trimiti email la cei de la hotel sa vezi ce iti zic despre asta. La mai putin de 5 minute e piazza santa maria novella, uita-te  pe harta, hotelul e pe strada cu aceelasi nume.  Cam 10 min faci la plazza della repubblica. Oricum te misti lejer si oriunde te uiti ai ce vedea :).

#23
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postrespected, on 4th March 2010, 22:45, said:

Merci de raspuns.
Aveau parcare pentru masina? :)
5 min de mers pe jos pana-n centru ? nu are cum pt ca oriunde ma uit sau calculez eu, mai putin de 15-20 nu ai cum sa faci.

Incercati sa localizati pe harta urmatoare hotelul Palazzuolo. Daca am inteles eu unde este hotelul, atunci veti gasi parcari in zona.

Attached File  Firenze_parking.JPG   114.25K   128 downloads

#24
Aliceee

Aliceee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.01.2010

View Postrespected, on 4th March 2010, 21:45, said:

Merci de raspuns.
Aveau parcare pentru masina? :)
5 min de mers pe jos pana-n centru ? nu are cum pt ca oriunde ma uit sau calculez eu, mai putin de 15-20 nu ai cum sa faci.


Harta Florentei (centru istoric ).Strada e cea incadrata cu negru ca sa iti faci o idee.

Attached Files

  • Attached File  map.jpg   940.99K   262 downloads

Edited by Aliceee, 05 March 2010 - 15:46.


#25
ladyblack

ladyblack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 08.07.2008

View Postaural, on 3rd March 2010, 08:59, said:

Ne pregatim, impreuna cu fiul nostru de 8 ani, pentru o scurta vacanta de Pasti, in Italia. Am rezervat 4 nopti la  Hotel Ramada Encore din Bologna (178euro/4 nopti). Zburam cu  Blueair (60euro/pers).
In cele 4 zile , m-am gandit sa mergem o zi la Venetia, una la Rimini , la parcul de distractii "Italia in miniatura" si doua zile sa colindam prin Bologna.
Puteti sa-mi sugerati alte trasee sau obiective turistice  care l-ar putea interesa pe baietelul nostru ?
Ce nu ar trebui sa ratam in Bologna sau imprejurimi ?
Mentionez ca este pentru prima data cand mergem in Italia. Am avut mereu reticente in legatura cu atitudinea italienilor fata de romani.


In Bologna am fost anul acesta in ianuarie si mi/a placut. Nu am vizitat nici un muzeu din oras, dar ceva ce ne/a placut foarte mult, a fost un fel de biblioteca, aflata in Piata Maggiore, cladirea din dreapta cum ajungeti de pe strada independenta. Au zire, carti, calculatoare, harti si toate le poti studia liber. Noua ni s/a parut foarte interesant. Normal cele doua turnuri, piata maggiore, de langa cele doua turnuri pleaca o strada zamboni, foarte frumoasa, cu multe portaluri. Noi din Bologna am fost o zi si la Florenta, ar fi o idee sau la Pisa dar e ceva mai departe.

#26
respected

respected

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.08.2004
pe site la ei arata cu totul altceva :) cam non profi . take a look Hotel
+ ca cica nu mau au camera iar parcarea e f importanta pt mine pt ca tin la frumusica mea (masina)+ nu vreau sa risc sa-mi ridice masina si sa raman fara bani :D
Multumesc mult pt sfaturi si harta, e super.
Am ramas sa fac rezervare pt Acest Hotel

#27
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006
Imi spune si mie cineva, cum este Pastele in Italia ?
O sa fiu de Paste acolo si vreau sa particip la slujba de Inviere intr-o biserica catolica, din Bologna.
La ce ora incepe slujba, in general, cat tine ?
Ce mai este bine de stiut ?
A doua zi de Paste ( lunea ), este sarbatoare in Italia, adica e zi libera ?

#28
gan2ryu

gan2ryu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.08.2009

View Postcamym, on 5th February 2010, 11:44, said:

Buna ladyblack, mi-ai dat niste informatii utile, avand in vedere ca si eu voi pleca in martie la Florenta.
In afara de obiectivele prezentate mai sus ce se mai poate vizita in Florenta? Ma intereseaza si preturile de intrare la muzee si mai ales orarul acestora.De asemenea as vrea sa stiu cu ce te poti deplasa in Florenta mai usor si mai ieftin intre obiectivele de vizitat.Apoi poate imi recomanzi ceva restaurante sau fast-food-uri unde se poate manca bine si ieftin(pe cat se poate).Apoi daca ai ajuns in Pisa, inafara de turnul renumit, ce se mai poate vizita?
Multumesc.
Florenta nu este un oras foarte mare si ai avantajul ca in centrul istoric sunt concentrate majoritatea atractiilor turistice.O data ajuns la Santa Maria Novella(gara), o iei usurel pe jos si vezi Domul, Ponte Vecchio, Uffizi, si preferata mea, Piazza Signoria.Daca traversezi raul Arno, ajungi la Palazzo Pitti.Centrul istoric e zona pietonala.
Dintre toate orasele din Italia vizitate, Florenta m-a impresionat cel mai mult, poate si pentru ca nu a devenit totul atat de comercial si turistic ca de exemplu la Roma.Calatorie placuta!

#29
ladyblack

ladyblack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 08.07.2008
Mi/am mai adus aminte ceva, cu validarea biletelor de tren. Noi nu stiam de treaba asta. La primul drum nu le/am validat si am avut marele noroc sa nu ne controleze nimeni. Apoi ne/am prins cum merge treaba si le/am validat de fiecare data si de fiecare data a venit controlul.  :)  o alta intamplare nostima. Ne luam noi bilete cu o zi inainte pentru florenta sa nu avem surprize dimineata, ca trenul era pe la 6 si ceva, mergem din timp in gara, vedem pe ce linie trebuia sa fie trenul si asteptam si asteptam. Cand mai erau vreo 5 minute ne/am dat seama ca trenul pleca din partea de vest a statiei (ceva gen gara mica din Cluj) si am tras o fuga pana la tren...cu toate precautiile noastre.. :) Acum e amuzant, dar atunci...
Poate va sunt de folos aceste relatari.

#30
aural

aural

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.03.2010

View Postladyblack, on 5th March 2010, 17:48, said:

In Bologna am fost anul acesta in ianuarie si mi/a placut. Nu am vizitat nici un muzeu din oras, dar ceva ce ne/a placut foarte mult, a fost un fel de biblioteca, aflata in Piata Maggiore, cladirea din dreapta cum ajungeti de pe strada independenta. Au zire, carti, calculatoare, harti si toate le poti studia liber. Noua ni s/a parut foarte interesant. Normal cele doua turnuri, piata maggiore, de langa cele doua turnuri pleaca o strada zamboni, foarte frumoasa, cu multe portaluri. Noi din Bologna am fost o zi si la Florenta, ar fi o idee sau la Pisa dar e ceva mai departe.

Multumesc pentru raspuns !
As mai avea cateva intrebari...............
Ar trebui sa ne luam bilete de tren inainte sau gasim in ziua in care vrem sa calatorim?Pentru familii sunt oferte speciale ?
Referitor la validarea biletelor de tren, unde anume trebuiesc validate? In tren? Automatele de bilete au si menu in lb. engleza?

#31
Aliceee

Aliceee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.01.2010

View Postaural, on 9th March 2010, 11:39, said:

Multumesc pentru raspuns !
As mai avea cateva intrebari...............
Ar trebui sa ne luam bilete de tren inainte sau gasim in ziua in care vrem sa calatorim?Pentru familii sunt oferte speciale ?
Referitor la validarea biletelor de tren, unde anume trebuiesc validate? In tren? Automatele de bilete au si menu in lb. engleza?

Bilete de tren gasiti acolo, in gara sau in aeroport si gasiti in ziua cand vreti sa calatoriti. Nu stiu sa fie oferte pentru familii. Validarea biletelor se face in cutiile galbene din gara, inainte sa va urcati in tren si biletul e valabil 6 ore ( din cate stiu eu ). La automate nu stiu, dar stiu ca la automatel de bilet de autobuz au meniu pe italiana dar scrie si pe engleza pe o hartie lipit pe automt. In gara din Florenta trebuie sa mergeti cam cu 30 min inainte de plecarea trenului sa luati bilete ca e aglomerat. (cel putin asa a fost cand am fost eu ).

#32
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postaural, on 9th March 2010, 12:39, said:

Ar trebui sa ne luam bilete de tren inainte sau gasim in ziua in care vrem sa calatorim?Pentru familii sunt oferte speciale ?
Bilete se pot lua si din gara,fara probleme.
Anul trecut aveau niste reduceri pt familii,la biletele achizitionate on-line.M-am uitat acum si nu le mai gasesc.S-ar parea ca nu mai sunt...

View Postaural, on 9th March 2010, 12:39, said:

Referitor la validarea biletelor de tren, unde anume trebuiesc validate? In tren? Automatele de bilete au si menu in lb. engleza?
Validarea se face pe peron,o sa vezi niste aparate galbene,relativ cubice,nu foarte mari.
Automatele de bilete au si meniu in engleza.

#33
Mirela1

Mirela1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.02.2010

View Postrespected, on 23rd February 2010, 19:48, said:

si cum te descurcai cand te duceai cu masina in centrul Florentei ?
nu erau mult prea scumpe parcarile?
In august multi italieni sunt plecati in concediu si poti parca pe stradute, gratuit evident, cel putin noi asa am facut. Dar am intrebat si un localnic daca e ok, pentru a nu avea surprize.

#34
camym

camym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 21.05.2009
In Pisa am fost de mai multe ori si cel mai ieftin mod de a merge in Florenta este trenul. Nu din aeroport ci direct din gara. Din aeroport pana in gara ajungi in 10  minute pe jos (vezi pe maps.google.com). Pretul este 5,70 € pe sens.
[/quote]


Buna ziua.
Doar ce m-am intors din Italia unde am vazut orasele Pisa si Florenta.
Din tara am plecat cu Ryanair de pe M.Kogalniceanu si am ajuns in aprox. 2 h in Pisa.
De la Pisa spre Florenta am mers cu autocar - 10 euro la dus iar la intors cu trenul 5,7 euro.
Pentru grupuri mai mari de turisti se fac si reduceri la biletele de tren.Deci cel mai ieftin e cu trenul.
In Florenta am vazut cam tot ce se putea vedea sau aproximativ tot pentru ca iti trebuie cel putin o saptamana sa vezi toate muzeele din Florenta.
Am vazut galeriile Uffizi pret intrare 6 euro. Palatul Pitti si gradinile Boboli- pret intrare 15 euro din care 7 euro intrarea la muzeul de portelan, cel de argintarie si colectia de imbracaminte,galeria de arta moderna, si gradinile Boboli.Merita sa fie vazute sunt deosebite. Apoi am vazut bazilica S.Croce unde sunt urnele(ramasitele pamantesti ) ale marilor artisti : Michelangelo, Galileo,Rosinni, Maschiaveli, etc.-pret intrare 5 euro.Apoi este Palazzo Vechio langa galeriile Uffizi unde nu se percepe taxa de intrare. Se plateste doar pentru fotografiat. La Uffizi si la Palazzo Vechio masurile de securitate sunt stricte.Se trece prin usa de scanare corporala la fel ca la aeroport. Nu este voie cu apa. Am admirat sculpturile din piata palatului vechi. Am colindat prin magazine si pietele cu souveniruri. Cea mai ieftina fiind cea din fata capelei Medici unde sunt ramasitele familiei Medici.
L-am mangaiat pe porcellino, in speranta ca vom reveni la Florenta. La hotelul unde am stat langa biserica St.Maria Novela, cazarea acceptabila, mic dejun asa cum a descris cineva mai sus:sunca, cascaval,oua,omleta,iaurturi, ceai, cafea,lapte(la expresor),sucuri,si prajiturelele lor tip tarte.La Pisa tot ansamblul cu catedrala turn si baptisteriul sunt grupate in Piata Miracolelor.Intrarea in turn este 15 euro, pentru vizitat un obiectiv, de ex.catedrala care este impresionanta este 2 euro iar pentru 2 obiective pretul este 5 euro.
Am fost placut impresionata de ce am vazut si as vrea sa mai ajung candva.

#35
AnaLee

AnaLee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 10.03.2008
A mers cineva la Bologna cu Ryanair? Avionul aterizeaza la o ora cam nashpa (23:30) la Bologna si ma intreb daca voi gasi vreun shutlle bus pentru transfer... Si as mai avea o rugaminte: pe ce site-uri ati facut voi rezervari pt cazare, ca Booking.com si Venere afiseaza niste preturi de-mi taie respiratia (de la 120 euro camera dubla, o noapte, pt. 18 aprilie). Ceva sfaturi, idei pentru cazare la pret decent si, daca s-ar putea, cit mai aproape de aeroport? Multumesc!

#36
Aliceee

Aliceee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.01.2010

View PostAnaLee, on 12th March 2010, 09:54, said:

A mers cineva la Bologna cu Ryanair? Avionul aterizeaza la o ora cam nashpa (23:30) la Bologna si ma intreb daca voi gasi vreun shutlle bus pentru transfer... Si as mai avea o rugaminte: pe ce site-uri ati facut voi rezervari pt cazare, ca Booking.com si Venere afiseaza niste preturi de-mi taie respiratia (de la 120 euro camera dubla, o noapte, pt. 18 aprilie). Ceva sfaturi, idei pentru cazare la pret decent si, daca s-ar putea, cit mai aproape de aeroport? Multumesc!

Preturile sunt intradevar mari fiindca e in weekend e si plin mai peste tot unde e mai ieftin. Asta am gasit:
http://www.albergodr.../listino_en.php
http://www.albergoga.../eng/camere.php
http://www.hostelbookers.com
http://www.hotelpano...t/indexeng.html
Sper sa iti fie de folos!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate