Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Salzburg

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#19
roberto_67

roberto_67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.04.2008
Pentru cine vrea un loc super, recomand Maurach - lacul Achensee - Tirol - 40 km Innsbruck - 30 km Swarowsky - Salzburg, Munchen, Cuibul de vulturi (al lui Hitler) - eu acolo am fost anul trecut si a fost super
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SVunejpx20Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Xn_lrsmPdx4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tKNzSX2NDnQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
madalina2008

madalina2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.05.2008
Salutare!
Voi continua cu Salzburg unde am stat la Hotel Gurte Hirte 3 stele un hotel super cu mobilier nou si modern, frigider si LCD Samsung, noi am platit 5 nopti 340 Euro, fara mic dejun, costa separat 8 Euro/pers. Si aici era parcare gratis in fata hotelului vreo 5 locuri, restul cu plata. Noi am gasit cind am ajuns, doar o singura zi nu am gasit si am parcat pe strada chiar in fata hotelului. Aici am cumparat Salzburg Card chiar de la hotel.
Obiective vizitate:
- Fortareata
- ambele muzee Mozart
- am fost cu telecabina la Untersbergbahn unde este o priveliste superba
- Hellbrunn: a fost chiar distractiv la fintini
- Haus der Natur
- Stiegl Brauwelt: recomand mai ales pt barbati.
Toate aceste gratis cu cardul si la toate am fost folosind transportul public.
Apoi o zi am fost la Wattens la Fabrica Swarovski si apoi pe soseaua alpina Grossglockner Hochalpenstrasse care este magnifica (cel putin mie mi-a placut la nebunie) unde ne-am batut cu zapada si am mangaiat marmotele. Superb, nu cumva sa ratati soseaua alpina ca o sa regretati.
In ultima zi am fost la Munchen la Arcade Riem Mall pentru cumparaturi.
Cam asta ar fi asa ca pentru alte nelamuriri raspund cu placere. O sa pun in zilele urmatoare si poze.

#21
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postmadalina2008, on 1st July 2010, 09:30, said:

Salutare!
Voi continua cu Salzburg unde am stat la Hotel Gurte Hirte 3 stele un hotel super cu mobilier nou si modern, frigider si LCD Samsung, noi am platit 5 nopti 340 Euro, fara mic dejun, costa separat 8 Euro/pers. Si aici era parcare gratis in fata hotelului vreo 5 locuri, restul cu plata. Noi am gasit cind am ajuns, doar o singura zi nu am gasit si am parcat pe strada chiar in fata hotelului. Aici am cumparat Salzburg Card chiar de la hotel.
Obiective vizitate:
- Fortareata
- ambele muzee Mozart
- am fost cu telecabina la Untersbergbahn unde este o priveliste superba
- Hellbrunn: a fost chiar distractiv la fintini
- Haus der Natur
- Stiegl Brauwelt: recomand mai ales pt barbati.
Toate aceste gratis cu cardul si la toate am fost folosind transportul public.
Apoi o zi am fost la Wattens la Fabrica Swarovski si apoi pe soseaua alpina Grossglockner Hochalpenstrasse care este magnifica (cel putin mie mi-a placut la nebunie) unde ne-am batut cu zapada si am mangaiat marmotele. Superb, nu cumva sa ratati soseaua alpina ca o sa regretati.
In ultima zi am fost la Munchen la Arcade Riem Mall pentru cumparaturi.
Cam asta ar fi asa ca pentru alte nelamuriri raspund cu placere. O sa pun in zilele urmatoare si poze.


Uitati aici cazari in Salzburg [ in Anif] ,langa Hellbrunn. http://www.niederalm...gastronomie.htm. Uite si cateva exemple
http://www.haus-madl.at/index.html
http://www.muendlbauer.at/start.html
http://members.aon.a...r/page_3_1.html
etc, etc,......
Ce-i drept, astea nu au mobila noua din PAL si nici LCD Samsung......

#22
madalina2008

madalina2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.05.2008
Salutare!
Poze Salzburg si imprejurimi, fabrica Swarovski si soseaua alpina:


Si continuarea...
Am uitat pozele 2,3,4 din prima parte sunt de la Melk.

Attached Files



#23
bogdaaneel

bogdaaneel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.07.2008
Imi poate spune si mie cineva care si-a cumparat Salzburgerland Card daca se merita cumparat (stau cam 10 zile) si ce ar fi mai frumos/interesant de vizitat de pe card.

#24
madalina2008

madalina2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.05.2008
[quote name='bogdaaneel' date='16th July 2010, 18:34' post='8506788']
Imi poate spune si mie cineva care si-a cumparat Salzburgerland Card daca se merita cumparat (stau cam 10 zile) si ce ar fi mai frumos/interesant de vizitat de pe card.

Salutare!
Se merita pe deplin. Ai reduceri sau gratuitate la foarte multe obiective din land, inclusiv 24 ore in Salzburg. Uite aici ce poti sa vezi.

Attached Files



#25
bogdaaneel

bogdaaneel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.07.2008
Ok , multumesc .

#26
TaviMS

TaviMS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.05.2009
Cam cat costa un card pentru 6 zile?

#27
madalina2008

madalina2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.05.2008

View PostTaviMS, on 23rd July 2010, 21:06, said:

Cam cat costa un card pentru 6 zile?
Salutare!
Salzburgland Card pt 6 zile costa 43 Euro/persoana, 21,50 Euro copil intre 6-15 ani, copil sub 6 ani este gratis.

#28
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Printr-un complex de imprejurari am cazare gratuita in reteaua Holiday Inn cateva nopti si ma gandeam ca as putea sa stau in Salzburg ptr vizitarea zonei Salzkammergut. Cum vi se pare ideea? Este ok Salzburgul ptr un asemenea plan ?
Cate nopti mi-ati recomanda sa stau ptr a vedea cat mai bine zona si obiectivele principale ?
Cam cum s-ar caracteriza vremea din zonam ptr prima sapt a lui septembrie ?
Anul asta m-am saturat de mare si vreau la munte :)

Edited by atupi, 29 July 2010 - 13:33.


#29
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

View Postatupi, on 29th July 2010, 14:11, said:

Printr-un complex de imprejurari am cazare gratuita in reteaua Holiday Inn cateva nopti si ma gandeam ca as putea sa stau in Salzburg ptr vizitarea zonei Salzkammergut. Cum vi se pare ideea? Este ok Salzburgul ptr un asemenea plan ?
  Cate nopti mi-ati recomanda sa stau ptr a vedea cat mai bine zona si obiectivele principale ?
  Cam cum s-ar caracteriza vremea din zonam ptr prima sapt a lui septembrie ?
  Anul asta m-am saturat de mare si vreau la munte :)
  
  
   E foarte ok de stat in Salzburg pt Salzkammergut , sunt autobuze spre toate localitatile/statiunile din zona si majoritatea nu sunt la distanta mai mare de circa o ora,o ora jumate' . Cred ca o saptamana ar fi ok, de facut si vazut,mai ales daca ar fi vreme ok, sunt multe ,merge si mai mult de o saptamana dar daca ar fi sa zicem o zi salzburg si o si prin statiuni cred ca merge sa vezi chiar multe. Eu am fost o saptamana in St Wolfgang si de acolo m-am plimbat in fiecare zi tot asa cu autobuzul . De vreme nu stiu insa ca am fost in Iulie dar oricum acolo vremea e schimbatoare ,nu e garantata vremea frumoasa nici daca mergi in mijlocul verii, depinde de noroc si de multe ori la munte e vremea mai stabila toamna.

#30
mihaela38

mihaela38

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.07.2010

View Postentity22, on 29th July 2010, 18:13, said:

E foarte ok de stat in Salzburg pt Salzkammergut , sunt autobuze spre toate localitatile/statiunile din zona si majoritatea nu sunt la distanta mai mare de circa o ora,o ora jumate' . Cred ca o saptamana ar fi ok, de facut si vazut,mai ales daca ar fi vreme ok, sunt multe ,merge si mai mult de o saptamana dar daca ar fi sa zicem o zi salzburg si o si prin statiuni cred ca merge sa vezi chiar multe. Eu am fost o saptamana in St Wolfgang si de acolo m-am plimbat in fiecare zi tot asa cu autobuzul . De vreme nu stiu insa ca am fost in Iulie dar oricum acolo vremea e schimbatoare ,nu e garantata vremea frumoasa nici daca mergi in mijlocul verii, depinde de noroc si de multe ori la munte e vremea mai stabila toamna.
Eu plec pe 16 aug. la altmunster, pe malul lacului Traunseesi as vrea sa mergem o zi la Salzburg.Merita cardul pentru o zi?Si ce-mi recomandati sa vad, tinand cont ca e timpul prea scurt?Stie cineva cam cat timp,aproximativ, fac de la Gmunden pana la salzburg cu masina?Cred ca sunt in jur de 60-70 km.

#31
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
As mai adauga o intrebare: exista in aceasta zona posibilitati de innot? Stiu ca ei se lauda cu multe centre spa.

#32
madalina2008

madalina2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.05.2008

View Postmihaela38, on 29th July 2010, 19:07, said:

Eu plec pe 16 aug. la altmunster, pe malul lacului Traunseesi as vrea sa mergem o zi la Salzburg.Merita cardul pentru o zi?Si ce-mi recomandati sa vad, tinand cont ca e timpul prea scurt?Stie cineva cam cat timp,aproximativ, fac de la Gmunden pana la salzburg cu masina?Cred ca sunt in jur de 60-70 km.
Mai precis sunt 76 Km, veti face maxim 1 ora. Sigur se merita cardul, dar il luati pt o zi si costa 25 Euro/persoana. Puteti vedea fortareata, casele Mozart, gradinile Mirabell si cred ca puteti vedea si Hellbrun. E putin obositor dar se poate face daca ajungeti devreme pe la 9-10 in Salzburg.

#33
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
la faza cu cardul nu ma bag ca nu am folosit deci nu cunosc. Intr-o zi eu sincer nu m-as duce la muzee . La castel e frumos,sunt privelisti frumoase , gradinile Mirabell iarasi sunt frumoase,tot centrul ala vechi e minunat ,sa mergi pe stradutele alea pitoresti ,catedrala e frumoasa,e si un cimitir dragut. Sunt niste taverne/restaurante klumea desi de multe ori risti sa nu gasesti loc. Ah si merita la Demel daca nu ati fost in Viena,am o boala cu Demel, cel mai tare cremeschnitte LOL. E un oras care se poate vedea intr-o zi, nu in amanunt dar e destul de compact si are o gramade de obiective care de fapt alcatuiesc orasul .

In lacul unde va duceti nu se poate innota? Acolo nu am fost dar pe lacurile pe unde am trecut erau inclusiv sporturi de apa. Pe Wolfgangsee de ex in statiunile/satele de pe malul lui(gen St Wolfgang,St Gilgen,Strobl) erau centre unde avea banana,ski nautic,barcute electrice,mai multe chestii ,era si plaja publica si erau si plaje amenajate in fata unor hoteluri/pensiuni. Eu cand am fost m-am documentat pe internet si scria ca poate sa ajunga apa si la 25 C dar cand am fost nu era prea calda,erau unii care faceau baie dar depinde si de om,totusi nu cred ca avea mai mult de 18-20C insa s-a mai incalzit nitel inainte de a pleca deci orice e posibil iar daca nu banuiesc ca se gaseste piscina si SPA-uri

#34
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Noi am stat o zi in Salzburg, am fost si cu copiii. Am vizitat catedrala, fortareata, iar casele lui Mozart le-am sarit. Ne-am plimbat mult pe stradute si am zabovit prin gradinile Mirabell, inclusiv vreo ora la un loc de joaca :)
Ca intrari am platit doar intrarea la castel, a fost vreo 25 EUR family ticket, nu mai stiu exact. La catedrala nu se plateste intrarea dar poti face o mica donatie.

Nu am fost la Hellbrun, ramane pe alta data. Palatul Rezidenz era inchis, nu se putea vizita.

Noi am mancat extrem de prost de pranz la una din carciumile de sus de la fortareata, nu recomand. Apoi cina, foarte buna, la un restaurant thailandez.

#35
mihaela38

mihaela38

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.07.2010

View Postmadalina2008, on 29th July 2010, 21:01, said:

Mai precis sunt 76 Km, veti face maxim 1 ora. Sigur se merita cardul, dar il luati pt o zi si costa 25 Euro/persoana. Puteti vedea fortareata, casele Mozart, gradinile Mirabell si cred ca puteti vedea si Hellbrun. E putin obositor dar se poate face daca ajungeti devreme pe la 9-10 in Salzburg.
Multumesc pt. informatii, s-ar putea sa va mai deranjez cu intrebari pana plec.
Eu am luat bilet de la o agentie care lucreaza cu Tui si avem un program care include diverse activitati, desi nu sunt grup, suntem 10 persoane, adica 3 familii si copiii. A mai fost cineva prin Tui?

#36
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

View Postmihaela38, on 30th July 2010, 17:10, said:

Multumesc pt. informatii, s-ar putea sa va mai deranjez cu intrebari pana plec.
    Eu am luat bilet de la o agentie care lucreaza cu Tui si avem un program care include diverse activitati, desi nu sunt grup, suntem 10 persoane, adica 3 familii si copiii. A mai fost cineva prin Tui?
  
  Eu cred ca am avut rezervarile facut prin TUI (sau Dertour) ,e de bine,sunt cam cei mai tari

Edited by entity22, 01 August 2010 - 00:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate