Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Programe de antrenament

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4525 replies to this topic

#3727
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.03.2006
Eu skullcrushers le fac in superset cu impins apropiat.Fac skullscrushers pana nu mai pot si apoi ii dau cu aceeasi greutate impins.


Mi-am mai facut si eu un mic upgrade la "ghetto gym-ul" meu.Banca reglabila  90,30,45 grade,rezista la 220kg.Noua era 450 de lei,am luat-o cu 200,daca e sa ma las,pot sa recuperez o buna parte din investitie.
Trag pana cade varul de pe peretiPosted Image  Se plange vecinul de langa mine ca se aud bufnituri ...

Attached Files


Edited by pele, 27 November 2022 - 18:59.


#3728
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
David Pascu a ajuns la 4x150kg la impins orizontal, avand 79kg. Tipul asta e fenomen, umflat tot ce trebuie. Nu inteleg de ce tot insista cu "natural". ii clar ca nu e natural. Cati baieti a-ti vazut voi prin sali, despre care stiti ca-s naturali, sa nu fie de 100kg si sa impinga lejer 150?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MuxCQNnS8nA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3729
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
Intamplator l-am vazut intr-o filmare de acum vreo 2-3 ani. Era ditamai animalul printre ceilalti. E nesimtit, de-aia insista cu naturalu'.

#3730
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

 pele, on 27 noiembrie 2022 - 18:54, said:

Eu skullcrushers le fac in superset cu impins apropiat.Fac skullscrushers pana nu mai pot si apoi ii dau cu aceeasi greutate impins.
Eu n-am facut tehnici dinastea pana acum. Mi se pare ceva foarte intens, caci o serie are cateva repetari valoroase, ultimele 3-4 sa zic inainte de epuizare, ori daca schimbi repede si mai faci, deja umfli setul cu cateva repetari (care conteaza) in plus.
Insa cred ca are si costuri tehnica asta. Adica impingi pragul de sensibilitate al muschiului. Eu cred ca are sens teoria asta "moderna" cu mezocicluri. Incepi cu antrenamente stand la 2repetari departe de epuizare, apoi in fiecare saptamana te apropi, apoi mai multe seturi la epuizare, si abia la final faci intensitate mare, si nu de sanki ci ca s-a desensibilizat corpul si are nevoie de stimul mare ca sa simta ceva.

Dar chiar si la finalul unui mezociclu tot n-as face tehnica asta inca, mai ales ca eu tot nu reusesc sa ma tin de plan bine, nu ma abtin si trag tare la primul set (dupa incalzire), hai fac si al 2-lea set desi m-a slabit primul, si apoi stau sa ma gandesc ce rost mai are sa pisez pe muschi daca saracul e in chinuri, e extenuat. vorba americanului "beating a dead horse" cam asa simt, ca dau intr-un cal mort (si n-are sens sa continui exercitiul).  De-aia zic ca ar trebui sa tin planul sa mai las in rezerva la primul set si sa-mi iasa mai multe seturi per total. Cu asta as vrea sa surprind corpul deocamdata. Apoi deload, si de la capat.

Edited by bursucelu_viesel, 27 November 2022 - 23:26.


#3731
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
M-am uitat la canalul lui de youtube. Se numeste "David lupta cu saracia". Prin clipuri spune asta ca nu-si permite una alta. Deci e de inteles ca un om care vrea sa reuseasca e dispus la orice compromis. Il apreciez ca vrea, dar nu-mi place ca e ipocrit ( de fapt, la cum vorbeste nu cred ca e in realitate asa cum zic eu ci e ipocrit de nevoie, e obligat sa minta).
Mai nou vad ca e sponsorizat de vitabolic.

#3732
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
Ideal ar fi sa fac muschi cu cat mai putine kg pe bara si cat mai mica intensitate. Caci astea taxeaza corpul.

#3733
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.03.2006
Cred ca e ironic cand foloseste cuvantul "natural".E si pe tiktok cu "dume" d-astea.

#3734
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

 bursucelu_viesel, on 27 noiembrie 2022 - 23:31, said:

Ideal ar fi sa fac muschi cu cat mai putine kg pe bara si cat mai mica intensitate. Caci astea taxeaza corpul.

Si nu asta ziceam eu acum ceva vreme cand te grabeai sa cresti la genuflexiuni?

 pele, on 27 noiembrie 2022 - 18:54, said:


Mi-am mai facut si eu un mic upgrade la "ghetto gym-ul" meu.

M-am gandit putin, cred ca ti-ar prinde bine totusi 3 luni la o sala undeva. Mai lucrezi la un helcometru bun, mai prinzi o altfel de priza, mai un Hammer, mai o presa de picioare, niste gantere de diverse greutati, atmosfera. O sa-ti dea un stimul mai bun decat ce reusesti tu acasa. Apoi vii acasa cu bateriile full si cu mai multa vointa si poate si ceva forta in plus.

#3735
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

 sandu222, on 28 noiembrie 2022 - 21:17, said:

Si nu asta ziceam eu acum ceva vreme cand te grabeai sa cresti la genuflexiuni?
Retinusem ca ai zis in ideea sa nu ma grabesc sa cresc greutatile. Era sfat bun, dar e altceva fata de conceptul asta enuntat mai sus. Oricum e teorie.. in practica oricum trebuie sa treci si pe la 5-6 repetari si miram-as sa pacalesti corpul cu tehnici dinastea cu pauza in contractie, etc. Nu stiu, s-o vedem.

 bursucelu_viesel, on 28 noiembrie 2022 - 21:46, said:

dar e altceva fata de conceptul asta enuntat mai sus.
Adica de exemplu as fi putut sa fac mai multe repetari, as fi putut s-o las mai moale sa trag de timp, adica sa incerc sa nu cresc in muschi/putere (nu ma fortez tare, eventual las 3-4 repetari in rezerva mereu) ca sa las timp ligamentelor sa tina pasul/sa se refaca/sa se invete cu exercitiul. Dar in final, dupa ce tragi de timpul asta, tot ajungi sa faci cu multe kg pe bara, doar ca mai incetisor sa nu te accidentezi. Ori filosofia asta e altceva, tinteste sa nu ajungi niciodata sa faci cu multe kg, indiferent ca ai ligamentele adaptate. N-am idee daca functioneaza, insa are un efect protector/benefic asupra antrenamentului (fereste de ego-lifting, fereste de accidentari, fereste de cum ziceam eu ca ajung sa ma epuizez din prea putine seturi, etc)

O alta exemplificare e: faptul ca inainte imi denaturam antrenamentul inspre putine repetari. Adica initial aveam o raza sanatoasa de 8-12 repetari, dar apoi m-au atras kg mai multe, n-am facut 8 dar "las' ca odata ce stapanesc greutatea, voi creste usor si intru (cu greutatea asta) in raza de 8-12". Si uite asa am ajuns sa ma blochez cu niste greutati la 5-6 repetari (pe care n-am reusit sa le depasesc in luni de zile). Asta e efectul cand ai greutatea pe bara in minte.
Cu filosofia astalalta, o iau in directia opusa (ceea ce iarasi va fi rau la un moment dat), adica azi am facut vreo 2 seturi (la 2 muschi diferiti) cu 14 repetari. Ah, si la alt exercitiu 18 repetari. Deja 18 incepe sa bata campii. Dar ca sa vezi incotro te trag (practic) cele 2 filosofii.

Edited by bursucelu_viesel, 28 November 2022 - 22:13.


#3736
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

 bursucelu_viesel, on 28 noiembrie 2022 - 22:11, said:

Retinusem ca ai zis in ideea sa nu ma grabesc sa cresc greutatile. Era sfat bun, dar e altceva fata de conceptul asta enuntat mai sus. Oricum e teorie..

Am scris  sa nu te grabesti sa cresti in forta pentru ca o sa fie greu sa mai stimulezi musculatura cu greutati mari, cam asta era ideea. Obtii maxim din ce poti la momentul respectiv si iti spuneam cum eu faceam genuflexiuni si 14-15rep.
Eu nu fac 5-6 repetari la multe grupe(spate, umeri, pectorali, picioare). Mai fac ocazional cum am facut asta vara si nici atunci ca nu era cazul.

 bursucelu_viesel, on 28 noiembrie 2022 - 22:11, said:

Ori filosofia asta e altceva, tinteste sa nu ajungi niciodata sa faci cu multe kg, indiferent ca ai ligamentele adaptate.

De ce sa nu faci cu multe kg?  ajungi sa faci cu multe kg mai lent si facand repetari multe cam cum face Vinciun la pectorali cu 120 sau la tractiuni. Ideea e sa faci cu multe kg si sa para un fulg facand multe repetari.

#3737
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

 sandu222, on 28 noiembrie 2022 - 22:34, said:

De ce sa nu faci cu multe kg?
Vad mai toti culturistii cu oarecare experienta ajung la concluzia asta. Phil Heath cel putin exagereaza intratat incat pare ca face misto de privitori. Pe Jay Cutler iar l-am auzit ca face cu cat mai putine kg posibil. Si recent vazusem un clip cu Radu Ulici unde zice la fel https://youtu.be/wAQlKFs0xLM?t=700, doar ca..mai tarziu am vazut ce antrenament au facut, si seria de lucru (impins cu gantere la umeri) a fost asa grea incat avea nevoie de ajutor inca de la prima repetare Posted Image.  Asta e daca faci cu baietii la sala, greu sa te abtii.

#3738
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

 bursucelu_viesel, on 30 noiembrie 2022 - 20:13, said:

Vad mai toti culturistii cu oarecare experienta ajung la concluzia asta.

Posted Image

Da, logic in cazul lor, pentru ca au luat toata viata  substante si e de ajuns asa.
Cauta si ce fel de antrenamente faceau cand si-au construit o baza solida.

Numai ca tu natural nu vei creste mare mare fara sa ajungi la greutati cat de cat mari. Mereu trebuie sa-l dau exemplu pe Vinciun. In cazul lui forta mare = masa mare. Nu zic ca e direct proportional, da' n-am vazut pana acum 47-49cm in brat natural facut cu flexii cu ganterele de 20. N-am vazut. Si nici picioare mari facute cu 150kg la presa. Vezi chiar cazul tau(si al meu) , coapse ramase in urma = genuflexiuni cu greutati mediocre.


Ce am vazut in schimb, sunt pectorali relativ mari cu greutati moderate (90kg maxim la impins)

Edited by sandu222, 30 November 2022 - 20:59.


#3739
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

 sandu222, on 30 noiembrie 2022 - 20:57, said:

Vezi chiar cazul tau(si al meu) , coapse ramase in urma = genuflexiuni cu greutati mediocre.
Ce am vazut in schimb, sunt pectorali relativ mari cu greutati moderate (90kg maxim la impins)
Doar ca eu m-am nesimtit si nu le-am mai antrenat deloc. Adica fac doar de anduranta minim 30 genuflexiuni, dar fara greutati (era vorba ca-mi leg de centura macar vreo 10-20kg). Nici pe astea nu le-am mai facut de 1-2 saptamani si ieri cand am facut 2-3 serii m-am ales cu febra la piciare Posted Image.  O sa mai fac eu mersul piticului ca-n transee, sper sa nu ajungem in transee totusi, dar oricum ma folosesc de picioare mai mult pt exercitii pt sanatate (mai aerobic).

In privinta pieptului, mi-a recomandat Youtubeul un pustan asiatic uscat, careface impins la piept cu 80kg si cu gantere de 40kg si zice ca bratele lui mici il fac sa nu mai resimta diferenta aia dintre a face cu 2gantere vs cu bara (in mod normal esti mult slab cu ganterele). Nu e fake, baiatul e un slabanog fara pretentii sa fie youtuber, si e la sala cu greutatile standard. Deci ala e mai puternic decat mine la piept. Mi-am postat si eu clipul ala cand ma incordam langa luptatorii aia 2, si mi-a comentat unul ca ar fi crezut ca imping 120kg. In realitate eu fac 11repetari cu 70kg (hai cu vreo 0.5rep in rezerva), impins inclinat, dar tot e f putin. Nici nu pot sa zic ca am muschi, dar parca e exagerat de mica forta (fata de restul lumii). Posibil sa fi avut dreptate slabanogul ala si sa conteze mult lungimea bratelor/grosimea trunchiului (permite o cursa mult mai lunga, fata de unul mic care daca-i vezi cursa, e de jumatate de disc - vreo 25cm, ori cursa la mine e vreo 65cm - la inclinat).

Edited by bursucelu_viesel, 30 November 2022 - 23:37.


#3740
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
Un numitor comun pe care l-am observat la cei care imping la piept cu mult e ca fac cu coturile mai in fata (apropaite, de corp), care probabil merge la pachet cu omoplatii tinuti apropiati. Si vine la pachet probabil si cu bara care atinge bustul mai jos spre bazin.
Cum zicea un campion roman de powerlifting, la impins la piept sa stai sufiecient de cambrat incat sa impingi si cu muschii dorsali.
Ei, la mine, in primul rand ca nu fac impins orizontal ca nu-mi gasesc de nicio culoare o pozitie buna a omoplatilor, coatelor, etc. iar la impinsul inclinat pare sa nu se mai aplice regula cu omoplatii retractati, caci ei din strart te pun in pozitia de a impinge in jos (nici n-ai cum sa impingi in sus tinand omoplatii retractati). Si mai mult, ce-am observat la mine e nu doar ca ma simt mult mai bine daca tin omoplatii laibar distantati, ci si ca-mi prinde mai bine sa las bara jos undeva la gat, nu la stern. (deci coatele se distreaza in exterior, si mai deloc in fata)
Ai zice ca-i gresit ca intra mai mult umerii decat pectoralul, ca-ti strici umerii, etc, dar in realitate fac febra exclusiv la pectoralul superior (spre deosebire de atunci cand incerc sa fac "mai ca la carte" deci coatele un pic mai inainte si lasand bara pe stern si unde imi taxeaza mult umerii si niste deranj pe la clavicula).
In schimb e posibil; ca pretul pe care-l platesc pt stilul asta de executie sa fie ..kg mai putine pe bara.

Edited by bursucelu_viesel, 01 December 2022 - 10:02.


#3741
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Remarc ca nu te pricepi deloc la impins, nici orizontal nici inclinat. In conditiile astea e normal sa ai dureri de articulatii si sa nu progresezi.

La impins din orizontal, teoretic, ca sa recrutezi la maxim pectoralii ar trebui coatele sa fie la 90 grade fata de trunchi, adica sa formeze litera T dar in pozitia asta risti cel mai mult sa-ti distrugi arroculatiile. Cu cat mai mult apropii coatele de corp cu atat mai mult implici deltoizii anteriori. In final cea mai potrivita pozitie e in forma de Y, cu coatele desfacute dar nici la 90 de grade. La mine bara vine peste partea medie a pectoralilor nu spre bazin. Cat despre spatele cambrat nu-s de acord cu ce ai mentionat. E valabil in powerlifting unde tot ce conteaza e greutatea de pe bara sa fie cat mai mare, chiar daca practic faci doar 15cm miscare si implici o multime de muschi. In culturism mentii spatele natural, nu cambrezi mai mult decat e curbura ta naturala. Incordezi la maxim abdomenul (fara sa impingi in el) sa creezi o centura naturala si o baza solida multipunct de sprijin pentru corp. Daca scopul e sa recrutezi la maxim posibil muschii cu un minim de greutate, ridici picioarele pe banca si mentii spatele complet lipit. Cambrarea aia de powerlifter e nociva, pui multe kg ca in final sa le misti pe o cursa foarte mica, te ajuti si de muschii spatelui, deci strict pentru dezvoltarea pectoralilor nu aduce beneficii, insa discurile din zona lombara si incheieturile bratelor sunt uzate inutil. Sa mai spun ca practic  il transformi in impins declinat? Daca vrei declinat bagi flotari la paralele, impins declinat pe bancuta etc. Fara sa pui spatele in pozitia aia aiurea.

La impins inclinat tot tii omoplatii contractati. Nu inteleg de ce spui ca ar fi imposibila muscarea.

Edited by vinciun, 01 December 2022 - 10:52.


#3742
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

 vinciun, on 01 decembrie 2022 - 10:50, said:

La impins inclinat tot tii omoplatii contractati. Nu inteleg de ce spui ca ar fi imposibila muscarea.
Omoplatii se apropie cat sa poti lasa bara jos, atat. Nu ca la impins orizontal unde omoplatii sunt si mai contractati si spre in jos (nu doar spre coloana), adica asta-i o miscare care provoaca coatele sa se apropie si impingi mai declinat.
Deci la impins inclinat retractez omoplatul doar cat sa pot lasa bara jos, adica e o miscare fireasca si involuntara, spre deosebire de impinsul orizontal unde vad ca lumea isi pozitioneaza constient omoplatii sa fie cat mai retractati (si spre bazin).

Referitor la coatele orizontale care recruteaza cel mai mult pectoralii (si mai putin deltoizii anteriori), explicatia banuiesc ca e: faptul ca incheietura umarului ar fi restrictionata/pusa intr-o pozitie fragila (ca atunci cand rupi / disloci oasele dintr-o gaina). Care alta expicatie ar fi sa nu faci cu coatele orizontal daca asta stimuleaza cel mai mult pieptul si mai putin deloizii (si tricepsii probabil)?
Deci e problema de "shoulder impingment". Ori aici, eu zic ca se simte cand miscarea este "ilegala" (adica daca simti ca-i nefireasca, si dureroasa si restrictionata).  Am cel putin un an de testari ale tuturor pozitiilor (coate si omoplati). Oricum nu-s singurul care acuza impinsul la piept de probleme cauzate umerilor (stiu ca si Dorian Yates spunea ca face un pic declinat ca asa a observat ca-i mai bine pt umeri. Am incercat si de-astea cateva luni. Deocamdata asta-i concluzia mea, pt corpul meu). Deocamdata imi ajunge folotarile cu greutati, si flotari la paralele, pt pectoralul de jos.
La cel de sus fac impins inclinat, si observ ca nu-i vreo diferenta daca fac cu bara sau gantere. (din perspectiva umerilor)

Edited by bursucelu_viesel, 01 December 2022 - 11:28.


#3743
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.03.2006
Mie la impins pt piept imi cedeaza bratele ,simt greutate pe antebrate.APoi daca maresc greutatile,simt  si pe spate greutatea care apasa.Mare lucru nu prea simt la piept,poate putina arsura la ultima repetare.

#3744
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

 pele, on 01 decembrie 2022 - 11:39, said:

Mare lucru nu prea simt la piept
Si dupa ce termini setul, nu se pompeaza pectoralii?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate