Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Austria, zona Salzkamergut

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#37
Doctorul45

Doctorul45

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.08.2008
Am fost intr-o excursie cu petrecerea revelionului 2010 . Cazarea principala a fost in localitatea vocklabruck regiunea salzkamergut, am fost in excursii de o zi in viena innsbruck salzburg munchen zona lacurilor bad iscgl, wolfgangsee ,hallstadt iar la intoarcere a fost o croaziera pe dunare la budapesta.Mie mi-a ramas in suflet salzburgul si piata domului unde tot timpul se interpreta muzica clasica de buna calitate ,citadela si mimii intilniti din loc in loc.Sotiei si fiului meu le-a placut viena si mariahilferstrasse.Nu ratati innsbruckul si fabrica swarowscki.Toata austria e frumoasa, extrem de curata si f.confortabila.Impresia noastra e ca austriecii sunt civilizati si amabili.Trecerea de pietoni e sfinta cind esti in dreptul ei toate masinile se opresc (in viena), multi adulti circula pe bicicleta, extrem de putina lume care vorbea la mobil in locuri publice.Am ramas surprins ca am intilnit f. putine jeep-uri  iar soferi merg prudent fara excese de viteza desi soselele sunt impecabile si fara gheata sau zapada (noi am avut un timp de primavara la sf.de decembrie).Linga hotel erau 2 supermarketuri hofer si lindl care la fel ca si alte buticuri inchideau la 7 seara.Foarte liniste seara.La metroul din Viena am fost indrumati de un austriac f.amabil in drum spre shonbrunn.La metrou exista centru de informare iar cartela de metrou e valabila pe toata durata zilei (1,8 euro ).Multe toaletele publice curate fara riscuri de a va imbolnavi ( se plateste ),In general peste tot metrou toalete, muzee  sisteme de acces automate.Cafeaua f.buna peste tot (restaurante benzinarii) iar cea din magazin mai ieftina ca in rominia.Fiului meu (are aproape 14 ani)ia placut cel mai mult pe mariahilferstrasse la un magazin de rockeri si a lasat vreo 150e.Sotiei  mele ia placut f.mult si vrea sa emigreze in austria dar eu si fiul meu am zis ca nu putem sa ne obisnuim cu viata prea linistita de acolo.Noi suntem din bucuresti...

#38
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
Spre Fushl am see sau St.Gilgen,inca nu stiu sigur,am hotarit sa mergem pe varianta A1 de la Viena iar la intoarcere sa o luam pe la Graz.Pe unde sa merg intre A4 si A1?Dati-mi o varianta folosita de voi!Este vreo zona comerciala pe drumul asta,un REAL sau ceva de genul asta?
In zona aleasa de mine,sunt astfel de super,hiper,etc,pt diverse cumparaturi,o apa,un suc,o berica ceva?Ma gindeam sa facem ceva aprovizionare pt cit stam pe acolo dar sa luam una alta si pt acasa ca sunt alte preturi pe acolo!

#39
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 mahmud, on 22nd February 2010, 09:42, said:

Spre Fushl am see sau St.Gilgen,inca nu stiu sigur,am hotarit sa mergem pe varianta A1 de la Viena iar la intoarcere sa o luam pe la Graz.Pe unde sa merg intre A4 si A1?Dati-mi o varianta folosita de voi!Este vreo zona comerciala pe drumul asta,un REAL sau ceva de genul asta?
In zona aleasa de mine,sunt astfel de super,hiper,etc,pt diverse cumparaturi,o apa,un suc,o berica ceva?Ma gindeam sa facem ceva aprovizionare pt cit stam pe acolo dar sa luam una alta si pt acasa ca sunt alte preturi pe acolo!
stai linistit ca gasesti multe magazine Plus aproape in fiecare sat mai rasarit. Real nu cred ca ai cum sa gasesti avand in vedere ca este un lant francez iar austriecii sunt destul de orgoliosi.

#40
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,411
  • Înscris: 30.04.2008

 bogwol, on 22nd February 2010, 14:59, said:

stai linistit ca gasesti multe magazine Plus aproape in fiecare sat mai rasarit. Real nu cred ca ai cum sa gasesti avand in vedere ca este un lant francez iar austriecii sunt destul de orgoliosi.
Intradevar Hypermarket Real in Austria nu gasesti, dar in nici un caz nu este un lant francez, ci unul german cu sediul central:
Real,- Group Holding GmbH
Schlueterstrasse 1
40235 Duesseldorf
http://www.real-hype...ay-contact.html

istoria: http://www.real-hype...me/history.html

#41
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 w140, on 22nd February 2010, 16:17, said:

Intradevar Hypermarket Real in Austria nu gasesti, dar in nici un caz nu este un lant francez, ci unul german cu sediul central:
Real,- Group Holding GmbH
Schlueterstrasse 1
40235 Duesseldorf
http://www.real-hype...ay-contact.html

istoria: http://www.real-hype...me/history.html
ok, greseala mea; l-am confundat cu Auchan
in schimb vei gasi foarte multe Lidl

Edited by bogwol, 22 February 2010 - 17:30.


#42
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
Poza este facuta in toamna la intoarcerea din Germania.Am oprit undeva pe A1 sa mincam si sa alimentam.
Daca cineva recunoaste personajul(a fost de belea,cind am iesit din restaurant ne-am si speriat,s-a deschis usa de la "buda" si a aparut individu'mormaind ceva acolo,a tras 2 vinturi dupa care ne-a si scuipat cu un jet de apa care era cit pe ce sa ne ude)sa imi spuna si mie cum se numeste benzinaria?
Stiu ca e inainte de Viena dar nu imi amintesc pe ce parte.Cam pe la ce km.ar fi?


Imi amintesc ca am mincat bine acolo.Aveti si alte recomandari pt.opriri pina in Salzburg unde se maninca bine si ieftin?

Attached Files


Edited by mahmud, 26 February 2010 - 18:26.


#43
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
Din FUSCHL AM SEE vreau sa ajung si pe GROSSGLOCKNER.
M-am gindit la varianta sa merg cu auto personal pina la parcarea unde se plateste taxa iar de acolo am inteles ca sunt autobuze cu care se poate urca.
Cei care au fost pe acolo au cunostinta de aceasta posibilitate?
:arigato:

#44
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008

 mahmud, on 10th March 2010, 15:00, said:

Din FUSCHL AM SEE vreau sa ajung si pe GROSSGLOCKNER.
M-am gindit la varianta sa merg cu auto personal pina la parcarea unde se plateste taxa iar de acolo am inteles ca sunt autobuze cu care se poate urca.
Cei care au fost pe acolo au cunostinta de aceasta posibilitate?
:arigato:

da, exista autobuz ( 651 )  din zell am see doar pana sus , la ghetar ( belvederea franz joseph ) . se pare ca punctul de plecare e gara din zell am see , iar pretul e de cca 16euro/pers . sincer , ti-as recomannda totusi masina personala , mai ales cand ai aceasta posibilitate !

#45
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

 dariuscha, on 11th March 2010, 16:30, said:

da, exista autobuz ( 651 )  din zell am see doar pana sus , la ghetar ( belvederea franz joseph ) . se pare ca punctul de plecare e gara din zell am see , iar pretul e de cca 16euro/pers . sincer , ti-as recomannda totusi masina personala , mai ales cand ai aceasta posibilitate !


Mersi de link-uri!

Dar din ce am citit pe aici Franz Josepf este chiar parcarea mare unde ma gindeam eu sa las masina si de acolo sa iau un bus mai departe.Sau am inteles eu gresit?

#46
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008

 mahmud, on 11th March 2010, 17:08, said:

Mersi de link-uri!

Dar din ce am citit pe aici Franz Josepf este chiar parcarea mare unde ma gindeam eu sa las masina si de acolo sa iau un bus mai departe.Sau am inteles eu gresit?


Cu placere!  Nu stiam daca s-au trimis, asa ca probabil ai multe 'copii ' !
Nu , Franz Joseph este o 'fundatura' , mai aproape de celalalt capat al traseului , unde se afla si ghetarul si unde , asa e  , exista o parcare f mare .  Eu de aici http://www.grossgloc...enbeschreibung/    
mi-am facut idee despre 'ce si cum' si pot spune ca mi-a fost de ajutor. In plus, cand platesti taxa, vei primi si o harta cu traseul si informatii , f utila ( zic eu! ) . Daca sunteti iubitori de peisaje montane, rezerva drumului o zi plina si coboara pana in Heiligenblut  . Merita !

#47
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

 dariuscha, on 11th March 2010, 17:44, said:

Cu placere!  Nu stiam daca s-au trimis, asa ca probabil ai multe 'copii ' !
Nu , Franz Joseph este o 'fundatura' , mai aproape de celalalt capat al traseului , unde se afla si ghetarul si unde , asa e  , exista o parcare f mare .  Eu de aici http://www.grossgloc...enbeschreibung/    
mi-am facut idee despre 'ce si cum' si pot spune ca mi-a fost de ajutor. In plus, cand platesti taxa, vei primi si o harta cu traseul si informatii , f utila ( zic eu! ) . Daca sunteti iubitori de peisaje montane, rezerva drumului o zi plina si coboara pana in Heiligenblut  . Merita !





Am priceput acum!

Voiam sa las masina acolo unde se plateste si de acolo sa merg cu acel bus!
Dar programul lui este un pic aiurea asa ca o sa incerc pina la urma cu masina mea,cu toate ca am o oarecare jena!
Daca e ceva intorc si gata,nu?Banuiesc ca sunt locuri unde se poate face manevra asta?
De aceea nici Transfagarasanul nostru nu l-am facut pe tot!

#48
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Daca cobor Grossglockner-ul pana in cealalta parte (dupa locul unde se plateste daca vii din sens opus) si vreau apoi sa ma intorc in aceeasi zi platesc din nou?

#49
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009

 mahmud, on 12th March 2010, 08:33, said:

Am priceput acum!

Voiam sa las masina acolo unde se plateste si de acolo sa merg cu acel bus!
Dar programul lui este un pic aiurea asa ca o sa incerc pina la urma cu masina mea,cu toate ca am o oarecare jena!
Daca e ceva intorc si gata,nu?Banuiesc ca sunt locuri unde se poate face manevra asta?
De aceea nici Transfagarasanul nostru nu l-am facut pe tot!
de ce ai o jena cu masina ta? crezi ca nu face fata? stai linistit, eu am fost anul trecut cu un logan si nu este nici o problema. iti faci griji degeaba. avantajul ,atunci cand esti cu masina ta, este ca poti opri in toate parcarile de pe traseu, de unde ai niste privelisti extraordinare. iti garantez ca nu ai sa regreti cei 26 euro (parca) pentru taxa.

#50
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

 jjy, on 12th March 2010, 09:29, said:

de ce ai o jena cu masina ta? crezi ca nu face fata? stai linistit, eu am fost anul trecut cu un logan si nu este nici o problema. iti faci griji degeaba. avantajul ,atunci cand esti cu masina ta, este ca poti opri in toate parcarile de pe traseu, de unde ai niste privelisti extraordinare. iti garantez ca nu ai sa regreti cei 26 euro (parca) pentru taxa.


Nu e vorba de masina!Persoane din masina au unele probleme in masina mica iar in autocar sau camion problema dispare.
Vedem la fata locului ce si cum!

#51
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008

 mdt, on 12th March 2010, 08:57, said:

Daca cobor Grossglockner-ul pana in cealalta parte (dupa locul unde se plateste daca vii din sens opus) si vreau apoi sa ma intorc in aceeasi zi platesc din nou?

Nu mai platesti . tichetul e valabil o zi ( nu 24 de ore ! ) . Poti intra si iesi cand vrei in ziua respectiva . Vezi ca seara se 'inchide' .  Pastreaza tichetul , pt ca daca ti-a placut si vrei sa revii ( cu aceeasi masina , pe anul in curs ) , pe baza lui vei mai plati doar 4 euro , in loc de 28 .

 mahmud, on 12th March 2010, 09:39, said:

Nu e vorba de masina!Persoane din masina au unele probleme in masina mica iar in autocar sau camion problema dispare.
Vedem la fata locului ce si cum!

Sunt locuri unde poti intoarce linistit. Singura portiune care ( doar ) mie mi-a dat ceva emotii ( eu nesofand !  :)  ) a fost cea care urca spre varful Edelweiss . Insa poti lasa masina in parcarea de jos si urca perpedes un drum de cca 5-600 m ( zic eu !  dar nu pune baza, nu prea apreciez corect distantele) . In sezon parcarea de sus cred ca e f aglomerata . In plus, e si cam mica . Am impresia ca autobuzele nici nu urca acolo . Sa ma uit prin foto , poate gasesc ceva 'lamuritor' si pun !

#52
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
@dariuscha, multumesc! Buna si vestea cu 4 eur. Daca in prima zi constrat ca e ceata sus si nu se vede mare lucru pot reveni in alta zi si platesc doar 4 eur. Misto.

#53
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
si eu recomand urcarea pe Grossglockner cu masina pesonala. Sunt multe pucte belvedere, nu depinzi  de un anume program; la finalul traseului, poti sa cobori cu un funicular pe sina pana pe la jumatatea traseului pana la ghetar, la fel fara sa depinzi de altcineva. La Franz Iosef belvedere poti sa mananci, magazine de suveniruri, etc

#54
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

 bogwol, on 19th March 2010, 16:47, said:

si eu recomand urcarea pe Grossglockner cu masina pesonala. Sunt multe pucte belvedere, nu depinzi  de un anume program; la finalul traseului, poti sa cobori cu un funicular pe sina pana pe la jumatatea traseului pana la ghetar, la fel fara sa depinzi de altcineva. La Franz Iosef belvedere poti sa mananci, magazine de suveniruri, etc





Lume noua pe aici!!!
Pe unde ai disparut?Cam lincezeste topicul asta!Da' lasa ca mai este putin si plecam si sa vezi atunci impresii la intoarcere.
Baga si tu ceva poze de pe Grossglockner sa am argumente mai solide in munca de convingere!!



dariuscha


Ziceai ceva de niste poze...

Edited by mahmud, 20 March 2010 - 21:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate