Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Programe de antrenament

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4525 replies to this topic

#3925
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postbursucelu_viesel, on 01 februarie 2023 - 17:29, said:

Sub nivelul gagicilor astora https://youtu.be/NFuw2sH7-so?t=369  Ma rog, cu doape, fara doape, e tot aia Posted Image

Cam dubioasa fata asta, nici nu e urata, nici musculoasa, e si definita si puternica. Nu stiu ce baga dar baga bine.
Are picioarele cam dezvoltate si spate de barbat dar asta e.

Attached Files

  • Attached File  f.mp4   1.79MB   7 downloads


#3926
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006

View Postthe_lion, on 01 februarie 2023 - 17:05, said:

Totusi...e distanta imeeeens de mare intre a da din gura si a realiza ce ai zis. Cum la fel de mare este si distanta intre ceea ce esti de fapt si ceea ce vrei sa pari, la adapostul unui ecran si unei tastaturi.E bine ca faci sport si miscare, e deranjant doar sa crezi ca tu esti exceptia care nu a realizat cine stie ce fizic pana la 45-46 dar o sa devii Zane in urmatorii 15 Posted Image Posted Image
Cei de care zici tu ca nu au facut nimic tragand de fiare macar au avut curajul sa puna o poza aici...tu ai venit doar cu bla bla. Si ala obosit si depasit.
Imi pui in carca aiureli, arata unde am pretins o silaba ca as putea sau mi-am propus sa ma apropii de Zane, Scott, Uceanu, Vinciun :) etc. Dimpotriva, ma refeream la voi care nu aveti limitarile mele medicale, ca ati putea realiza sau ajunge la un nivel ridicat. Iar exact ceea ce pot si am realizat am scris pe scurt fix in mesajul dinainte, l-ai citit? Ca era super usor sa scriu ca ridic, arat, sa pun niste poze de pe net cu un semi musculos sa nu bata la ochi si sa va arat ca uite bai ce pot eu. Conform gandirii unora, un arbitru sau jurnalist tre sa fie Lewandowski ca sa arbitreze sau sa comenteze? un arbitru de culturism sa fie Arnold? Sau un critic de arta sa fie Picasso ca sa isi dea cu parerea? Cine se imte insultat e stresat :) nu am avut nicio secunda intentia sa insult, ironic da, poate, dar la cat s-au consumat unii sa ma puna la punct inseamna ca...sensibilitatea e mare, ca sa nu spun orgoliul din nou :)

#3927
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

View Postandreim77, on 01 februarie 2023 - 21:24, said:

Cine se imte insultat e stresat

Pe asta de unde ai scos-o? Oricum pe aria asta esti doar un troll.

#3928
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
bine, daca asta te multumeste :)

#3929
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Eu zic totusi sa ramai la ganterele colorate, acolo pare ca te pricepi. La cat de departe de Zane sau Scott o sa arate un natural la 60 ani e clar ca nu te pricepi la fel de bine ca la gantere colorate.


#3930
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
Eu zic ca la ce raman e treaba mea si nu stiu de ce ai impresia ca atitudinea asta la misto, pe care o pot adopta f usor si eu, ma face in vreun fel sa ma opresc din a zice sau face ceva ;)

#3931
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

View Postandreim77, on 01 februarie 2023 - 21:24, said:

un arbitru de culturism sa fie Arnold?
Ca arbitru doar sa tii cont si de natural vs doping (si despre ce presupune dopingul, ca de exemplu Shawn Ray zicea "daca nu sunt platit bine eu nu-mi stric sanatatea sa am muschii la maxim si-n forma ca de concurs", si vezi ca toti o lasa moale dupa ce-si termina cariera de pro, deci chiar si daca e sa compari un dopat amator cu un pro tot exista "dichisuri").

Ca tot veni vorba de Arnold, si ca fiind excelent ca sportiv nu inseamna excelent si la teorie.. uite ce spune Arnold: "Imediat dupa impins la piept treci sa faci tractiuni pt spate si-apoi inapoi la impins la piept, asta induce mai multa definire si separatie intre muschi". [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ecin578W878?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce parere aveti? Are vreo logica? La capitolul definire as zice ca ar avea un efect de cardio, si impusti si iepurele cardio impreuna cu hipertrofia, dar efectul n-are sens (din ce stiu) decat sa fie mic si pretul platit (oboseala sistemica pe care o induce dupa, daca esti natural cel putin..) e mult prea mare fata de a face pur si simplu niste cardio separat sau a umbla la nutritie. In schimb are intradevar beneficiul ca scapi cu mult mai putin timp la sala. In privinta separatiei musculare.. cel putin stiinta moderna zice ca-i absurd sa crezi ca faci antrenament pt separatie musculara.. aici probabil conteaza cel mai mult ce substante foloseste culturistul (astia mai actuali nu prea mai au separatie in schimb au muschii foarte "inflamati" / umflati).

Edited by bursucelu_viesel, 01 February 2023 - 22:24.


#3932
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007

View Postandreim77, on 01 februarie 2023 - 22:10, said:

Eu zic ca la ce raman e treaba mea si nu stiu de ce ai impresia ca atitudinea asta la misto, pe care o pot adopta f usor si eu, ma face in vreun fel sa ma opresc din a zice sau face ceva ;)

Cand spui aberatii la nivel de troll ieftin, nu poti sa pretinzi sa nu fii luat la misto.


#3933
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
Si asta-i ce a spus Arnold cu gura lui, ca ce scrie intr-o carte recenta..da o formula cu seturi incrementale pana la 2 repetari (pana la epuizare) sau chiar maximala, si aplica asta la toate exercitiile.. toate.. scrie acolo pana si la fluturari cu ganterele pt deltoizi.. care-i problema? ce-are daca mai bagi niste maximale la fluturari pt deltoizi din cand in cand? Posted Image Si la toate exercitiile posibile la fel..

Edited by bursucelu_viesel, 01 February 2023 - 22:46.


#3934
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006

View Postthe_lion, on 01 februarie 2023 - 22:43, said:

Cand spui aberatii la nivel de troll ieftin, nu poti sa pretinzi sa nu fii luat la misto.
cu mistocareala ma descurc, dar nu avea nici tu pretentia sa tac sau sa fac ce iti inchipui tu, mai ales ca ai vorbit aiurea despre ce am spus eu ;) reciteste daca nu e clar.

#3935
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

View Postandreim77, on 01 februarie 2023 - 22:00, said:

bine, daca asta te multumeste :)

Nu e vorba ca ma multumeste pe mine sau nu. E vorba sa nu scrii prostii. Daca eu spun ca Macron e un prost, e o insulta la adresa lui? Eu zic ca da. Se simte el stresat daca eu spun asta?  Nu cred.

#3936
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

View Postbursucelu_viesel, on 01 februarie 2023 - 22:15, said:


Ca arbitru doar sa tii cont si de natural vs doping (si despre ce presupune dopingul, ca de exemplu Shawn Ray zicea "daca nu sunt platit bine eu nu-mi stric sanatatea sa am muschii la maxim si-n forma ca de concurs", si vezi ca toti o lasa moale dupa ce-si termina cariera de pro, deci chiar si daca e sa compari un dopat amator cu un pro tot exista "dichisuri").

Ca tot veni vorba de Arnold, si ca fiind excelent ca sportiv nu inseamna excelent si la teorie.. uite ce spune Arnold: "Imediat dupa impins la piept treci sa faci tractiuni pt spate si-apoi inapoi la impins la piept, asta induce mai multa definire si separatie intre muschi". [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ecin578W878?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce parere aveti? Are vreo logica? La capitolul definire as zice ca ar avea un efect de cardio, si impusti si iepurele cardio impreuna cu hipertrofia, dar efectul n-are sens (din ce stiu) decat sa fie mic si pretul platit (oboseala sistemica pe care o induce dupa, daca esti natural cel putin..) e mult prea mare fata de a face pur si simplu niste cardio separat sau a umbla la nutritie. In schimb are intradevar beneficiul ca scapi cu mult mai putin timp la sala. In privinta separatiei musculare.. cel putin stiinta moderna zice ca-i absurd sa crezi ca faci antrenament pt separatie musculara.. aici probabil conteaza cel mai mult ce substante foloseste culturistul (astia mai actuali nu prea mai au separatie in schimb au muschii foarte "inflamati" / umflati).

Logica ar fi (nu bag manan in foc, asa am auzit de la alt culturist tot de moda veche) ca ar ajuta la drenare si eliminarea apei. Oricum, in culturism multe mecanisme raman necunscute sau doar partial cunoscute. Nu se merge pe metode complet explicate stiintific pana in cel mai mic detaliu ci se merge mai mult pe tehnici dobandite din experienta, culturistii imprumuta unul de la altul tehnicile care cred/observa ca functioneaza, ce nu functioneaza se abandoneaza  incet si dispare.



S-a dezvoltat si stiinta intre timp, nu zic nu, insa nu s-a ajuns la nivelul ala sa se stie exact si precis ce sa faci sa creasca muschii. Tot pe experimente se merge.

#3937
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvinciun, on 01 februarie 2023 - 23:07, said:

Daca eu spun ca Macron e un prost, e o insulta la adresa lui? Eu zic ca da. Se simte el stresat daca eu spun asta?  Nu cred.

Eu as fi raspuns pe dos la cele 2 intrebari, dar poate simt eu in mod special stresul care deriva din prostia lui Macron :)

#3938
GreatLeader

GreatLeader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2022
Cat sa astept dupa o accidentare? Faceam biceps curls si am simtit o taietura la coloana.
Cred ca statem cocosat.
Nici nu era greutatea mare, 12 kg.
Acum de unde stiu daca este ceva la coloana sau la musculatura?

Edited by GreatLeader, 02 February 2023 - 20:04.


#3939
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

View PostGreatLeader, on 02 februarie 2023 - 20:04, said:

Cat sa astept dupa o accidentare? Faceam biceps curls si am simtit o taietura la coloana.Cred ca statem cocosat.
Am patit si eu posibil identic vara trecuta, cand am lasat bara jos (la podea) dupa flexii la biceps  doar ca bara avea 50kg in cazul meu. Desi n-am simtit-o grea, nici cand am ridicat-o, un moment de neatentie cand m-am aplecat de n-am stat drept.. M-a taiat deodata de nu m-am putut ridica de jos cateva minute. Apoi zile intregi nu puteam sa ma aplec, abia mergeam. A trecut surprinzator de repede. Cam intr-o saptamana, si nu mi-a lasat probleme. Nu prea mai facusem indreptari de ceva vreme si cred ca era dezvatat spatele. Asa ca dupa vreo 3saptamani am inceput sa fac usoare indreptari, dar prefer sa fac ramat cu bara stand foarte aplecat (pana aproape ating discurile podeaua), si asa sa-imi intaresc muschii spatelui.
Daca-i la fel ca la mine, ai sa vezi ca ..dupa ce nu te mai doare si poti sa te apleci, cheia e sa-ti tii greutatea corpului pe muschi (incordand muschii spatelui si stand cambrat/drept) iar daca stai cocosat vei simti iar usor acea senzatie de durere la coloana. Dupa inca vreo 2-3luni n-am mai simtit nici asta chiar daca m-aplec cocosat (dar fara greutati, doar pt gimnastica de incalzire - clasica aplecare pana atunci cu degetele podeaua).
Poti evita miscarea pana te refaci, nu te incurca accidentul la piept, triceps, spate daca faci tractiuni, doar sa nu te apleci (decat cand nu mai doare). Pt biceps fa ceva gen flexii la banca Scott (eu asa am facut), poti face cu gantera pe genunchi daca nu poti improviza o "banca Scott".

Mereu cand faci antrenament sa te incalzesti, rotatii de ceafa, rotatii de trunchi, aplecari. Apoi la flexii biceps nu te lasa pe spate - ca aici cred ca ai gresit (nu ca ai stat cocosat, cat ca te-ai lasat pe spate - trisand). Iti recomand sa-ti inregistrezi cu telefonul cateva serii sa vezi exact cum se simte cand faci corect si cand trisezi si cand trisezi de devine periculos pt spate.La toate exercitiile nu doar curls. Abia vezi si cate secunde dureaza seria.
Intreaba la farmacie ceva pt articulatii gen diclac / diclofenac sau ce-ti recomanda si-ti permiti. Mai sunt si alifii gen cu untul pamantului, dadeam si cu asta.. dar baza e ceva mai farmacologic decat naturiste de-astea cu arnica galbenele untul pamantului etc.
Tot ce-am zis e daca  e cum am patit eu.. daca-i altceva ..nu stiu.

Edited by bursucelu_viesel, 02 February 2023 - 21:01.


#3940
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 30.04.2017
ce se intampla cand arcuiesti sau cocosezi coloana? te doare sau se usureaza durerea? daca se usureaza durerea in mod normal e la coloana

#3941
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
Eu as zice ca-i greutatea prea mica sa afecteze coloana, dar .. daca a fost vorba de o singura gantera si stai si cocosat si pe spate si inclinat intr-o parte.. e o pozitie mai periculoasa.

#3942
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
Daca persista, cel mai bine mergi la un ortoped. De fapt, cel mai bine sa nu te risti si sa faci o consultatie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate