Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Studio Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
350 replies to this topic

#307
denysse

denysse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.02.2006

View Postcocogeo, on 13 mai 2014 - 06:23, said:

Minunata veste. De abia astept informatii de la voi. Va doresc vacanta frumoasa si vreme buna.


Am revenit aseara de la Paris. Pot spune ca am avut parte de vreme buna, plouat mocaneste cateva minute, soare si mai multi norisori dar vremea nu ne-a impiedicat de la indeplinirea planului propus. In legatura cu studioul, ne-am intalnit cu proprietarul care bineinteles a intarziat 15 min si ne-a predat cheia. Studioul este curat, linistit, cam ce ne asteptam de la francezi. Noi nu am avut nevoie sa gatim, dar am folosit cuptorul cu microunde, fierul de calcat, phoen-ul. Locatia lui este foarte aproape de Rer C si statia de metrou Pont Alma. Pe stradute se poate observa Turnul Eiffel, in zona sunt si vreo 3 supermarketuri. Este foarte aproape Muzeul Branly.

Daca aveti si alte intrebari va raspund cu placere!

#308
cocogeo

cocogeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 31.03.2006

View Postdenysse, on 30 mai 2014 - 19:01, said:



Am revenit aseara de la Paris. Pot spune ca am avut parte de vreme buna, plouat mocaneste cateva minute, soare si mai multi norisori dar vremea nu ne-a impiedicat de la indeplinirea planului propus. In legatura cu studioul, ne-am intalnit cu proprietarul care bineinteles a intarziat 15 min si ne-a predat cheia. Studioul este curat, linistit, cam ce ne asteptam de la francezi. Noi nu am avut nevoie sa gatim, dar am folosit cuptorul cu microunde, fierul de calcat, phoen-ul. Locatia lui este foarte aproape de Rer C si statia de metrou Pont Alma. Pe stradute se poate observa Turnul Eiffel, in zona sunt si vreo 3 supermarketuri. Este foarte aproape Muzeul Branly.

Daca aveti si alte intrebari va raspund cu placere!
Multumesc de informatii. As avea o gramada de intrebari......Tinand cont ca merg singura, cam cat de tarziu pot sa vin la studio ? Cam orele 22-23 este OK ? Am de ce sa ma tem in zona ? Cred ca nu ar trebui sa-mi pun intrebarea asta tinand cont de pozitie, dar parca....Apoi, ma ingrijoreaza tare liftul ala care nu duce decat 90 kg cu tot cu bagaje si eu le cam depasesc......Cum naiba fac sa-mi trimit singur bagajul cu liftul ? Mai exista alta posibilitate, ca nici sa urc 6 etaje cu bagaj nu ma vad...Cum era wi-fi la studio / Sa-mi iau tableta cu mine sau o car degeaba ? Sunt locuri pe aproape deschise mai tarziu unde poti manca sau lua la pachet mai degraba ? pe ce aeroport ati aterizat  si daca a fost CDG, cum ati ajuns la studio si cam cat ati facut?
Gata....ajunge si multumesc.

#309
bprodan

bprodan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.11.2006

View Postcocogeo, on 11 iunie 2014 - 14:28, said:

Multumesc de informatii. As avea o gramada de intrebari......Tinand cont ca merg singura, cam cat de tarziu pot sa vin la studio ? Cam orele 22-23 este OK ? Am de ce sa ma tem in zona ? Cred ca nu ar trebui sa-mi pun intrebarea asta tinand cont de pozitie, dar parca....Apoi, ma ingrijoreaza tare liftul ala care nu duce decat 90 kg cu tot cu bagaje si eu le cam depasesc......Cum naiba fac sa-mi trimit singur bagajul cu liftul ? Mai exista alta posibilitate, ca nici sa urc 6 etaje cu bagaj nu ma vad...Cum era wi-fi la studio / Sa-mi iau tableta cu mine sau o car degeaba ? Sunt locuri pe aproape deschise mai tarziu unde poti manca sau lua la pachet mai degraba ? pe ce aeroport ati aterizat  si daca a fost CDG, cum ati ajuns la studio si cam cat ati facut?
Gata....ajunge si multumesc.


Buna, Iti raspund eu, pentru ca am fost impreuna cu denysse.
Zona este foarte sigura, poti sa vii la orice ora.
Liftul duce 90 de kg in viziunea proprietarului, de fapt pe el scrie 70kg. Eu personal am 95 de kile si nu am indraznit. Iar scarile sunt cam inguste. Cred totusi ca poti pune bagajul, urci repede la 6 si chemi liftul :). Nu sunt asa multe apartamente (unul pe etaj si vreo 10 la etajul 6) si oricum, nu iti fura nimeni bagajele. La etajul 3 mereu in fata usii erau 2-3 plase cu diverse.
Wi-fi nu bate foarte bine, cam jumatate de camera. Dar e suficient. Viteza e decenta, ia-ti cu incredere tableta. Bine, nu am descarcat filme, dar poti linistita sa te uiti pe Google Maps sau browsing.
Sunt cel putin 4 magazine in zone, gen MegaImage. Si vreo cateva restaurante. Nu chiar in fata blocului, dar la 2-300 de metri gasesti ceva. Magazinele sunt deschise cel putin pana la 9 seara , mai putin duminica.
De la CDG am venit cu bus-ul (Orly bus) pana la opera (50 minute) si apoi pe jos pentru ca nu ne grabeam si nu aveam bagaje grele (cam 1 ora). Evident , poti lua metroul de l Opera la Alma-Marceau (parca nu e direct) si de la metrou la studio ai cam 400 de metri.

#310
cocogeo

cocogeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 31.03.2006

View Postbprodan, on 17 iunie 2014 - 10:35, said:

Buna, Iti raspund eu, pentru ca am fost impreuna cu denysse.
Zona este foarte sigura, poti sa vii la orice ora.
Liftul duce 90 de kg in viziunea proprietarului, de fapt pe el scrie 70kg. Eu personal am 95 de kile si nu am indraznit. Iar scarile sunt cam inguste. Cred totusi ca poti pune bagajul, urci repede la 6 si chemi liftul Posted Image. Nu sunt asa multe apartamente (unul pe etaj si vreo 10 la etajul 6) si oricum, nu iti fura nimeni bagajele. La etajul 3 mereu in fata usii erau 2-3 plase cu diverse.
Wi-fi nu bate foarte bine, cam jumatate de camera. Dar e suficient. Viteza e decenta, ia-ti cu incredere tableta. Bine, nu am descarcat filme, dar poti linistita sa te uiti pe Google Maps sau browsing.
Sunt cel putin 4 magazine in zone, gen MegaImage. Si vreo cateva restaurante. Nu chiar in fata blocului, dar la 2-300 de metri gasesti ceva. Magazinele sunt deschise cel putin pana la 9 seara , mai putin duminica.
De la CDG am venit cu bus-ul (Orly bus) pana la opera (50 minute) si apoi pe jos pentru ca nu ne grabeam si nu aveam bagaje grele (cam 1 ora). Evident , poti lua metroul de l Opera la Alma-Marceau (parca nu e direct) si de la metrou la studio ai cam 400 de metri.
Multumesc mult, imi raspunsese si denysse pe mesaj. Si mie mi-e teama de liftul ala. Nu prea este corect din partea proprietarului pentru ca trebuia sa spuna in prezentarea studioului. Ma rog, asta este.....Deci asa ar trebui sa fac cu bagajul, sa-l pun in lift si sa chem liftul dupa ce urc eu. Sper sa mearga pentru ca nu prea am chef sa il car pe scari. Multumesc mult si daca mai imi apare vreo intrebare.....revin.
Legat de drumul de la aeroport, mie mi-a spus ca pot folosi RER B pana la St. Michel si dupa aceea RER C pana la Pont Alma. Ma interesa cam cat ati facut dar estimez cam 1 ora si cu RER. Am 2 ore de la aterizare pana la ora stabilita cu el de intalnire. Voi unde l-ati asteptat ?

Edited by cocogeo, 17 June 2014 - 11:00.


#311
bprodan

bprodan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.11.2006
Poti folosi RER asa cum a spus el. Cred ca 2 ore sunt ok, o ora pana iesi din aeroport si maxim o ora cu RER. Teoretic proprietarul trebuia sa ne astepte in camera, dar a intarziat cam 20 de minute.deci poti face la fel :) Nu uita de codurile de acces in cladire si ghid, sa le tii la indemana, altfel nu poti intra.
In principiu, intri pe o usa mare, apoi fata-stanga alta usa cu un cod mai scurt, un culoar ce vireaza la stanga de 5-6 metri, iesi in curtea interioara, o sa vezi o magazie unde e gunoiul, intri pe usa din fata ei si de acolo e simplu, mai ai de urcat 6 etaje :)

#312
cocogeo

cocogeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 31.03.2006
Multumesc mult. ma deranjeaza teribil ideea de urcat pe jos 6 etaje si cu bagajul si dupa ce vii rupt de picioare seara, dar asta este... Ma antrenez pana plec ca sa nu scot limba de un cot cand urc.

#313
denysse

denysse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.02.2006
Buna Cocogeo

Sunt curioasa cum a fost plimbarea ta la Paris? Te-ai intors? Astept oricand ceva informatii

#314
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

View Postbprodan, on 17 iunie 2014 - 10:35, said:



Buna, Iti raspund eu, pentru ca am fost impreuna cu denysse.
Zona este foarte sigura, poti sa vii la orice ora.
..........................................................

Mai aveti cumva ceva foto cu/din acest studio?
Sa inteleg ca ati fost multumiti de el?

#315
denysse

denysse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.02.2006

View PostKONDASAS, on 22 octombrie 2014 - 15:26, said:

Mai aveti cumva ceva foto cu/din acest studio?
Sa inteleg ca ati fost multumiti de el?

Da. Cazarea a fost ok, mai avem poze, am vizitat multe...Va mai putem ajuta cu orice informatii!

#316
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
Am gasit un studio langa Turnul Eiffel,rezervarea facand o pe booking. Insa,din pacate nu pot plati rezervarea direct pe site ci trebuie sa fac transfer bancar direct catre proprietar. Problema este ca la banca mi au cerut comision 25 de eur,ceea ce mi se pare exagerat de mult. Aveti idee de vreo alta varianta pt a plati avansul ?

#317
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
PayPal, daca are cont.

#318
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
Si prin paypal mi-a spus ca tot atat este comisionul. Oare asa sa fie ?

#319
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Paypal, la 100E transfer, comisionul a fost de 3.65E. Si asta pentru ca mi-a cerut sa platesc eu comisionul, caci altfel (cum ar fi pentru bunuri si servicii) comisionul e 0. Diferenta va fi la conversia de valute dintre lei-valuta, care depinde de la banca la banca.

#320
electro2006

electro2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 06.11.2011
Studio inchiriat 9 nopti perioada 31 octombrie- 9 noiembrie adresa 22 bis rue Jouvenet - 75016 Paris cu vedere la Turnul Eifel, curat, dotat cu de toate. Platit avans, nu a cerut garantie, lift functional si modern, priveliste superba. Metroul la 5 minute, magazin la 10 minute de mers pe jos.
Se poate rezerva aici : http://www.homeliday...gn=HDFR_replied , la mai multe nopti pretul este negociabil, eu am platit 60 eur/ noapte.
Programul de vizita facut cu ajutorul http://www.visitacity.com/
Abonamentul pe toate liniile valabil o saptamana navigo se poate comanda in avans pe navigo.fr, mare atentie la adresa de livrare sa intrebati proprietarul pe ce adresa sa fie trimis ca sa ajunga la el, iar la sosire le primiti de la el. Plimbare placuta!

Poza atasata este facuta de mine, este ceea ce se poate vedea pe geam.

Attached Files


Edited by electro2006, 04 December 2014 - 12:11.


#321
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View PostFlorin1108, on 02 decembrie 2014 - 18:21, said:

Si prin paypal mi-a spus ca tot atat este comisionul. Oare asa sa fie ?

<Florin1108>, dumneavoastra veti plati avansul+comisionul indiferent daca veti merge la banca pentru transfer ori daca veti utiliza paypal. Asa ca va trebuie cea mai ieftina solutie.

Da, comisionul la banca este mare; au fost situatii cand era aproape la fel de mare ca avansul. Unii proprietari (putini) au inteles ca la 4-5 rezervari pentru o vacanta inseamna ceva si au renuntat la avans. Si atunci nu aveam varianta paypal, trebuia sa acceptam 18-20€ comision.

Cereti-i contul pentru paypal si faceti dumneavoastra singur plata avansului. Veti vedea ca este vorba numai de 2-3€ comision. Nu proprietarul va spune cat este comisionul. Si la aceasta varianta am intalnit proprietari care ne-au spus ca nu trebuia sa acoperim si comisionul. Platiti-l, pentru ca va fi – cu siguranta – mult mai mic decat la transferul bancar.

#322
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
In mailul trimis,mi a dat un cont unde a zis ca pot plati atat prin paypal cat si prin transfer bancar. Redau o parte din mesaj : ''In order to confirm your booking, a 95down payment is due on reservation to be paid via"Paypal.com"or by bank transfer with the details bellow "

Problema ar fi ca rezervarea poate fi anulata,bineinteles,daca o fac prin booking,cu 10 zile inainte de a ajunge in Paris. Daca eu platesc prin transfer bancar,western union,paypal si dintr un anumit motiv trebuie sa renunt la rezervare,imi mai recuperez si comisionul ? Nu cred....

Am sa-i mai trimit un mail in care sa-mi confirme daca aceste date sunt valabile si pt paypal.

Edited by Florin1108, 04 December 2014 - 20:44.


#323
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
Am rezolvat o in cele din urma cu paypal. Comision zero,din ce scria acolo la detalii,pt plata servicii.

#324
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Excelent!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate