Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Austria, zona Salzkamergut

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#181
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare tuturor,

Dupa ce am ajuns in Tirol in acest post https://forum.softpe...e-e-mai-frumos/ acum trebuie sa ma si intorc.

Citind diverse posturi am decis sa ma opresc in zona amintita in acest post.
Am rezervat 3 zile line pt plimbari

Am vazut ca in Hallstatt nu se intra cu masian si am gasit o cazare in Gosau. In ideea de a vizita cele 3 pesteri
Dar nu ar fi mai bine sa caut mai sus, in Bad Ischl sau Unterach am Attersee, fiind mai aproape de lacuri?

Cum recomandati?

Thx all,
dan.

#182
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Eu tot in Gosau am stat cand am fost in zona; superba locatia, linistita, cu acces rapid la obiective - m-am cazat acolo tot la recomandarea cuiva de aici
Nu cred ca are rost sa vezi cele 3 pesteri de care zici (care sunt cele 3? Hallstat e mina, si mai sunt doua de gheata, una langa Obertraum si una langa Werffen - de ele e vorba?)
Daca ar fi dupa capul meu, as vizita doar mina de sare de la Hallstat
Daca tot esti in zona, iti recomand sa urci cu masina si pana la lacul Gosau - priveliste deosebita. De la cabana de pe malul lacului Gosau (sau din apropiere? - nu mai stiu exact), se poate lua o telecabina care te urca sus pe munte - eu nu am ajuns, dar banuiesc ca privelistea e superba.
Sper ca anul viitor sa reajung in zona - de pe unde am fost prin Austria, asta e zona care mi s-a parut cea mai spectaculoasa.

#183
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 14.04.2008
cred ca se refera la cele 3 pesteri de langa obertraun. si fiindca tot am pomenit de obertraun, iata alt loc unde merita sa te cazezi! si esti si langa lac.

#184
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Da, la acelea.

#185
aton

aton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 22.06.2008
Noi ne-am cazat tot in Gosau, cand am fost in zona. A fost ok ca amplasare pentru obiectivele din zona.
Pentru a vizita oraselul Hallstatt, am lasat masina in parcarea din tunelul de la intrarea in Hallstatt.
Poti sa urci la Five Fingers, dar cred ca pus deja pe lista aceasta activitate. Parcare este la baza telecabinei.
Noi am facut si o drumetie pana la lacul Gosau. Pe traseu sunt tot felul de mecanisme referitoare la hidroelectricitate, interesante pentru kinderi.

#186
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postaton, on 14 mai 2019 - 09:10, said:

Pentru a vizita oraselul Hallstatt, am lasat masina in parcarea din tunelul de la intrarea in Hallstatt.

Parcarea respectiva parea destul de mica. Oricum, dupa tunel, cumva de unde se urca cu funicularul, sunt doua parcari mari, unde gasesti locuri fara probleme -  e drept ca aici e cu plata, in timp ce la intrarea in tunel parca este fara.....

#187
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare din nou,

am gasit un hotel in Altmünster, pe malul lacului Traunsee.
Este ok ca pozitie pt vizitarea znei? Ma gandesc ca pot face un circuit cu masina.
De ex de aici in Hallstatt sunt 60km... probbail o placere sa mergi

#188
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Eu daca vreau sa vad un oras/sat ma cazez in el. Asa am ocazia sa-l vad si fara multimea de oameni prin el, in cazul Hallstatt, marele popor chinez. Nu poti scapa de ei complet, dar vor fi mai putini. La ora 7 dimineata a aparut primul autocar in orasel, dupa 5 min. al doilea.
Eu am invatat sa ma bucur de locul in care ma aflu si daca ma cazez intr-ul loc conditionat de buget, disponibilitate, acces, caut sa vizitez acel loc si apoi sa merg in zona respectiva.

#189
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Hallstatt-ul vazut de mine.

Attached Files

  • Attached File  7228.jpg   1.07MB   21 downloads
  • Attached File  8105.jpg   726.8K   20 downloads
  • Attached File  8135.jpg   762.95K   20 downloads
  • Attached File  8161.jpg   747.46K   19 downloads
  • Attached File  8178.jpg   736.43K   21 downloads
  • Attached File  8191.jpg   824.38K   18 downloads
  • Attached File  8252.jpg   925.05K   17 downloads
  • Attached File  H1.jpg   470.24K   21 downloads
  • Attached File  h2.jpg   756.79K   20 downloads
  • Attached File  h3.jpg   750.4K   20 downloads


#190
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Frumoase rau.
Intentia mea nu este sa vizitez strict Hallstatt, ci intreaga zona.

Thx.

View Postbogwol, on 08 mai 2019 - 11:24, said:

Eu tot in Gosau am stat cand am fost in zona; superba locatia, linistita, cu acces rapid la obiective - m-am cazat acolo tot la recomandarea cuiva de aici


Imi poti recomanda locatia?

#191
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 14.04.2008
Manead, toata lumea merge cu intentia de a vizita zona.
Cred ca sil200 a vrut sa spuna ca, daca bugetul permite si gasesti disponibilitate, sa te cazezi unde ti se pare tie mai frumos. Nu ca gosau nu ar fi...!

#192
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postmanead, on 23 mai 2019 - 12:09, said:


Imi poti recomanda locatia?

Eu am stat aici - Kirchenwirt Gosau. Cand am fost eu, era pe Booking.com. De ceva vreme vad ca nu mai apare pe Booking, dar are pagina proprie. In 2010 eu am luat cu demipensiune.

Insa daca bugetul imi permite, as sta la cabana/pensiunea de la Gosausee - privelistea este de vis. Nu am stat acolo, doar am vizitat, dar mi-am propus ca la un moment dat sa stau macar cateva zile si acolo.

#193
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Postbogwol, on 24 mai 2019 - 09:08, said:

Eu am stat aici - Kirchenwirt Gosau. Cand am fost eu, era pe Booking.com. De ceva vreme vad ca nu mai apare pe Booking, dar are pagina proprie. In 2010 eu am luat cu demipensiune.

Si eu le-am trimis email pt oferta.
Mi s-au parut OK. apar in special pe siturile de cazare de afara.
Au fost OK?

View Postbogwol, on 24 mai 2019 - 09:08, said:

as sta la cabana/pensiunea de la Gosausee - privelistea este de vis. Nu am stat acolo, doar am vizitat, dar mi-am propus ca la un moment dat sa stau macar cateva zile si acolo.
Despre asta este vorba?

https://www.booking....tal&type=total

#194
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Noi am stat in Obertraun. Usor de ajuns la pesterile Dachstein iar in Hallstadt ne-am dus cu barca(dupa ce ne-am plimbat un pic pe malul lacului) si ne-am intors pe jos.

#195
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postmanead, on 24 mai 2019 - 10:43, said:

Si eu le-am trimis email pt oferta.
Mi s-au parut OK. apar in special pe siturile de cazare de afara.
Au fost OK?


Despre asta este vorba?

https://www.booking.....tal&type=total


Ref la prima cazare, da, au fost ok. Dimineata era mic dejun suedez, iar tot atunci te intrebau ce doresti sa mananci seara, avand doua meniuri disponibile. La vreo 200 m era si o crescatorie de caprioare; daca ai un copil mai mic (chiar si ca adult merge) poti sa te duci sa hranesti caprioarele prin gard.
Ref la Gosausee, da, aceea e cazarea

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate