Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Vitamine, minerale, aminoacizi

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#145
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

 CountDownMe, on 10 octombrie 2014 - 14:31, said:

Aminoacizii trebuie luati imediat dupa antrenament, insa am citit ca unii recomanda la 15-30 minute dupa. Voi cum stiti?
Irelevant...daca-i iei imediat sau peste o ora, tot acolo esti

#146
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Uite un citat:

"Cheia aici este “RAPID”. Dupa antrenament, ai o fereastra de aproximativ o ora, in care muschii tai sunt cei mai “infometati” dupa nutrienti."

Edited by CountDownMe, 10 October 2014 - 14:55.


#147
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

 CountDownMe, on 10 octombrie 2014 - 14:55, said:

Uite un citat:

"Cheia aici este “RAPID”. Dupa antrenament, ai o fereastra de aproximativ o ora, in care muschii tai sunt cei mai “infometati” dupa nutrienti."
Citate de astea gasesti gramada...ceea ce as vrea eu sa gasesc e urmatorul lucru: un studiu care sa demostreze o diferenta in hipertrofia unor anumite grupe de muschi, intre un grup de oameni care isi iau aminoacizii imediat dupa antrenament, si altii care si-l iau o ora mai tarziu...din ce am citit eu, e fix acelasi lucru.

Edited by zdutzu, 10 October 2014 - 14:57.


#148
Ene_Andrei

Ene_Andrei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.02.2018
Salut, ma numesc Andrei si am 16 ani. Fac sala de aproximativ 3 luni si vreau sa stiu daca aceste vitamine sunt bune pentru a ma ajuta sa ma dezvolt mai bine in viitor. Mentionez ca am 1,70 inaltime si 60kg. (Ma voi duce la sala pentru inca 5 luni, si nu vreau sa ma umflu sau ceva de genu)
P.S. link-ul pentru vitamine https://www.myprotein.ro/my.basket
O seara buna !

#149
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Eu zic sa te opresti acum, inainte sa devii un monstru! Inca 5 luni ar fi prea mult...

#150
Ene_Andrei

Ene_Andrei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.02.2018

 the_lion, on 02 februarie 2018 - 23:49, said:

Eu zic sa te opresti acum, inainte sa devii un monstru! Inca 5 luni ar fi prea mult...

Ma iei la misto sau ? :)

#151
nerazzurr

nerazzurr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2012
Nu te ia la misto..vitaminele nu te umfla in primul rand ele sunt esentiale organismului mai ales cand faci sport. Ia in primul rand si citeste rolul fiecarui supliment , in ce masura il ei si daca ai cu adevarat nevoie de el.

#152
katalin_87

katalin_87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.08.2011

 calin1985, on 18 mai 2007 - 01:54, said:

Salut,fac sala de un an de zile,si am auzit de la diferiti prieteni ca animal pack ul este foarte eficient ce parere aveti de el,afecteaza ficatul?Multumesc
Salutare. In princiupiu daca ai o viata si o alimentatie sanatoasa nu ar trebui sa ai probleme cu ficatul . Insa daca doresti sa fii 100% ca nu vei avea probleme poti sa folosesti si un supliment nutritiv cu extracte din plante care iti protejeaza ficatul . Eu animal pack-ul il iau de pe www.proteinemag.ro , aici gasesti si produse pentru protectia ficatului . Succes

#153
soft201701

soft201701

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.01.2017
cum se administreaza protectia pentru ficat? impreuna cu animal pack-ul? sau oricand pe parcursul zilei?

#154
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 06.10.2008

 CountDownMe, on 10 octombrie 2014 - 14:55, said:

Uite un citat:

"Cheia aici este “RAPID”. Dupa antrenament, ai o fereastra de aproximativ o ora, in care muschii tai sunt cei mai “infometati” dupa nutrienti."
Asta se credea pana prin 2010. Dupa care au aparut pareri si studii care au infirmat teoria. Nu exista fereastra anabolica, asa cum glutamina nu face aproape nimic. De fapt e tocmai invers, in primele 4 ore de la antrenament nu se intampla mare lucru, iar per total conteaza mai mult ceea ce mananci in urmatoarele 24-36h.

#155
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Interesanta credinta precum ca in intervalul de o ora dupa antrenament muschii sunt cei mai infometati. Te pomenesti ca le trece foamea dupa o ora, chiar daca nu le-ai dat nimic.

#156
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 06.10.2008

 vinciun, on 16 decembrie 2020 - 02:30, said:

Interesanta credinta precum ca in intervalul de o ora dupa antrenament muschii sunt cei mai infometati. Te pomenesti ca le trece foamea dupa o ora, chiar daca nu le-ai dat nimic.
Ai prins perioada? In reviste, pe forumuri, in sali peste tot asa se credea. De unde si pana unde nu stiu. Ca nu prea existau studii sau daca existau nu ajungeau asa usor ca acum in presa. Unii ziceau 1 ora, altii 1:30 unii urcau pana la 2 ore. Intr-un fel era de inteles, mai nasol era ca revistele si forumurile erau singura modalitate de informare.

Totusi nu zic ca nu a prins bine multimii, adica in saracia aia de atunci stiai un lucru: masa de dupa antrenament e importanta. Veneau altii la sala la paine si parizer, am vazut  eu, am mancat asa ceva.

Daca te uiti in reviste de acum 15 ani o sa descoperi o multime de aberatii si pareri personale luate drept garantie(adica cine esti tu sa il contrazici pe Uceanu , asa se zicea atunci. Mai erau si unii antrenori, culturisti, care aveau surse de informare bune, dar nu prea scapau informatii tot asa in ideea ca ar fi putut fi luati la misto).  Si chestia asta continua si in zilele noastre pe youtube mai ales. Se iau unu dupa altu si ridica BCAA-u in slavi, ca exemplu, dar nu stau putin sa gandeasca daca chiar e asa. Glutamina inca mai e data ca exemplu de supliment  f. important, DAA, si tot felu de chestii inutile.

Edited by sandu222, 16 December 2020 - 11:49.


#157
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007

 vinciun, on 16 decembrie 2020 - 02:30, said:

Interesanta credinta precum ca in intervalul de o ora dupa antrenament muschii sunt cei mai infometati. Te pomenesti ca le trece foamea dupa o ora, chiar daca nu le-ai dat nimic.

Rationamentul spune ca e vorba de fluxul de sange spre muschi.

#158
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 06.10.2008

 overseas, on 16 decembrie 2020 - 12:34, said:


Rationamentul spune ca e vorba de fluxul de sange spre muschi.
Asta ii ajuta mai mult pe aia dopati decat pe naturali.

#159
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

 overseas, on 16 decembrie 2020 - 12:34, said:


Rationamentul spune ca e vorba de fluxul de sange spre muschi.
Eu stiam altfel. Argumentul era ca dupa antrenament nivelele de hormoni de crestere si de testosteron ar fi foarte sus, plus sensibilitatea celulelor  la nutrienti foarte crescuta, adica muschii sunt flamanzi cum se spune. Astfel se crede ca imediat dupa antrenament potentialul de crestere e cel mai bun fiindca anume in acest moment conditiile sunt cat mai aproape de ideal ( hormoni anabolici din abundenta, sensibilitate buna la nutrienti, sangele circula bine). Pare destul de convingator insa cand incepi sa despici firul in 4 parca nu mai e asa interesant. O sa incerc eu sa spun cum inteleg eu lucrurile dar nu bag mana in foc ca e fix asa, situatia fiind destul de complexa.

Daca e vorba de testosteron, studiile ne arata ca imediat dupa antrenament acesta poate fi mai ridicat la barbati dar si aici depinde de antrenament ca dupa un antrenament prea lung si epuizant nivelul de testosteron chiar e mai mic. In articolul acesta sunt prezentate cateva studii https://www.healthli...se-testosterone
Cat despre hormonul de crestere acesta va avea nivel mai ridicat dupa antrenament in special din cauza faptului ca dupa antrenament suntem flamanzi, glicemia e scazuta si prin urmare nivelul de hormon de crestere e mai crescut ( la fel cum e si dimineata sau dupa mai multe ore de post). Tot din cauza faptului ca nivelele de glicogen sunt scazute, celulele sunt intr-adevar mai sensibile la insulina, astfel ca reumplerea muschilor cu glicogen va fi mai eficienta. Acum e clar ca nivelul de hormoni de crestere nu o sa scada dupa 30 min sau dupa o ora, nici avantajul sensibilitatii la insulina nu se pierde. Celulele raman in continuare sensibile pana nu le hranesti.

Astfel ca nu stiu, daca masa de dupa antrenament intarzie prea mult probabil nu beneficiezi de boostul ala de testosteron, in rest nu conteaza daca e la o ora sau doua dupa antrenament. Dar chiar si testosteronul ala, e marit cu vreo 20 procente nu cine stie ce, adica daca compari cu dozele pe care le iau unii din exterior ca sa aiba efect pentru masa musculara, acele 20 la suta sunt foarte putin.
Si nu in ultimul rand mai e si timpul de digestie. Daca bei un shake dupa antrenament si aminoacizii aia ajung in sange peste vreo 45 min, cine stie cat mai conteaza...
Acum daca efectele anabolice poate sunt neclare putem privi si reversul - catabolismul. Se stie ca dupa un antrenament epuizant, in urma caruia ai redus la minim rezervele de glicogen, catabolismul muscular creste. Astfel ca ai tot interesul sa iti refaci plinul cu glicogen cat mai devreme posibil. E clar ca nu exista termen, nu e ca si cum spun unii ca daca nu ai consumat carbohidratii in fereastra anabolica gata, pe urma doar ingrasa dar nu ajuta la cresterea musculara. Evident ca e o aberatie maxima asta. Atata timp cat muschii si ficatul sunt goliti, carbohidratii ingerati vor servi, in primul rand, pentru refacerea rezervelor de glicogen si abia dupa se vor transforma in acizi grasi.

Tot referitor la tema, nu mai am sursa unde am gasit, daca cineva stie contrariul si are o sursa buna il rog sa ne prezinte. Se spunea ca una dintre conditiile necesare ca muschii sa creasca, ca anabolismul muscular sa aiba loc, e ca acestea trebuie sa fie suficient de incarcati cu glicogen. Mecanismul e mai complicat dar daca simplificam e tot o adaptare la supravetuire. Corpul nu-si mareste masa musculara, care e un consumator de energie foarte important, pe timp de foame. De aia carbohidratii intr-adevar sunt foarte importanti dupa antrenament. Cu cat mai rapid refaci rezervele de glicogen cu atat mai rapid incepe si refacerea musculara. In cazul in care dupa antrenament iei un shake proteic fara carbo, o buna parte din aminoacizii ingerati vor fi transformati in glucoza pentru a reface rezervele de glicogen.

In concluzia cred ca, recomandarile precum ca majoritatea carbohidratilor din zi sa fie consumati in jurul antrenamentului, raman in picioare.  Cu cat mai rapid iti reumpli stocurile cu glicogen cu atat mai devreme incepe refacerea musculara. Deci un shake foarte bogat in carbohidrati si o masa mai bogata in carbohidrati decat de obicei, dupa antrenament sunt binevenite. Desigur ca depinde si de situatia concreta. Daca ai consumat foarte multi carbo in prima parte a zilei si a antrenamentul nu a fost prea lung, poate nu mai conteaza. Sau daca ai luat o bautura bogata in carbohidrati in timpul anrenamentului, sau poate ai consumat carbohidrati inainte de antrenament, cum fac eu de multe ori cand vin de la munca tarziu si trebuie sa merg imediat la sala. Bag o cafea mare si un bucatoi de ciocolata. Ciocolata fiind consistenta nu ma deranjeaza deloc in timpul antrenamentului dar sunt sigur ca dupa o ora-doua inca circula prin sange macronutrienti proveniti de la ea, deci nu chiar ca in teorie.

#160
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 06.10.2008

 vinciun, on 16 decembrie 2020 - 20:51, said:

Dar chiar si testosteronul ala, e marit cu vreo 20 procente nu cine stie ce, adica daca compari cu dozele pe care le iau unii din exterior ca sa aiba efect pentru masa musculara, acele 20 la suta sunt foarte putin.


Pentru un natural ar putea conta, adica ca natural oricum obtii putina masa anual. Acum, daca cineva are vreo 8-10 ani de sala, ca tine de exemplu, nu cred sa mai conteze 20% in plus, pentru ca toata cresterea este limitata fiind aproape de apogeu. De asta eu cred asa: din tot ce scrie pe net, din tot ce apare pe youtube, din ce studii apar, acele informatii functioneaza perfect daca ai 2-3-5 ani de sala. Dupa asta, poti sa faci ceva pe ele studii, sau sfaturi de pe youtube, ca nu te mai ajuta la nimic. Daca ar iesi maine un studiu care ar zice ca trebuie sa faci 10serii la biceps x 20 de repetari x 30kg cu bara Z, nu cred ca tu Vinciun ai mai pune de la asta 1cm in brat, pentru ca tu deja poate ai experimentat asa ceva si oricum ai bratele mari.  Nu mai zic ca multi din aia care sunt mari si dau sfaturi pe youtube, ei n-au avut rabdarea sa traga natural 10-15ani ca sa poata avea o parere valida. De pilda uite la Mitrache, cat a reusit natural el in aia primii 6ani, erai pui de Crevedia, 41cm in brat. Acum e campion, deci sfaturile lui sunt corecte. Mitrache e ala care a zis ca nu conteaza testosteronul in plus de la indreptari.

Edited by sandu222, 17 December 2020 - 19:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate