Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Austria, zona Salzkamergut

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#91
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postscoty, on 9th July 2010, 22:16, said:

Multumesc, voi fi in zona incepand cu 25.07.2010, Bogdan DSN despre ce drum este vorba ai multe posturi, care intradevar ne ajuta mult si de aici confuzia?
e vorba despre drumul care pleaca din Pandorf, trece pe la sud de Viena si merge oarecum paralel cu autostrada. Cred ca era prezentat la ruta romantica sau cam asa ceva.

va atasez poze din ziuan nr 2- rand 1 poze Mondsee

randul 2 poze Werffen

Edited by bogwol, 10 July 2010 - 07:47.


#92
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
poze din Salzburg

#93
mihaela38

mihaela38

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.07.2010
Buna seara.Voi pleca si eu in august in austria si ma intereseaza daca a stat cineva la Alpenhotel in Altmunster.E pe malul lacului Traunsee, apoape de Gmunden.

#94
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006

View Postscoty, on 9th July 2010, 22:16, said:

Multumesc, voi fi in zona incepand cu 25.07.2010, Bogdan DSN despre ce drum este vorba ai multe posturi, care intradevar ne ajuta mult si de aici confuzia?

Ai doua variante;
1. la Parndorf iesi de pe A4 apoi B50,S31,S4,A2,S6,A9(E57),B320(E651),B145 pana la Bad Ischl.
2. mergi pana aproape de Viena, o iei pe S1,A2,S6 si de aici la fel ca mai sus

mihaela 38 - mergi cu toata increderea...la cum arata,nu vei avea dezamagiri...la cat de multe hoteluri si pensiuni sunt e greu sa gasesti 2-3 persoane,care au stat exact in acel loc.

#95
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

View PostBOGDAN DSN, on 11th July 2010, 11:43, said:

Ai doua variante;
1. la Parndorf iesi de pe A4 apoi B50,S31,S4,A2,S6,A9(E57),B320(E651),B145 pana la Bad Ischl.
2. mergi pana aproape de Viena, o iei pe S1,A2,S6 si de aici la fel ca mai sus

mihaela 38 - mergi cu toata increderea...la cum arata,nu vei avea dezamagiri...la cat de multe hoteluri si pensiuni sunt e greu sa gasesti 2-3 persoane,care au stat exact in acel loc.



De la Viena noi am luat-o spre Korneuburg si apoi Krems(unde am si innoptat)pina la Melk si de aici pe drumul clasic pe autostrada.Portiunea asta face parte,ca sa zic asa,din Romantikstrasse si sincer merita parcursa pt frumusetea peisajelor dar si a drumului care serpuieste paralel cu Dunarea pe o parte iar pe cealalta sunt podgorii intinse pe dealurile terasate.Chiar recomand o vizita in Krems,un oras cu o cetate medievala ceva ca Sighisoara noastra dar mult mai ingrijita(poze am pus pe topicul Romantikstrasse) si o oprire la abatia Melk.

Luminati-ma si pe mine cum se pun link-urile astea,spre ex.asta cu Romantikstrasse :OK:


@scoty
pont:daca va place pestele,pe drumul dintre Fuschl si Halstatt sunt doua terase care vind peste proaspat fript la gratar si peste afumat,ambele un deliciu.Servirea nu este de 5*,iti pun pestele pur si simplu pe o coala de hirtie alba,cu feliutele de lamiie alaturi dar gustul este pur si simplu delicios.Si cind ma gindesc ca 2 seri la hotelul unde am stat ne-au dat pangasius pane,cind pestii se calcau pe coada unul pe altul in lacurile din zona,imi vine sa.......ma intorc!!!Multi localnici opreau si bagau cite un meniu cu peste,6 euro portia.


Pun si eu ceva poze de la zoo Salzburg(care de fapt este in Anif),putin spectaculoasa si Schloss Helbrunn,interesant spectacolul stropirii cu apa la palat!Ce baie au facut unii din grupul nostru!Pt copii au fost super aceste dusuri!

Attached Files


Edited by mahmud, 11 July 2010 - 16:03.


#96
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
cateva poze de la Hallstatt

#97
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
gosau +lacul

#98
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
[quote name='mahmud' date='11th July 2010, 16:41' post='8480704']
De la Viena noi am luat-o spre Korneuburg si apoi Krems(unde am si innoptat)pina la Melk si de aici pe drumul clasic pe autostrada.Portiunea asta face parte,ca sa zic asa,din Romantikstrasse si sincer merita parcursa pt frumusetea peisajelor dar si a drumului care serpuieste paralel cu Dunarea pe o parte iar pe cealalta sunt podgorii intinse pe dealurile terasate.Chiar recomand o vizita in Krems,un oras cu o cetate medievala ceva ca Sighisoara noastra dar mult mai ingrijita(poze am pus pe topicul Romantikstrasse) si o oprire la abatia Melk.


Salut,

poti sa ne spui unde ai stat la Krems si la ce bani?
Multumiri anticipate.

#99
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
Unter den Linden
Schillerstraße 5, Krems


71 dubla si 42 single cu mic dejun copios,rasfat culinar;parcare in fata hotelului free.
Merita vizitat orasul vechi,cetate medievala, faleza Dunarii.
Drum bun!

Edited by mahmud, 12 July 2010 - 19:52.


#100
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
Luminati-ma si pe mine cum se pun link-urile astea,spre ex.asta cu Romantikstrasse ?

#101
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Attached File  SNC00398.jpg   1.55MB   73 downloadsAm revenit din vacanta de criza 6 zile in zona Salzkammergut. Nu spun cat de frumoasa e zona ca s-au spus destule, nu sunt cuvinte destule pentru a descrie frumusetea acestor lacuri si munti. Am stat la un apartament in Fuschl am See 50 euro pe noapte sase zile, am reusit sa urc pe Dachstein, unde mi-am prajit chelia, ca m-am dus ca incepatorii fara palarie pe munte (am sat sa vad lansari cu parapanta inclusiv o ratare care ne-a dat emotii caci dupa platforma de unde se lansau era o prapastie de cca 1000 m adancime) satul Hallstatt, pestera de geheata de la Verfahren, toate localitatile cu lacuri alpine inclusiv magnificul Gosau si evident Salzburg. O recomandare daca doriti sa stati mai aproape de Salzburg va recomand sa va cazati in Wolfgang am See putin mai scump dar merita, daca in schimb doriti sa stati mai aproape de munti va recomand sa va cazati la Gosau, peisaje de vis si nu numai, se face baie in lac chiar daca este lac alpin apa este calda in aceasta perioda. Multumiri tuturor colegilor care au postat recomandari in special lui Bogdan DNS, care au fost de real folos, am incercat sa manac peste la acea taraba in drum spre Wolfgang am see dar nu avea peste din lac ci celebrul Merlucius! Voi pune cateva poze si astept intrebari daca vor fi. Pozele sunt de pe Dachstein, Gosau, Hallstatt, Salzburg si pestera de gheata, Wolfgang am See, din pacate in pestera nu este permis fotografiatul dar merita vazuta chiar daca presupune un efort fizic mare pentru ca trebuie urcate si evident coborate cca 170 trepte!

Attached Files


Edited by scoty, 26 July 2010 - 09:34.


#102
gabriela_lucia

gabriela_lucia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.06.2009
Peste cateva zile plecam in vacanta la Sankt Gilgen.
Daca mai aveti recomandari pentru zona respectiva, am fi incantati.

#103
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006

View Postscoty, on 26th July 2010, 10:16, said:

Attachment SNC00398.jpgAm revenit din vacanta de criza 6 zile in zona Salzkammergut. Nu spun cat de frumoasa e zona ca s-au spus destule, nu sunt cuvinte destule pentru a descrie frumusetea acestor lacuri si munti. Am stat la un apartament in Fuschl am See 50 euro pe noapte sase zile, am reusit sa urc pe Dachstein, unde mi-am prajit chelia, ca m-am dus ca incepatorii fara palarie pe munte (am sat sa vad lansari cu parapanta inclusiv o ratare care ne-a dat emotii caci dupa platforma de unde se lansau era o prapastie de cca 1000 m adancime) satul Hallstatt, pestera de geheata de la Verfahren, toate localitatile cu lacuri alpine inclusiv magnificul Gosau si evident Salzburg. O recomandare daca doriti sa stati mai aproape de Salzburg va recomand sa va cazati in Wolfgang am See putin mai scump dar merita, daca in schimb doriti sa stati mai aproape de munti va recomand sa va cazati la Gosau, peisaje de vis si nu numai, se face baie in lac chiar daca este lac alpin apa este calda in aceasta perioda. Multumiri tuturor colegilor care au postat recomandari in special lui Bogdan DNS, care au fost de real folos, am incercat sa manac peste la acea taraba in drum spre Wolfgang am see dar nu avea peste din lac ci celebrul Merlucius! Voi pune cateva poze si astept intrebari daca vor fi. Pozele sunt de pe Dachstein, Gosau, Hallstatt, Salzburg si pestera de gheata, Wolfgang am See, din pacate in pestera nu este permis fotografiatul dar merita vazuta chiar daca presupune un efort fizic mare pentru ca trebuie urcate si evident coborate cca 170 trepte!

Bine ai revenit....ma bucur ca ti-a placut(nici nu se putea altfel,nu?  :)
Nu ai fost cu trenuletul din St.Wolfgang pe vf.Schafberg? Oricum te-ai plimbat destul si daca a mai ramas ceva nevizitat....o lasi pe alta data.De unde se lansau cu parapanta mai aveai 10 minute pana la platforma ''five fingers''(se vede drumul in poza).
Zona este intr-adevar minunata si merita sa petreceti acolo macar o saptamana.

gabriela lucia - alte recomandari decat ce este scris pe aici?...aici gasesti foarte multe pareri si sfaturi suficiente pentru o vacanta de 10 zile.
vacanta placuta si te asteptam cu poze si impresii.

#104
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View PostBOGDAN DSN, on 28th July 2010, 10:20, said:

Bine ai revenit....ma bucur ca ti-a placut(nici nu se putea altfel,nu?  :)
Nu ai fost cu trenuletul din St.Wolfgang pe vf.Schafberg? Oricum te-ai plimbat destul si daca a mai ramas ceva nevizitat....o lasi pe alta data.De unde se lansau cu parapanta mai aveai 10 minute pana la platforma ''five fingers''(se vede drumul in poza).
Zona este intr-adevar minunata si merita sa petreceti acolo macar o saptamana.

gabriela lucia - alte recomandari decat ce este scris pe aici?...aici gasesti foarte multe pareri si sfaturi suficiente pentru o vacanta de 10 zile.
vacanta placuta si te asteptam cu poze si impresii.
Am fost si la platforma five fingers, dar de facut poze am facut pe drumul pana acolo am gasit in apropiere o pozitie care era pe marginea unei prapastii si se vedea foarte bine, de mi-am atras apostrofarea de la niste nemti care ziceau ca e periculos. Nu am urcat cu trenul deoarece nu am mai avut timp, cel mai mult in schimb mi-a placut pe malul lacului Gosau. as sta o viata acolo daca ar fi posibil. Cand scriu asta pe toate tv-urile se dau stiri de cum ne promoveaza Udrea turismul, ma gandesc ca ei nu se omoara cu promovarea dar este full de turisti peste tot sati la coada sa vezi ceva, dar ei au ceva ce la noi lipseste cu desavarsire infrastructura pe care trebuie sa ajungi in zonele turistice. Sper sa mai am ocazia sa ajung pe acolo, cai este o zona spledida pe care o recomand tuturor sa o viziteze. Mai adaug cateva poze.

Attached Files



#105
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

View Postscoty, on 29th July 2010, 21:59, said:

Am fost si la platforma five fingers, dar de facut poze am facut pe drumul pana acolo am gasit in apropiere o pozitie care era pe marginea unei prapastii si se vedea foarte bine, de mi-am atras apostrofarea de la niste nemti care ziceau ca e periculos. Nu am urcat cu trenul deoarece nu am mai avut timp, cel mai mult in schimb mi-a placut pe malul lacului Gosau. as sta o viata acolo daca ar fi posibil. Cand scriu asta pe toate tv-urile se dau stiri de cum ne promoveaza Udrea turismul, ma gandesc ca ei nu se omoara cu promovarea dar este full de turisti peste tot sati la coada sa vezi ceva, dar ei au ceva ce la noi lipseste cu desavarsire infrastructura pe care trebuie sa ajungi in zonele turistice. Sper sa mai am ocazia sa ajung pe acolo, cai este o zona spledida pe care o recomand tuturor sa o viziteze. Mai adaug cateva poze.





Frumoase poze ai tras!Cu ce scula lucrezi?


Pai sutele de pliante de la hoteluri sau pensiuni si oficiile de turism din fiecare sat(Fuschl am see)sau oras,nu fac cea mai buna promovare turismului in aceasta tara?Ce trebuie sa mai iasa ministrul turismului si sa prezinte sloganuri sau logo-uri ca sa te faca sa mergi acolo?!
Multi de pe aici(poate si tu)am primit acasa pliante,harti si brosuri cu aceasta zona,GRATIS!La noi gasesti asa ceva doar cu ocazia targurilor de turism.
Eu cred ca nu numai infrastructura e de vina ca nu avem noi turismul dezvoltat ca acolo,e ceva ce tine si de felul de a face meseria asta.Degeaba vom avea sosele daca nu vom avea si oameni care sa stie sa faca turism!

#106
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006
Si ce este si mai trist este faptul ca nici macar nu ne inspiram din ceea ce fac altii....sau sa-i chemam sa ne ajute.
Cand un sat ca Ischgl are 1500 de locuitori permanenti si 9000 de locuri de cazare nu mai poti spune nimic.
Si ca Ischgl sunt multe alte zeci de sate din Austria....numai daca te uiti la oficiul de turism din...sa zicem Maurach am Achensee care are cam 2000 de locuitori si este plin de harti.pliante,brosuri,cataloage iti vine sa te duci........
Ei scot numai din turism 21 miliarde euro/an si este o tara de 3 ori mai mica decat RO.
Am intalnit pensiuni unde se face turism de zeci si zeci de ani(unele au peste 100 ani de traditie...afaceri de familie)...si noi la 1000m nu avem curent electric.

acolo totul este unde trebuie,cand trebuie si cum trebuie...ca sa nu mai zic de respectul aratat turistilor. Gata ma iau iar nervii  :cursing:

#107
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
adevarul e ca la munte la ei e mai frumos ,Alpii sunt mai spectaculosi/mari/frumosi decat Carpatii iar la noi in tara nu avem zone chiar ca Salzkammergut de ex unde sunt o gramada de lacuri glaciare intre munti la cativa km unul de celalalt. INSA,avem si noi zone frumoase/spectaculoase care ar putea avea succes daca ar fi amenajate,protejate,exploatate turistic eficient si corect dar ,din pacate, in tara asta nu se poate face turism . Cand presedintele zice ca nu avem nevoie de sosele ca turistii vin cu avionul deja e cam clar. Noi pur si simplu nu stim sa gestionam singuri si daca am aduce austrieci sau orice altceva,oameni seriosi, tot nu ar iesi nimic asa cum nu iese nici cu autostrazile (autostrazi pt care sunt facute contracte cu firme extrem de serioase ,ce au facut autostrazi in toata lumea).

Eu zic ca suntem norocosi noi romanii iubitori de turism si cultura/calitate/civilizatie ca totusi occidentul e aproape, macar nu suntem in Somalia ,tot e bine, in cateva ore ajungem in lumea normala si frumuseti ca ale Austriei ne sunt accesibile.

Tot ma gandesc,daca s-ar face si la noi o modernizare a cailor ferate ...ce repede s-ar ajunge oriunde in Europa ca e asa aproape da nu se face nimic,absolut nimic.....trist.

#108
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

View Postentity22, on 2nd August 2010, 23:40, said:

adevarul e ca la munte la ei e mai frumos ,Alpii sunt mai spectaculosi/mari/frumosi decat Carpatii iar la noi in tara nu avem zone chiar ca Salzkammergut de ex unde sunt o gramada de lacuri glaciare intre munti la cativa km unul de celalalt. INSA,avem si noi zone frumoase/spectaculoase care ar putea avea succes daca ar fi amenajate,protejate,exploatate turistic eficient si corect dar ,din pacate, in tara asta nu se poate face turism . Cand presedintele zice ca nu avem nevoie de sosele ca turistii vin cu avionul deja e cam clar. Noi pur si simplu nu stim sa gestionam singuri si daca am aduce austrieci sau orice altceva,oameni seriosi, tot nu ar iesi nimic asa cum nu iese nici cu autostrazile (autostrazi pt care sunt facute contracte cu firme extrem de serioase ,ce au facut autostrazi in toata lumea).

Eu zic ca suntem norocosi noi romanii iubitori de turism si cultura/calitate/civilizatie ca totusi occidentul e aproape, macar nu suntem in Somalia ,tot e bine, in cateva ore ajungem in lumea normala si frumuseti ca ale Austriei ne sunt accesibile.

Tot ma gandesc,daca s-ar face si la noi o modernizare a cailor ferate ...ce repede s-ar ajunge oriunde in Europa ca e asa aproape da nu se face nimic,absolut nimic.....trist.




Sau in Congo :uhuhno:
Pai nu ai vazut ca au inceput si la noi modernizarea cailor ferate,au inceput cu Buc-Cta,dupa aia au lut-o cu Buc -Bv si se lucreaza,si se lucreaza..........Le vor termina probabil odata cu autostrada Arad-Cta.
Iar frumusetea locurilor din Salzkammergut asta este completata de comportamentul austriecilor fata de turistul venit sa cheltuie banul in tara lor.Ti-l iau cu zimbetul pe buze!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate