Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Austria, zona Salzkamergut

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#109
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 mahmud, on 3rd August 2010, 08:06, said:

Sau in Congo :uhuhno:
Iar frumusetea locurilor din Salzkammergut asta este completata de comportamentul austriecilor fata de turistul venit sa cheltuie banul in tara lor.Ti-l iau cu zimbetul pe buze!!
Problema nu e ca iti banul cu zambetul pe buze (asa ceva gasim si in Romania); problema e ca iti lasa impresia ca l-ai cheltuit cu folos

#110
bitireloredana

bitireloredana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.08.2010
Si noi vrem sa plecam pe 15 august si sa facem un circuit  :thumbup: Oradea-Miskolc(Ungaria)-Viena-Salzburg-Hallstadd-Liezen-Viena-Balaton-Budapesta-Arad. La dus avem cazarile pregatite, dar la intoarcere am zic ca o sa gasim in drum ceva pensiuni prin zonele muntoase. Noi iesim pentru prima data cu masina proprie si in Austria. Suntem putin emotionati sperand ca totul o sa iasa bine. De informat am tot listat harti de pe google map , ne-am luat si gps si plus obiective turistice listate de pe net.
Voiam sa intreb daca la Hallstadd se merita sa se faca oprire sau e ceva mai spectaculos in zona? Limba nu o stim si nici regiunile si ne e destul de greu sa ne familiarizam .
Mersic

#111
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

 bitireloredana, on 4th August 2010, 13:51, said:

Si noi vrem sa plecam pe 15 august si sa facem un circuit  :thumbup: Oradea-Miskolc(Ungaria)-Viena-Salzburg-Hallstadd-Liezen-Viena-Balaton-Budapesta-Arad. La dus avem cazarile pregatite, dar la intoarcere am zic ca o sa gasim in drum ceva pensiuni prin zonele muntoase. Noi iesim pentru prima data cu masina proprie si in Austria. Suntem putin emotionati sperand ca totul o sa iasa bine. De informat am tot listat harti de pe google map , ne-am luat si gps si plus obiective turistice listate de pe net.
Voiam sa intreb daca la Hallstadd se merita sa se faca oprire sau e ceva mai spectaculos in zona? Limba nu o stim si nici regiunile si ne e destul de greu sa ne familiarizam .
Mersic





La Hallstatt trebuie sa se faca oprire.Nu este nicio problema daca nu stii limba lor,daca stii engleza putin te vei intelege sigur cu ei.Nu sunt multe pagini in topicul asta,doar 6,despre zona Salzkammergut,citeste-le si o sa afli raspunsurile necesare.Daca mai ai nedumeriri intreaba punctual si-ti raspundem.

#112
bitireloredana

bitireloredana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.08.2010

 mahmud, on 4th August 2010, 14:15, said:

La Hallstatt trebuie sa se faca oprire.Nu este nicio problema daca nu stii limba lor,daca stii engleza putin te vei intelege sigur cu ei.Nu sunt multe pagini in topicul asta,doar 6,despre zona Salzkammergut,citeste-le si o sa afli raspunsurile necesare.Daca mai ai nedumeriri intreaba punctual si-ti raspundem.
Mersic mult de raspuns .  :kisstogether:

#113
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

 bitireloredana, on 5th August 2010, 14:22, said:

Mersic mult de raspuns .  :kisstogether:



Vacanta frumoasa si te asteptam cu impresii si binenteles cu poze,muuulte poze!

Edited by mahmud, 06 August 2010 - 11:29.


#114
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

 mahmud, on 4th August 2010, 14:15, said:

La Hallstatt trebuie sa se faca oprire.Nu este nicio problema daca nu stii limba lor,daca stii engleza putin te vei intelege sigur cu ei.Nu sunt multe pagini in topicul asta,doar 6,despre zona Salzkammergut,citeste-le si o sa afli raspunsurile necesare.Daca mai ai nedumeriri intreaba punctual si-ti raspundem.
De la Hallsttat poti sa mergi in apropiere la Obertraun de unde se urca cu cabina pe Dachstein la 2200 m iar pe la mijloc ai doua pesteri. Tot de la Hallstat poti sa te duci la Gosau de unde vezi magnificul lac alpin si muntele Dachstein cu ghetarul de pe el din alta parte.

 mahmud, on 1st August 2010, 17:11, said:

Frumoase poze ai tras!Cu ce scula lucrezi?


Pai sutele de pliante de la hoteluri sau pensiuni si oficiile de turism din fiecare sat(Fuschl am see)sau oras,nu fac cea mai buna promovare turismului in aceasta tara?Ce trebuie sa mai iasa ministrul turismului si sa prezinte sloganuri sau logo-uri ca sa te faca sa mergi acolo?!
Multi de pe aici(poate si tu)am primit acasa pliante,harti si brosuri cu aceasta zona,GRATIS!La noi gasesti asa ceva doar cu ocazia targurilor de turism.
Eu cred ca nu numai infrastructura e de vina ca nu avem noi turismul dezvoltat ca acolo,e ceva ce tine si de felul de a face meseria asta.Degeaba vom avea sosele daca nu vom avea si oameni care sa stie sa faca turism!
Multumesc pentru apreciere, am folosit o camera video sony full HD care are optiunea de a face poze in timp ce filmeaza.

#115
NUTI66

NUTI66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.03.2008
Am gasit aceasta oferta pt Revelion si mi se pare interesanta.Pentru cei care au fost acolo de sarbatori,cum vi se pare?

ZIUA 1 27.12 BUCURESTI - BUDAPESTA / GYOR
Plecare din Bucuresti (Parc Carol - Marasesti) la ora 5.30, pe ruta Bucuresti - Sibiu - Deva - Arad - BUDAPESTA / GYOR. Cazare in BUDAPESTA / GYOR.

ZIUA 2 28.12 BUDAPESTA / GYOR - VIENA - SALZKAMMERGUT
Mic dejun. Plecare spre VIENA. Tur panoramic cu autocarul al Ringului Vienez: Opera, Muzeul de Arta, Muzeul de Istorie Naturala, Parlamentul, Primaria, Burgtheatre, Biserica Votiva, Universitatea si pietonal: Catedrala Sf. Stefan, Palatul Hofburg, Piata Maria Tereza si Kartnerstrasse. Timp liber. Plecare spre Salzkammergut. Cazare 5 nopti in acelasi hotel. CINA.

ZIUA 3 29.12 SALZKAMMERGUT - INNSBRUCK
Mic dejun. Timp liber, sau excursie optionala la INNSBRUCK, capitala landului Tirol. Tur pietonal in centrul vechi: Landestheater, Leopoldsbrunnen, Universitatea, Basilica Iezuita, Hofburg - Palatul imperial, Catedrala St. Jacob, Hofkirche, Goldenesdachl, Stadtturm, Helblinghaus. Vizita la Fabrica de cristale Swarowski (Muzeul omagial) din apropierea orasului. (35 Euro / pers - minim 25 turisti).
Cazare in Salzkammergut. CINA.

ZIUA 4 30.12 SALZKAMMERGUT - MUNCHEN
Mic dejun. Timp liber, sau excursie optionala la MUNCHEN - vizita in centrul orasului vechi: Domul, Primaria Noua, Primaria Veche, Piata Fecioarei Maria, Beraria Regala si timp liber pentru cumparaturi pe cea mai importanta artera comerciala a orasului (35 Euro / pers - minim 25 turisti). Cazare in Salzkammergut. CINA.

ZIUA 5 31.12 SALZBURG - ST.WOLFGANG
Mic dejun. Excursie in SALZBURG unde se viziteaza pietonal: Getreidegasse, vechea "Strada Mare" a orasului, Casa Natala a lui Mozart (exterior), Gradinile Mirabell, Biserica Sf. Petru, Domul. Deplasare spre Salzkammergut - zona lacurilor alpine. Popas pe malul lacului Wolfgangsee in St. Wolfgang, unde se poate vizita Biserica Parohiala datand din sec. al 15 lea. Plecare spre hotel. Cazare in Salzkammergut.CINA FESTIVA DE REVELION

ZIUA 6 01.01 SALZKAMMERGUT - BAD ISCHL - HALLSTATT
Mic dejun. Excursie la Bad Ischl, localitate imperiala si la HALLSTATT localitate situata pe malul lacului Hallstatter See, zona protejata UNESCO. Dupa amiaza timp liber. Cazare in Salzkammergut. CINA.

ZIUA 7 02.01 SALZKAMMERGUT - MELK - MAYERLING - BUDAPESTA
Mic dejun. Plecare spre Budapesta. Pe traseu oprire la manastirea benedictina MELK, unul dintre cele mai frumoase monumente baroce europene si in Padurea Vieneza la MAYERLING, pentru a vizita muzeul si biserica ridicate in amintirea printului Rudolf. Sosire in BUDAPESTA. Timp liber sau optional: Croaziera pe Dunare by night cu cina festiva sau Seara folclorica cu cina traditionala ungureasca in Crama Borkatakomba. (tarif 30 Euro/pers.,minim 30 turisti). Cazare in BUDAPESTA.

ZIUA 8 03.01 BUDAPESTA - BUCURESTI
Mic dejun. Plecare spre Bucuresti pe ruta Szeged - Arad - Deva - Sibiu - Bucuresti. Sosire seara in functie de formalitatile vamale si de conditiile de trafic.


TARIF:  359 €/PERSPOANA/SEJUR


Tariful include:
•Transport cu autocar modern, clasificat international
•2 nopti cazare cu mic dejun in hoteluri 3* in Budapesta si Gyor.
•5 nopti cazare cu demipensiune in complex hotelier 3* in Salzkammergut
•Excursii si vizite: Viena, Salzburg, St.Wolfgang, Bad Ischl, Hallstatt, Melk, Mayerling, Salzkammergut
•Taxe autostrazi, parcari, trecere frontiere.
•Ghid insotitor



Tariful nu include:
•Biletele de intrare la obiectivele turistice si servicii ghizi locali; bilete de transport local
•Supliment Cina Festiva de Revelion (inlocuieste cina din 31.12 si este obligatoriu) - 36 Euro/pers
•Asigurarea medicala

#116
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

 NUTI66, on 20th September 2010, 09:48, said:

Am gasit aceasta oferta pt Revelion si mi se pare interesanta.Pentru cei care au fost acolo de sarbatori,cum vi se pare?

ZIUA 1 27.12 BUCURESTI - BUDAPESTA / GYOR
Plecare din Bucuresti (Parc Carol - Marasesti) la ora 5.30, pe ruta Bucuresti - Sibiu - Deva - Arad - BUDAPESTA / GYOR. Cazare in BUDAPESTA / GYOR.

ZIUA 2 28.12 BUDAPESTA / GYOR - VIENA - SALZKAMMERGUT
Mic dejun. Plecare spre VIENA. Tur panoramic cu autocarul al Ringului Vienez: Opera, Muzeul de Arta, Muzeul de Istorie Naturala, Parlamentul, Primaria, Burgtheatre, Biserica Votiva, Universitatea si pietonal: Catedrala Sf. Stefan, Palatul Hofburg, Piata Maria Tereza si Kartnerstrasse. Timp liber. Plecare spre Salzkammergut. Cazare 5 nopti in acelasi hotel. CINA.

ZIUA 3 29.12 SALZKAMMERGUT - INNSBRUCK
Mic dejun. Timp liber, sau excursie optionala la INNSBRUCK, capitala landului Tirol. Tur pietonal in centrul vechi: Landestheater, Leopoldsbrunnen, Universitatea, Basilica Iezuita, Hofburg - Palatul imperial, Catedrala St. Jacob, Hofkirche, Goldenesdachl, Stadtturm, Helblinghaus. Vizita la Fabrica de cristale Swarowski (Muzeul omagial) din apropierea orasului. (35 Euro / pers - minim 25 turisti).
Cazare in Salzkammergut. CINA.

ZIUA 4 30.12 SALZKAMMERGUT - MUNCHEN
Mic dejun. Timp liber, sau excursie optionala la MUNCHEN - vizita in centrul orasului vechi: Domul, Primaria Noua, Primaria Veche, Piata Fecioarei Maria, Beraria Regala si timp liber pentru cumparaturi pe cea mai importanta artera comerciala a orasului (35 Euro / pers - minim 25 turisti). Cazare in Salzkammergut. CINA.

ZIUA 5 31.12 SALZBURG - ST.WOLFGANG
Mic dejun. Excursie in SALZBURG unde se viziteaza pietonal: Getreidegasse, vechea "Strada Mare" a orasului, Casa Natala a lui Mozart (exterior), Gradinile Mirabell, Biserica Sf. Petru, Domul. Deplasare spre Salzkammergut - zona lacurilor alpine. Popas pe malul lacului Wolfgangsee in St. Wolfgang, unde se poate vizita Biserica Parohiala datand din sec. al 15 lea. Plecare spre hotel. Cazare in Salzkammergut.CINA FESTIVA DE REVELION

ZIUA 6 01.01 SALZKAMMERGUT - BAD ISCHL - HALLSTATT
Mic dejun. Excursie la Bad Ischl, localitate imperiala si la HALLSTATT localitate situata pe malul lacului Hallstatter See, zona protejata UNESCO. Dupa amiaza timp liber. Cazare in Salzkammergut. CINA.

ZIUA 7 02.01 SALZKAMMERGUT - MELK - MAYERLING - BUDAPESTA
Mic dejun. Plecare spre Budapesta. Pe traseu oprire la manastirea benedictina MELK, unul dintre cele mai frumoase monumente baroce europene si in Padurea Vieneza la MAYERLING, pentru a vizita muzeul si biserica ridicate in amintirea printului Rudolf. Sosire in BUDAPESTA. Timp liber sau optional: Croaziera pe Dunare by night cu cina festiva sau Seara folclorica cu cina traditionala ungureasca in Crama Borkatakomba. (tarif 30 Euro/pers.,minim 30 turisti). Cazare in BUDAPESTA.

ZIUA 8 03.01 BUDAPESTA - BUCURESTI
Mic dejun. Plecare spre Bucuresti pe ruta Szeged - Arad - Deva - Sibiu - Bucuresti. Sosire seara in functie de formalitatile vamale si de conditiile de trafic.


TARIF:  359 €/PERSPOANA/SEJUR





Tariful nu include:
Biletele de intrare la obiectivele turistice si servicii ghizi locali; bilete de transport local
Supliment Cina Festiva de Revelion (inlocuieste cina din 31.12 si este obligatoriu) - 36 Euro/pers
Asigurarea medicala







Probabil daca mergeai de Craciun era vorba de sarbatori,asa, de revelion, deja ele au trecut.

Salzkammergut "domeniile de sare", (citat dintr-o cartulie turistica) este o regiune cu mai multe sate si  orasele pitoresti Halstatt,Gossau,Mondsee,St.Wolfgang,St.Gilgen,Bad Ischl care trebuie vizitate asa mai pe indelete,nu in fuga cum de regula se face cind esti in grup.
Era bine daca te interesai unde anume este cazarea ca sa iti putem da mai multe detalii.

Oricum, trebuie sa tii cont ca esti intr-o zona de munte si nu prea cred ca este perioada cea mai buna pt vizitat.Zona este magnifica vara,iarna nici nu cred ca sunt deschise principalele atractii(pt.astea, citeste paginile din urma ale topicului).
Cei care au scris pe aici au fost pe cont propriu nu cred ca a fost cineva cu autocar prin agentie.Daca nu ai posibilitatea sa ajungi in zona cu mijloace proprii e bun si un astfel de sejur,macar ca vezi despre ce este vorba,faci un fel de recunoastere a zonei si apoi cu alta ocazie iti organizezi singura vacanta.

Cit despre pret , este marisor avind in vedere ca Viena si  Melk sunt in drumul spre Salzkammergut si oricum le vei vizita in fuga asta insemnind doar ca le-ai bifat,iar restul sunt apropiate ca distanta unul de altul doar Innsbruck si Munchen fiind mai departe(dar astea sunt optionale,alti bani,alta distractie) iar la regimul de masa cu demipensiune nu te astepta la cine stie ce rasfat culinar,peste zi oricum vei "vizita" supermarketurile din zona,Spar,Billa si un Penny aproape de Halstatt pt completarea meniului.

Unde ai gasit oferta asta?


"Tariful include:
Transport cu autocar modern, clasificat international
2 nopti cazare cu mic dejun in hoteluri 3* in Budapesta si Gyor.
5 nopti cazare cu demipensiune in complex hotelier 3* in Salzkammergut
Excursii si vizite: Viena, Salzburg, St.Wolfgang, Bad Ischl, Hallstatt, Melk, Mayerling, Salzkammergut
Taxe autostrazi, parcari, trecere frontiere.(asta o fi spaga pt vamesii de la Cenad???)
Ghid insotitor"

Edited by mahmud, 20 September 2010 - 17:41.


#117
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
sincer daca nu esti chiar amator de excursii cu grupul la bifat de obiective turistice nu stiu daca ti-as recomanda o astfel de excursie. Mie nu-mi plac excursiile astea programate cu grup deci nu stiu cat de folositoare poate fi parerea mea avand in vedere ca e dictata de acest aspect . In principiu pot sa-ti spun ca localitatile alea din Salzkammergut sunt apropiate una de cealalta si toate apropiate de Salzburg. Intre toate aceste statiuni exista linii de autobuze(cel putin vara circula brici,la secunda si sunt multe). Sunt localitati foarte pitoresti in care merita sa te plimbi lejer,sa le "descoperi". Nu stiu,poate de revelion or mai fi inca pietele alea de Craciun dar nu sunt sigura,nu-mi aduc aminte cum era la Viena cand am fost de Craciun dar daca mai sunt pietele de Craciun e si mai frumos ,poate s-o face vreo petrecere d-asta in mijlocul satului sau ceva. Oricum la ei nu e chiar ca la noi, daca petrec petrec mai mult ori in strada ori acasa nu familia,mai putin zgomotos,mie-mi place.
Preturile....depinde la ce pensiune/hotel ca cazeaza .In principiu preturile-s mai mari de Revelion,evident, dar depinde pentru ca pt grupuri se calculeaza putin diferit,ar trebui sa te interesezi de un nume de hotel ceva.
Acu' eu as prefera sa merg in gasca proprie cu masina sau cu trenul(Bucuresti-Viena-Salzburg pacat ca prin Romania se merge inceeeeeeeeeeeet dar pleaca dupa masa si ajunge dimineata de unde sunt curse multe spre Salzburg)sau poate cu vreo cursa de avion,parca erau unele iarna spre Salzburg.
Hmmmm ei am fost vara acolo deci nu stiu cum sta treaba cu schiatul pe acolo si cu atractiile gen mina de sare daca sunt deschise,nu stiu nici cremaliera daca merge dar ma gandesc ca o merge.

Edited by entity22, 20 September 2010 - 18:11.


#118
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Am avut si eu o surpiza placuta anul asta ca pe Grossglockner sa vina f multe marmote sa le dau de mancare mere si ne-am distrat grozav. Din pacate nu am avut timp decat ptr mina de la Hallstatt, Cheile Lichtenstein, Pestera de gheata si Grossglockner dar mai e timp si in viitoarele vizite. Frumoasa si civilizata tare zona asta vestica a Austriei, jos palaria ptr felul in care fac turism.
Am detaliat aici cateva aspecte ale calatoriei care a inclus mai multe tari: http://forum.softped...howtopic=709430

Edited by atupi, 23 September 2010 - 20:46.


#119
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 NUTI66, on 20th September 2010, 09:48, said:

Am gasit aceasta oferta pt Revelion si mi se pare interesanta.Pentru cei care au fost acolo de sarbatori,cum vi se pare?

ZIUA 1 27.12 BUCURESTI - BUDAPESTA / GYOR
Plecare din Bucuresti (Parc Carol - Marasesti) la ora 5.30, pe ruta Bucuresti - Sibiu - Deva - Arad - BUDAPESTA / GYOR. Cazare in BUDAPESTA / GYOR.

ZIUA 2 28.12 BUDAPESTA / GYOR - VIENA - SALZKAMMERGUT
Mic dejun. Plecare spre VIENA. Tur panoramic cu autocarul al Ringului Vienez: Opera, Muzeul de Arta, Muzeul de Istorie Naturala, Parlamentul, Primaria, Burgtheatre, Biserica Votiva, Universitatea si pietonal: Catedrala Sf. Stefan, Palatul Hofburg, Piata Maria Tereza si Kartnerstrasse. Timp liber. Plecare spre Salzkammergut. Cazare 5 nopti in acelasi hotel. CINA.

ZIUA 3 29.12 SALZKAMMERGUT - INNSBRUCK
Mic dejun. Timp liber, sau excursie optionala la INNSBRUCK, capitala landului Tirol. Tur pietonal in centrul vechi: Landestheater, Leopoldsbrunnen, Universitatea, Basilica Iezuita, Hofburg - Palatul imperial, Catedrala St. Jacob, Hofkirche, Goldenesdachl, Stadtturm, Helblinghaus. Vizita la Fabrica de cristale Swarowski (Muzeul omagial) din apropierea orasului. (35 Euro / pers - minim 25 turisti).
Cazare in Salzkammergut. CINA.

ZIUA 4 30.12 SALZKAMMERGUT - MUNCHEN
Mic dejun. Timp liber, sau excursie optionala la MUNCHEN - vizita in centrul orasului vechi: Domul, Primaria Noua, Primaria Veche, Piata Fecioarei Maria, Beraria Regala si timp liber pentru cumparaturi pe cea mai importanta artera comerciala a orasului (35 Euro / pers - minim 25 turisti). Cazare in Salzkammergut. CINA.

ZIUA 5 31.12 SALZBURG - ST.WOLFGANG
Mic dejun. Excursie in SALZBURG unde se viziteaza pietonal: Getreidegasse, vechea "Strada Mare" a orasului, Casa Natala a lui Mozart (exterior), Gradinile Mirabell, Biserica Sf. Petru, Domul. Deplasare spre Salzkammergut - zona lacurilor alpine. Popas pe malul lacului Wolfgangsee in St. Wolfgang, unde se poate vizita Biserica Parohiala datand din sec. al 15 lea. Plecare spre hotel. Cazare in Salzkammergut.CINA FESTIVA DE REVELION

ZIUA 6 01.01 SALZKAMMERGUT - BAD ISCHL - HALLSTATT
Mic dejun. Excursie la Bad Ischl, localitate imperiala si la HALLSTATT localitate situata pe malul lacului Hallstatter See, zona protejata UNESCO. Dupa amiaza timp liber. Cazare in Salzkammergut. CINA.

ZIUA 7 02.01 SALZKAMMERGUT - MELK - MAYERLING - BUDAPESTA
Mic dejun. Plecare spre Budapesta. Pe traseu oprire la manastirea benedictina MELK, unul dintre cele mai frumoase monumente baroce europene si in Padurea Vieneza la MAYERLING, pentru a vizita muzeul si biserica ridicate in amintirea printului Rudolf. Sosire in BUDAPESTA. Timp liber sau optional: Croaziera pe Dunare by night cu cina festiva sau Seara folclorica cu cina traditionala ungureasca in Crama Borkatakomba. (tarif 30 Euro/pers.,minim 30 turisti). Cazare in BUDAPESTA.

ZIUA 8 03.01 BUDAPESTA - BUCURESTI
Mic dejun. Plecare spre Bucuresti pe ruta Szeged - Arad - Deva - Sibiu - Bucuresti. Sosire seara in functie de formalitatile vamale si de conditiile de trafic.


TARIF:  359 €/PERSPOANA/SEJUR


Tariful include:
•Transport cu autocar modern, clasificat international
•2 nopti cazare cu mic dejun in hoteluri 3* in Budapesta si Gyor.
•5 nopti cazare cu demipensiune in complex hotelier 3* in Salzkammergut
•Excursii si vizite: Viena, Salzburg, St.Wolfgang, Bad Ischl, Hallstatt, Melk, Mayerling, Salzkammergut
•Taxe autostrazi, parcari, trecere frontiere.
•Ghid insotitor



Tariful nu include:
•Biletele de intrare la obiectivele turistice si servicii ghizi locali; bilete de transport local
•Supliment Cina Festiva de Revelion (inlocuieste cina din 31.12 si este obligatoriu) - 36 Euro/pers
•Asigurarea medicala
  

Am vazut postul tau si ma" mananca degetele" sa iti raspund.
Asa cum ti-a zis si <mahmud>, Salzkammergut este o regiune a Austriei care se intinde pe trei landuri[ Salzburg,Oberoestereich si Steyermark] si se defineste printr-o multitudinea de lacuri montane. Este de preferat sa se viziteze vara,cand se pot practica si sporturi nautice sau se poate face baie in lacuri. Nu exceleaza prin statiuni de schi,iar de aici si interesul scazut pentru ea in timpul iernii. Repet, vara este un "must visit"
Asta nu face cu nimic mai interesanta excursia ta. Pretul este discutabil si poate fi privit din mai multe puncte de vedere.Spre exemplu ,daca esti singur si prietena sau prietenul plateste si ea[el] atunci nu este prea scump. Daca esti cap de familie,[ Capo di tutti capi :coolspeak:] , atunci inmultesti cu 2 ,cu 3, cu 4 iar daca esti mormon poti inmulti si cu mai mult de doua cifre  :naughty: .Dar trebuie totusi avut in vedere ca aici  nu conduci masina ci stai ca boierul intr-un fotoliu si barfesti cu vecinii de drum, bei o bere, asculti bancurile ghidului,etc
Excursia este foarte incarcata in obiective si ma indoiesc ca le veti vizita pe toate.Nu aveti nicio zi de schi . Scopul excursiei este" profund educativ" si cand va veti intoarce acasa  veti avea nevoie de odihna .Tot farmecul excursiilor cu autocarul este ca socializezi mult,cunosti multi oameni si cu unii ramai prieten.Macar pentru atat si merita sa mergi in calatoria asta

#120
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 baril, on 9th October 2010, 18:19, said:

defineste printr-o multitudinea de lacuri montane. Este de preferat sa se viziteze vara,cand se pot practica si sporturi nautice sau se poate face baie in lacuri. Nu exceleaza prin statiuni de schi,iar de aici si interesul scazut pentru ea in timpul iernii. Repet, vara este un "must visit"
Doresc sa fac o precizare la post-ul de mai sus: eu am stat in Gosau in vara asta iar in zona respectiva era plin de partii de ski ( de diverse tipuri - de la ski normal pana la ski nordic). Stiu ca exista asa ceva si in zona St. Gilgen. Din experienta pe care o am cu tara asta, nu prea exista zona in Austria montana care sa nu aiba si partii de ski amenajate cum trebuie.
Ref la baia in lacuri, problema e discutabila: daca esti calit poti face baie. Acum 2 ani am trecut prin St. Gilgen in august si am vazut doar vreo 10 persoane care faceau baie (dintre care 3 romani!)

Referitor la oferta de mai inainte: ce inseamna cazare in Salkamergut? E ca si cum ai spune cazare in Dobrogea

Edited by bogwol, 11 October 2010 - 10:02.


#121
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 bogwol, on 11th October 2010, 11:00, said:

Doresc sa fac o precizare la post-ul de mai sus: eu am stat in Gosau in vara asta iar in zona respectiva era plin de partii de ski ( de diverse tipuri - de la ski normal pana la ski nordic). Stiu ca exista asa ceva si in zona St. Gilgen. Din experienta pe care o am cu tara asta, nu prea exista zona in Austria montana care sa nu aiba si partii de ski amenajate cum trebuie.
Ref la baia in lacuri, problema e discutabila: daca esti calit poti face baie. Acum 2 ani am trecut prin St. Gilgen in august si am vazut doar vreo 10 persoane care faceau baie (dintre care 3 romani!)

Referitor la oferta de mai inainte: ce inseamna cazare in Salkamergut? E ca si cum ai spune cazare in Dobrogea


Mea culpa,cum am putut sa omit ????... Asa este , Gosau este arondat la Dachstein West si chiar am schiat acolo,acum ceva ani. Excelenta partia de la Hornspitz spre Russbach. Nu sunt inaltimi mari,partiile sunt cuminti si unele coboara chiar in sat [Hornspitz -Gosau]. In Gosau este si piscina si nu-i scumpa,asta ca un afterschi.Oricum,pentru cei care merg in excursia mai inainte pomenita, nu este timp de schi
Am fost in Gosau si iarna si vara si  m-as intoarce de 1000 de ori ,macar sa vad lacul cu fundalul de Gosaukamm si peste toate strajuind maretul Dachstein. Pentru cei care n-au fost, recomand din suflet sa mearga si nu cred ca ma vor injura :peacefingers:

In jurul lacurilor au freibad-uri,dar asa cum zici ,prea putini au curajul sa faca baie [apa devine mai calda in august]. In lacul Gosau[ Gosauseen] eu nici macar in august n-am vazut pe nimeni balacindu-se [altitudine mare], in schimb am vazut cursuri de scubadiving dar si "scufundacii" aia ,chiar si cu neoprenele pe ei, cam clantaneau din dinti.
Pentru cei interesati de baie in AT,este urmatorul site ttp://www.wetter.at/[/url] cu selectie pe Badewetter. Aici,vara ,sunt date temperaturile tuturor lacurilor din AT. Veti observa ca cele mai calde lacuri ale lor sunt in landul Kaernten [Worthersee,Ossiachersee, Faakersee,Afritzersee, Millstattersee,etc] Este o zona pe care ei nu o promoveaza la fel ca Salzkammergutul,dar la fel de frumoasa si  foarte aproape de IT si SLO. Aici se poate face baie linistit vara,iar apa este foarte curata [ veti observa ca pe buletinul de analiza al apei ,la intrare in strand, ei scriu la calitatea apei = trinkwasser]

Edited by baril, 11 October 2010 - 12:15.


#122
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
[Am fost in Gosau si iarna si vara si  m-as intoarce de 1000 de ori ,macar sa vad lacul cu fundalul de Gosaukamm si peste toate strajuind maretul Dachstein. Pentru cei care n-au fost, recomand din suflet sa mearga si nu cred ca ma vor injura :peacefingers:

In jurul lacurilor au freibad-uri,dar asa cum zici ,prea putini au curajul sa faca baie [apa devine mai calda in august]. In lacul Gosau[ Gosauseen] eu nici macar in august n-am vazut pe nimeni balacindu-se [altitudine mare], in schimb am vazut cursuri de scubadiving dar si "scufundacii" aia ,chiar si cu neoprenele pe ei, cam clantaneau din dinti.
Eu am facut baie in luna Iulie anul asta in lacul Gosau si m-am mirat chiar cat de calda era apa deoarece din lac vedeam ghetarul! Peisajul este de vis intradevar cred ca este minunat si iarna acolo.

#123
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 scoty, on 12th October 2010, 22:18, said:

Eu am facut baie in luna Iulie anul asta in lacul Gosau si m-am mirat chiar cat de calda era apa deoarece din lac vedeam ghetarul! Peisajul este de vis intradevar cred ca este minunat si iarna acolo.


Mergi si iarna , astfel vei completa tabloul si cu peisaje hibernale.Merita cu adevarat ! Lacul [lacurile] oricum este inghetat bocna [cand am fost eu se mergea cu tractorul pe el] .Daca vrei sa faci baie [la copca], vezi ca asigurarea nu acopera actele de teribilism :peacefingers:  Parca era un banc cu "...Aliosa nu raceste, Aliosa se caleste..."

Edited by baril, 13 October 2010 - 14:56.


#124
WandererRO

WandererRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 28.03.2010
Salutare tuturor!

M-am decis ca in acest an, vacanta de vara sa o petrec in zona Salzkammergut, mai precis Wolfgansee, la o ferma in Radau, aproape de Stroblm la aprox 5 km de lac... Am citit cu interes tot topicul, m-ar interesa experiente culinare in zona, sintem adeptii mincarii organice, cu peste si multe legume... Ce ati vazut in zona? Ce recomandari aveti?

Multumesc in avans pentru amabilitate...

#125
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

 WandererRO, on 7th April 2011, 17:22, said:

Salutare tuturor!

M-am decis ca in acest an, vacanta de vara sa o petrec in zona Salzkammergut, mai precis Wolfgansee, la o ferma in Radau, aproape de Stroblm la aprox 5 km de lac... Am citit cu interes tot topicul, m-ar interesa experiente culinare in zona, sintem adeptii mincarii organice, cu peste si multe legume... Ce ati vazut in zona? Ce recomandari aveti?

Multumesc in avans pentru amabilitate...
Nu prea am vazut mancare bazata pe peste, langa soseaua care face legatura intre St. Gilgen de St Woolfgangsee am vazut niste chioscuri care vindeau peste la gratar, aveau si terasa, dar nu era peste din lac ci peste oceanic, asa ca am renuntat. Trebuie interesat pe la pensiuni puteti sa gasiti informatii aici despre pensiunile din Austria si serviciile oferite: http://www.tiscover.com

#126
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

 scoty, on 16th May 2011, 09:36, said:

Nu prea am vazut mancare bazata pe peste, langa soseaua care face legatura intre St. Gilgen de St Woolfgangsee am vazut niste chioscuri care vindeau peste la gratar, aveau si terasa, dar nu era peste din lac ci peste oceanic, asa ca am renuntat. Trebuie interesat pe la pensiuni puteti sa gasiti informatii aici despre pensiunile din Austria si serviciile oferite: http://www.tiscover.com




...si unde opreau multi localnici si mincau peste fript pus pe o coala alba de hirtie cu felii de lamiie alaturi si peste afumat,o nebunie!!!
O fi fost peste oceanic,nu am intrebat,dar aveau un gust super.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate