Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Oludeniz - Fethiye

- - - - -
  • Please log in to reply
415 replies to this topic

#397
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Câteva fotografii cu laguna din Oludeniz si cu orasul fantoma Kayakoy.

Attached Files


Edited by florinbad, 07 August 2015 - 21:03.


#398
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
Intrucat stau numai 2 nopti la plaja Calis m-am gandit la excursia de 12 insule si o vizita la Oludeniz intercalate cu o escala la cofetaria Ozcurt,ce parere aveti?la Noel Baba si mormintele  din Demre am fost  in 2013 cand am stat la Kemer.

#399
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Nu merg ambele excursii în aceeasi zi.

In prima zi merge excursia "12 insule", cu o vizita seara în Fethiye. Faimoasa cofetarie o gasesti la sfârsitul bulevardului principal, în orasul vechi, în apropierea Marinei si pâna în amfiteatrul antic si statuia lui Fethi Bey. Cofetaria apare si pe Google Maps sub numele Ozsut.

In a doua zi (ziua plecarii spre Alanya) merge vizita la Oludeniz. Dar asta înseamna sa ajungi seara/noaptea în Alanya.

Nu am fotografii cu exteriorul cofetariei dar am doua fotografii facute în interiorul ei (eu, sotia si baiatul meu, ne desfatam deja cu o chestie maronie ce avea pe ea firisoare lungi de ciocolata, în momentul în care am fost surprinsi de ceilalti membri ai trupei - în excursie am fost 12 persoane).

Attached Files


Edited by florinbad, 08 August 2015 - 21:30.


#400
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
Inca o intrebare:cam ce preturi se invart la cofetaria asta?e sarit calul?

#401
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
De la 5 TL pâna la 20 TL (aprox 2 euro - 6 euro). Noi am ales doua prajituri de 10 lire si una de 12 lire.
Prin cofetarie se misca vreo 6 tineri (baieti), care-ti vor da meniul si o sa-ti alegi de acolo. Oricum, îti garantez ca te vei decide foarte greu ce prajituri sa alegiPosted Image .
Vezi si aici.

LE: am gasit si ce am mâncat! Eu si sotia am luat prajitura din prima fotografie iar pustiul meu pe cea din a doua fotografie (profiterol).

Attached Files


Edited by florinbad, 09 August 2015 - 18:05.


#402
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Am uitat sa va spun ceva: daca ajungeti la Mormântul lui Amyntas dupa ora 19:30, nu veti mai plati intrarea de 5TL. Noi am ajuns pe la 20:00 si ne-am mirat ca nu ne-a cerut nimeni bilet la casa de bilete. Apoi am citit anuntul ca dupa ora 19:30 vizitarea mormântului este freeware.
De aici, de sus, aveti o panorama suberba asupra orasului Fethiye.

Attached Files


Edited by florinbad, 09 August 2015 - 20:56.


#403
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
In piata de peste din Fethyie daca iti plac anumiti pesti ii cumperi si restaurantele care sunt in jur sunt gata sa ti-l pregateasca impruna cu o garnitura. E o experienta interesanta si garantat iei peste proaspat de f buna calitate.

#404
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Fiindca tot vuieste presa din întreaga lume despre surprinzatoarea descoperire a mormântului Sfântului Nicolae, puteti vedea aici câteva fotografii facute de mandea în orasul Demre, la Biserica Sf.Nicolae.

Ce pot sa va mai spun:
- Sfântul Nicolae este patronul spiritual al Rusiei
- biserica (dar si o parte micuta a orasului antic Myra) au fost excavate de sub nu stiu câti metri de aluviuni (a avut loc o inundatie catastrofala a vechiului oras, râul Demre aducând cu el o groaza de aluviuni de pe versantii muntelui; trageti cu ochiul la Google Maps pentru a vedea albia de astazi a râului)
- comerciantii turci vorbesc fluent limba rusa Posted Image; tot ce se vinde în magazinele din apropierea bisericii se poate cumpara doar cu euro, dolari sau ruble
- este locul preferat de vizitare al turistilor rusi; zeci de autocare sosesc aici din diferitele statiuni ale zonei (Fethiye, Oludeniz, Kas, Finike, Tekirova, Kemer, Antalya)
- în viata mea nu am vazut atâtia rusi plângând în hohote Posted Image
- ce-ar fi daca sultanul Erdogan i-ar face cadou lui Putin trupul sfântului?

Edited by florinbad, 06 October 2017 - 08:48.


#405
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
am fost la demre mormantul lui noel baba in 2011,pe atunci nu prea se stia in ro de biserica lui noel baba.mai sus de biserica sunt mormintele liciene sapate in stanca.rusi erau destui veniti cu autocare iar toate magazinele de suvenire din jur cu sfantul aveau preturi in dolari.frumoasa zona dar parca nu m-a impresionat.

Edited by RamboX, 06 October 2017 - 19:36.


#406
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Ölüdeniz

Attached Files



#407
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Ölüdeniz - Plaja

Apa, calda, limpede, cu nuante ce vireaza de la verde la albastru. Din pacate, intrarea este destul de abrupta, in 3m de mal deja are 2m adancime. Atat plaja cat si fundul marii sunt acoperite cu un pietris maricel, foarte neplacut la mers. Exista atat o sectiune "free" cat si una cu sezlonguri si umbrele. In partea amenajata exista si un restaurant-terasa maricel, dusuri si cabine de schimb. Si atentie la parapantisti! Posted Image Mereu ai senzatia ca s-ar putea ca unul sa-ti aterizeze in cap. Sunt zeci, simultan, in unele momente.

Attached Files


Edited by zuv, 02 August 2021 - 15:50.


#408
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Ölüdeniz - Blue Lagoon

Locul perfect pentru cei cu copii mici. Apa mica pe distanta mare fata de mal, calda, limpede. Plaja cu pietris marunt, destul de ciudat, in apa ti se afunda piciorul in el pana mai sus de glezna.

Attached Files



#409
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Fethiye, din mers

Attached Files


Edited by zuv, 04 August 2021 - 11:19.


#410
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Pliante publicitare din Oludeniz

Attached Files



#411
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Cheile Saklikent

Attached Files



#412
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Saklıkent - Cihan'ın yeri

#413
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007
Am fost si anul acesta si acum 2 ani in Cheile Saklikent. Fata de acum 2 ani traseul e mult mult mai scurt. O mare stanca blocheaza drumul. Pacat. Mai incolo era chiar mai frumos, mai pitoresc, mai dificil (stanci mici de sarit, apa mai mare- pana la brau), dar merita. Cred ca fiecare an aduce modificari.

Edited by marian.bazavan, 13 September 2021 - 17:27.


#414
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,617
  • Înscris: 05.05.2007
Nu dati cu parul. E doar un gand si poate ma ajutati: am rezervat in Rodos 10 nopti. Dupa, aveam in plan Kos, 7 nopti. Dar parca m-ar tenta traversarea la Marmaris si sa stam in Fethiye cele 7 n. Poate ca voi gasi ferry din Rodos chiar in Fethiye.
Intrebararile mele ar fi:
1. exista vreo posibilitate ca, la vara sa gasesc avion din acea zona catre Bucuresti (ca sa nu ma intorc in Rodos)? Asa, la un pret cat mai mic si, preferabil, un zbor de linie. Ce companie? Ce stiti despre programul din anii anteriori? De unde?
2. pentru acea zona, credeti ca Fethiye este o buna varianta, folosind o masina inchiriata?
3. fiind vorba de 26 iunie - 3 iulie, nivelul de aglomeratie este extrem in acea zona?
4. Se poate folosi transportul in comun pentru Fethiye si Oludeniz?
5. La ce ar trebui sa ma astept in ce priveste preturile in restaurante si la obiectivele turistice?
Va multumesc!

Edited by Lizicat, 12 December 2023 - 10:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate