Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Austria, zona Salzkamergut

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#19
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006
Oferta din St.Gilgen(518 euro) e ok....dupa parerea mea...asta inseamna 37 euro/pers cu demipensiune.
Restul probabil sunt din catalog.... Dertour/Neckermann.
Eu zic sa alegi St.Gilgen(desi nu am fost pe aici....l-am vazut de sus dupa urcarea cu trenuletul) plus ca e plasat destul de central in Salzkammergut.....Fuschl e un sat micut de tot(in cateva minute il parcurgi de la un capat la altul).
Orice ai alege vei fi multumit/incantat....zona este deosebita. Nu te mai stresa asa mult cu cazarea :D ...mai bine alege ce sa faci/vezi in cele cateva zile (o sa-ti spun un mic secret....o sa fie greu de ales  :D  ). Intr-una din zile poti ajunge si pe Grossglockner hochalpenstrasse.

#20
ciocolatadesign

ciocolatadesign

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.03.2007
salutare tuturor,
ofertele prezentate mai sus sunt foarte bune.
Eu as dori sa stiu ce se intampla daca am un copil de 2 ani, se mai plateste ceva?
am mai intalnit unele oferte care se platea undeva la 50 % din valoarea unui loc de adult.

Edited by ciocolatadesign, 02 February 2010 - 21:29.


#21
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
Ieri am primit pliantele cu vacanta de vara 2010 pt.Austria.
3,100 kg.de pliante,brosuri,recomandari,evenimente,scrisori de multumire pt ca le-am scris,toate pt.SALZKAMMERGUT,unele chiar si in dublu exemplar.
Daca e interesat cineva pot oferi dublurile,valabil pt.bucale.
Acu ma pun pe studiat!

#22
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postmahmud, on 5th February 2010, 11:25, said:

Ieri am primit pliantele cu vacanta de vara 2010 pt.Austria.
3,100 kg.de pliante,brosuri,recomandari,evenimente,scrisori de multumire pt ca le-am scris,toate pt.SALZKAMMERGUT,unele chiar si in dublu exemplar.
Daca e interesat cineva pot oferi dublurile,valabil pt.bucale.
Acu ma pun pe studiat!
cum ai comandat? eu am facut o comanda in 2007 pt zona Salzburg si nu le-am primit nici pana azi :thumbdown:

#23
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006
Scrie pe adresa de mail a oficiului de turism din zona/sat/land.....o gasesti la contact.
Sau vei gasi in anumite cazuri ''order brochure''...dai click acolo si bifezi ce vrei sa primesti
Eu intotdeauna am primit pliante/brosuri cand am scris.....dureaza cel mult o saptamana...recordul a fost de 4 zile,dar scria urgent pe plic...uite aici exemple

http://www.salzkamme...bestellung.html

http://www.carintia....1...id=9&jid=so

http://www.innsbruck...php?language=en

#24
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostBOGDAN DSN, on 6th February 2010, 13:29, said:

Scrie pe adresa de mail a oficiului de turism din zona/sat/land.....o gasesti la contact.
Sau vei gasi in anumite cazuri ''order brochure''...dai click acolo si bifezi ce vrei sa primesti
Eu intotdeauna am primit pliante/brosuri cand am scris.....dureaza cel mult o saptamana...recordul a fost de 4 zile,dar scria urgent pe plic...uite aici exemple

http://www.salzkamme...bestellung.html

http://www.carintia....1...id=9&jid=so

http://www.innsbruck...php?language=en
multumesc Bogdan DSN, ca intotdeauna de mare ajutor :thumbup:

#25
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
Astept recomandari de la cei mai in tema ca mine,pt un traseu cu auto personal spre St.Gilgen,dar nu prin Viena,pt ca intentionez ca la intoarcere sa oprim citeva zile aici,si nu mi se pare interesant sa fac acelasi drum de 2 ori. Am vazut ca la Parndorf ar fi o varianta spre Eisenstadt si apoi spre Graz sau ma complic?
Dati-mi o varianta folosita de voi!Am vazut ca apar si niste tuneluri la un moment dat,se plateste vreo taxa sau este moca?

#26
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postmahmud, on 11th February 2010, 10:43, said:

Astept recomandari de la cei mai in tema ca mine,pt un traseu cu auto personal spre St.Gilgen,dar nu prin Viena,pt ca intentionez ca la intoarcere sa oprim citeva zile aici,si nu mi se pare interesant sa fac acelasi drum de 2 ori. Am vazut ca la Parndorf ar fi o varianta spre Eisenstadt si apoi spre Graz sau ma complic?
Dati-mi o varianta folosita de voi!Am vazut ca apar si niste tuneluri la un moment dat,se plateste vreo taxa sau este moca?

Ti-as spune pe unde am fost noi la St Gilgen, dar mi-e teama ca: 1. nu raspunzi la salut 2. nu multumesti cuiva care incearca (atata cat il duce capul, dar macar cu buna crediinta) sa te ajute 3. oricum astepti raspunsuri doar de la greii topicului (pe care-i salut si eu, se vede ca stiu ce vorbesc)

#27
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

View Postdenky, on 11th February 2010, 17:02, said:

Ti-as spune pe unde am fost noi la St Gilgen, dar mi-e teama ca: 1. nu raspunzi la salut 2. nu multumesti cuiva care incearca (atata cat il duce capul, dar macar cu buna crediinta) sa te ajute 3. oricum astepti raspunsuri doar de la greii topicului (pe care-i salut si eu, se vede ca stiu ce vorbesc)

1.Salut!
2.Cei care mi-au raspuns au primit multumirile si aici si p.m.sunt 2 pagini de citit si era f.usor de aflat;
3.Astept raspunsuri de la toti cei care au fost in zona,asta inteleg eu prin "greii topicului".

Regret daca ai inteles altceva!

Edited by mahmud, 11 February 2010 - 17:31.


#28
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postmahmud, on 11th February 2010, 10:43, said:

Astept recomandari de la cei mai in tema ca mine,pt un traseu cu auto personal spre St.Gilgen,dar nu prin Viena,pt ca intentionez ca la intoarcere sa oprim citeva zile aici,si nu mi se pare interesant sa fac acelasi drum de 2 ori. Am vazut ca la Parndorf ar fi o varianta spre Eisenstadt si apoi spre Graz sau ma complic?
Dati-mi o varianta folosita de voi!Am vazut ca apar si niste tuneluri la un moment dat,se plateste vreo taxa sau este moca?
ref la traseu eu ti-as recomanda totusi Viena (autostrada) pentru ca e cea mai rapida si in line dreapta. celelalte variante le-as lasa pentru o tura mai pe indelete. Oricum eu am fost pe relatia Germania -Romania de vreo 6 ore pe autostrada si se merge excelent
Cand te apropii de Viena iti recomad sa vizitezi si manastirea Melk (dupa Viena spre Linz). E la vreo 5 km de autostrada si iti ia cam o ora - una si jumatate

#29
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

View Postbogwol, on 11th February 2010, 19:01, said:

ref la traseu eu ti-as recomanda totusi Viena (autostrada) pentru ca e cea mai rapida si in line dreapta. celelalte variante le-as lasa pentru o tura mai pe indelete. Oricum eu am fost pe relatia Germania -Romania de vreo 6 ore pe autostrada si se merge excelent
Cand te apropii de Viena iti recomad sa vizitezi si manastirea Melk (dupa Viena spre Linz). E la vreo 5 km de autostrada si iti ia cam o ora - una si jumatate

Mersi pt.recomandare!
Am fost pe A1,am venit in toamna din Germania pe ea,stiu cum se merge,tocmai de aia voiam alta varianta pt a ajunge in St.Gilgen.Asta doar asa pt.diversitate,oricum la intoarcere o luam pe acest drum cu oprire obligatorie la MELK si dupa direct Viena.Sa vedem ce va zice si GPS-ul,deocamdata incerc sa ma familiarizez cu el.
Astept variante de traseu in continuare.
Ai reusit sa le scrii alora pt.pliante?Vezi ca am dubluri la multe din ele daca pot sa ajut ,cu placere,majoritatea sunt in germana si putine in engleza.

Edited by mahmud, 11 February 2010 - 20:29.


#30
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006
Un traseu pe care l-am facut eu in 2007: de la Parndorf pe 50(nr drumului) apoi S31,S4,putin pe A2,S6,A9,320(sau E651),145(pana la Bad ischl) apoi 158 pana la St.Gilgen. Poate pare complicat ,dar nu este deloc....sfat:urmareste nr.drumului si nu o localitate anume. Ca peisaj este mult mai frumos decat autostrada....ca timp sigur vei face circa 1,5-2 ore in plus(depinde si de opriri),dar merita....pe S-uri limita de viteza este 100km/ora.
Nu platesti nimic pe acest drum(exceptand vigneta)....sunt doar cateva tuneluri cu plata in Austria.

#31
mihapavel

mihapavel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2007
Niste cunoscuti au facut o parte din drumul asta spre Salzkammergut: romantikstrasse. Are si site: www.romantikstrasse.at

#32
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postmahmud, on 11th February 2010, 20:18, said:

Mersi pt.recomandare!
Am fost pe A1,am venit in toamna din Germania pe ea,stiu cum se merge,tocmai de aia voiam alta varianta pt a ajunge in St.Gilgen.Asta doar asa pt.diversitate,oricum la intoarcere o luam pe acest drum cu oprire obligatorie la MELK si dupa direct Viena.Sa vedem ce va zice si GPS-ul,deocamdata incerc sa ma familiarizez cu el.
Astept variante de traseu in continuare.
Ai reusit sa le scrii alora pt.pliante?Vezi ca am dubluri la multe din ele daca pot sa ajut ,cu placere,majoritatea sunt in germana si putine in engleza.
Am primit si eu ceva pliante, in trei zile de la solicitare :thumbup:  dar cumva ma asteptam la mai multa informatie; singura care merita cu adevarat este un plinat care pe coperta avea harta regiunii cumva 3D asa ca sa poti sa iti faci si o idee

#33
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

View Postmihapavel, on 12th February 2010, 11:46, said:

Niste cunoscuti au facut o parte din drumul asta spre Salzkammergut: romantikstrasse. Are si site: www.romantikstrasse.at


Frumos!Dar nu cred ca mi se potriveste la momentul asta.Cred ca e bun de circuit,cazare pe traseu,stat 1-2 zile in locurile mai interesante,mers mai departe.Buna ideea!

View Postbogwol, on 12th February 2010, 14:28, said:

Am primit si eu ceva pliante, in trei zile de la solicitare :thumbup:  dar cumva ma asteptam la mai multa informatie; singura care merita cu adevarat este un plinat care pe coperta avea harta regiunii cumva 3D asa ca sa poti sa iti faci si o idee


Ieri am mai primit pt. FUSHL si SALZBURG.Poate n-ai bifat corect in cerere;cu astea de ieri cred ca am 4 kg de maculatura.Am obiective de vizitat,program cu evenimente vara 2010,preturi si facilitati,ceva harti aproape 3D,hoteluri si pensiuni cu tarife.Sunt multumit de informatiile primite,mai ales un incepator ca mine,problema e ca nu ma pot hotari asupra cazarii.Stiam ca va fi greu dar nici chiar asa.

#34
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

View Postmahmud, on 12th February 2010, 20:37, said:

Frumos!Dar nu cred ca mi se potriveste la momentul asta.Cred ca e bun de circuit,cazare pe traseu,stat 1-2 zile in locurile mai interesante,mers mai departe.Buna ideea!




Ieri am mai primit pt. FUSHL si SALZBURG.Poate n-ai bifat corect in cerere;cu astea de ieri cred ca am 4 kg de maculatura.Am obiective de vizitat,program cu evenimente vara 2010,preturi si facilitati,ceva harti aproape 3D,hoteluri si pensiuni cu tarife.Sunt multumit de informatiile primite,mai ales un incepator ca mine,problema e ca nu ma pot hotari asupra cazarii.Stiam ca va fi greu dar nici chiar asa.
Nu stiu la ce te-ai hotarat, dar ia in calcul si Hallstatt. E ceva absolut deosebit.

#35
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

View Postchrismo, on 13th February 2010, 19:24, said:

Nu stiu la ce te-ai hotarat, dar ia in calcul si Hallstatt. E ceva absolut deosebit.

Mersi pt recomandare,il am pe lista pt. vizitat.Aici am inteles ca nu ai voie cu masina in oras,cum se procedeaza,au parcari la intrare in oras,sunt cu plata?
Ce nu ar trebui sa ratez in Hallstatt?


View PostBOGDAN DSN, on 11th February 2010, 21:00, said:

Un traseu pe care l-am facut eu in 2007: de la Parndorf pe 50(nr drumului) apoi S31,S4,putin pe A2,S6,A9,320(sau E651),145(pana la Bad ischl) apoi 158 pana la St.Gilgen. Poate pare complicat ,dar nu este deloc....sfat:urmareste nr.drumului si nu o localitate anume. Ca peisaj este mult mai frumos decat autostrada....ca timp sigur vei face circa 1,5-2 ore in plus(depinde si de opriri),dar merita....pe S-uri limita de viteza este 100km/ora.
Nu platesti nimic pe acest drum(exceptand vigneta)....sunt doar cateva tuneluri cu plata in Austria.

Mersi,asta doream confirmat.Ma gindeam sa ies la Parndorf de pe A4, sa merg pe 50 si restul insirat si de tine.Intrebarea mea este,ce fel de drumuri sunt S si B,sunt nationale sau judetene?Sunt cu 2 benzi pe sens?Aceasta varianta este aglomerata?Zi-mi ceva despre acest drum,se sta mult la schimbarea drumului(de pe S pe A sau E),ma gindeam la aglomeratia de la intrarea pe A2?
Voiam sa plec dupa micul dejun de la Paprika(aici sa facem intermediara)in jur de 8 si ma interesa daca ma incadrez sa ajung pina spre seara la cazare, sa nu ajung mai tirziu si sa ramin fara camere?
Ma uitam pe Holidaychek la un tabel cu statistica vremii in zona asta si am vazut ca cel mai mult ploua in iunie-iulie?Asa este?Stiu ca o sa ziceti ca numai Cel de sus stie,dar ma interesa cam ce a-ti intilnit voi,cei care a-ti fost in aceasta perioada?Ai alternative de petrecere a timpului cind ploua? :D




Am gasit o oferta de cazare in Fushl am see, la HOTEL STEFANIHOF.A fost cineva cazat aici?Ce puteti spune despre Fushl am see?
Trebuie sa aleg intre ST.GILGEN si FUSHL AM SEE si este greu tare!



"we get your message and are very glad to tell you, that we can offer you the follow rooms in halfboard during the dates from 21 till 28 June 2010.

double room "Ellmaustein" with shower, toilette and balcony for 44.- per person per day.
double room "Schober" with shower and toilette for 46.- per person per day.
double room "Fuschlsee" with bath, toilette and balcony lakeview for 48.- per person per day.
single supplement in each room 8.- per day.
  

  If you only want to book bed and breakfast basic we give a reduction of Euro 8.- per person per day.

All our halfboard offers are including for hotel guests:

·         breakfast buffet style

·         Dinner with nice salad bar and choice in main course

·         FREE walking map of Fuschlseeresort

·         VIP-Card for the new FUSCHLSEEBAD including sport and sauna

·         Weekly galadiner

·         free bike hire and free table tennis

·         Free WLAN Internet in our lobby

If you need more informations just let us know, it would be nice to welcome you in Fuschl am See. Meanwhile we are sending our best regards"

Edited by mahmud, 16 February 2010 - 10:28.


#36
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006
Acest drum nu este aglomerat...S are 2 benzi pe sens, restul o banda pe sens. Eu zic ca mai mult de 7-8 ore(cu opriri la buda,pauze,ceva de papa) nu ai cum sa faci. Nu ai unde sa stai sa schimbi drumul..totul merge ceas. Sunt drumuri nationale.
Eu am fost in iulie si a plouat intr-o seara(dupa ora 20) cateva ore si intr-o zi de pe la 11 dimineata pana pe la 2-3.
Alternative - in Gosau ai piscina,(probabil ca vei gasi asa ceva si in alte sate) si cafenele/restaurante. Sau minele de sare din zona(Hallstatt, Hallein) pesteri de gheata(Dachstein si Eisriesenwelt),pestera din Obertraun.
In Hallstatt poti face o plimbare cu vaporasul sau sa inchiriezi o barca.Plimbare prin sat - e mic il strabati repede. Parcare ai in tunel pe ambele sensuri(cobori pe scari in sat) sau la iesirea din tunel cu plata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate