Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Austria, zona Salzkamergut

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#163
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
bogwol are dreptate, mi-ar fi imposibil sa cred ca nu veti gasi ceva bun si ieftin in gosau. peisaj super si cazari din plin, pt toate buzunarele. nu exista problema parcarii!
in hallstatt cazarile sunt destul de putine (si satul e mai mic) si preturile la ele mai mari. despre parcare nu stiu mare lucru, noi am stat in zona lahn si am avut -o in curte. am vazut parcarile mari, cel mai probabil sunt cu plata, insa stiu ca unele hoteluri/pensiuni au aranjamente, oferind oaspetilor parcare gratuita. o varianta de cazare pe lac ar fi obertraun- cazari ceva mai multe si preturi putin mai mici. iar, parcarea nu e o problema.
st wolfgang e frumos, insa f aglomerat. situatia parcarii e similara cu cea din hallstatt. parcarea ne-a costat  aici 3 euro (pretul era/zi) intr-o parcare langa lac, f aproape de oficiul turistic.pe wolfgangsee as zice ca variante mult mai multe si mai ieftine si in care parcarea sa nu fie o problema gasesti in  strobl si reith.

#164
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Noi ne-am cazat in Obertraun si ne-a placut. In Obertraun poti parca in curtea vilei, e comod.
Ni s-a parut convenabila cazarea acolo pentru ca am fost aproape de telecabina care urca la pesterile Dachstein si la Five fingers, precum si de Hallstatt catre care ne-am dus cu vaporasul si de unde ne-am intors pe jos.
Si in Gossau e frumos.

#165
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
http://www.salzkamme...mmodations.html

Iti recomand sa cauti pe acest site cazare in zona Salzkammergut. Gasesti multe pensiuni administrate chiar de proprietari , in stil traditional, la preturi ok. Noi am cautat pe site=ul acesta cand ne-am cazat in St. Wolfgang, insa rezervarea am facut-o, contactand prin e-mail proprietarul pensiunii, nu prin intermediul unui site.
Noi am optat sa stam in St. Wolfgang si ni s-a parut superb. Ne-a placut foarte mult, este foarte cochet, pitoresc, este o zona unde ai ce face. Cu parcarea nu am avut deloc probleme, am lasat masina la pensiunea unde am fost cazati, iar de acolo in maxim 10 minute pe jos, ajungeam in centrul oraselului.
De aici, am vizitat toate oraselele din regiune, cu masina, iar pana in St. Gligen am luat vaporasul.
St. Wolfgang ni s-a parut mai frumos si mai pitoresc decat restul oraselelor din zona. Nu a fost deloc aglomerat, nu erau multi turisti, iar noi am fost in concediu in vara, la sfarsitul lunii Iunie. In schimb St Gligen si Hallstatt erau foarte aglomerate, turisti foarte multi, nu prea mi-a placut, din acest motiv.

Edited by andrulina, 26 April 2016 - 16:05.


#166
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Trenuletul - mocanita din  Sankt Wolfgang - Schafbergbahn, te duce, pe un traseu pitoresc, in cca jumatate de ora. la circa 1800 m altitudine, de unde se desprind panorame superbe, la 360 grade, spre numeroasele lacuri din zona.
FACTS
In operation: since 1893, not electrified
Distance: 5.85 km
Elevation gain: 1190 m
Maximum gradient: 26%
Travel time: 35 minutes
https://www.schafber.../aboutrail.html

Attached Files


Edited by nickro, 21 August 2018 - 21:54.


#167
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Pe langa cabana Schafberg, daca mergi in dreapta pe o poteca cca 500 m si apoi te cateri pe niste stanci, ai o priveliste incredibila, de 360 grade. De asemenea, constati ca si cabana Schafberg este situata pe o margine de prapastie, cu o diferenta de nivel de cateva sute de metri.

#168
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018
E si o poteca care merge spre padure dar nu stiu daca zona e privata.

#169
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006

View Postbogwol, on 22 august 2018 - 07:57, said:

Pe langa cabana Schafberg, daca mergi in dreapta pe o poteca cca 500 m si apoi te cateri pe niste stanci, ai o priveliste incredibila, de 360 grade. De asemenea, constati ca si cabana Schafberg este situata pe o margine de prapastie, cu o diferenta de nivel de cateva sute de metri.
Adevăr grăiești!

Attached Files


Edited by nickro, 22 August 2018 - 12:10.


#170
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postnickro, on 22 august 2018 - 12:09, said:

Adevăr grăiești!
exact despre asta vorbeamPosted Image. Eu am fost in varful stancilor care apar in prima poza.... Poteca nu e asa cum apare in poza pana la stanci, e mai dificil putin de urcat dar cu atentie .... merita

View Postalexandrupope, on 22 august 2018 - 09:08, said:

E si o poteca care merge spre padure dar nu stiu daca zona e privata.
cred ca poteca respectiva este traseul de urcat cu piciorul; daca mai tin corect minte, cred ca e un traseu de 3-4 ore de jos din statiune

Edited by bogwol, 22 August 2018 - 12:46.


#171
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Cheile Lammer
https://www.tennenga...fau/lammerklamm
https://goo.gl/maps/2ELriukzktG2

De precizat ca am ajuns dupa ora 18 si nu mai era nimeni la intrare (n-am mai platit 4,5 Euro per adult) si in chei. Atentie si la maimutoii atarnati strategic, grozav ne-am speriat, bantuind singuri, pe inserat, prin maruntaiele Lammerului! :)

Attached Files


Edited by nickro, 22 August 2018 - 22:54.


#172
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Peștera Eisriesenwelt
https://www.eisriese...nformation.html
Situata langa castelul de la Werfen, pestera e considerata cea mai mare cavitate de gheata din lume. Accesul pana la pestera  este dificil (se merge vreo 45 de minute in doua etape, in urcus moderat, inainte si dupa telecabiana) ,si prin ea (700 de scari de urcat, apoi de coborat, cca 143  m diferenta de nivel), dar nu imposibil, pentru persoanele sedentare. Sunt tururi ghidate, lumina este doar de la lampasele care se dau turistilor (cam unul la patru oameni) si la facliile de magneziu aprinse de ghizi. Din pacate in pestera am avut doar aparatul compact care nu a facut fata intunericului, Pestera interseanta, cu formatiuni uriase de gheata,  dar parca aveam asteptari mai mari, cred ca si semiobscuritatea nu o pune in valoare!

Attached Files



#173
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Adică ai voie să fotografiezi ? Fusese mai demult o discuţie despre interdicţia de a face poze, de aceea întreb.
Este excelent, dar te rog eu să confirmi, pentru siguranţă. Bănuiesc că ai voie fără flash.


Sănătate şi tcb !

#174
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostOvidiuNS, on 24 august 2018 - 02:28, said:

Adică ai voie să fotografiezi ? Fusese mai demult o discuţie despre interdicţia de a face poze, de aceea întreb.
Este excelent, dar te rog eu să confirmi, pentru siguranţă. Bănuiesc că ai voie fără flash.


Sănătate şi tcb !

Am fost toamna trecuta acolo. Oficial, nu ai voie sa fotografiezi. DAR, cu telefonul si daca nu tii grupul in loc, mai inchid ochii... Unii dintre ghizi sunt mai toleranti, altii mai putin. Binenteles, fara blitz.
Ca un fapt divers, fica mea a observat ca toti care faceau poze mai pe ferite (inclusiv eu) aveau Iphone - probabil reusesc sa faca poze mai bune in lumina scazuta.

Nickro, foarte reusita prima poza din ultimul post, cea de la Hallstat....

Edited by bogwol, 24 August 2018 - 07:17.


#175
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Scuze,

View Postbogwol, on 24 august 2018 - 07:15, said:

Am fost toamna trecuta acolo. Oficial, nu ai voie sa fotografiezi. DAR, cu telefonul si daca nu tii grupul in loc, mai inchid ochii... Unii dintre ghizi sunt mai toleranti, altii mai putin. Binenteles, fara blitz.
Ca un fapt divers, fica mea a observat ca toti care faceau poze mai pe ferite (inclusiv eu) aveau Iphone - probabil reusesc sa faca poze mai bune in lumina scazuta.

Nickro, foarte reusita prima poza din ultimul post, cea de la Hallstat....
Scuze, aseara am vrut sa postez despre pestera, apoi mi-am dat seama ca nu se afla in zona lacurilor, ci in landul Salzburg, m-am apucat de Halstatt, apoi s-a luat curentul si a ramas o varza, rog moderatorul sa stearga postarea 172!
Ovidiu, bowgol descrie exact situatia, oficial nu se fac poze, dar ghidul nu a zis nimanui nimic - eram cativa care mai faceam poze fara blitz.

Halstatt - un satuc pitoresc amplasat, cu tot cei trebuie (un lac cochet, munti abrupti, o zvelta turla de biserica evanghelica, extrem de fotogenica in peisaj, casute traditionale, o veche mina de sare la care se ajunge cu un funicular modern si, tot sus, o platforma de belvedere de tip skywalk. Frumos, dar parca supraevaluat. Am ajuns dimineata, pe la 9,30, am inchiriat o barca electrica jumatate de ora, am dat  o tura prin oras si am tulit-o spre Obertraun, aflat la o aruncatura de bat, sa urcam pe Krippenstein, pentru Five Fingers. La plecare am remarcat grupurile numeroase de asiatici extaziati, ce cotropeau, nemilos, localitatea. Nu am mai intram in mina (am inteles ca cea de la Hallein e mai spectaculoasa, pana la urma n-am mai ajuns nici la aia), si nici la platforma skywalk deoarece soarele batea chiar in fata.

Attached Files



#176
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
si eu sunt de parare cu Halstatt este supraevaluat; este interesant, dar nu CHIAR ATAT de interesant.
Aceasi senzatie am avut-o si dupa ce am fost prin Venetia....

PS: cred ca la Halstatt si eu am fost in aceasi parcare ca tine; cum te uiti spre lac, in partea stanga e trenuletul care merge la mina, nu?

Edited by bogwol, 24 August 2018 - 12:17.


#177
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006

View Postbogwol, on 24 august 2018 - 12:15, said:

PS: cred ca la Halstatt si eu am fost in aceasi parcare ca tine; cum te uiti spre lac, in partea stanga e trenuletul care merge la mina, nu?
Exact, un fel de funicular cred.

#178
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postnickro, on 24 august 2018 - 13:08, said:

Exact, un fel de funicular cred.
E un tren inclinat tractat pe cablu (poza nr 2 din postul 175)

Edited by bogwol, 24 August 2018 - 15:15.


#179
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006

View Postbogwol, on 24 august 2018 - 15:14, said:

E un tren inclinat tractat pe cablu (poza nr 2 din postul 175)
Eu sunt cam atehnic si nu prea imi dau seama de diferenta intre ce spui tu si funicular. La ei pe site vad ca scrie de de funicular, dar nu bag mana in foc, poate tu esti mai exact :)! Dar nu stiu daca are asa mare importanta...
https://www.salzwelt...-opening-times/

#180
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
pai asta si e, un funicular!
Attached File  IMGP8685.JPG   768.71K   20 downloads
apropo de foto! imi amintesc ca in pesterile de la dachstein nu au fost restrictii.
Attached File  IMGP9050.JPG   212.87K   21 downloadsAttached File  IMGP9063.JPG   214.2K   13 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate