Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Austria, zona Salzkamergut

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#127
saxonul

saxonul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 13.02.2008
Slaba activitatea pe acest topic si ma mir de ce.....Austria/Salzkammergut este o destinatie minunata.

Tocmai am revenit dupa o saptamana in zona Filzmoos - Gosau si postez cateva foto:

1. Case in Filzmoos cu Vf. Bischofsmutze in fundal: Attached File  Casa_in_Filzmoos.jpg   409.76K   78 downloads
2. Vf. Bishofsmutze, 2.458 m: Attached File  Case_in_Filzmoos.jpg   345K   88 downloads
3. O ferma-pensiune in centrul satului Filzmoos: Attached File  Filzmoos_ferma.jpg   420.19K   88 downloads
4. Pe terasa cabanei Oberhofalm, 1.268 m: Attached File  Oberhofalm_terasa.jpg   416.54K   85 downloads
5. Vf. Rettenstein (2.247 m) si pensiunea Reithof: Attached File  Reithof_si_Rotelstein.jpg   287.16K   87 downloads
6. La cabana Sulzenalm: Attached File  La_Sulzenalm.jpg   460.87K   82 downloads
7. Spre Hofalm: Attached File  Spre_Hofalm.jpg   421.62K   110 downloads
8. Peisaj cu cabana si vaca la Gosausee: Attached File  vaca_pe_casa_la_Gosausee.jpg   226.42K   136 downloads
9. La Gosausee: Attached File  IMG_2820.jpg   507.55K   116 downloads

#128
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postsaxonul, on 20th August 2012, 12:56, said:

8. Peisaj cu cabana si vaca la Gosausee: Attachment vaca_pe_...Gosausee.jpg

Ce tare e poza respectiva: zici ca vaca sta pe cabana

#129
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Poti da detalii: cazare , transport/ruta ,costuri etc. ?Multumesc.

#130
saxonul

saxonul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 13.02.2008

View PostSDN, on 21st August 2012, 13:42, said:

Poti da detalii: cazare , transport/ruta ,costuri etc. ?Multumesc.

Am fost cu masina personala. Plecat din Bucuresti, escala pentru somn la Timisoara. A doua zi: Cenad - Budapesta - Viena - Filzmoos.
Cazare la pensiunea Haus Erlbach. http://www.haus-erlb...at/UK_index.php
Cazarea a fost 48 euro/zi pentru un apartament de 2 camere + dependinte in care am stat 3 persoane. S-a mai adaugat o taxa de 30 euro pentru curatenia finala. Fara mic dejun, aveam o zona de bucatarie in living room.
Am stat 7 zile = 366 euro cazare. La asta s-a mai adaugat costul benzinei, mesele pe la cabane, terase, dormitul in Timisoara (si la dus si la intors) suveniruri etc. Per total apreciez ca am cheltuit pt. 3 persoane 1200 euro + 1200 RON pentru acest sejur de 7 nopti in Austria. In Austria benzina Super 95 era intre 1,45- 1,65 euro/litru (cel mai ieftin pe sate, cel mai scump pe autostrada :))

Edited by saxonul, 28 August 2012 - 08:23.


#131
Narodna

Narodna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.03.2011
Buna ziua :)

Plec si eu prin mai in aventura austriaco-germana 4 persoane

Din  VIena  plec spre Maishofen (langa Zell am See) Via Halstatt

Ce merita vazut pe acest drum sau mai bine zis ce nu trebuie ratat?  

Atat de multe sunt de vazut si totusi nu stiu la ce sa renunt sau  ce sa mai includ in acest drum.
(ceea ce mi-am notat eu:  Bad Ischl, Werfen, Kaprun, Zell am See si /sau Berchtesgaden) sau renunt la tot pt Grossglockner?!?! (daca vremea e ok)
Din pacate nu am mai mult decat o zi  pt  ca  urmatoarea cazare e in Graseck (DE) langa Garmish   pe acest drum deja mi-am notat prioritatile :D
(Hohenscwangau, Neuschwanstein, Linderhof)

Va multumesc.

Astept pareri /  opinii /  sfaturi.

#132
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
dupa Viena iti recomand sa te opresti la Melk pt cca 2 ore. Halstatt nu iti este chiar in drum. Daca vrei sa te opresti in Salzkamergut, iti recomand mai degraba o oprire la St. Wolfgang ( e mai in drum) si urcarea cu trenuletul pe varful muntelui pt alte cca 2 ore.
Pentru Grossglockner iti trebuie o zi

#133
Narodna

Narodna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.03.2011
Iti multumesc pt raspuns, Melk imi este in program la intoarcerea din Germania  .   (St Wolfgang  nu stiu nimic sap sa vad ce si cum) Halstatt  este una din motive pt care ma duc in Austria nu vreau sa-l ratez pt nimic in lume :)

#134
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
Narodna , ai 2 variante :
1.din viena o iei pe autostrada spre bruck , lizen , bad mitterndorf ,pasul koppen , hallstatt
2. autostrada spre linz, apoi spre hallstattt pe unde-ti convine ( pe langa traunsee - bad ischl , probabil , insa ai multe optiuni daca vrei sa te plimbi pe langa lacuri  )
cand pleci din hallstatt , in gosau ia-o putin ( 2-3 km )  pana in gosau mittertal daca nu pana la lac  , apoi intoarce-te si mergi numai pe B166 pana la autostrada .

bogwol , st. wolfgang e f. frumos, cu siguranta merita , insa nici el nu mi se pare-n drum !

#135
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postdariuscha, on 21 ianuarie 2013 - 11:56, said:


bogwol , st. wolfgang e f. frumos, cu siguranta merita , insa nici el nu mi se pare-n drum !
Intrucat narodna merge in germania, mi s-a parut devierea de la traseu mult mai mica pana la St Wolfgang decat pana de Halstatt, care e "ascuns' mai bine in munti; daca ajunge in Gosau, drumul secundar pana la lac are cred vreo 10 km, dar merita sa ajungi si sa "vegetezi" cca o ora pe o bancuta pe malul lui.

Halstatt e interesant, dar pe mine nu m-a dat pe spate; dupa ce l-am vazut odata, pe viitor sigur nu imi voi face un traseu care sa il includa neaparat, daca am si alte variante. Oricum daca ajunge acolo, ii recomand o plimbare cu vaporasul intrucat Halstatt e mult mai frumos de pe lac.
Daca tot ajunge in Hallstat si are timp, merita sa isi aloce vreo 3 ore ca sa ajunga si la Obertraum, sa urce cu telecabina sus pe munte la Five Fingers, dar numai daca e vreme buna!!!

#136
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
asa e , merge in DE , insa dupa o cazare de-o noapte in Maishofen , sau eu asa am inteles ,  de unde si sugestia cu traseul . altfel , tu ai dreptate !
pana la lacul gosau e f probabil sa fie 10 km , eu ii sugerasem macar 2-3 km  pt a intra si in gosau mittertal ( la intersectie nu face dreapta pe drumul principal , ci o ia tot inainte )  , tocmai pt. frumusetea peisajului .
Five Fingers merita cu prisosinta . poate in lipsa de timp ( doar 3 ore ) e o varianta , insa pentru cine  are timp si vrea sa se bucure de o excursie adevarata , sa se pregateasca de o zi pe munte si sa cumpere un bilet all inclusive  . nu va regreta !    http://www.dachstein...ets-and-prices/
hallstatt  nici noi probabil nu-l vom include curand in traseu   , insa cred ca e un ''must see'' .

#137
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postdariuscha, on 22 ianuarie 2013 - 11:31, said:

pana la lacul gosau e f probabil sa fie 10 km , eu ii sugerasem macar 2-3 km  pt a intra si in gosau mittertal ( la intersectie nu face dreapta pe drumul principal , ci o ia tot inainte )  , tocmai pt. frumusetea peisajului .

e pacat sa se opresasca dupa doar 3 km cand furmusetea e atat de aproape ( inca 5-7 min de mers cu masina). dar depinde de ea ce traseu isi face, atractiile in zona fiind numeroase

#138
Narodna

Narodna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.03.2011
Va multumesc tututor pt sfaturi Posted Image
Plec din Viena dimineata cu cazare la Maishofen (Langa Zell am See)  dupa care  am cazare in Graseck  de unde urc pe Zugspitze, si cazare din nou in Munchen, la intoarcere cazare in Salzburg si oprire la Melk si poate in Kremms au Donau.

O sa incercam sa vedem cat mai multe cu putinta .

Ms. mult

P.S. lacul Gosau -  v-ati referit la Vorderer Gosausee ?   suna interesant :D

Edited by Narodna, 24 January 2013 - 12:37.


#139
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
da, la acela .
din zell am see pana la garmisch ai  variante :
- prin mittersil , pasu thurn
-cascada krimml , soseaua alpina gerlos , valea zillertal
ambele merita , pt. a 2-a mai ales daca ai timp sa vizitezi si cascada . soseaua alpina e cu plata !

#140
Narodna

Narodna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.03.2011
Va multumesc pt sfaturi :)  Aveti idee cat costa soseaua alpina de la Krimml ( am dat pe google maps si am vazut ca doar o zona de cativa Km e cu taxa ... de la  Gerlos strasse aprox 10km

#141
yaman02

yaman02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.01.2013
am si eu o intrebare, poate off topic...  stie careva care e cea mai buna ruta sa ajung cu masina din Cluj in Berlin.... sa fie autostrazile ok si chestii de genu. mersi fain!

#142
4rings

4rings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.04.2008

View PostNarodna, on 25 ianuarie 2013 - 13:02, said:

Va multumesc pt sfaturi [ http://1.1.1.1/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/smile.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  Aveti idee cat costa soseaua alpina de la Krimml ( am dat pe google maps si am vazut ca doar o zona de cativa Km e cu taxa ... de la  Gerlos strasse aprox 10km

in 2008 am platit vreo 6-7 euro

#143
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Salutare !

În drumul nostru de la Viena la Innsbruck am făcut un binemeritat popas de 10-15 minute pe malul lacului Mondsee. Mai precis, am ieșit din autostradă la OMV-ul din estul lacului. Priveliștile sunt frumoase:

Attached File  Elvetia1 114.jpg   234.54K   57 downloads Attached File  Elvetia1 115.jpg   205.47K   55 downloads Attached File  Elvetia1 116.jpg   252.8K   50 downloads Attached File  Elvetia1 118.jpg   220.41K   52 downloads Attached File  Elvetia1 119.jpg   426.58K   48 downloads.


Sănătate și toate cele bune !

#144
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostOvidiuNS, on 26 ianuarie 2013 - 00:53, said:

Salutare !

În drumul nostru de la Viena la Innsbruck am făcut un binemeritat popas de 10-15 minute pe malul lacului Mondsee. Mai precis, am ieşit din autostradă la OMV-ul din estul lacului. Priveliştile sunt frumoase:

Attachment Elvetia1 114.jpg Attachment Elvetia1 115.jpg Attachment Elvetia1 116.jpg Attachment Elvetia1 118.jpg Attachment Elvetia1 119.jpg.


Sănătate şi toate cele bune !

pacat ca nu ai ajuns si la biserica din satuc, celabra prin aparitia din filmul "Sunetul muzicii". eu am vizitat-o in circa o ora si e destul de interesanta, mai ales ca pe langa biserica propriuzisa, care nu iese prea mult din tipare, se viziteaza si niste anexe si "podul" bisericii unde sunt amenajate niste expozitii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate