Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Posturi de radio in Bacau

- - - - -
  • Please log in to reply
1347 replies to this topic

#19
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

djvox, on Jul 5 2005, 11:50, said:

radio deea, teoretic, au emitatorul pe cladirea CAS sau CONEXTRUST(nush c um se cheama) de pe b-dul ionita sandu sturza, dar acolo nu mai sunt dipoli pe antena asa ca am dubii, iar frecventa 105,4 este castigata de radio as, care va emite in curand.....vezi 105,9 radio as piatra neamt, mie nu-mi place, e old music un fel de europa fm sau chiar mai old...se prinde bine in bacau..
  mie deea mi se pare ca se prinde mai bine in afara orasului decat in oras....iar radio 1 piatra neamt, tot pe ukwtv.de ai vazut ca are 5w sau 50w ori vezi si tu cum se prinde, are muuuuult mai mult.............oricum cel mai tare emitator din bacau il au cei de la radio21 impact pe blocul de la tic-tac, bloc cu 11 etaje si cu antena supra inaltata pe pilon, si radio alfa( dar aici cu un minus mare la inaltime)

<{POST_SNAPBACK}>



Teoretic da, acolo au studioul si au avut antena cand emiteau pe 101.2FM. Acum a ramas doar stalpul si o antena mica cu mai multi elementi indreptata catre nord-est. Parerea mea e ca antena propriu-zisa e undeva in afara orasului. Receptia, dupa mine e buna atat in oras cat si in afara. Asa l-am prins din Slanic Moldova, iar din Piatra Neamt spre iesirea din oras spre Bacau receptionam chiar si fara antena. Am avut ocazia sa studiez mai in amanunt cat am facut armata acolo la 01027...Cat despre RADIO AS ramane de vazut... Asa prind si eu pe 92 FM RADIO 1 PIATRA NEAMT , 105.9 RADIO AS si 107.2 RADIO DEEA PIATRA NEAMT.Iar  Radio 1 de 1 an si-a marit puterea de emisie-inainte nu se prindea decat in Piatra Neamt,odata ce ieseai din oras-pauza!Bine datele alea nu sunt actualizate. Si nu numai acesta este caz unic. Sunt de acord IMPACT 21 are cea mai buna antena si acoperire buna, l-am prins bine chiar si din Onesti (de altfel singurul care se receptioneaza de la Bacau). Elementii sunt orientati in 4 directii pe cand la RADIO ALFA doar in 2 directii, antena care a fost pusa in functiune de anul trecut (pana atunci emiteau la fel cum face acum RADIO DEEA), adica din afara orasului.

#20
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Pentru cei interesati: MIX FM BACAU si-a reluat emisia. Semnalul e parca mai bun ca inainte, insa are un pic de zgomot. :)

#21
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004
Pt. cei care sunt interesati despre ce e prin fm-ul Bacauan, din punct de vedere tehnic....sa-mi trimita un mail

#22
lheloo

lheloo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 12.06.2004
Eu de la Bacau (62 Km distanta spre Iasi in linie drepata) receptionez  bine Radio Deea (90.6), Kiss Fm (95.1), Impact 21 (95.5), Radio Alfa (89.6), Europa Fm (104.2).

Radio Deea se receptioneaza cel mai bine dintre posturile care nu sunt de mare putere.
De aproximativ un an radio Alfa se receptioneaza  mai putin bine.

Mix Fm chiar daca acolo ar emite mai bine tot nu s-ar receptiona mai bine la mine fiindca eu pe 102 prind Radio Modova (REp Moldova)
pe 102,2 Radio Vox T (Pascani), pe 102.3 Radio Trinitas (Piatra Neamt).
Chiar astazi Radio Terra Piatra Neamt a avut cateva momente de "liniste" pe 89.8 iar eu pe 89.9 am receptionat Radio 21 Onesti

Chiar nu pot sa cred ca Radio Unu Piatra Neamt (92) emite doar cu 5 w (putere care aparea si pe site-ul cna anul trecut!). Se audefoarte bine
de reuseste sa bruieze Kiss Fm Iasi (91.9)-( este se ajuns sa misc antena de radio intr-o parte sau alta sa receptionez un post sau altul foarte bine.)

De la Piatra Neamt (54Km) mai receptionez foarte bine Radio As (105.9) care are muzica mult mai old decat cea de la Europa Fm,
Radio M Plus-Star (100.7), Radio Trinitas (102.3)(se prinde chiar si cu un radio no name).

#23
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

lheloo, on Oct 9 2005, 00:39, said:

Eu de la Bacau (62 Km distanta spre Iasi in linie drepata) receptionez  bine Radio Deea (90.6), Kiss Fm (95.1), Impact 21 (95.5), Radio Alfa (89.6), Europa Fm (104.2).

Radio Deea se receptioneaza cel mai bine dintre posturile care nu sunt de mare putere.
De aproximativ un an radio Alfa se receptioneaza  mai putin bine.

Mix Fm chiar daca acolo ar emite mai bine tot nu s-ar receptiona mai bine la mine fiindca eu pe 102 prind Radio Modova (REp Moldova)
pe 102,2 Radio Vox T (Pascani), pe 102.3 Radio Trinitas (Piatra Neamt).
Chiar astazi Radio Terra Piatra Neamt a avut cateva momente de "liniste" pe 89.8 iar eu pe 89.9 am receptionat Radio 21 Onesti

Chiar nu pot sa cred ca Radio Unu Piatra Neamt (92) emite doar cu 5 w (putere care aparea si pe site-ul cna anul trecut!). Se audefoarte bine
de reuseste sa bruieze Kiss Fm Iasi (91.9)-( este se ajuns sa misc antena de radio intr-o parte sau alta sa receptionez un post sau altul foarte bine.)

De la Piatra Neamt (54Km) mai receptionez foarte bine Radio As (105.9) care are muzica mult mai old decat cea de la Europa Fm,
Radio M Plus-Star (100.7), Radio Trinitas (102.3)(se prinde chiar si cu un radio no name).

<{POST_SNAPBACK}>


Poti sa dai o locatie mai exacta?
Radio Unu din Piatra Neamt si-a marit puterea de emisie anul trecut, acum se receptioneaza mult mai bine, inainte nu acoperea nici macar orasul bine. In rest celelalte posturi din Piatra Neamt au acoperire si receptie destul de buna.
Cat despre Radio Alfa Bacau, si-a schimbat locatia emitatorului si de aceea e posibil sa se receptioneze mai slab. Inainte era instalat undeva in afara orasului- partea de nord, acum au pus antena pe cladirea unde isi au sediul (General Proiect), situatie in care se afla acum Radio Deea (dupa toate aparentele se pare ca e in turnul tv de la marginea orasului. Tot de acolo emit si Europa FM 104.2, Romania Actualitati 98.8 si Romania Cultural 101.8 .

#24
lheloo

lheloo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 12.06.2004

chatnoir401, on Oct 9 2005, 07:33, said:

Poti sa dai o locatie mai exacta?

<{POST_SNAPBACK}>


Da, locatia  este in zona Strunga (Iasi),si este la aproximativ 10 km de Targu Frumos.
Am atasat jos o harta.
(Lat 47:09:59N, Lon 26:58:19E - coordonatele nu sunt chiar exacte.)
In curand voi pune pe forum o lista cu toate posturile receptionate (din Iasi, Bacau, Piatra Neamt, Roman, Pascani, Harlau, Bicaz, Rarau, si chiar Costila)

Attached Files



#25
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Nu stiu sigur dar din locatia respectiva se prind cam toate posturile din Bacau mai putin MIX FM (care are acoperire mai buna in partea de sud spre Adjud, in partea de nord se pierde mai repede). In rest intra cam toate posturile din Piatra Neamt, Iasi, Pascani si Roman, cele de pe Rarau 90.8 96.0 si 98.7 , chiar si de pe Costila 97.6 si 102.2 .

#26
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004
89,6 alfa ~400W;90,6 deea 1kw; 95,1 kiss 600w; 95,5 500w; 96,8 trinitas 300w; 98,8 ro. actualitati ~1kw; 102,1 mix fm 200w; 104,2 europa 2kw.

#27
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View PostPsichoDaddy, on Oct 21 2005, 00:53, said:

89,6 alfa ~400W;90,6 deea 1kw; 95,1 kiss 600w; 95,5 500w; 96,8 trinitas 300w; 98,8 ro. actualitati ~1kw; 102,1 mix fm 200w; 104,2 europa 2kw.

Zi-mi si mie de unde ai gasit datele astea. Nu de alta dar parca se apropie mai mult de realitate...

#28
djvox

djvox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.12.2004
ar trebui sa schimbam numele acestui topic in "radio din Bacau" sau ceva de genul asta...acuma ati observat antena cu 4 dipoli de pe hotel decebal?eu azi am vazut-o!oare ce o fi profm sau as?sau poate infopro au renuntat la turn si pun in oras desi mi-e greu sa cred ca renunta la turn infopro ca ei tre sa acopere si neamt de la bacau....plus ca pe hotel moldova se monteaza o antena tv, e pro tv sau isi muta euro tv studioul......

Daddy:de unde ai asemenea date?da-mi un private si spune-mi unde lucrezi.....anyway multumim pt info!

#29
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Ai perfecta dreptate in legatura cu schimbarea numelui.
In ceea ce priveste antena de pe hotelul Decebal e a celor de la radio as, e instalata de circa o saptamana. Info PRO si PRO FM cred ca vor apare mai tarziu si nu cred ca renunta la amplasarea antenelor in turn, dat fiind si  puterea mare de emisie (conform www.ukwtv.de). Pana in prezent in turn deja sunt amplasate 4 antene (Rom. Actualitati 98.8 , Rom. Cultural 101.8 , Europa FM 104.2 si Radio DEEA 90.6 , primele 2 in varf, celelalte 2 mai jos). Legat de acoperirea in judetul Neamt pentru Info PRO va fi mai dificila dat fiind ca in Piatra Neamt pe 92 este RADIO 1, iar in zona Iasi Roman pe 91.9 vine kiss FM de la Iasi (l-am receptionat binisor ieri pana aproape de Adjud(!!!)
Pe hotelul Moldova isi instaleaza antena EURO TV, au avut-o pana acum pe blocul de la tic tac. PRO TV nu stiu inca de unde emite...Cert este ca se prinde bine.

#30
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
De curand a mai aparut o antena radio pe blocul turn de langa parcul trandafirilor (vis-a-vis de hotel Moldova).

#31
djvox

djvox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.12.2004
oare ce o fi?aia de deasupra la parcul trandafirilor


pe moldova nu sunt 2 antene radio? sa te uiti atent. este aia pe marginea de deasupra intrarii si mai este una langa antena tv a euro!

#32
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View Postdjvox, on Oct 25 2005, 09:25, said:

oare ce o fi?aia de deasupra la parcul trandafirilor


pe moldova nu sunt 2 antene radio? sa te uiti atent. este aia pe marginea de deasupra intrarii si mai este una langa antena tv a euro!

Ai dreptate, stiam mai de mult acest lucru. Este cam de pe vremea cand emitea radio VOX T pe 71.42 in banda est, dupa ce a trecut pe 95.1 a mai aparut o antena. Nu inseamna insa ca nu mai poate fi folosita...
Cat despre antena de pe blocul de vis-a-vis nu stiu inca a cui este, atat doar ca alaturi e o antena parabolica orientata spre sud-est.

#33
djvox

djvox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.12.2004
antena de la parcul trandafirilor este a mix fm, au relansat radioul, din surse ofociale am aflat ca isi va pastra stilul de old music dar ca va avea si emisiuni house facute de dj noise, dukman, si andreea vrabie toti ex radio deea.
antena de pe decebal a cui este pana la urma?

#34
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View Postdjvox, on Nov 28 2005, 14:56, said:

antena de la parcul trandafirilor este a mix fm, au relansat radioul, din surse ofociale am aflat ca isi va pastra stilul de old music dar ca va avea si emisiuni house facute de dj noise, dukman, si andreea vrabie toti ex radio deea.
antena de pe decebal a cui este pana la urma?

Auzisem si eu de faptul ca va fi relansat acest post, oricum se receptioneaza mult mai bine dupa schimbarea locatiei de emisie. Pe site-ul CNA aparuse o solicitare conform careia dupa 45 de zile de probe de emisie vor trece pe program local. Oricum le doresc mult succes!
Conform listelor existente, ar trebui sa fie a celor de la radio as, ma indoiesc ca info pro va amplasa antena in oras, desi auzisem undeva ca va incepe emisia dupa 1 decembrie...

#35
djvox

djvox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.12.2004
sau poate pe decebal este profmul, totusi cred ca e as, infopro nu vor renunta ei asa de usor la turn, si profm cred ca vor avea si studioul tv  tot acolo unde e radioul si inca nu am vazut vreo antena tv pe decebal

#36
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Nu stiu inca unde are amplasata antena PRO TV Bacau insa s-ar putea sa aiu dreptate... Totusi in lista de pe www.ukwtv.de apare BACAU TURN loc de amplasament. Cat despre INFO PRO acesta sigur nu renunta la turn, e vorba in primul rand de o acoperire mai mare a zonei (Bacau, Vaslui, partial Neamt)...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate